Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Já ani nevím, proč mám po dočtení takové smíšené pocity. Nápad super, místy děj naprosto vynikající. Ale zase tam byly části, které jsem se jen snažila rychle přečíst, abych je měla za sebou. Ale za 4 hvězdy to určitě je, o tom žádná.

01.09.2020 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Po nějaké době kingovka, která mě bavila číst od začátku do konce. King zde poodkrývá experimenty americké vlády na lidech (které se údajně opravdu dělaly) a jejich následky. A King prostě umí napsat dětské postavy. Charlie a její schopnost pyrokineze byla zajímavým tématem a dovolila bych si tvrdit, že se tato kniha stala inspirací mnoha dalších děl s podobnou tématikou (ehm, Stranger Things).

28.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Vůbec mi nevadilo, že je díl trochu rozvleklý. Každá strana mě bavila číst. A konec byl strhující. Většinu toho shrnují Hagridova slova: "Co má přijít, to přijde... a pak se tomu budeme muset postavit."

18.05.2020 5 z 5

Lhář Loki Lhář Loki Jakub Ćwiek

Po této knize jsem pokukovala nějakou dobu. Téma je mi dost blízké. A moc jsem se nepletla. Hodně se mi líbilo propojení různých mýtů, ať už křesťanských, severských , řeckým a všech dalších možných. Protože postavy jsou opravdu průřezem mýtických bytostí ze všech koutů světa. Loki je prostě týpek, který se s tím moc nepáře. Občas mě trochu mátlo přeskakování mezi povídkami, musela jsem si občas zavzpomínat, jaký byl děj v předchozí části. Ale celkově se kniha četla dobře, o čemž svědčí to, že jsem celkem slušnou nálož stránek zvládla za nějaké 2 týdny.

03.05.2020 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Pokud jste fanoušek seriálu, tak vám kniha dá trochu informací o tom, co se dělo před první sérií a kdo je vlastně Jedenáctka. Četlo se to dobře.

08.03.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Ze začátku to vypadalo, že půjde o čistě detektivní příběh. Ale to by nebyl King, kdyby tam nedal nějaké to nadpřirozeno. Nakonec se z toho vyklubal celkem mrazivý příběh. Též potěšil návrat Holly z příběhu Pan Mercedes (a další pokračování). Proto doporučuji číst tuto knihu až po přečtení trilogie o mercedesovém vrahovi, aby jste si ho zbytečně nespoilerovali. Jednu hvězdu ubírám za to, že rozuzlení děje bylo celkem jasné od půlky knihy a brala bych trochu širší vysvětlení původu a historie el cuca. Ale jinak mě kniha velmi bavila. A jsem zvědavá, jak se s dějem poperou v chystaném seriálu.

30.08.2019 4 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tommyknockeři jsou takovou klasickou kingovinou, i když není hororem. King si dává práci s popsáním postav, kterých je v této knize opravdu dost. Až jsem se chvílemi ztrácela, kdo je kdo v městě Havenu. Některé pasáže jsou trochu zdlouhavé, ale v této knize mi to ani tolik nevadilo, protože to pořád mělo nějaký děj. Ačkoliv to není klasický horor, tak představa "stávání se" a přeměna obyvatel v tommyknockery mi teda přišla děsivá dost.

28.09.2018 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Brala jsem si tuto knihu jako lehkou zábavu na dovolenou. A to splnila. Četla se rychle a snadno. Poutavé povídání dvou starších novinářů o nevyřešené záhadě jednoho maloměsta.

10.08.2018 3 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Četla jsem až po dokončení celé ságy. Takové milé zavzpomínání na staré známé. V celkovém kontextu není děj zas tolik důležitý, ale pro ty, co se nechtějí rozloučit s Temnou věží, je nutnost si ji přečíst.

30.07.2018 5 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Asi jsem od této knihy čekala trochu víc. Přijde mi, že příběh o putování umí King dokonale. Ovšem tomuto příběhu něco malého chybělo, abych dala plné hodnocení. Nebo to asi moc srovnávám s Temnou věží. Každopádně po přečtení jsem neměla úplně chuť na pokračování Černý dům. Ten tedy až někdy s odstupem času.

06.05.2018 4 z 5

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Naprosto úžasné shrnutí všech velkých i malých hororů. Když jsem knihou listovala a četla pro mě zajímavé pasáže, tak jsem si říkala: "Bude tam někde tenhle nebo tenhle film?" ... a byl! Filmy (a vlastně i trochu seriály) jsou zde rozděleny podle témat, např. upírské horory, monster horory, zombie, sci-fi horor, slashery a další. Takže si každý hned najde část, která ho nejvíce zajímá. Je to encyklopedie, takže je kniha samozřejmě bohatě doplněna fotkami. Na konci knihy najdete různé přehledy jako nejznámější "scream queens", masek zabijáků, zbraní nebo nejznámějších hororových postav nebo režisérů a herců, kteří se proslavili především v tomto žánru. Za sebe nemám knize co vytknout.

12.04.2024 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Pokračování série Labyrint se od té filmové verze liší ještě mnohem víc než první díl. Potom, co Placeři uprchli z labyrintu, se cítí v bezpečí. Uprchli Zlosinu a myslí si, že teď už budou mít klid. Ovšem vše, co se kolem nich děje, je opět další zkouškou. Nyní ale mají jinou motivaci tyto zkoušky podstoupit. Zlosin je nakazil nemocí, po které se lidé zblázní a stávají se z nich raplové. Mají dojít do bezpečného útočiště, kde jim podají lék. Ovšem cesta tam vede přes Spáleniště, místo sežehlé sluncem a plné raplů. Nikdo neví, čemu všemu věřit. A i ti nejbližší můžou být zrádci.

Druhá kniha Zkouška: Spáleniště mě opravdu překvapila svým dějem. Filmy mám hodně ráda a ten první celkem kopíroval děj knihy. Nebo alespoň ty základní a hlavní zvraty tam byly. Druhý film si z knihy nevzal skoro nic. A to je fajn, protože alespoň můžu být překvapená. Knihu hodnotím opět 4*, protože je to opravdu velmi čtivé a baví mě to. Ale pořád to není něco, na co bych po zavření knihy musela pořád myslet.

25.03.2024 4 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Kniha vás vtáhne do prostředí viktoriánského Londýna, jeho třpytu, ale hlavně do zapadlých temných uliček, kterými se plouží lidí bez domova a ožralové. Ulice lemované noclehárnami a chudobinci, které jsou posledním útočištěm chudáků. Ženy v této době to nemají moc jednoduché. Buď se dobře vdají a pak budou rodit děti jako na běžícím pásu. Ovšem nesmí nikdy dojít k tomu, aby je jejich manžel opustil nebo zemřel. Protože pak se dostávají do pozice úplně jiné sorty žen. Žen, které musí prodávat své tělo, aby si vůbec mohly zaplatit střechu nad hlavou nebo trochu jídla. Život v této době a prostředí není vůbec jednoduchý. A navíc se teď v ulicích Whitechapelu prochází vrah, který se do historie zapsal jako Jack Rozparovač. Ale tahle kniha není o něm. Je o pěti ženách, které se staly jeho obětmi a o tom, jaký byl jejich život, který je přivedl do situace, že se uprostřed noci musely potulovat Londýnem.

Jak moc věřit všemu, co je zde napsáno, nedokážu říct. Pro mě byl tento náhled do života lidí konce 19. století v Londýně velmi zajímavý. A stále jsem si během čtení opakovala, jak ráda žiji v době, jaké žiji. Každá doba má svoje pro a proti. Ale pořád bych si radši vybrala žít v 21. století :D Autorka téma knihy staví na tom, že chce vyvrátit, že ne všechny oběti byly prostitutkami. Ale dokumentace z této doby určitě nejsou kompletní a nelze jim na 100% věřit. Jediné, co lze o těchto ženách říct, je, že měly ve svém životě hodně velkou smůlu a bohužel se potkaly s někým, kdo si na nich vybil nějaký svůj problém. Ať už své tělo prodávaly nebo ne, určitě si ale nezasloužily zemřít na hnusné zaplivané ulici.

11.02.2024 4 z 5

Démonologové: Ďábel v Connecticutu Démonologové: Ďábel v Connecticutu Gerald Brittle

A máme tu zase Eda a Lorraine Warrenovi a tentokrát s případem, který byl (podle nich) ten nejtěžší. Setkáváme se tu s rodinou Glatzelových, kteří si prochází peklem. Jejich syna Davida mučí neznámé ďábelské entity a tím terorizují i zbylé obyvatele domu. Všichni se musí mít na pozoru, protože nikdy neví, odkud něco přilétne nebo dokonce nedojde k fyzickému útoku. Poprosí o po moc Warrenovi a církev. Církev se tu ukazuje jako neschopná instituce, hlavně všechno ututlat. Proto se případu ujímají nezkušení kněží. Jak tohle může asi dopadnout? Pro Davida nakonec dobře. Ale odnese to jiný člen rodiny, který bude později odsouzen za vraždu.

Celý příběh se samozřejmě dočkal i filmového zpracování. Ze začátku se mi kniha líbila, ale jak jsem otáčela stránky, děj začal být zbytečně natahovaný. Asi záleží na vás, jestli něčemu takovému budete chtít věřit. Já se většinou přikláním na stranu těch, co věří. Ale bohužel tato kniha mě o pravdivosti případu moc nepřesvědčila. Po přečtení jsem si dohledávala nějaké informace, jak se k tomu staví hlavní aktéři. Ti se ve většině případů od knihy distancovali. Otázkou je však proč. Jestli kniha jejich příběh přikrášluje, aby byl zajímavější, nebo jestli nechtějí vzpomínat na toto temné období jejich životů. Ani fotografický materiál na konci knihy není nijak přesvědčivý. Asi u tohoto případu zůstanu spíš u toho, že to je hezký podklad pro horor, ale pravdu v tom asi moc nehledejte.

28.10.2023 2 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

(SPOILER) Mia Corverová je čepelí, nelítostných zabijákem Rudé církve, gladiatii a vítězkou Magnii. Má kolem sebe lidi, kterým může věřit. Jediné, co jí v životě chybí, je zabít císaře Scaevu. To však nebude nijak jednoduché. S Miou se setkáváme ve chvíli, kdy unikla po zavraždění kardinála a myslí si, že dostala i Scaveu. Sebou vzala i jeho syna, u kterého ale cítí, že jejím bratrem. A my pomalu s Miou rozplétáme složitou rodinnou situaci. Mia celý svůj život žila v domnění, že celá její rodina je mrtvá. Ale není tomu tak. Nyní ale nemá čas se zabývat Scaveou, protože Rudá církev unesla jejího mentora Mercuria a ona ho musí zachránit. My se tak vydáváme opět na nebezpečnou cestu, kde narazíme na hněv bohů, piráty, krakeny, ale hlavně se konečně dozvíme, odkud pochází Miina moc. Tento díl nám konečně odhalí, jak je to s Temnými a co si bohyně Niah přichystala pro naši vražedkyni. A při této cestě dojde i k bolestivým ztrátám.
Závěrečný díl trilogie o Mie Corverové byl jako na houpačce. Od některých částí se nadalo odtrhnout, některé jsem zase trochu přeskakovala. Ale to neznamená, že mě příběh nebavil. Se zakončením jsem spokojená, i když to bylo takové hořkosladké. Mia je hrdinka, která nejde pro sprosté slovo daleko, je arogantní a neurvalá, ale vy si ji zamilujete. Celou trologii jsem si moc užila.

27.08.2023 4 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Příběh nás zavede do blízké budoucnosti. V Metropoli Evropa kvete korupce a obchod s lidmi. To, čím se tento svět trochu liší od našeho, je, že někteří lidé dokáží vidět lidské pocity a číst v myšlenkách lidí. Mezi tyto empaty patří i hlavní hrdinka Rebeka, která svou nezvyklou vlastností pomáhá lidem. Žije se svou spolubydlící streamerkou Cilkou a kocourem a snaží se nijak nevyčnívat. Její život se změní ve chvíli, kdy její kancelář navštíví muž, který hledá svou snoubenku, která je podle něj také empatka. Rebeka se pak začne zanořovat více do světa obchodu s bílým masem, potkává dobré i špatné lidi, ale hlavně se dozvídá krutou pravdu o její minulosti.

Téma knihy se mi líbilo, vykreslení prostředí bylo dost barvité. Úplně jsem cítila ten tísnivý pocit okrajů Metropole, kde žijí lidé, kteří neměli tolik štěstí. Nějak jsem se ale nedokázala vcítit do postav a chvílema jsem se přestihla, že jen roboticky čtu a děj moc nevnímám. Proto dávám knize 3 hvězdy. Četlo se to dobře, jen toho ve mě příběh moc nezanechal.

24.06.2023 3 z 5

Dračí královna Dračí královna William Andrews

Potom, co jsem loni přečetla knihu Dcery dvouhlavého draka, neváhala jsem ani chvilku a pořídila si druhou knihu z této série. Dračí královna nás zavede do Koreje v 2. pol. 19. století a vypráví o životě královny Min, nejvýznamnější panovnice korejských dějin.
Fascinující příběh o královně Min vykresluje její dětství, jak se stala královnou, ale hlavně, jak se zasloužila o rozvoj své země. Min byla vzdělaná žena, která postupně ovládla veškeré politické dění. Neměla to však lehké. Její manžel, král, nebyl v politice příliš zběhlý, celou zemi vedl jeho otec. Min však nakonec přetáhla svého manžela na svou stranu a společně se ujali vlády. Bohužel Koreu neohrožovaly jen vnitřní spory, ale i nepřátelé ze jejími hranicemi. Obzvláště Japonsko se vždy snažilo korejský poloostrov ovládnout. A jak víme z historie, nakonec se jim to i podařilo a tím začala několik desetiletí dlouhé okupace, která skončila druhou světovou válkou. Pak následovalo rozdělení na Severní a Jižní Koreu. Ale o tom se více dočtete právě v první knize Dcery dvouhlavého draka.
Obě knihy spojuje hřeben, na kterém je vyobrazen dvouhlavý drak, který je symbolem jedné Koreje. Jedna Korea je myšlenka, kterou se celý svůj život snažila královna Min prosadit. Ale i za více než sto let je toto pouze přáním a nevypadá to, že by se v nejbližší budoucnosti Korea sjednotila v jeden stát.

04.06.2023 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

(SPOILER) Maková válka je trochu brutálnější příběh o Popelce zasazený do asijského prostředí. Rin bydlí u pěstounů, který si z ní dělají otroka a nutí ji do svatby. Aby se svého mizerného života zbavila, nadrtí se na zkoušky a dostane se na elitní vojenskou školu, kde se z ní má stát vojevůdce. Rin je zanícená studentka, která se chce na škole udržet za každou cenu. To se jí povede a ona se zaměří na studium mudrosloví. Tady je důležité říct, že v tomto světě existují bohové a šamani, kteří se s nimi umí spojit a získat od nich nadpřirozené schopnosti. Rin se učí být právě šamankou, ovšem její mistr ji spíš brání v tom využívat božské schopnosti, protože ví, že bohové nejsou nezištní. Jak děj plyne, zjišťujeme i odkud Rin vlastně pochází a jaká moc se s tím váže. A pak přijde zvrat, kdy její říši napadnou nepřátelé a Rin zahodí celé své učení a v zájmu říše se začne pomalu ale jistě řítit do temnoty.

Je příběh nějak originálnější než současné young adult fantasy? To asi ne. Originální je určitě prostředí. Té Asie je tady dost a dost. Každopádně je to velmi čtivé. Řekla bych, že tam není žádná zbytečná část, která by příběh nějak nerozvíjela. Rin se tu nijak nezaplétá do milostných románků. Spíše tu vidíme obdiv vůči některým postavám a my se zaměřujeme na to, jak je Rin vnitřně rozpolcená. Má se řídit učením svého mistra a nepodlehnout lákání supershopností od bohů, nebo se má podvolit a tím zachránit celou říši, ač následky můžou být ničivé.

21.11.2022 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Po knize jsem šáhla z jednoho prostého důvodu a to jsou upíři. Legenda o Draculovi je zde představena z úplně jiného úhlu pohledu. Upírství je genetická nemoc a lidi, strigoje, dělí od smrti pouze pití lidské krve, která jim přináší imunitu a prodlužuje jejich život.
Americká imunoložka Kate se ocitá v Rumunsku krátce po revoluci. Rumunsko je v té době hodně divoké místo a na povrch se dostávají hrůznosti, které se děly během diktatury Ceaușesca. Jedním z těchto hrůz jsou sirotčince plné nemocných dětí. Tak se Kate dostává k chlapci, který trpí vzácnou imunologickou nemocí. Proto se ho rozhodne adoptovat a odvézt do USA, kde mu chce pomoci a zároveň jeho nemoc zkoumat. Ovšem ve chvíli, když se kolem Kate začnou hromadit mrtvoly a nakonec dojde i k únosu jejího adoptivního syna, začíná Kate zjišťovat, že za chlapcovo nemocí se skrývá mnohem větší a temnější tajemství.
Dlouho jsem nechápala, proč má tato kniha tak nízké hodnocení. Protože samotná myšlenka a příběh je opravdu fajn. Ano, přehršel odborných lékařských termínů v první polovině knihy může být pro někoho trochu nudný. Ale děj stále hezky plynul a byl napínavý, jak se odkrývala různá tajemství. Byla jsem rozhodnuta, že knize dám 4 hvězdy. Ale pak přišlo posledních asi 30 stránek a neskutečná akční slátanina, kdy se z Kate stal Chuck Norris. Proto musím hodnocení o jednu hvězdu snížit, bohužel. Ale musím vyzdvihnout pasáže, kde Vlad Tepeš vzpomíná na svou minulost. Zde se autor inspiroval z historických pramenů a většina toho je nejspíš pravda. Až na to pití krve, samozřejmě.

08.10.2022 3 z 5

Temná věž 11: Pistolník 6: Poslední výstřely Temná věž 11: Pistolník 6: Poslední výstřely Peter David

Poslední díl ze série Pistolník, který moc nenavazuje na děj z předchozího dílu. V části Poslední výstřely se misí několik příběhů. Ten první je malém Sheemiem, kterého nalézáme v Devar-Toi, kde je nucen bořit paprsky, které drží Temnou věž. Sheemie vypráví svůj příběh, jak se dostal na toto temné místo a volá Rolanda o pomoc.
Další příběhy už se točí kolem Rolanda a jeho minulosti. Vracíme se k jeho prvnímu ka-tet a snaze zachránit Gilead. Nebo vypráví příběh o Arhturu Eldovi, slavném předkovi, ze kterého vyplívá, že i jeden člověk, dokáže porazit silného nepřítele.
Tento komiks opět spíše doplňuje celkové universum celé Temné věže a příběh nikam dál neposouvá. Proto opravdu doporučuji pouze těm, co mají knižní sérii již za sebou.

08.09.2022 4 z 5