Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Krimi příběh ze Šumavy? To si musím přečíst, říkala jsem si. Šumavu mám spojenou s dětstvím a dospíváním. Pocházím totiž z jejího podhůří. Bohužel jsem nedostala to, co jsem chtěla.
Kniha sleduje několik lidí, kteří se ve stejnou dobu nacházejí na Šumavě. Každý z nich má nějaká svá tajemství, která je často na Šumavu zavedla. Všechny postavy se postupně potkávají a děj se pak začíná zamotávat. Nakonec dojde i k vraždě. Celkové rozuzlení příběhu je však hodně jednoduché.
Kniha se chce tvářit záhadně, ale moc jí to nejde. Šumava je opředena záhadami a pověstmi. Některé jsou zde zmíněny. To a popis konkrétních míst se mi líbilo. Četlo se to také rychle. Za to dávám ty 2 hvězdičky. Zbytek je lehce zapomenutelný.

03.08.2023 2 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Jsou i jiné světy než tento. Tak by se dalo jedinou (dnes již klasicky kingovskou) větou popsat, o co v této knize jde. King zase popustil uzdu své fantazii a zavedl nás do světa plného magie, příšer, ale i statečných činů.

První část knihy není vlastně vůbec fantaskní. Sledujeme tu příběh chlapce Charlieho, který náhodou zachrání život podivínskému starci, který bydlí v děsivém domě na kopci. Vlastně ho nezachrání tak úplně on, ale oddaná fenka Radar, jak se všem Charlie snaží namluvit. Zavoláním záchranky to ale nekončí. Mezi Charliem a nevrlým panem Bowditchem (a samozřejmě Radar) vznikne přátelský vztah. Není tedy překvapením, že poté, co starý pán nepřežije srdeční příhodu, odkáže Charliemu všechen svůj majetek. Kromě domu, kýble zlata v sejfu a Radar však Charlie získá i něco mnohem cennějšího. Na zahradě je totiž ukrytá studna, která je vchodem do jiného světa. A Charlie brzy tímto vchodem projde, protože Radar pomalu umírá a podle pana Bowditche se ve světě pod studnou nachází něco, co by jí mohlo vrátit elán a omladit ji. Láska k psovi je silnější než strach z neznáma, a tak se Charlie vydá na cestu plnou dobrodružství, kde kromě své fenky bude muset zachránit celé království.

Inspirace jinými příběhy je zde jasná. King to ani nijak nezakrývá a mnohé v textu i zmiňuje (strašidelný dům na kopci - Psycho, chapadlovité příšery - H.P. Lovecraft, vyvraždění královského rodu - Hra o trůny a další). Opět tu do hloubky popisuje všechny možné i nemožné postavy a prostředí. Někdy mě tohle na jeho knihách otravuje, ale v Pohádce to šlo všechno hladce a já si návštěvu jeho dalšího imaginárního světa - království Empis - hodně užila.

26.07.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Roztomilá jednohubka plná krve a useknutých mluvících hlav. Příběh je vlastně velmi jednoduchý. Dívka June se dostane do velkého problému, když jejího přítele odvedou kriminálníci a ona se ho pokusí zachránit. Při záchranné misi se však dozvídá pravdu o místním ostrově a jeho obyvatelích a my společně s ní zjišťujeme, že není všechno takové, jak na první pohled vypadá.
Joe Hill společně s ilustrátorem Leomacsem nám naservírovali pěkně ujetou jízdu, kde se pro sprostá slova nejde daleko a ostří sekery je pro June vstupenkou k záchraně. Přečteno to máte za chvilku, ale během toho se budete opravdu bavit a na konci si možná i řeknete "tak tohle jsem nečekal".

12.07.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Krátký příběh o obyčejném životě v malém irském městě, kde se každý stará o svůj život a nikdo nevnímá (nebo spíš nechce vnímat) hrůzy, které se dějí za zdmi kláštera. O problému Magdalenin prádelen jsem slyšela poprvé. Prádelny pojmenované symbolicky po Máří Magdaleně měly být útočištěm pro ženy, které se dostaly do maléru (nechtěná těhotenství, špatná sociální situace). Bohužel to pro ně bylo místo teroru, kdy jim byly děti odebírány, nebo hůř byly zabíjeny a dívky musely pracovat v nelidských podmínkách, bez platu a často i bez základní lékařské péče.
S touto problematikou se seznamujeme z pohledu Billa Furlonga, který se také narodil svobodné matce a nikdy se nedozvěděl, kdo byl jeho otec. Bill má nyní už svou rodinu. Osud padlých dívek v klášteře mu není lhostejný a nebojí se udělat první krok k tomu, aby pomohl jim a zároveň se pokusil zajistit lepší svět pro své dcery.

06.07.2023 4 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Během čtení této knihy jsem často měla pocit, že čtu nějakou fan fikci o upírech a holce, která má sice úctyhodný cíl, ke kterému jde doslova přes mrtvoly. A přitom ten námět je hodně zajímavý. Alternativní historie, ve které se Ludvík XIV., král Slunce, nechá přeměnit na upíra a stává se králem Temnoty. Lidstvo trpí pod útlakem nemrtvých a je rozděleno do kast, kde jedni s upíry sympatizují a chtějí se jimi stát, a jiní tajně plánují převrat. A do toho vstupuje dívka Johana, která se ale celou knihu vydává za urozenou šlechtičnu Dianu, aby se dostala ke králi a mohla ho zabít za to, že království může za smrt jejích rodičů. Děti urozených totiž studují na speciální škole a pokud jsou úspěšní, dostanou se ke dvoru a tak i velmi blízko temnému panovníkovi.
Jak jsem řekla, myšlenka velmi zajímavá, ale celý děj je napsaný hodně jednoduše, žádné velké zvraty nebo záhady. Je hodně znát, že kniha je určena spíše pro mladší čtenáře. Bohužel ani hlavní hrdinka není moc sympatická a věci, které dělá, jsou hrozně přímočaré.
Pokud milujete upíry jako já, tak vám bohužel knihu doporučit nemůžu. Tedy pokud vám není tak 13 let. Pak by se vám to líbit i mohlo. Do dalšího dílu se pouštět nebudu.

04.07.2023 2 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Příběh nás zavede do blízké budoucnosti. V Metropoli Evropa kvete korupce a obchod s lidmi. To, čím se tento svět trochu liší od našeho, je, že někteří lidé dokáží vidět lidské pocity a číst v myšlenkách lidí. Mezi tyto empaty patří i hlavní hrdinka Rebeka, která svou nezvyklou vlastností pomáhá lidem. Žije se svou spolubydlící streamerkou Cilkou a kocourem a snaží se nijak nevyčnívat. Její život se změní ve chvíli, kdy její kancelář navštíví muž, který hledá svou snoubenku, která je podle něj také empatka. Rebeka se pak začne zanořovat více do světa obchodu s bílým masem, potkává dobré i špatné lidi, ale hlavně se dozvídá krutou pravdu o její minulosti.

Téma knihy se mi líbilo, vykreslení prostředí bylo dost barvité. Úplně jsem cítila ten tísnivý pocit okrajů Metropole, kde žijí lidé, kteří neměli tolik štěstí. Nějak jsem se ale nedokázala vcítit do postav a chvílema jsem se přestihla, že jen roboticky čtu a děj moc nevnímám. Proto dávám knize 3 hvězdy. Četlo se to dobře, jen toho ve mě příběh moc nezanechal.

24.06.2023 3 z 5

Dračí královna Dračí královna William Andrews

Potom, co jsem loni přečetla knihu Dcery dvouhlavého draka, neváhala jsem ani chvilku a pořídila si druhou knihu z této série. Dračí královna nás zavede do Koreje v 2. pol. 19. století a vypráví o životě královny Min, nejvýznamnější panovnice korejských dějin.
Fascinující příběh o královně Min vykresluje její dětství, jak se stala královnou, ale hlavně, jak se zasloužila o rozvoj své země. Min byla vzdělaná žena, která postupně ovládla veškeré politické dění. Neměla to však lehké. Její manžel, král, nebyl v politice příliš zběhlý, celou zemi vedl jeho otec. Min však nakonec přetáhla svého manžela na svou stranu a společně se ujali vlády. Bohužel Koreu neohrožovaly jen vnitřní spory, ale i nepřátelé ze jejími hranicemi. Obzvláště Japonsko se vždy snažilo korejský poloostrov ovládnout. A jak víme z historie, nakonec se jim to i podařilo a tím začala několik desetiletí dlouhé okupace, která skončila druhou světovou válkou. Pak následovalo rozdělení na Severní a Jižní Koreu. Ale o tom se více dočtete právě v první knize Dcery dvouhlavého draka.
Obě knihy spojuje hřeben, na kterém je vyobrazen dvouhlavý drak, který je symbolem jedné Koreje. Jedna Korea je myšlenka, kterou se celý svůj život snažila královna Min prosadit. Ale i za více než sto let je toto pouze přáním a nevypadá to, že by se v nejbližší budoucnosti Korea sjednotila v jeden stát.

04.06.2023 4 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Strhující pokračovaní příběhu Mii Corverové a její cesty za pomstou. Mia se na konci prvního dílu stala čepelí a věnuje se vražednému povolání. Tajně ale stále plánuje pomstu vrahům svých rodičů. To ji zavede do světa gladiatii, krutých gladiátorských zápasů. Mia se tak musí naučit ovládat úplně jiný styl boje a hlavně musí přežít všechny souboje, aby se dostala až na magnii, vyvrcholení všech zápasů, kde otroci mohou bojovat za svou svobodu. Ale pro Miu je to jediná možnost, jak se dostat ke kardinálovi Duomovi a konzulovi Scaevaovi, podívat se jim do očí a s úsměvem na rtech jim vrazit dýku do srdce.
Pokračování série Nikdynoc je opět velmi napínavé a částečně odpovídá na otázky, které zůstaly po skončení prvního dílu. Na druhou stranu nám ale předkládá otázky nové a hlavně spoustu dějových zvratů, které jsem často ani neodhadla, že nastanou. Druhý díl je ještě brutálnější a krvavější, než ten předchozí. A já už jsem netrpělivá, jak se celý příběh rozuzlí v posledním třetím díle.

25.05.2023 5 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Kniha mě zaujala svým tématem. Mám hodně ráda seriál Warrior, který popisuje život Číňanů v San Fransicu (tongy, souboje, nevěstince, je to hodně divoké, ale taky hodně dobré, moc doporučuji), a proto bylo hned jasné, že si tuto knihu musím přečíst.
Sledujeme život mladé dívky Daiyu, s níž se osud nemazlí. Jako malé jí zmizí rodiče. Dostává se tak do města, kde živoří, dokud jí do služeb nevezme mistr kaligrafie. U něj sice Daiyu uklízí, ale zároveň se i učí psát čínské znaky. Bohužel je ale jednoho dne unesena a jako prostitutka prodána do USA. Na západním pobřeží USA narůstá odpor proti čínským přistěhovalcům, což vyústí až ke schválení zákona o vyloučení Číňanů. Další osud Daiyu nebudu už dále rozepisovat, ale vzhledem k českému názvu knihy, je vám asi jasné, že happy endem tato kniha nekončí.
Autorka v knize otevírá ne úplně známé téma rasismu vůči asijským přistěhovalcům v USA. Všichni jsme někdy slyšeli o otroctví a utlačování černochů. Ale že se stejná věc děla a stále děje i Asiatům, se moc nemluví. Jediné, co mi v knize trochu vadilo, bylo, že tu neexistuje přímá řeč. Celý text je psaný stejně a občas to může být matoucí. Za tohle dávám o hvězdičku méně, ale jinak je příběh velmi poutavý a pokud vás toto téma zaujalo, knihu můžu určitě doporučit.

29.04.2023 4 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Je až neskutečné, že téhle knize bude za chvíli 70 let. Vůbec to totiž není na ní znát. Příběh je svižný, napínavý a navodí vám ten správný stísněný pocit.
Doktor Miles Bennell se vrací do svého rodného městečka, aby po svém otci převzal ordinaci. Potkává se starými přáteli a láskami. Idylku naruší několik obyvatel, kteří tvrdí, že jejich příbuzní nejsou jejich příbuzní. Sice vypadají a chovají se stejně, mají i stejné vzpomínky, ale něco je na nich jiného. Nejdřív to vypadá jen na davovou psychózu. Později však odhalujeme skutečnou pravdu. Lidskou populaci ohrožují paraziti z vesmíru a Miles se je pokusí s poslední hrstkou lidí zastavit.
Kniha byla již několikrát zfilmována. Žádnou verzi jsem zatím neviděla, ale určitě to napravím.

10.04.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Tohle byl neskutečně milý výlet do maloměsta v Alabamě. Z každého odstavce sršel ten duch pomalého amerického jihu. Knihou se táhne hlavní detektivní linka. Cory se svým tátou jede jednoho rána rozvážet mléko. Ale do cesty se jim připlete mrtvola cizince, která skončí v jezeře. Jak se prokousáváte dějem, postupně se odhalují všechny indicie a vy celkem brzy zjistíte, kdo je vrah. Kdyby byla kniha postavena jen na tomhle, asi bych jí nemohla dát 5*. Ale tady se toho děje tolik. Klukovská dobrodružství Coryho a jeho kamarádů, tajemství, která skrývají místní obyvatelé, trocha toho mystična a jeden dinosaurus. Že to zní jako divná kombinace? Až si tento příběh přečtete, pochopíte, že všechno tu má své místo.
V některých pasážích jsem v tom hodně viděla Kinga. Hlavně v těch, kde McCammon detailně popisuje obyvatele městečka. Navíc mě uchvátila krásná obálka. Rozuzlení příběhu není překvapením, ale ta cesta, na kterou se musíte vydat, abyste došli na konec, byla naprosto úžasná.

07.04.2023 5 z 5

Hostina krkavců Hostina krkavců Eric Schumacher

Druhý díl historické trilogie o Hákonovi, které byl jedním z nejmocnějších králů norských dějin. V prvním díle se Hákon dostal k moci tím, že porazil svého krutého bratra Erika. Teď si svou moc musí udržet, protože někteří mají pocit, že jako král nemůže obstát a oni mají na trůn větší nárok. Setkává se nejen s odporem svých nepřátel, ale i z vlastních řad. Tam je předmětem sváru hlavně Hákonova víra v křesťanského boha. To je trnem v oku mnohým a vše eskaluje ve chvíli, kdy na Hákonovo pozvání do země dorazí mniši, kteří se snaží šířit svou víru. Asi nemusím říkat, že vřelého přijetí se jim nedostane. Valnou část knihy však tvoří politika a v závěru se dočkáme opět velké bitvy.

Popis zvyklostí a propojení fikce s historickými fakty je důvod, proč mám tento typ knih ráda. Je však pro mě těžké si v hlavě srovnat, že Hákonovo jednání je jednání 18 letého kluka. Ale v té době lidé dospívali asi rychleji. Doporučuji všem, co mají rádi historické romány z vikingského období. Určitě nebudete zklamáni. A já se těším na zakončení celého příběhu v posledním díle War King (Válečný král?).

19.03.2023 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Já jednoduše miluju severské mýty. A když si je vezme na starost Neil Gaiman, nelze odolat. Odd a mraziví obři je krátký příběh o chlapci, kterého vyhledají bohové Loki, Tór a Odin. Jsou přeměněni ve zvířata a vypráví mu příběh, jak jeden mrazivý obr ukradl kladivo Mjöllni a zabral Ásgard. Odd se rozhodne jim pomoci a vydají se společně na cestu.

Miloučký příběh vhodný i pro děti, který představuje část bohaté severské mytologie. Kniha je navíc nádherně zpracovaná. Ať už obálka s vykrojeným "okýnkem", ze kterého zírá obr, tak krásné ilustrace uvnitř.

10.03.2023 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Můj druhý vstup do knižního světa Jaye Kristoffa a opět to nebyl krok vedle. Říše upíra byla pro mě top kniha roku 2022, takže jsem se chtěla přesvědčit, jestli to nebyla jen náhoda. První díl série Nikdynoc opět představuje nový originální svět. Hlavní postavou je mladá dívka Mia, která toho má za sebou už hodně. Přišla o rodinu a chce se za to pomstít. Proto se vydá do školy pro ty nejlepší vrahy v říši a začne se cvičit v tomto řemeslu. Postupně poznáváme další a další postavy. Některé si rovnou oblíbíte, jiným byste rovnou usekli hlavu. Tohle právě Kristoff umí. Umí napsat postavy tak, že k nim něco cítíte, nejsou vám jedno. Mia je sympaťačka už od začátku, protože není úplně černo-bílá. Má svá morální dilemata, není naprosto nelítostným vrahem. Nebo alespoň zatím, uvidím, co přinesou další díly. Nějak cítím, že tato kniha je takovým předkrmem k tomu, co se bude ještě dít. Proto si šetřím hvězdičku a hodnotím 4*.

09.03.2023 4 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

U benzínové stanice v zapadlém americkém městečku se jednoho dne objeví auto. Jeho řidič záhadně zmizí a auto se tak dostane na policejní stanici, protože všichni nějak podvědomě cítí, že to není obyčejné auto, a že je nutné ho skrýt před světem. V knize sledujeme osudy členů místní policejní stanice, kteří retrospektivně vzpomínají na události, které jim všem změnily život. Buick totiž vyčkává a číhá na ty, kteří neodolají jeho vábení. A určitě s nimi nemá dobré úmysly. Policisté vyprávějí své zážitky chlapci Nedovi, jehož otec byl také místním policajtem a tragicky zahynul při dopravní nehodě. Byla to však jen tragická náhoda, nebo s tím mělo co dělat záhadné auto, které jednou za čas kolem sebe metá blesky a z jeho kufru vylézají podivní tvorové? Tak na tuhle otázku King nedává jasnou odpověď, vy ji sami musíte vyčíst mezi řádky.
Tohle je Kingovka, která více sází na pomalé odhalování záhady, než litry krve a akci. Nečekejte zodpovězení všech vašich otázek. Naopak většina z nich zůstane spíše viset ve vzduchu a vy si ze čtení odnesete pocit, že existuje něco víc, co přesahuje hranice našeho chápání. Knize jsem dala 3 hvězdy proto, že ač kniha není dlouhá, prokousávala jsem se jí celkem dlouho a neměla jsem u toho ten pocit, že se nemůžu dočkat, až k ní zase zasednu a budu pokračovat ve čtení. Určitě to není nejhorší Kingovka, ale Stephen má mnoho lepších děl.

18.02.2023 3 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Třetí a závěrečná kniha cyklu Písně Delavy ve mě zanechala takový hořkosladký pocit. Příběh našeho oblíbeného drakobijce Cuchenana a otravného zpěváka Minangara se tentokrát hodně zamotá, protože do Delavy přichází válka. Princ Símiran na konci předchozího dílu utekl z Dussu jako vypráskaný pes a chce se pomstít. Pro Paní z Tunde je toto dokonalá záminka, aby se svou armádou vytáhla na sever a rozpoutala řež, kterou přežije jen málokdo. Kdo se dočká šťastného konce a koho čeká smrt? Při čtení knihy budete doufat, že právě váš oblíbenec přežije. Nechci vás strašit, ale dost pravděpodobně to tak nebude. Míša nešetří pohřebními hranicemi a vy budete otáčet stránky, jen abyste věděli, jak to všechno nakonec dopadne. Zůstane tohle opravdu posledním dílem? Upřímně doufám, že ne. Protože bych opravdu všem přeživším postavám přála to "žili šťastně až na věky..."
Všechny knihy Písně nejsou žádným náročným čtením. Fantasy, která rychle plyne a dává vám ty potřebné emoce. Pokud stále váháte nad přečtením, určitě se do toho vrhněte. Nebudete litovat.

05.02.2023 5 z 5

Město démonů Město démonů Bryan Edward Hill

Komiks o Angelovi, ale bez Angela. Ten se hned na začátku dekuje do Sunnydale, kde se otvírá pekelná brána. A my v tomto komikse sledujeme Fred, Gunna a Spikea, jak se vypořádávají s tím, co se kvůli pekelné bráně děje v LA. Spike byl má první platonická láska, takže mi vůbec nevadila absence Angela :D A Spike se tady v komikse hodně povedl. Děj je takový nijaký. Vlastně se tu nic podstatného nestalo a vypadalo to, že je to spíš takový výplňový díl k tomu, co se bude odehrávat v budoucnu. Bohužel to my se nedozvíme, protože Comics centrum již další díly vydávat nebude. Důvodem jsou problémy s právy, které nyní vlastní Disney. Takže já alespoň děkuju za těch pár dílů, které jsem si opravdu užívala.

14.01.2023 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Asi bude jen málo lidí, kteří by neznali příběh holčičky, která v novém bytě objeví dveře, které na první pohled nikam nevedou. Zdání však může klamat a Koralina se skz ně dostane do světa, který je stejný jako ten její, ale zároveň i úplně jiný. Přivítá ji tu druhá maminka a tatínek, kteří však mají místo očí knoflíky a Koralině tak začíná největší dobrodružství jejího života, ze kterého by se nemusela vrátit živá.
Neil Gaiman napsal tento příběh pro své dcery, takže by se mohlo zdát, že se jedná o čistě dětskou knihu. Místy je děj ale dost hororový, že by se za to nemusel stydět ani Stephen King. Četla bych to dětem? Já ano Ale ostatním bych nejdřív doporučila přečíst si knihu sami a až pak se rozhodnout. Každopádně mě čtení celkem navnadilo podívat se i na film, který mě do teď nevysvětitelně míjel.

07.01.2023 5 z 5

Jsem Potterhead a ve filmech a seriálech jsem měla vždy slabost spíše pro záporáky, protože mi připadali zajímavější. Knihu od Toma Feltona jsem si proto nemohla nechat ujít. Draco Malfoy je přesně ta postava, u které se počáteční nenávist změní v lásku. A Tom se ve knize natáčení Harryho Pottera věnuje opravdu hodně. Bylo moc milé nahlédnout trochu za oponu filmového světa se všemi jeho plusy ale i mínusy. Obzvlášť když Tom popisuje vztahy a zážitky se svými hereckými kolegy. Kniha ale není jen o HP. Tom tu úvodní část věnuje své rodině, rodičům a jeho bratrům, kteří ho během dospívání drželi při zemi. Být slavný není vždy jen výhoda. Často to sebou nese spoustu nepříjemných věcí. A nejhorší je, když si člověk uvědomí, že takhle úplně žít nechce. Poslední část knihy je věnována právě životu po HP a tomu, jak Tom ve velkém hollywoodském světě ztratil své pravé já, což vyústilo až k pobytu v léčebně a následném přenastavení svého myšlení.
Knihu bych doporučila určitě všem fanouškům čaroděje, který bydlel pod schody. Já jsem se určitě dozvěděla hodně věcí, o kterých jsem neměla ani tušení. Tom je ve svém vyprávění přirozený a upřímný. K snadnému čtení pomáhají i krátké kapitoly, které člověk slupne za chvilku. Pokud máte alespoň nějaký vztah k čarodějnickému světu, určitě nebude zklamaní.

02.01.2023 5 z 5

Vánoční říše (komiks) Vánoční říše (komiks) Joe Hill (p)

Vánoční říše je místo, kam byste určitě nechtěli zabloudit. Tentokrát se do ní ale podíváme prostřednictvím velkoformátového komiksu, který rozvíjí trochu jiný příběh, než známe z původní knihy.
První část komiksu nám vypráví o Charliem Manxovi. Nebyl to vždy psychopat. Měl manželku a dvě dcery, ale jeho život kvůli špatné investici nabral úplně jiné obrátky.
Dále se v ději dostáváme do současnosti a bandě trestanců, které vezou do vězení. Shodou nešťastných událostí dojde k bouračce a jeden z vězňů má zvláštního kamaráda. Jezdí ve starém Rolls Royceu jménem Přízrak a umí nechat lidi zmizet. Místo svobody je však čeká jen spousta dětských her, jako např. střihni jednu úchylovi.
Na závěr je tu ještě jeden příběh, který se též pojí k Charliemu Manxovi a vypráví o podvodníčkovi, který je nakonec sám podveden.
Text a kresby jsou brutálně krásné a Joe Hill zde opět dokázal, že si se svým tátou můžou podat ruce. Protože oba dokáží udělat horor opravdu snad ze všeho. I z takové krásné představy, že někde existuje místo, kde jsou stále Vánoce.

27.12.2022 5 z 5