Anne Leyyd Anne Leyyd komentáře u knih

Popel ve větru Popel ve větru Kathleen E. Woodiwiss

Moc nadějí jsem této knize nedávala, ale můžu s klidem prohlásit, že se rozhodně řadí k těm lepším románům z červené knihovny. Líbil se mi autorčin styl psaní, postavy i příběh. Humorných scén bylo také dost, Al neměl chybu :D Samozřejmě určité části byly předvídatelné, ale to se u tohoto žánru tak nějak očekává.

Velmi se mi líbil epilog :D Sice jsem onu tajemnou postavu uhodla hned, ale i tak... spokojenost u mě převládá.

24.01.2017 4 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Tahle kniha byla... zvláštní, neobvyklá, s nečekaným koncem. A musím podotknout, že nebýt doslovu autorky, asi bych její hodnocení pojala trochu jinak.

Co se týče stylu psaní, tak byla kniha čtivá. Sem tam se objevil záblesk humoru a trocha romantiky. Ta byla podaná poněkud jinak, než jak je možné ji nalézt v jiných YA knihách. Nemohla jsem si pomoct, ale po celou dobu jsem se nedokázala s hlavními hrdiny tak nějak "spojit", jak se mi to stává u některých jiných příběhů a tedy knihu prožívat více naplno. Nevím, čím to bylo... ale prostě to nešlo.

MOŽNÝ SPOILER

Příběh sám o sobě měl rozhodně nečekané vyústění. Ale jak jsem uvedla výše, tak díky doslovu autorky dává mnohem větší smysl. A opravdu jsem ráda, že tuto knihu napsala. Možná, že kdyby příběh skončil tak, jak nejspíše spousta z nás čekala, padl by mezi ty nevýrazné a brzy zapomenuté, ale takhle... Doufám, že kniha čtenářům otevře trochu víc oči.

20.01.2017 4 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Tak dočteno! 5 hvězd a dala bych ještě víc. Byla to pořádná jízda. SJM si v předchozích dílech opravdu pečlivě připravovala půdu pro to, co čtenářům/postavám nachystala v tomto díle (a ještě určitě v dalších).

Tato kniha byla k prasknutí nabitá akcí, napětím, temnotou, hrůznými odhaleními, ale také světlem, přátelstvím, nadějí, humorem, nečekanými zvraty, romantikou a dechberoucím závěrem, který byl prostě… DECHBEROUCÍ, MRÁZ PO PÁTEŘI ROZSÉVAJÍCÍ, SRDCE SVÍRAJÍCÍ A SLZY VYVOLÁVAJÍCÍ.

Trochu jsem se děsila čtení z obavy, jak všichni nadávali na Chaola, ale po dočtení můžu říct, že po začátku (na němž by zasloužil facku nejen on ale i Aelin) se jeho charakter začal ubírat cestou, kterou jsem dokázala uvěřit, že by mohl nabrat.

Aelin mě na začátku hrozně rozčilovala, ale postupem času se tak nějak zklidnila (díky Rowanovi a Aedionovi a také Lysandře) - naštěstí.

Dorian - chlapec si tady tedy zkusil :-(

Lysandra byla báječná nová postava, kterou si snad nelze neoblíbit - ten její vomitus na konci byl tak uspokojující, že se ještě teď musím vesele a spokojeně šklebit :D

Manon (přese všechny zápory) je mou oblíbenou postavou, ačkoliv bych to nikdy dopředu neřekla.

Kdo v tomto díle doslova perlil (a díky komu jsem si Královnu užila na maximum) tak byl Rowan. Od svého příchodu, kdy kvůli jeho smíchu utichli hlodavci a vyjevil nám svou zálibu v oleji (:D), přes jeho ohleduplnost vůči Lorcanovi na střeše (:D), až po jeho nehynoucí oddanost své královně. Byla jsem na SJM naštvaná, že „zavrhla“ Chaola, ale myslím, že po tomto díle chápu… :-)

Prostě skvost mezi fantasy s naprosto originálními a nezapomenutelnými postavami. Dalšího dílu se nemůžu dočkat :-)

Mimochodem :D

Ona zmínka o tom, jak Chaol s Aedionem zkoušeli pekelný oheň, aby si ověřili jeho účinky, mi v mžiku připomněla Smíška s Pipinem z Pána prstenů u jejich slavného ohňostroje. A oním „Gandalfem“, který je pak vytahal za uši, nebyl v mých představách nikdo jiný než Rowan :D :D :D

(And yes - I'm probably crazy but I can't help myself :D)

15.01.2017 5 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Tak - kdybych to sečetla, tak mi přečíst tuto knihu netrvalo víc než necelý den. Prostě... od první do poslední strany jsem se nedokázala odtrhnout.

Příběhy s orientální tématikou mě vždycky přitahovaly - navíc Šeherezáda, která bojuje o svoje přežití nejprve pouze pomocí příběhů... kterého knihomola by to nechalo chladným? :-)

Styl psaní autorky je téměř filmový, uhání vpřed, přímo vás vtáhne do děje a vy už děláte jediné - vezete se na jeho vlně.

Co bych vytkla, tak některá slova v překladu. Ahoj, jogurt, v pohodě? Propána - je to přece pohádkový příběh z dávnověku. Tož! Opravdu by mě zajímalo, jestli to je "vina" překladatelky anebo samotné autorky.

Příběh je napsaný velice čtivým stylem, nechybí mu vážnost, humor, romantika, záhady, kouzla a několik závojů tajemství, které mi pořád vrtají v hlavě a nemůžu se dočkat, až se nám v 2. díle objasní.

Chálida si nešlo neoblíbit a v závěsu za ním Džalála :D U Tárika jsem si na konci představovala, jak ho zatloukám prknem do země - já to chápu a vím proč to musel udělat! - ale přesto byl ten obraz uspokojující :-) :D

5 zcela zasloužených hvězd a vřelé doporučení pro ty z vás, kteří máte rádi příběhy s nádechem orientu.

09.01.2017 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Tak... dočteno... co k tomu dodat? Jsou 2 ráno a já přečetla těch zbývajících víc jak 200 stran nyní v kuse za několik hodin - to samo o sobě dost vypovídá.

Příběh závěrečného dílu měl opravdu pořádné grády. Velmi dobře promyšlený děj, který v průběhu neustále překvapoval. Nečekané zvraty a rozhodně naprosto nečekané rozuzlení. Tak nějak jsem sice myslela, že SPOILER závěrečný střet s Mortmainem bude trochu dost delší a složitější, protože upřímně řečeno ho hledali celé 2,5 knihy a pak to Tessa utne jen tak? Hm, na jednu stranu dobře tomu zmetkovi tak, ale přece jen jsem čekala něco kapku složitějšího... KONEC SPOILERU.

Co se týče onoho milostného trojúhelníku, tak sice dopadl tak, jak jsem čekala, ale tedy... jak to nakonec dopadlo :D to jsem NEČEKALA ANI OMYLEM. OH MY DEAR. :-))) Rozhodně maximálně originální a velmi nevšední konec, který tuto sérii tak nějak vyvyšuje nad ostatní.

A přiznávám, že mě tato série (a taky neustálé útoky sestry) přiměly přehodnotit můj reading list a zařadit do něj zbývající 3 díly Nástrojů smrti.

5 hvězd je rozhodně zasloužených - skvělý a čtivý styl psaní, sympatické postavy, neotřely děj plný dobrodružství, záhad, napětí... A konec, který prostě... pořád nevím, co si o něm myslet. Mísi se ve mě spokojenost, smutek, radost, pochopení, nevěřícnost... zkrátka - VŘELE DOPORUČUJI ;-)

08.01.2017 5 z 5

Tentokrát to vyjde! Tentokrát to vyjde! Gilles Legardinier

PRAŠTĚNÁ, MILÁ, TRHLÁ, ČTIVÁ - pouze některá přídavná jména vystihující tuto knihu. Některé pasáže byly tak praštěné, že jsem jen musela zakroutit hlavou, ale to mi nezabránilo, abych se při četbě skvěle bavila.

Marie byla hrdinka, kterou by člověk nechtěl naštvat. Opravdu trhlý případ roztomilé dívčiny :D

Ale jelikož je to kniha jednoho z mých nejoblíbenějších spisovatelů, nemohlo to dopadnout jinak. Děj jsem hltala a i když jsem snad uhodla všechny možné zápletky, přesto mě to ŠÍLENĚ bavilo. V autorově stylu vyprávění příběhů je něco, co mě vždycky velmi potěší, povzbudí, zaručeně rozesměje, rozněžní a ke konci zanechá v takovém příjemném stavu, že jsem spokojená i přesto, že kniha skončila. No, řekněte mi, kdo tohle umí?

Takže 5 hvězd a moc se těším na další autorovu knihu. Ať žije rozkošný Paracetamol :-D

02.01.2017 5 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Z četby této knihy jsem měla trochu obavy, protože jsem si nebyla jistá, zda dosáhne kvalit své předchůdkyně Zítra začnu nový život! Zcela zbytečně.

Gilles Legardinier mi tímto svým románem jen potvrdil, že je opravdu Pan spisovatel, mistr vypravěč, který do svých knih vždy přimíchá onen důležitý prvek, který mnoho spisovatelů přidat nedovede - totiž abyste se s knihou v ruce a odehrávajícím se příběhem ve vaší hlavě cítili pohodlně, příjemně... zkrátka aby vám s knihou bylo dobře.

Příběh Andrewa byl sice úplně jiný než předchozí román, ale autor mu propůjčil mnoho z toho, čím udělal knihu o Julii tak skvělou: pěkně promyšlený příběh, sympatické hlavní postavy, báječný lidský humor (zase jsem brečela smíchy :D), romantickou zápletku, důraz na přátelství, velmi příjemné prostředí krásného domu a okolí a spoustu dalšího.

Kniha snad může místy - především v dialozích s hlavní postavou - působit trochu jako kupa úvah a zamyšlení na různá témata, ale i tento aspekt jsem si užila a sama získala zase spousty citátů a námětů k dalšímu přemýšlení.

Tedy celkově: velmi milý, odpočinkový příběh se sympatickými postavami, u kterého si odpočinete a současně se zasmějete. Rozhodně doporučuji těm z vás, kterým se Zítra začnu nový život! líbilo a autorův příjemný styl psaní vás zaujal. Nemůžu dát jinak než 5 hvězd a těším se na další Legardinierovu knihu :-)

31.12.2016 5 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Stejně jako předchozí díl se i tento opravdu skvěle četl, neměl žádná hluchá místa a co se zápletky týče, tak byl pěkně promyšlený - jen se těším, jak to vše do sebe zapadne v závěrečné Mechanické princezně.

Co mě ale už otravovalo, tak OPĚT ten milostný trojúhelník. Uznávám, že zápletka s Willem (vy kdo jste četli, tak víte s čím) byla opravdu dost dobrá, komplikovaná, srdce a nervy rvoucí - nicméně... Všechny ty 3úhelníky mají prostě společné rysy a tak už zkrátka dopředu víte, jak to zhruba dopadne. Tedy - s kým hlavní hrdinka na konci skončí. Ach jo... I když bych pořád ráda věřila, že mě kniha nakonec překvapí :-)

Ovšem 5 hvězd za propracovanost, skvěle čtivý styl psaní, viktoriánskou Anglii, sympatické postavy, humor a zápletku + perfektní konec! A rozhodně palec hore za Gideona a Sophie :-) I když mezi námi přiznávám, že nemít po ruce ke čtení hned 3. díl, asi bych měla trošku jiný názor :D

30.12.2016 5 z 5

Štěstí vděčnosti Štěstí vděčnosti Anselm Grün

Knížka malá rozsahem, ale maximálně bohatá obsahem. Spousta podnětů k zamyšlení na téma vděčnosti, se kterou se v každodenním životě tak často dokážeme míjet. Rozhodně doporučuji! Vím jistojistě, že jsem si ji nečetla naposledy.

28.12.2016 5 z 5

Když jsem začala číst, měla jsem výhrady, ale ty se... po pár desítkách stránek rozplynuly. Přesněji poté, co jsem zjistila, že děj a postavy se posunuly ve svých charakterech tak, jak to pro ně bylo nejpřirozenější.

Je to sice "jen" scénář, ale já jsem před sebou všechno živě viděla, takže jsem opravdu měla pocit, jako bych četla regulérní 8. díl Harryho Pottera.

SPOILERY

Skoky v čase jsou teď ve všech knihách / seriálech / filmech zjevně objeveným hitem, ale tady to prostě fungovalo na jedničku. Opravdu jsem si užila všechny pohledy do různých časových linek. Hermiona jako bojovnice - drsné! Nebo Hermiona jako psychopatka! :D Ron ženatý s Padmou - ježkovy oči! :D

Moc jsem ocenila humor - padala jsem smíchy. A také jsem ocenila, že se v knize objevilo tolik "starých" postav. Díky za Snapea i Brumbála!

Jediné, co mi tak nějak zkazilo chuť byl onen hlavní bod, že Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit měl dceru. Oh, come on! Really? Tak nějak pochybuju, že by s tím vším smrtijedstvím a zničením Harryho pomýšlel ještě na toto. Ale J. K. R. je tu paní, takže...

A pak ještě jedna věc (tu už zmiňovalo více čtenářů) a sice to, že se Cedric jen kvůli takové blbině stal smrtijedem. Specificky tohle mohlo být propracované víc, protože Cedric byl přece onen rytíř v lesklé zbroji, tož... s jeho charakterem zacházejte také tak... !

KONEC SPOILERŮ

Musím dát 5 hvězd. Ne proto, že to je povinnost. Po přečtení několika zklamaných komentářů jsem se smiřovala s tím, že dám klidně o dost menší počet, ale prostě... mě to chytilo! Bylo to napínavé, dobrodružné, detektivní, vtipné, kouzelné a... já se prostě tak ráda vrátila do Bradavic... :-)

Vřele doporučuji. Čekala jsem málo a dostala mnohem víc ;-)

27.12.2016 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Čapkův styl je perfektní. Čtivý, okamžitě chytí a vtáhne do děje. U některých povídek mi přišlo až škoda, že skončily tak brzy, jiné jsem zase dost dobře nepochopila... Vím, že se ke knize jednou určitě vrátím a třeba se na ně budu dívat zase jinak :-)

25.12.2016 4 z 5

Mario a kouzelník Mario a kouzelník Thomas Mann

Autorovi nelze upřít to, že je obratným spisovatelem, který si umí dokonale hrát se slovy a skládat opravdu neskutečné věty a souvětí. Co se však příběhu týče, nijak mě neuchvátil. Nebýt čtenářské výzvy, vím jistě, že bych po této knize nesáhla.

Nevím proč, ale u většiny nějak více oceněných autorů jsem pro sebe našla jen velmi málo zástupců, u jejichž děl bych mohla bez váhání říci, že si ocenění zaslouží. Nějak nechápu... třeba je to věkem třeba nemám ono správné "literární cítění pro věci velké"... každopádně jsem ráda, že si mohu číst, co sama chci...

17.12.2016 3 z 5

Neměla jsem do této knihy velké chuti - popravdě jsem se do ní pustila jen díky možnosti využít nabídku audioknihy zadarmo. Musím říct, že velkou zásluhu na kladném hodnocení má nepřekonatelný Martin Stránský, kterého spolu se Sašou Rašilovem považuji za jedny z nejlepších dabérů současnosti. Takhle jsem měla pocit, že mi knihu vypráví sám Booth z mého veleoblíbeného seriálu Bones :-)

Kniha sama o sobě je jedním slovem... šílená. Ze začátku jsem měla dojem, že autor je jednoznačně cvok. Následně jsem dospěla k závěru, že je tak trochu geniální a velký dříč, protože dát dohromady to, co dal tady... navíc tak, aby to tak fungovalo... Pořád jsem tak trochu na vážkách, co si o ní myslet, ale příběh mě zaujal víc, než jsem čekala a opravdu jsem se pobavila. Nejvíc se mi líbily části z Herbertem Einsteinem :D A konec byl naprosto nečekaný... Jsem zvědavá na film...

Hodnocení na 3 3/4 hvězdy.

15.12.2016 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Ach, konec jedné z nejlepších sérií... co k tomu dodat? Sladkohořké pocity ve mě převládají a plně souhlasím s komentářem Turiel11.

Celá kniha byla naprosto skvělá - plná akce, napětí, zvratů, šílených zákrutů na ještě šílenějších křižovatkách celé Měsíční revoluce. Marissa Meyer si s dějem pohrála jako pravá MISTRYNĚ svého spisovatelského řemesla. Byl tam i tolik potřebný humor (opět díky, Thorne :-) ), romantika (mohlo jí být více) - protože co si budeme nalhávat SPOILER - pokud se autorka rozhodne během celé knihy všechny dvojice neustále rozdělovat a zase dávat dohromady, tak to prostě jde pooomaaaluuu... KONEC SPOILERU.

Doufala jsem, že mě nezklame zcela nic, ale zklamalo - moc mě mrzelo (jak už tady čtenářky zmiňují) to, co se stalo Vlkovi - pro hvězdy! - to to všechno musel odnést jenom ON? Vážně to bylo nutné??? A vážně bylo nutné, aby si toho "vyžral" tolik?

Co dalšího mě mrzlo, tak zakončení dějové linky mezi Winter a Jacinem - na začátku to vypadalo tak slibně! Ale ten konec... To nebyl konec, jaký si ti dva zasloužili. V celé sérii dostali jednoznačně nejméně prostoru! Prostě jsem měla pocit, jakoby Winter skončila minimálně o 5 kapitol dříve než měla. A teď můžu jen doufat, že to spraví Hvězdy nad hlavou.

Cením si toho, že Marissa každému věnovala ke konci určitou část / kapitolu - což je rozhodně víc, než dnes může člověk čekat v jakékoliv jiné young adult nebo fantasy literatuře, ale i tak to podle mě bylo málo... Anebo jsem prostě takový závislák, že by mi bylo málo všechno :D

Každopádně celkové hodnocení je rozhodně na víc jak 5 hvězd, už kvůli té propracovanosti, čtivosti, originalitě a všem těm báječným postavám, které se mnou už budou navždy, a ke kterým se tak ráda budu vracet. Nicméně v MÝCH PŘEDSTAVÁCH to s Vlkem dopadne trochu... ehm víc jinak, protože toto si prostě nezasloužil a Scarlet taky ne...

A připojuji se k těm všem dalším čtenářům na goodreads, kteří s očima plnýma slz opakují jako mantru "Ještě Hvězdy nad hlavou... Ještě Hvězdy nad hlavou... na ty si počkám a pak mi bude líp." :-)

04.12.2016 5 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

V rámci tohoto žánru (bláznivá humorná komediální povídka) je kniha opravdu hodna 4 hvězdiček. A kdyby mi bylo možná kolem 10 - 13 let, asi bych se u ní válela smíchy :-)

28.10.2016 4 z 5

Proč spolu před svatbou nebydlet a nespat Proč spolu před svatbou nebydlet a nespat Martin Kvapilík

Jsem vážně moc ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky. Na "pár" stránkách v ní autor podává velice přesvědčivá a logická odůvodnění na základní otázku knihy.

Velmi se mi líbil neotřelý / humorně-vážný / upřímný / otevřený styl psaní, odkazy na vědecké články (např. zmíněný microchimérismus - proč nás to nikdo na vysoké neučil???!!!)

Docela mě mrzelo, že jsem dočetla tak brzy a kniha nebyla delší - i když naprosto chápu, že někoho by mohl větší počet stránek zase odradit. Každopádně si velmi ráda od M. Kvapilíka přečtu další publikované knížky a určitě i některé z doporučených knih na konci.

ROZHODNĚ DOPORUČUJI VĚŘÍCÍM I NEVĚŘÍCÍM. Věřící v ní jistě najdou nový (či znovu oprášený) pohled na původní Boží záměr s lidskou sexualitou. Nevěřícím může pomoci vidět jinýma očima obraz správného a plného sexuálního žití, diametrálně odlišného od toho, který nám do hlav tak vytrvale vtlouká dnešní sexuchtivá společnost a média ve všech formách.

16.10.2016 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Velmi pěkná, odpočinková kniha. Ačkoliv její celkové vyznění působí trošku „románovitě“, autorce se povedlo poskládat jednotlivé části příběhu tak, že jsem si jako čtenářka dovedla představit, že by se něco podobného mohlo stát.

Co mě štvalo (a nevím, zda za to vinit samotnou autorku nebo český překlad), tak použití některých výrazů, které mi opravdu vadily, protože zničily celkový hezký dojem z dané scény - ale to je v podstatě detail.

Jeden plus jedna je pěkná odpočinková kniha, která vás chytí a do konce nepustí. 4 zasloužené hvězdy.

15.08.2016 4 z 5

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Nad 5 zcela zaslouženými hvězdami vůbec nemusím váhat. Poslední díl jsem si užila stejně jako 2 předešlé. Líbilo se mi, že Chainani nikam nespěchal, ale všem postavám a všem součástem příběhu dopřál čas a prostor se rozvinout a působit na čtenáře. Jeden z těch mála skvostných závěrečných dílů skvělých sérií, na které budu ráda vzpomínat.

Jsem si jistá, že se ke Škole dobra a zla jistojistě vrátím, protože po dlouhé odmlce od Harryho Pottera je toto opravdu skvělá fantasy pohádková série, která za re-reading určitě stojí. Vřele doporučuji. Jsem spokojená jako Kmotřička :-)

12.08.2016 5 z 5

Smečka rváčů Smečka rváčů Markus Zusak

Musím přiznat, že tento díl se mi líbil o něco více než ten předchozí. Rodina Wolfova mě opravdu zaujala, líbily se mi jejich pevné vazby mezi sebou a to, jak se vesměs všichni navzájem podporovali. Cameronova postava byla vylíčena (myslím) velmi věrně a docela bych i věřila, že to v klučičích myslích nějak takhle vypadá. Pořád si nejsem jistá hodnocením, proto zatím udílím 4 SLABŠÍ hvězdy a počkám si na poslední díl, abych se definitivně rozhodla.

28.07.2016 4 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Nevím, co přesně jsem od této Zusakovy prvotiny čekala, rozhodně ne nic závratného, ale i tak jsem byla zklamaná. Poněkud nemastný, neslaný příběh s občasnými záchvěvy mouder. Pasáže popisující sny mě svou nelogičností a někdy vyloženě hulvátstvím opravdu zklamaly a naštvaly, dle mého navíc postrádaly jakýkoliv smysl. Tři udělené hvězdy jsou prozatím dočasné, uvidím, co přinese pokračování. Přece jen... autorovi báječné Zlodějky knih bych ještě chtěla dát šanci.

22.07.2016 3 z 5