Mario a kouzelník

Dějovým jádrem novely, napsané na počátku let 30., je bizarní příběh, jehož byl autor svědkem na své prázdninové cestě po Itálii. Vylíčení představení potulného kouzelníka, jehož triky záležely především v hypnose, vrcholí tragicky kouzelníkovým zavražděním. Novela však přesto vyznívá pocitem osvobození nad zlomením temné, člověka nenávidící síly kouzelníkovy. Tragické rozuzlení stejně jako předrážděná, dusivá atmosféra celé novely dávají tušit, že autorovým úmyslem nebylo jen prosté vylíčení zážitku z prázdninové cesty, nýbrž že jeho vyprávění směřuje k cíli daleko obecnějšímu a důsažnějšímu: k vylíčení života Itálie 30. let, ovládané a terorisované kejklířem a hypnotisérem Mussolinim....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2408/big_mario-a-kouzelnik-9yB-2408.jpg 3.5100
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

Mario und der Zauberer, 1930

Kniha Mario a kouzelník

Kaduri

Kratučká novela s veľkou výpovednou hodnotou.
30-te roky 20. storočia, Taliansko pod vládou Mussoliniho. Vyprávač príbehu trávi s rodinou dovolenku v Taliansku. Je znechutený kypejúcim nacionalizmom, pochybnou morálkou, povýšenectvom voči zahraničným turistom.
A tam, počas predstavenia kúzelníka, sa ukáže celá obludnosť režimu, aj s desivým vyústením.
Pre mňa je však najtragickejšia "blažená nevedomosť" autora, kam za pár rokov dospeje jeho vlastný, nemecký, národ...

meluzena
16.11.2021

Kratičká novelka hned v úvodu velice trefně odhaluje italskou národní hrdost, která je vlastně těžkým nacionalismem. A pak si bere na mušku nízkou radost z neštěstí či ponížení druhého v důsledku zakázané hypnózy.
Kouzelník měl dar vidět do lidí a manipulovat s nimi podle libosti a ve svém vystoupení postupně posouval hranici daleko za rámec „dobrého vkusu“ či taktu, přesvědčen o své nedotknutelnosti. Jenže žádné stromy nerostou do nebes a Mario svou urážku nenechal bez odplaty.

InaPražáková
04.10.2021

Bystrý pozorovatel vtěsnal hustou atmosféru do miniatury. Od náznaků přebujelého národního ega tu na pláži, tu v hotelu, až k jedinému kabaretnímu výstupu s personifikovaným zeitgeistem - touha po zadostiučinění a nesmírná síla vůle spolu s nepokrytým pohrdáním taktem hypnotizují jedince doslova a dav přeneseně. Každého zajímá, jak daleko to může dojít. Znepokojivé a fascinující čtení, bohužel aktuální v každé době.

kap66
16.08.2021

Občas mě chytne nostalgie po jediném kanálu v černobílé televizi; v dětství jsem viděla snad úplně všechno, včetně slovenských inscenací – pondělí, 20.00, všichni jsme zasedli a sledovali. Dávali i pitomosti, to je fakt, něco se mi ale do mozku zaseklo tím správným způsobem. Mario a kouzelník. Až dnes jsem si ho i přečetla a docenila veškerý význam, včetně jasných narážek na italský nacionalismus a fašismus. Možná jsem tehdy ale poprvé slyšela o existenci hypnózy a zřejmě si pamatuji onu inscenaci právě proto, že mě vyděsila možností, že mi někdo vleze do mozku a zlomí mou vůli. Vypravěč skvěle zachycuje atmosféru očekávání kouzelníkova vystoupení, která se mění ve směs zvědavosti a zhnusení ze zesměšňování a ponížení jiných lidí, přesto ale není schopen představení opustit; psychologové a sociologové by to jistě vysvětlili, mně to přijde uvěřitelné – a o to víc děsivé. Zapůsobilo to na mě znovu, stejně intenzivně.

sika444
23.05.2021

Výborně napsaná novela o manipulaci a hranicích svobody.

SSTknihy
10.03.2021

Předzvěst děsivé budoucnosti skryté ve zdánlivě nevinném, i když tragickém zážitku z dětství. Skvěle vykreslená dusivá letní atmosféra a nálada v tehdejší společnosti jen umocňují zneklidňující pocit z toho, co brzy přijde.

Lucife
19.04.2019

Neuvěřitelně poutavé, jen ten konec byl dost rychlý. Ale je to novela a k té to patří.

Tlapka
10.07.2018

Povídku jsem četla asi až příliš trhaně a vzhledem k jejímu rozsahu zbytečně dlouho. Provedení mi příliš nesedlo, do finále se děj velmi táhl, ale k vykreslení atmosféry a hlavní myšlenky to bylo zřejmě nezbytné.