Mario a kouzelník

Mario a kouzelník https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2408/bmid_mario-a-kouzelnik-9yB-2408.jpg 4 118 12

Dějovým jádrem novely, napsané na počátku let 30., je bizarní příběh, jehož byl autor svědkem na své prázdninové cestě po Itálii. Vylíčení představení potulného kouzelníka, jehož triky záležely především v hypnose, vrcholí tragicky kouzelníkovým zavražděním. Novela však přesto vyznívá pocitem osvobození nad zlomením temné, člověka nenávidící síly kouzelníkovy. Tragické rozuzlení stejně jako předrážděná, dusivá atmosféra celé novely dávají tušit, že autorovým úmyslem nebylo jen prosté vylíčení zážitku z prázdninové cesty, nýbrž že jeho vyprávění směřuje k cíli daleko obecnějšímu a důsažnějšímu: k vylíčení života Itálie 30. let, ovládané a terorisované kejklířem a hypnotisérem Mussolinim.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

Mario und der Zauberer , 1930

Kaduri
03.01.2022 4 z 5

Kratučká novela s veľkou výpovednou hodnotou.
30-te roky 20. storočia, Taliansko pod vládou Mussoliniho. Vyprávač príbehu trávi s rodinou dovolenku v Taliansku. Je znechutený kypejúcim nacionalizmom, pochybnou morálkou, povýšenectvom voči zahraničným turistom.
A tam, počas predstavenia kúzelníka, sa ukáže celá obludnosť režimu, aj s desivým vyústením.
Pre mňa je však najtragickejšia "blažená nevedomosť" autora, kam za pár rokov dospeje jeho vlastný, nemecký, národ...

meluzena
16.11.2021 4 z 5

Kratičká novelka hned v úvodu velice trefně odhaluje italskou národní hrdost, která je vlastně těžkým nacionalismem. A pak si bere na mušku nízkou radost z neštěstí či ponížení druhého v důsledku zakázané hypnózy.
Kouzelník měl dar vidět do lidí a manipulovat s nimi podle libosti a ve svém vystoupení postupně posouval hranici daleko za rámec „dobrého vkusu“ či taktu, přesvědčen o své nedotknutelnosti. Jenže žádné stromy nerostou do nebes a Mario svou urážku nenechal bez odplaty.

InaPražáková
04.10.2021 4 z 5

Bystrý pozorovatel vtěsnal hustou atmosféru do miniatury. Od náznaků přebujelého národního ega tu na pláži, tu v hotelu, až k jedinému kabaretnímu výstupu s personifikovaným zeitgeistem - touha po zadostiučinění a nesmírná síla vůle spolu s nepokrytým pohrdáním taktem hypnotizují jedince doslova a dav přeneseně. Každého zajímá, jak daleko to může dojít. Znepokojivé a fascinující čtení, bohužel aktuální v každé době.

kap66
16.08.2021 5 z 5

Občas mě chytne nostalgie po jediném kanálu v černobílé televizi; v dětství jsem viděla snad úplně všechno, včetně slovenských inscenací – pondělí, 20.00, všichni jsme zasedli a sledovali. Dávali i pitomosti, to je fakt, něco se mi ale do mozku zaseklo tím správným způsobem. Mario a kouzelník. Až dnes jsem si ho i přečetla a docenila veškerý význam, včetně jasných narážek na italský nacionalismus a fašismus. Možná jsem tehdy ale poprvé slyšela o existenci hypnózy a zřejmě si pamatuji onu inscenaci právě proto, že mě vyděsila možností, že mi někdo vleze do mozku a zlomí mou vůli. Vypravěč skvěle zachycuje atmosféru očekávání kouzelníkova vystoupení, která se mění ve směs zvědavosti a zhnusení ze zesměšňování a ponížení jiných lidí, přesto ale není schopen představení opustit; psychologové a sociologové by to jistě vysvětlili, mně to přijde uvěřitelné – a o to víc děsivé. Zapůsobilo to na mě znovu, stejně intenzivně.

sika444
23.05.2021 5 z 5

Výborně napsaná novela o manipulaci a hranicích svobody.

SSTknihy
10.03.2021 3 z 5

Předzvěst děsivé budoucnosti skryté ve zdánlivě nevinném, i když tragickém zážitku z dětství. Skvěle vykreslená dusivá letní atmosféra a nálada v tehdejší společnosti jen umocňují zneklidňující pocit z toho, co brzy přijde.

Lucife
19.04.2019 4 z 5

Neuvěřitelně poutavé, jen ten konec byl dost rychlý. Ale je to novela a k té to patří.

Tlapka
10.07.2018 3 z 5

Povídku jsem četla asi až příliš trhaně a vzhledem k jejímu rozsahu zbytečně dlouho. Provedení mi příliš nesedlo, do finále se děj velmi táhl, ale k vykreslení atmosféry a hlavní myšlenky to bylo zřejmě nezbytné.

Anne Leyyd
17.12.2016 3 z 5

Autorovi nelze upřít to, že je obratným spisovatelem, který si umí dokonale hrát se slovy a skládat opravdu neskutečné věty a souvětí. Co se však příběhu týče, nijak mě neuchvátil. Nebýt čtenářské výzvy, vím jistě, že bych po této knize nesáhla.

Nevím proč, ale u většiny nějak více oceněných autorů jsem pro sebe našla jen velmi málo zástupců, u jejichž děl bych mohla bez váhání říci, že si ocenění zaslouží. Nějak nechápu... třeba je to věkem třeba nemám ono správné "literární cítění pro věci velké"... každopádně jsem ráda, že si mohu číst, co sama chci...

zarivybagr
21.10.2015

Výborně napsaná a gradovaná novelka. Itálie mussoliniho éry, pobřežní městečko, letní žár. A večer s kouzelníkem, který se ukáže být hypnotizérem a velmi nelidským manipulátorem, který místo pobavení lidi ovládá, zesměšňuje a ponižuje. Tragický konec je pak humánní satisfakcí, zvlášť, když situace čím dál více připomíná alegorii......

knedlik
01.11.2014 4 z 5

Mario a kouzelník je zvláštní kniha, snad by se opravdu dala nazvat bizarní. Ale bizarní v tom lepším slova smyslu.
Mann dokáže opravdu skvěle popisovat atmosféru a po celou dobu čtení se mu dařilo udržovat mě v napětí prostoupeném znepokojující předtuchou. Pointa knihy je samozřejmě velice dobře známá, ale přesto si zaslouží zvláštní zmínku a ocenění. A ten dusivý mlžný opar celého večera s nevyzpytatelným kouzelníkem v hlavní úloze měl v sobě opravdu cosi hypnotického.

papaja
01.12.2011 3 z 5

Začátek byl báječný, především se mi líbilo pohoršení všech na pláži, když viděli nahou holčičku pobíhající na pláži, ale scéna s kouzelníkem byla příliš dlouhá a těšila jsem se až budu na konci, ale motiv a děj se mi líbí.

německá literatura

1980  85%Buddenbrookovi
1973  73%Smrt v Benátkách
1956  71%Mario a kouzelník
1961  83%Doktor Faustus

Kniha Mario a kouzelník je v