anna492 anna492 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mimořádný čtenářský zážitek! Způsob, jakým jsem hltala každou stránku a nebyla schopna se od knížky odtrhnout, mě přenesl zpátky do dětství, kdy bylo normální nechat se jen tak unášet příběhem a nevnímat svět okolo.

29.11.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Krásný čtenářský zážitek, má vše, co člověk od knihy očekává - hlubokou myšlenku, dojetí, nečernobílé postavy. Těžko uvěřit, že kniha už je tak stará, vyznívá nadčasově.

03.07.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Líbí se mi, jak autorka (nejen v této knize) píše o veskrze neveselých životech s takovou přirozeností a lehkostí, že to nepůsobí moc depresivně. Děj sice není nabitý, ale i přesto knížka až neuvěřitelně rychle ubíhá. Pro mě je to příběh o krizi - osobní i manželské. Věřím, že ji hlavní hrdina jednou aspoň částečně překoná. Přiznám se, že mě oba manželé rozčilovali neschopností komunikovat a vzájemnou neempatií. Moc bych si přála pokračování, ten stejný příběh, ale Markétinýma očima.

10.11.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Není pochyb o tom, že Kateřina Tučková je Paní Autorka. Dílo je propracované, vážím si jeho edukativního charakteru. Jak asi každý příčetný člověk očekává, kniha, jejímž stěžejním tématem je pronásledování řeholnic za dob komunismu, rozhodně není veselá a násilí se nevyhne. Já se ale ptám, opravdu je nutné, aby jakákoliv žena, která se v knize byť jen mihne, byla trpitelkou a nositelkou křivd? Musí být opravdu všechny ženy v knize vystavené ponižování, znásilňování, bití, tyranii, mučení, potratům nebo ztrátě dítěte? Přehnané množství utrpení na mě působilo jako volání po pozornosti a snaha šokovat na každé stránce za každou cenu.

27.07.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Krásná knížka, co utkví v paměti. Začátek mi atmosférou připomínal Želary, těžko jsem pak prodýchávala, jak se mladé radostné manželství přetavilo v syrovou realitu rození dětí a těžké dřiny. Přesto všechno zůstávala knížka po celou dobu prostoupena lidskou dobrotou a nadějí. Kniha mě přimněla přemýšlet nad tím, jak strašně výzmanou roli v právech žen hraje efektivní kontrola početí.

28.03.2023 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Wow! Pět hvězdiček si schovávám jen pro mimořádná díla - a toto je určitě jedno z nich. Knihu jsem hodně prožívala - i v krátkých mezičasech, kdy jsem zrovna nečetla, jsem o ní neustále přemýšlela. V určité chvíli (Ňak ňak ňak) se pro mě kniha stala velice psychicky náročnou a zvažovala jsem, že ji odložím. Zrnko naděje v lepší zítřky a stále narůstající tempo událostí a mě však úplně pohltily a já dílo dočetla jedním dechem až do konce. Čtenářsky je to mimořádný zážitek, autor je opravdu král svého oboru.

18.07.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Za mě super :) První příběh je takovým oddechovým vykreslením nespokojené báby, ale postupně to graduje a další kapitoly na pozadí každodenních problémů poodkrývají hlubší životní příběhy. Kniha se tak svojí syrovostí plíživě vrývá pod kůži. Ve vyobrazení charakteru obyvatel dědiny mi scházel protipól všudypřítomného přinasrání a životní frustrace, který by dodal aspoň trošku naděje a optimismu.

07.10.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kniha mě zcela pohltila, přečetla jsem ji jedním dechem. Dost mě to překvapilo, protože běžně fantasy nečtu. Do knížky jsem šla díky čtenářské výzvě a vysokému hodnocení. Jediné co mě zamrzelo, byl otevřený konec. Ten mě ale navnadil na pokračování a už teď vím, že určitě budu pokračovat Fajou a Nastereou.

28.06.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Příjemná a zároveň inteligentní četba na dovolenou. Autorův humor mě často nahlas rozesmál. Krátké faktografické pasáže byly pro mě vítaným zpestřením.

07.08.2021 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Velice originální literární počin, který nelze srovnávat s příběhy Harryho Holea, protože se jedná o něco úplně jiného. Doporučuji si před četbou osvěžit původního Shakespearova Macbetha, abyste mohli plně docenit propracovat odkazů a paralel. Já to bohužel udělala až zpětně a dost souvislostí mi kvůli tomu unikalo.

27.06.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knihu hodnotím ze dvou úhlů pohledu: jako projekt pomoci psům a jako literární dílo. V prvním případě nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězd. Psy miluji a nepochopím jak se k těm krásným duším může někdo chovat tak hulvátským způsobem. Je skvělé, že existují lidé, kteří psům v nouzi pomáhají a vytváří projekt, jako je tento. Nicméně zde na databázi jsem spíše kvůli té literární stránce... Příběh byl velmi poutavý, to ano, přečetla jsem jedním dechem během dlouhého večera... Bohužel mi přijde, že kniha hraje celkem prvoplánově na city a snaží se ze čtenáře vyždímat maximum emocí. Při četbě knihy jsem si připadala jako při sledování vánoční pohádky. Postavy se rozlišují jen na kladné nebo záporné, i ta slzička ukápne, když vidíte záporáka škodit milovanému hlavnímu hrdinovi, naštěstí láska a dobro nakonec zvítězí a oko opět nezůstane suché. Jako nejsilnější myšlenku knihy vnímám to, že láska je bezpodmínečná, a také že je potřeba mít stále naději a i přes útrapy osudu bojovat dál. Nelze opomenout skvělé ilustrace.

23.05.2021 3 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Kniha, která mě absolutně pohltila a přenesla do jiné dimenze. Mně osobně kniha příliš dlouhá nepřišla (jak zmiňují někteří čtenáři). Navzdory tomu, že děj nebyl nijak komplikovaný, tak mě to neustále nutilo číst dál a dál, kdykoli a kdekoli jen to bylo možné...

09.08.2018 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Skvělá kniha, zanechala ve mě silný dojem a spoustu námětů na přemýšlení. Snažím se teď vcítit do myšlenek autistického chlapce Christophera, ale také (a to hlavně!) jeho rodičů. Přestože se jedná o vážné téma, kniha byla místy i úsměvná a četla se mi opravdu příjemně.

03.07.2018 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Dějově jednoduchý příběh, jehož síla spočívá v psychologii postav, neodolatelné exotičnosti indiánského prostředí a úchvatných přírodních scenériích. Objemově nenáročná knížka mě hluboce zasáhla a přivedla do deprese z egoismu západní civilizace podmaňující si vše živé.

09.06.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Zápletka předvídatelná, děj nereálný, charaktery postav velice zjednodušené. Ani jazykově mě kniha moc nezaujala, u vět typu “když mě políbil, rozlétly se mi v břiše tisíce motýlů” jsem se pak vyloženě chytala za hlavu. Celkově mi dílo přišlo spíš jako román pro dívky od 12 let…

03.03.2022 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Knize jsem se záměrně dlouho vyhýbala, bála jsem se, že bude až moc depresivní a četba bude psychicky vyčerpávající. Nakonec jsem se k ní propracovala v rámci čtenářské výzvy a jsem za to ráda. Samozřejmě je to smutná knížka, u které jsem si občas poplakala, ale tím, že je psána s jakousi lehkostí, tak nabízí jiné roviny a širší paletu emocí. Rozhodně podněcuje k zamyšlení nad životními hodnotami.

07.12.2021 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Krásný avšak bolestný výlet do Paříže devatenáctého století se vším co k tomu patří - kurtizány, vévodové, kočáry, garderóby, klobouky, plesy a divadla... V závěru knihy je plně rozvinuta otázka společeských konvencí, která probublává celou knihou. Pro současného čtenáře jsou tato morální dilemata jen těžko pochopitelná, avšak o to zajímavější, neboť servírují exotickou chuť dob dávno minulých.

22.06.2021 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jako milovník obrazů dystopických společností jsem si užila zejména první část, která se věnuje právě popisu společnosti, vyobrazení sociálních vazeb, motivů konání, … Druhá půlka mi ubíhala pomaleji, ale kdo má rád akční scény, tak ji určitě ocení. Pohodový dvou set stránkový rozsah vnímám jako plus.

12.03.2022 3 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Knihu jsem brala jako mentální oddechovku, možnost nakouknout do života členů monarchie jinak než skrz bulvár, prostě takové guilty pleasure No a přesně to kniha naplnila. Samozřejmě o nějaké objektivitě nemůže být ani řeč, ale rozhodně bylo zajímavé poznat Meghanin pohled na věc. I když M+H nejsou moji oblíbení členové této rodiny, tak po přečtení knihy jsem si říkala, že to taky nemají v životě úplně jednoduchý a že pravda je někde uprostřed. No, po tom divadle u Oprah jsem o ten dojem zase přišla

12.05.2021 2 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Celkem předvídatelné, ale příjemné odpočinkové čtení.

02.04.2022 3 z 5