Anie.M Anie.M komentáře u knih

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

oceňuji zápletku a zajímavé prostředí, nicméně na mě kniha jako celek působila průměrně. Leo vlastně nehnul brvou a vše mu spadlo do klína, celkové byl hlavní hrdina nemastný, neslaný a jak už zde někdo psal, krom třech padouchů z Prahy jsou zbylé postavy dokonalé.

20.06.2019 3 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

dopředu jsem si nezjišťovala žádné informace a byla jsem velmi mile překvapena, jak formou knihy (divadelní hra i s jednotlivými medailonky postav), tak osobností Vitky. Musela to být jedinečná osobnost a občas jsem se musela pousmát nad jejími nepředvídatelnými a na tu dobu neslýchanými činy, nicméně v hudební scéně byla silnou konkurencí pro všechny. pokud bude mít hra představení, rozhodně bych ho chtěla vidět a určitě si najdu více informací o miss Kaprálové.

01.05.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

naprosto parádní a skvělé scifi.
líbilo se mi vše, nemám co bych vytkla. myšlenka příběhu, to jak autorka vykreslila celý budoucí svět, vše jsem jí věřila, proč by se to takhle nemohlo stát.
nejspíš proto, že se počítá s pokračováním byla část knihy popisná, aby se čtenář mohl vcítit do nové doby. místy se dějová linka proplétala s osudy jednotlivých postav, byla tam i správná dávka akce. za mě jsem nenašla žádná hluchá místa, která bych chtěla přeskočit.
nejvíce mě zaujalo to, že hlavním hrdinou je dítě, které ještě k tomu strachu, které je všude kolem něj, zatajuje, že je vlastně děvče. vše co prožívá a jak přemýšlí, to vše je zachycenou dětskýma očima. a dospělí si někdy neuvědomí jak moc jinak děti vidí problémy.

"Nejste naši přátelé" upozornila jsem ho stejně jako oni tolikrát mě na mé otroctví. "Samozřezmě že máme svá tajemství. Necháváte nás trpět. Berete nám životy, posíláte do dolů, obchodujete s námi, kdy se vám zlíbí. Popravujete nás. Vězníte."
"To je úděl poražených, Ilane." (no jo, lidská rasa se nezapře a zůstaně stejná i za 300 let)

rozhodně se těším na další díl a chci vědět další detaily ze života Ilan, tolik otázek ohledně jejího nového života a spoustu toho bylo pouze nastíněno....

01.04.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

knihu jsem poslouchala jako audioknihu. je to takový průměrný thriller a bavil mě. zápletka mi přišla zajímavá, hlavní postava profesora a vědce byla dobrá volba. musím uznat, že místy jsem se ztrácela v tom vědeckém popisu (ale to bude spíš tím, že nejsem zvyklá na audioposlech), nicméně kratičkou pasáž o nožích a legendách jsem si užila. Konec nebyl nijak závratný a zdrcující, dalo se něco podobného předpokládat, ale i přes to se autorovy povedl.

29.03.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Měla jsem jiné představy.....spíš než celkový příběh se mi líbily drobné postřehy, když Pí přemýšlí o různých náboženství a z každého si něco vezme. a také konec se mi líbil, to jaký příběh nabídne japonským úředníkům, kteří si lámou hlavu nad soužitím tygra a člověka.
jestli je kniha hodna takové pozornosti a ocenění, řekněme, že pro mě ne.

23.03.2019 3 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Mrazivé a velmi působivé čtení o zločinu v divočině. Nina mi přišla od začátku sympatická a líbilo se mi, jak se její postava vyvíjí. ne, že bych fandila záporákům, ale i ti se mi libily, přišlo mi, že vše do sebe hezky zapadá. na konci mi přišlo fajn, že příběh neskončil jen tím, jestli někdo přežije nebo ne, ale celkově, že se problematikou únosů mladých dívek zabývají dál.
V průběhu čtení jsem si vzpomněla na film (Wind river, pokud by někdo chtěl mrknout) z velmi podobného prostředí a říkala si, že bych ráda narazila na knihu, která je podobně laděná. a tak jsem našla

19.03.2019 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

zvláštní příběh mladého muže, který nemá na vybranou a musí se zachovat dle starých zákonů....smutné, tísnivé a zároveň kniha poskytuje velký prožitek z popisu planiny a života v Krvavém království.

"Měřit dny života smrtí."

15.03.2019 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Uf, když jsem na gymplu viděla film, říkala jsem si, že už nikdy více. po mnoha letech jsem se odvážila sáhnou po knize. no je to docela silný psychopat ten pan Kopfrkingl, jak rychle vede cesta od dobrého úmyslu k něčemu velmi zvrhlému. Celkem vzato kniha byla propracovaná a dala mi tu správnou dávku divnosti a nechutnosti, kterou jsem očekávala.
Nedalo mi to, a hned po přečtení jsem si odvážně pustila film. A musím přiznat, že je mi z něj opravdu špatně. Atmosféra, hudba, střih, dialogy, velmi kontrastní černobílý obraz a ty prázdné tváře. Asi poprvé, kdy ve mě film zanechal větší dojem (nejsem si jistá, jestli až takovy dojem potrebuju)

13.03.2019 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Není to klasický thriller, kde by mi běhal mráz po zádech, ale kniha se mi četla velmi dobře. Celá story měla vývoj a dozvěděla jsem se něco i ostatních postavách. Bylo to takové černo-bílé, ale rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla.

10.03.2019 4 z 5

těšila jsem se na zajímavý příběh o duchovní cestě a propojení s běžným životem. po pomalejším začátku přišel ještě pomalejší střed, až ke konci se mi líbilo pár myšlenek. celkově byla pro mě až moc křesťanská a já očekávala spíš duchovno.

03.03.2019 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

s Ladislavem Ziburou musí být zábava na 5 hvězdiček. Bohužel kniha už taková není. možná je to tím, že sama raději cestuji, než o cestách jiných čtu. sem tam jsem se zasmála nad trapasy a vtipnými chvilkami, ale u spousty jsem si klepala na čelo ve stylu "tohle už mi nepřijde odvážné, ale hloupé". také mě zaujala poznámka níže od hanzmb, že je smutné, když se nenaučí nic základního o zemi, kam se chystá. na jednu stranu to byl asi záměr, skočit do neznáma. ovšem kdyby měl na co navázat, možná by to nebylo o tom, kde spát a kolik čaje vypije.

27.02.2019 2 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

- obsahuje spoilery -

mám z knihy takové rozporuplné pocity, celkove se mi líbila. nápad napsat o tom, jak policii vládne korupce a jak se politici drží v šachu se mi zamlouval. něco jako česká expozitura
Ale. hvězdy padly dolu za spoustu drog, jeden závislák ok, ale pak se začali vynořovat další a další, až mi bylo divné, že na tak vysokém úřadě je nikdo neodhalil dříve. také Lady mě zklamala, nejprve se tvářila jako sebejistá žena, která se vyzná v ovlivňování vlivných, no a nakonec se ukázala jako psychicky labilní a taky závislačka. ani Macbeth se nevymanil z podvodů a nepřešel alespoň na neutrální půdu.

Macbetha mezi mé oblíbené knihy nezařadím, ale autorův styl psaní i nápady na zápletky mi sedly a chystám se na další příběhy.

23.02.2019 3 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

hodně povedené dílo, člověk se do příběhu zabere tak, že ostatním členům domácnosti automaticky odpovídá jen "jooo" "nooo" "hmmm" "už jdu" a snaží se ještě dojet stránku, kapitolu .... vůbec nevadilo, že vše mělo svým způsobem šťastný konec a asi bych Sonnymu propadla stejně jako Marta.

14.02.2019 5 z 5

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

super čtení o grónských legendách, o tom, jak si lidé tam na severu, kde je samý led, sníh a moře vysvětlují vznik světa, jaká mají zaříkadla a pověry, a jak si vyprávějí tajemné příběhy. je to něco úplně jiného než evropské pověsti. popsala bych to slovy syrové, bez omáčky, někdy kruté. ilustrace v knize byly velice svérázné, bez servítek.

nejvíce se mi líbila pověst o Immap Ukuua (matka moře).

"Lidé se vůbec nesnaží řádně žít a kvůli jejich velké lhostejnosti se na mně usazuje nečistota. Lidský vzdor mě zaplavuje jako špína a já jsem pak ošklivá a odporná. Ráda bych lidem posílala zvířata zpátky, ale musím je tu zadržovat a tím lidi nutit k zamyšlení. Dokud budeš žít na zemi, smíš sem často chodit a očišťovat mě, a požádej o to i ty později narozené. Nehodí se, aby lidé mysleli jen a jen na jídlo.“

a poznačila jsem si i spoustu perliček. líbí se mi, jak to hezky řekli na rovinu ti Inuité.

".... jeden z mužů a strčil mu prostředník do konečníku. Vrazil jej dovnitř a rychle zase vytáhl, aby duše při duchovním letu nabrala velkou rychlost."

"Tentokrát si našel ženu s mohutnými prsy. Pak už mu děti hladem neumíraly, protože žena si přehodila prs přes rameno, a mohla tak zároveň kojit i veslovat."

"Oba muži si proto manželky neustále vyměňovali, jak bývá zvykem."

"Nevezmu si tě, protože máš vysoké čelo, široké spánky, dlouhé vousy a mohutný zobák. A nabízíš mi k jídlu výkaly!“

10.02.2019 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

jako milovnice HP jsem chtěla okusit i román od paní Rowlingové a dle recenzí jsem vybrala Ve službách zla. dobře jsem udělala, mělo to spád, žádné nudné pasáže, postranní linky ze života, Cormoran je sympaťák. ale teda ten konec, jako ten úplně úplně konec, achjo.

08.02.2019 4 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

tři novely o krásné Šumavě, co víc si přát. velmi příjemné čtení o osudech šumaváků, nejvíce mě zaujala otázka ateizace, asi proto, že se moc ke knihám, které napsal kněz, nedostanu. samozřejmě mi zde nechyběl jakýsi sentiment a "šumavský životní styl" (možná je to ale můj osobní problém a každé knize z této oblasti si ho přimyslím). jsem ráda, že jsem na knihu natrefila.

"Nenajde se v Čechách nic krásnějšího nad jižní Čechy se Šumavou a Pošumavím. Je to kraj tak rozmanité krásy, že si těžko vybereš, ale můžeš vybírat dokonce i podle momentální nálady..."

"Jako vlny stále vyšší a vyšší se zvedají na obzor a lemují všechno a vyráží ti dech."

"Ale nejlépe si zatančili Johánek s Mariandl. Nežně vyšlapují, hledí si do očí a Johánek a ptá své ženušky: Vzpomínáš ještě na naši svatbu ? Krásné kývnutí je odpovědí lásky"

.... také jsem se nedokázala neuchechtnout nad touto pasáží a přišla mi lehce povědomá.
"Prezident republiky jezdí třemi automobily, úplně stejnými, se zakrytými záclonami, se starostlivou Martou, která ani není komunistkou. Jezdí, ale často "pod parou", že o sobě ani moc neví. Všechno mu to leze na mozek, řekl urážlivě dědek Šnirců"

24.01.2019 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

oceňuji propracovaný příběh, nečekaný konec, promyšlené postavy. ale kdyby to bylo stáhlé na polovinu asi bych hodnotila vyšším skóre. úplně mě nezaujala ta linie s kosmonautiou, ale to je zřejmě můj osobní problém, že k této vědě nemám vztah. mráz se mi líbil více.

22.01.2019 3 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Velmi zvláštní charismatická kniha, po prvních kapitolách mi blesklo hlavou, že tohle nebude můj šálek kávy, že jsem očekávala něco zcela jiného. nevím čím to bylo, ale nemohla jsem se odtrhnout (nejspíš zapůsobily lehce magické prvky).
je zde více linií různých příběhům a každá postava je svým způsobem hlavní hrdina. jedním z nich je had Haré, který žije v hadím "vězení" a spřádá plány, jak osvobodit sebe a ostatní tím, že se plíží do snů.
na knize se musí vyzdvihnout, že se dotýká spostu témat, o kterých je důležité mluvit, ale zároveň to čtenáři nevnucuje, necítila jsem žádný nátlak.
Myslím, že díky knize přehodnotím svůj strach a trochu i odpor k hadům.

21.01.2019 4 z 5

Poklad pana Arna Poklad pana Arna Selma Lagerlöf

Krátká povídka o zločinu na severském venkově, o svědomí, o lásce k rodině tak silné, že mladá dívka je odhodlaná stát proti žoldákům a pomstít svou sestru. nechyběla ani typická chladná a surová atmosféra severu a pan Arne tomu dodával trochu nadpřirozena. měla možnost pouze mluveného slova (doporučuji) a doufám, že v budoucnu na knihu v nějakém antikvariátu narazím.

19.01.2019 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

oddychové čtení nad kterým není potřeba se nějak zamýšlet. občas mi to přišlo nedomyšlené ve stylu "joo tomu teda fakt věřím, že by se to tak stalo"
nejprve jsem četla Veroniku, ale víc lidský mi přišel Jáchym, více uvěřitelný (až teda na ten konec). Veronika se mi zdála taková opravdu literární figurka, která neexistuje a jednou se z ní udělá suveréní žena a jednou labilní holčina bez nějakého přirozeného vývoje.
nápad napsat jeden příběh z dvou pohledů je super, ale v tomto případě to byly spíš dvě knížky, které můžou zůstat samostatně. na druhé straně příjemně překvapily popisy sexuálních scén - nic vulgárního, nic nevinného.

14.01.2019 2 z 5