Krvavý duben

Román odehrávající se v Albánii 30. let 20. století vypráví o staletí zavedeném zvyku z albánských hor. Krevní msta provází muže všech generací a neuposlechnutí této tradice se rovná definitivnímu vyobcování ze společnosti. Pro novomanžele Dianu a Besiana je cesta do severní Albánie cestou za exotikou. Naproti tomu život v těchto horách není nikterak jednoduchý, především tradiční zvykové právo tzv. Kanun určuje místním obyvatelům způsob života. K tomu patří i krevní msta, která se vine napříč generacemi. Proto dochází v jednom kuse ke vzájemnému vyvražďování celých rodin, resp. jejich mužských členů. Hlavní hrdina, Ďorg Beriša, musí tuto mstu i přes svůj odpor vykonat, aby pomstil smrt bratra. Tím však rozhoduje i o vlastním osudu. Po pomstě nutně následuje jeho vlastní smrt. Během cesty s tzv. daní z krve, kterou musí každý mstitel zaplatit, zahlédne Ďorg novomanželku Dianu. Ač spolu vůbec nepromluví a okamžik setkání je velmi prchavý, obraz ženy jej osudově zasáhne a Ďorg posléze využívá odložení svého trestu (třicet dní) k tomu, aby ženu v horách nalezl a ještě před svou smrtí ji zahlédl. Také Diana je jeho pohledem poznamenána. Svému muži, který cestu hodlá využít jako studijní materiál pro další knihu, se postupně odcizuje a uniká do zvláštních snových představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13490/krvavy-duben-HgT-13490.jpg 4.1168
Vydáno, Odeon

Avril brisé, 2002

Kniha Krvavý duben

cessy
19.04.2020

Čo je zvykové právo, to určite každý dobre vie, keďže sme sa s týmto pojmom všetci nespočetne krát stretli už počas základnej školskej dochádzky, avšak tu niekde - na základnej škole - sa zároveň pravdepodobne aj skončil záujem väčšiny o počiatky formovania právneho vývoja rôznych území, pokiaľ to niekoho vyslovene nezaujímalo, alebo sa s tým nestretával počas ďalších štúdií. Ako ste na tom vy? Uvažovali ste niekedy o faktickej sile tradície, o tom čo zvykové právo predstavovalo v mysliach ľudí, o rešpekte, ktorý vzbudzovalo, o pomerne vysokej vymožiteľnosti, ktorú dosahovalo, teda o atribútoch, ktoré sú pre dnešné moderné právo, kedy máme tendenciu zákon skôr obchádzať, než ho rešpektovať, takmer nedosiahnuteľnými? Ak nie, tak pri čítaní tejto knihy nad tým možno rozmýšľať začnete. Príčiny tohto javu vám neobjasní, skôr popisuje dôsledky, za jej mínus to však bude považovať asi málokto. Mínusom skôr je, že tu cítiť rámec, podľa ktorého autor píše, priam som počula Kadareho myšlienkové pochody - musím zapracovať toto a toto, aby som dosiahol toto - miestami to tak pôsobilo plocho, nepresvedčivo a bez nápadu, ale behom čítania sa tento pocit našťastie vytrácal, čoraz častejšie sa vyskytovali výborné pasáže, celkový dojem tak bol omnoho lepší, než som čakala a nakoniec to bol príjemne strávený čas. Je to iné ako to, o čom bežne čítate, má to svoju osobitú atmosféru, je to zaujímavé a pútavé. Možno vás prekvapí, že niečo, čo pokladáte za absolútne iracionálne, môže mať svoje pevné pravidlá.

Yorika
08.03.2020

Zajímavé. Skutečně zajímavé. Téma krevní msty je pro nás Evropany šokující. Prolitá krev smytá další krví nemůže nikdy skončit dobře. Dobrý způsob, jak vyvraždit celé rodiny, protože vždy se najde někdo, koho je třeba pomstít.
Sledujeme tak příběh Ďorga, vykonavatele krevní msty a manželského páru, který je v Albánii na svatební cestě. Jejich cesty se protnou a nakrátko ovlivní životy všech. Dobrá kniha.

Abroš
15.02.2020

Dobře napsaná kniha o krevní mstě na albánském venkově.Pro mě nepochopitelné,že může někdo prožít život tím,že se schovává před mstou.Hm.Zajímavé téma.

whiolet
12.12.2019

Díky knižní výzvě jsem se dostala k této knížce a musím říct,že jsem ráda! Bylo to silné čtení!
Tohle si budu dlouho pamatovat.

Skřítek77
09.12.2019

Velmi mě zaujal popis života a zvykového práva Kanún uplatňovaného v horských regionech současné Albánie, jehož součástí je i krevní msta. Knihu tvoří dvě linie. První je příběh mladého muže, jehož rodina je právě do krevní msty po celé generace zatažena. Druhou linií je svatební cesta mladého páru do regionu, kde se Kanún uplatňuje, a připadala mi podstatně méně zajímavá, než ta první.

Kackap
06.11.2019

Kniha byla hodně zajímavá, o krevni mstě v Albánii jsem předtím věděla jen že existuje a určitě jsem ráda, že jsem se dozvěděla víc o Kanunu. Nevím, jestli by mne Krvavý duben zaujal i kdybych tyhle informace už znala, ale takhle si myslím, že rozhodně stál za přečtení.

Mufa
29.10.2019

Titul jsem četla kvůli výzvě a hodnocení. Téma je to nesmírně zajímavé a silné, nic pro letní jednoduché čtení. O zvykovém právu jsem nikdy neslyšela a ani by mě nenapadlo, že něco takového se ve 20.století ještě bude udržovat. Představa, že celé generace vymírají jen kvůli krevní mstě za čin spáchaný před desítky let je děsivá a zároveň absurdní.
Nicméně kniha se mi četla těžce a prolnutí těch dvou rovin jsem nepochopila. Jak na sebe Ďorg a Diana byli napojení a proč, je mi záhadou.

denib
07.09.2019

Velmi zajímavá sonda do Albánie 30. let 20. st. a jejich zvykového práva. Přiznávám, že mi při čtení bylo úplně jedno, že hlavní hrdina zahlédl krásnou ženu. I bez toho je to silný příběh. Byla jsem zcela pohlcena a překvapena běžným životem tehdejších obyvatel albánských hor a nemilosrdností předem daného osudu. Pokud vás takové téma zajímá, můžu knihu vřele doporučit. Osobně jsem si hned vyhledala další knihu autora, do které se hodlám pustit.