Anie.M Anie.M komentáře u knih

En el umbral de Praga / Na prahu Prahy En el umbral de Praga / Na prahu Prahy Juan Pablo Bertazza

kraťoučké básničky, které pochopí asi jen člověk, který Prahu opravdu miluje a aspoň nějaký čas byl daleko od ní.

Esta es la cuidad de las bienvenidas hostiles y las despedidas desgarradoras.
V tomhle městě jsou přivítání nevlídná a loučení srdcervoucí.

14.11.2020 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

příběh jsem si rozhodně užila. bylo to tedy rychlejší než jsem si myslela, než se příběh rozjel už byl konec, ale vzhledem k tomu, že je knížka pro mládež, má ideální délku. těším se na další díl dobrodružství.

14.11.2020 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

jsem naprosto nadšená příběhem, okouzlená Barcelonou a smutná z těch ztracených duší. Stín větru ve mě zanechal velkou stopu, rozhodně jsem si knihu zamilovala od první stránky a stějně tak většinu postav. nemůžu se dočkat dalších knih od Zafóna a také až vyazím po stopách příběhu, třeba do kavárny u Čtyř koček.

a samozřejmě pár útržků, které mě zaujaly.

"Barcelona je čarodějka, víte, Danieli ? Dostane se vám pod kůži a zmocní se vaší duše, aniž si to uvědomíte."

"Snímek zachycoval mladinkého Juliána a Penélope, jak se usmívají na život, jenž jim, aniž to věděli, proklouzl mezi prsty."

"Knížky jsou jako zrcadlo. Člověk v nich vidí to, co nosí v sobě"

"A jak se Vám líbí ženy, Danieli ? Já toho o ženách opravdu moc nevím. No tak to o nich nikdo neví, ani Freud, ani ony samy. Ale je to jako s elektřinou, člověk nemusí vědět, jak funguje, aby ho kopla."

30.10.2020 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

čekala jsem více, bylo to moc dlouhé, Sevaze mám jako postavu moc ráda, ale říkala jsem si občas, kam dal hlavu a proč reaguje takto ? styl psaní i nápady mi u Miniera vyhovují, ale možná by bylo na čase začít jiné téma než Servaze a Hirtmanna.

19.10.2020 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

bohužel, nestává se mi to často, ale nedočetla jsem, snad ani do půlky jsem nedošla. nejprve jsem se prokousala knihou Okamžiky štěstí (už jen pro to, že pan Hartl je mi sympatický), ale erotikon jsem už nezvládla. pokud by z toho vznikl na hoďku a půl oddychový film, s chutí se podívám, kniha mi přišla táhlá, zápletka obyčejná, párkrát jsem se usmála. nechci to ale zarytě hanit, na tento druh čtení já prostě nejsem a potřebuji v knize náboj, vývoj a trochu větší hloubku postav.

03.08.2020 2 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

moc se mi zamlouval nápad, moc jsem se těšila na japonskou atmosféru a na takové to jejich divno. začátek byl dobrý, pak to klesalo a nadšení se nedostavilo. pro mě průměr.

03.08.2020 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

v této knize rozhodně nechyběla atmosféra, beznaděj z nevědomosti co se děje na metr ode mě. ale vzhledem k tomu, že pár hluchých míst bylo, že trhlina byla mnohem lepší a taky za protivného hlavního hrdinu, dávám tři hvězdy.

23.07.2020 3 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

jsem ráda, že mi kniha prošla pod rukama, ale nepřesvědčila mě na sto procent. obecně mám tento druh povídek, tajemno-pohádek ráda, ale japonská kultura je opravdu jiná. některé povídky mi přišli nedotažené, neukončené a pořád jsem v nich hledala něco víc.

16.07.2020 3 z 5

V zemi stínů V zemi stínů Elizabeth Kostova

stejně jako historičku a zloděje labutí jsem v zemi stínů četla až příliš dlouho a úplně stejně na mě kniha působila dojmem, že ji odložit nesmím. musím uznat, že některé pasáže byli delší a méně záživné, ale jako celek v knize nic nechybělo. dvě dějové linie, které se na konci propojí, sympatické postavy a zajímavý příběh. určitě pět hvězdiček a teším se na další dlouhý román od autorky :)

29.06.2020 5 z 5

Kniha mi víc než přirostla k srdci a k jednotlivým kapitolám se určitě vrátím. krásné vyprávění o vlcích, popis jejich života, zvyků a takový malý náhled do jejich duše. kéž bychom tak dokázali vidět víc a podle toho se i chovat.

"Pokud je v přírodě možné, že spolu žijí různé živočišné druhy a je to pro ně navzájem výhodné, proč je nám lidem tak zatěžko srovnat se v rámci vlastního druhu se zástupci rozdílného původu nebo barvy pleti?"

„Good things come to those who can wait“ (Dobré věci přicházejí k těm, kdo dovedou čekat)

"Vlk opatruje vědění a učí pokoře."

"Zvíře v nás nevidí to, jak bychom se rádi navenek jevili, nýbrž to, co skutečně jsme: agrese, strach, nejistota, štěstí nebo mírnost. Vlci si dokážou všimnout našich skrytých emocí, jsme pro ně transparentní – a jsme jim tedy vydáni."

13.04.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

moje první od Kinga a musím přiznat, že jsem se bála. zvlášť teda znovu oživlého zapáchajícího kocoura....

28.12.2019 4 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

tak tady jsem mimo, narazila jsem na knihu náhodou a většinou nejsem náročný čtenář, ale zde jsem postrádala snad úplně vše.

19.12.2019 odpad!

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

mlýn jsem otevřela na doporučení a jsem za něj vděčná. na jednu stranu je to o životě dvou bratrů a jejich rodině, ale zároveň je to napěchované historickými událostmi, které se událi na našem území. mohu jen doporučit dál.

„Tak Němci už táhnou pryč,“ nechala se slyšet babka u krámu. „Vyhnali před válkou Čechy, tak teď my poženeme je!“ „Včera se prý stěhoval ten, no jak má tu pilu, Samuel Mauer. Prý ho musely revoluční gardy doslova vykopat ven, nechtěl se z pily hnout.“ „Mauer? Vždyť se vrátil před pár dny z Osvětimi! Prý měl štěstí, že o pár dní pozdějc by šel do plynu. Je to přece Žid.“ „No Žid je, ale taky Němec, tak ho vyhnali.“ „Pověsit by je měli všechny!“ odplivla si babka.
„Heleďte, Hadrbolec, vo co vám de?“ dupla si zlostně babka. „O nic. Jen že léta u Mauera řežeme dřevo, teda před válkou jsme řezali. A bylo nám jedno, kdo je Žid, Němec nebo Čech. A on nemůže za to, že je Žid, a navíc Němec, stejně jako vy nemůžete za to, že jste blbá, Málková.“

„Jen mě, děvenko, pořád neopravuj,“ smála se babička, „počkej, až se jednou budou tvoje vnoučata smát tobě, třeba že říkáte soudružky a soudruzi!“

Dívala se za nimi a přemýšlela. Přemýšlela o tom, jestli jednou, až lidé zcela zapomenou, jestli se to všechno může opakovat. Napadlo ji, že asi jedinou vlastností tohoto světa, na kterou se můžeme spolehnout, je jeho naprostá absurdita

... a pro mě nejkrásnější věta:
O mlynářích se mluvilo jako „o těch, co dali slib tátovi“

29.10.2019 5 z 5

Lexikon lektvarů paní Daneové Lexikon lektvarů paní Daneové Katherine Howe

byla jsem s knihou spokojena. téma je mi velmi sympatické a líbil se mi i styl psaní. důležitý pro mě byl doslov, kde jsem se dozvěděla o tom, jaký má autorka k tématu vztah, co přesně se zakládalo na pravdě a které části příběhu byly smyšlené.
jednu hvězdu srážím za uspěchaný konec. nedá se říct, že půlka knihy by byla o ničem, ale to zajímavější se dělo až v poslední třetině a najednou byl konec.

20.10.2019 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

dobrá severská detektivka. ale mám oblíbenější, nebyla to úplná jednohubka na pár večerů a občas jsem musela přemýšlet kdo s kým proč a jak. samozřejmě mě to neodradí od dalšího dílu.

28.09.2019 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

další povedený thriller v čele s Martinem, ovšem oproti prvnímu dílu mi chyběla ta tajemná atmosféra.

30.08.2019 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

úsměvná knížka z kanadského severu. každý milovník vlků už pravděpodobně zná všechny informace obsažené v knížce, protože máme bbc a discovery channel. ale co v roce 1963, kdy byla představa vlka naprosto odlišná a mladý biolog se vydal dle pokynů prozkoumávat život vlků. musím se přiznat, že občas jsem hlavnímu hrdinovi záviděla zážitky a blízká setkání.

a nejvíce mě rozesmál odstavec:
"Když byl deset stop od Kúy, která jeho příchod dychtivě očekávala, zastavil se, sklonil velkou hlavu a proměnil se v šaška. Byl to trapný pohled. Stáhl uši nazad, přitiskl je k široké lebce, začal se motat jako štěně a současně kroutil pysky do strašlivé grimasy, která snad měla vyjadřovat okouzlení, ale mně to spíš připomínalo příznak stárnutí. Navíc začal kňučet nasládlým falzetem, které by znělo nechutně, i kdyby vycházelo z japončíka. Kúu jeho podivné chování překvapilo. Zřejmě se jí ještě nikdy nikdo tak divně nedvořil a zdálo se, že neví, co má dělat. Tlumeně zavrčela a couvala od Alberta, pokud jí to řetěz dovoloval. To zuřivého Alberta pokořilo. Začal se k ní plížit po břiše a jeho grimasa dostávala teď výraz dokonalého idiotství."

30.08.2019 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

nemůžu jinak než pět hvězd, celá atmosféra mě vtáhla do příběhu, ze kterého jsem cítila úzkost, ale nešlo khinu odložit a opustit Agnes. velmi barvité popisy života na Islandu počátkem devatenáctého století a zdařilý pohled do jedné opuštěné a podvedené duše. nejprve mi probleskl nápad přečíst si další vyprávění o Agnes Magnúsdóttir, pak jsem se ale zastavila, protože přesně tuhle verzi jejího příběhu si chci nechat v mysli.

13.08.2019 5 z 5

Spálená mrazem Spálená mrazem Patricia Briggs

sedmý díl série jsem si opravdu užila - útlá knížka na dva večery napěchovaná akcí. moc ráda se k Mercy a jejímu fantasy světu vracím.

08.07.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je prostě geniální a nikdy neomrzí. jeho příběhy, teorie a co teprve průpovídky tety Kateřiny. ideální kniha na příjemné, letní odpoledne.

25.06.2019 5 z 5