Aneleh Aneleh komentáře u knih

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Opět zajímavá kniha. Maturantka Ema je trochu jiná než její vrstevníci, má problémy s city, a tak se rozhodne lásku rozebírat. Ptá se všech členů své rodiny a zjišťuje, jak málo vlastně dosud věděla o jejich milostných vztazích, co se stalo mezi rodiči, prarodiči i kamarády. Příběh mě opravdu zaujal, jako všechny autorčiny knihy, jen mě v něm znechutilo covidové téma, za to musím ubrat hvězdičku. Bylo to zbytečné, copak už toho všichni nemáme dost a nechceme normálně žít? Zkazilo mi jinak moc hezký zážitek z knížky.

02.09.2022 4 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

I když je tento příběh pro úplně jinou věkovou skupinu než jsem já, přesto se mi moc líbil a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Tahle rodina je hodně zvláštní a právě proto je v ní dobře ukázáno všechno to, co se děje i v napohled normálních rodinách. Nekomunikace, nezájem, lhostejnost, skrývání problémů, v takovém prostředí se často vyvine deprese, která může vyústit až v tragédii. Za mě poučné pro všechny věkové kategorie, fandím této spisovatelce, každá její kniha má nějaké skryté poselství a hloubku.

22.08.2022 5 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Příběh se neskutečně táhl, ale byl krásně romantický, konec ještě romantičtější, který jsem tak nějak tušila. Trochu mi vadilo, že se v ději stále přeskakovalo z přítomnosti do minulosti, nebylo to moc přehledné a chvílemi jsem kvůli tomu neměla úplně jasno, co se momentálně děje. Líbily se mi citáty, ale odkazy byly bohužel na knihy, které u nás v češtině nevyšly.

15.08.2022 4 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Svojí třetí přečtenou knihu od této autorky nemohu jinak než zase ohodnotit všemi pěti hvězdičkami. Ona prostě umí vyprávět, umí zaujmout. Tohle bylo opět originální, zajímavé i napínavé. Asi už po půlce jsem uhodla, jak to nejspíš bude s Editiným manželem, neboť všech jejích pět kamarádek nebylo proč podezřívat, a tak co jiného vás napadne? Přesto jsem se bavila a uvědomila si, jak vlastně kolikrát špatně hodnotíme svoje nejbližší, kamarády, že vůbec ani netušíme, co se jim děje.

03.08.2022 5 z 5

Zrcadlo Zrcadlo Táňa Keleová-Vasilková

Jsem tentokrát docela zklamaná, kniha nemá úroveň předešlých autorčiných knih. Námět je zajímavý a aktuální, ale pořád se vše opakuje, chvílemi jsem se nudila a vytrvala jen díky tomu, že jsem byla zvědavá, jak to dopadne. Ale i ten konec byl nějaký jako narychlo vytvořený a všechno až řekla bych nereálně sladce a úžasně vyřešeno. Sympatická mi hlavní hrdinka moc nebyla. I když v manželství pociťovala odcizení, to jak byla neustále nespokojená, bylo trochu přehnané, spíš bych řekla, že si mnohého ve svém životě nevážila. Jejího manžela jsem si oblíbila více, měl alespoň nějakého koníčka a ke svojí ženě se choval pěkně. Celkově to nemělo žádný spád, jen takové monotónní vypravování.

30.07.2022 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tohle nebylo lehké čtení, tím spíše, když jste ten socialismus zažili. Já osobně vnímám tuto knihu jako varování. Sice to má být vymyšlená fikce, ale mně to tak moc nepřijde. Cenzura, lži médií, rozdělování rodin, dva tábory lidí proti sobě, zákazy, příkazy, nařízení, zákazy vycházení, zavírání restaurací, okresů, strach, nejistota. Co mi to jen v dnešní covidové době připomíná? Nechat si vzít svobodu může být velmi snadné, když se necháme zmanipulovat, když se necháme zastrašit a také když nebudeme ochotni si sami hledat informace a vytvářet svůj vlastní názor. "Tenhle režim padne ve chvíli, kdy tuhle hru přestaneme hrát."

24.07.2022 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Dlouho jsem se rozmýšlela, zda dát všech pět hvězdiček nebo méně. Celkově mi to připomíná spíše červenou knihovnu. Tak dokonalý partner se snad nevidí, samé miluji tě a příliš mnoho sexu. Střídání teď a tehdy dobré, akorát to tehdy se až příliš táhlo a trochu až nudilo. Kvůli závažnému tématu a vyzdvižení důležitosti vzájemné komunikace v manželství bych dala plný počet, ovšem knihu bohužel kazí také gramatické překlepy a dokonce hrubé pravopisné chyby, např. str. 259: Zůstaneme v té samé pozici tak dlouho, až my oschnou slzy. To by prostě v kvalitní knize být nemělo.

21.07.2022 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Nejhezčí pohádka pro dospělé jakou jsem kdy četla, zaslouží si všechny hvězdičky. Je to takové milé a dává to naději. Tak jsem si při knize už dlouho neodpočinula. A to nebe - prostě nádhera, skláním se před autorčinou fantazií.

16.07.2022 5 z 5

Tři v kruhu Tři v kruhu Naďa Horáková

Mám ráda psychologické knihy, proto jsem po této knížce sáhla. Ale dojem z ní mám trochu rozporuplný. Vyprávění mi přišlo nějak těžkopádně poskládané, snažilo se být i tajemné, což zvláště s oním obrazem vyznívá divně, nějak mi to do příběhu vůbec nezapadalo. Hlavní hrdinka neví, koho vlastně chce, jeden večer jde s jedním, druhý zase s jiným. Většinu času se pátrá po otci Petříka, což bylo chvílemi zajímavé, ale ty šílené propletence už mě moc nebavili a konec mě tedy taky nenadchnul.

12.07.2022 2 z 5

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

Když jsem tuhle knihu sháněla po knihovnách, netušila jsem, že mě tak osloví. Na nemnoho stránkách najdeme mnoho pravdy a moudrosti, zažijeme zklidnění a hluboké zamyšlení nad životem. Na tento příběh nikdy nezapomenu a ráda si ho kdykoliv přečtu znovu. Tato kniha s námi komunikuje o těch nejvážnějších věcech, hledá s námi odpovědi na to, nad čím přemýšlí každý z nás. I když je psána v letech, kdy jsme se ještě ani nenarodili, jsou její postřehy o čase a touha po svobodě a klidném životě platné stále a budou platit navěky. Vřele všem doporučuji.

09.07.2022 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Tahle kniha je všechno: příběh pro ženy, psychothriller až horor a z velké části i sci-fi. Nečetla se mi příliš lehce, vzbuzovala ve mně příliš mnoho otázek, na které dlouho nebyli žádné odpovědi. A ten konec tak neskutečný, až trochu úsměvný - ne že by to bylo špatné, jen toho bylo trochu příliš. Ale dozvěděla jsem se něco o lucidním snění, vlastně jsem netušila, že něco takového opravdu existuje, což bylo zajímavé a spíš jen díky tomu dávám čtyři hvězdičky.

04.07.2022 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tohle byl nejlepší psychothriller, jaký jsem dosud četla. Výborně vymyšlené, chvílemi vážně děsivé a ten konec - to jsem opravdu nečekala. A teprve na tom úplném konci pochopíme název knihy: Pravda, nebo lež. Vlastně nevíme, záleží na tom, čemu uvěříme. Styl psaní také bravurní. Celkově fascinující příběh s perfektní tajemnou atmosférou, určitě si jej nenechte ujít.

25.06.2022 5 z 5

Deprese: Zvládněte ji bez léků a získejte svůj život zpátky Deprese: Zvládněte ji bez léků a získejte svůj život zpátky Kelly Brogan

Je to velmi pravdivá kniha, velmi dobře vysvětluje příčiny deprese. Lékaři na ni píší léky ochotně, ani nemusíte k psychiatrovi, napíše vám je i praktik. Což určitě není tak úplně v pořádku, protože zbavit se pak jejich užívání není nic jednoduchého. Dozvíte se, že příčina deprese často tkví v dysfunkci štítné žlázy. To je všechno pěkné, jen si myslím, že pro naše české ženy není léčba tak jednoduchá. Nevím, kde bych sehnala lékaře, který mi místo syntetických hormonů předepíše hormon přírodní a který mi udělá všechny ty potřebné testy, které se běžně nedělají. Ne každý má možnost sehnat báječného přírodního léčitele a zanedbatelná není ani finanční stránka celé té věci. Tyto Američanky si to zřejmě mohou dovolit, ale naše obyčejná česká žena? S tím stravováním je to to samé, nevím, kde bych sháněla průmyslově nezpracovanou mořskou sůl či ghí ze zvířat krmených trávou. Takže pěkně pojednáno, určitě pravdivé, ale postup léčby, jak je zde popsán, pro naše poměry si myslím nerealizovatelný.

19.06.2022 3 z 5

Citová záležitost Citová záležitost Caroline Upcher

Díky názvu jsem čekala trochu něco jiného než problém s chůvami. I když příběh Annabel, která přijela z Anglie, aby dělala chůvu dětem pracovně vytížené Hope, nebyl nejhorší, celkově je to kniha pouze pro pobavení, která ve vás nic zvláštního nezanechá. Ocenila jsem vtipné situace, ale příšerný byl překlad. Tolik chyb jsem ještě v žádné jiné knize nenašla. Zpřeházená a chybějící písmena jsou tu téměř samozřejmostí, např. strunla místo strnula, nezpaleťte se místo nezapleťte se. nemotrný místo nemotorný, dokonce jsou zkomolená i jména: Hyrry místo Harry - prostě hrůza.

18.06.2022 1 z 5

Co je ti do toho Co je ti do toho Hana Lundiaková

(SPOILER) Zvládla jsem to, ale jen díky tomu, že je to tak útlá kniha. Zvláštní jazyk, některým výrazům jsem vůbec nerozuměla. A sex s třináctiletým, to je trochu přehnané. Za nejzajímavější mi přišlo vyprávění o tom, v jaké rodině tento chlapec žil a že se nenašel nikdo, kdo by mu pomohl. Jen za to dávám jednu hvězdičku a také za to, jaký vztah měla Žaneta ke svému synovi. To ostatní mě nudilo a jedinou fyziologickou reakci, kterou mi kniha způsobila, bylo místy až mírné znechucení. A na konci to znechucení dosáhlo vrcholu, protože zplodit dítě s dítětem, to už je opravdu přespříliš!

13.06.2022 1 z 5

Bývalá manželka Bývalá manželka Jess Ryder

Hodně napínavé, takový odpočinkový psychologický thriller, který mě zaujal a upoutal. Konec mě příjemně překvapil, koho také ne, když tu jde hlavně o dítě. A té malé mi bylo opravdu líto, čím vším si musela projít... tak si zasloužila dopadnout jak nejlépe to šlo. Pak jsem byla překvapená, když vyšlo najevo, kdo je vůbec Anna. Celkově věřím, že by se nikdy nic takového stát nemohlo, i když: kdo ví??

12.06.2022 5 z 5

Vrabčák Vrabčák Táňa Kubátová

I Štěpánky sestřenice Julie prožívá stejnou lásku jako všechny její předešlé jmenovkyně, jen v moderní době. Síla lásky však zůstává stejná, na citech se po staletí nic nemění. Důstojné zakončení celé rozsáhlé ságy Michorowských. Vrabčáka si může užít jen ten, kdo četl všechny předchozí díly, neboť se zde setkáváme se stejnými postavami, jejichž osud již známe. Všechny díly jsem si opravdu užila, bylo to překrásné a jen nerada se se všemi loučím.

05.06.2022 5 z 5

Štěpánka Štěpánka Táňa Kubátová

Přiznám se, že jsem se chvílemi bála, že v pořadí čtvrtá Štěpánka v sérii Malomocná bude mít stejnou smůlu jako její předchůdkyně, ale historické neštěstí v lásce bylo prolomeno a současná Štěpánka je přece již moderní, více sebevědomá a méně pasivní. Láska je však stále stejná jako před staletími a my si jí v téhle poslední části můžeme opět se všemi radostmi i úskalími vychutnat. Tleskám paní spisovatelce, jak dokázala krásně skloubit životy všech zúčastněných, bylo zajímavé sledovat pokračování jejich příběhů, které jsme znali již z dřívějška. Doporučuji číst tuto sérii opravdu popořadě: tedy Malomocnou, Valdemara a Štěpánku, to vše doplnit Osudem a Bukůvkami. Já osobně si nenechám ujít ani Vrabčáka, abych se podrobně seznámila i se Štěpánčinou sestřenicí Julií.

02.06.2022 5 z 5

Valdemar Valdemar Táňa Kubátová

Pokračování Malomocné se Táňa Kubátová zhostila velmi dobře. Jsme potěšeni, že Valdemar nezůstává po smrti Štěpánky sám, ale to už jsme věděli z Bukůvek, kde dožívá se svojí Aničkou. Historie do sebe krásně zapadá, setkáváme se stále se stejnými jmény, protože se dědí z generace na generaci. Pouštím se hned do posledního dílu Štěpánka a moc se na něj těším.

22.05.2022 5 z 5

Malomocná Malomocná Helena Mniszkówna

Protože mě od Táni Kubátové potěšily Bukůvky a Osud tančil charleston, chtěla jsem poznat i původní román Malomocná a vůbec nelituji, že jsem se do něj pustila. Opět mě zaujal popis starých časů, aristokracie a její předsudky. Nádherné jsou popisy přírody. Těším se, jak bude pokračovat život Valdemara v další, volně navazující knize.

19.05.2022 5 z 5