Ztracený obzor

Skupina čtyř lidí v rychlosti opouští Indii v malém letadle, avšak místo do bezpečí letí vstříc neznámému osudu. Při nouzovém přistání v Himálaji jejich pilot-únosce zahyne a oni se ocitnou v zoufalé situaci. Kam až oko dohlédne, prostírá se jen zasněžená planina se štíty hor. Spásu jim přinese skupinka mnichů, která zdánlivě náhodou prochází planinou. Odvádí je sebou do kláštera ukrytého v překrásném údolí. Nikdo z čtveřice ovšem netuší, že modravě zasněný svět bájného Šangri-La, ráj na zemi, kde mohou být věčně mladí, se změní v rajské vězení. Lámové Šangri-La věří, že lidské utrpení lze odstranit jedině tak, že v sobě potlačíme touhu žít, touhu po rozkoši a ulpívání na životě, a snaží se dosáhnout stavu naprosté lhostejnosti k životu - nirvány. Conway a jeho přátelé se mohou těšit ze všech duchovních požitků, ale pod jednou podmínkou: musí zpřetrhat svazky z vnějším světem. Toto tiše zasněné, zduchovnělé prostředí, v němž se lidé proměňují v jakési šeptající stíny, vnímá každý ze čtyř unesených jinak. Zatímco Conway vstřebává moudrou, nad marnost světa povznesenou filozofii lámaserie a Šangri-La je pro něho dlouho hledaným vysvobozením, pociťuje Mallinson především její diktaturu, neboť považuje Šangri-La za kruté vězení a odmítá se přizpůsobit. Tento mladý muž potká v klášteře Číňanku Lo-Tsen, členku císařské rodiny Mandžu, kterou tam před sto padesáti lety přivedli jako osmnáctiletou dívku a jež stále nevypadá ani o den starší. Mallinson se do ní vášnivě zamiluje, a přestože jsou v ráji, rozhodnou se milenci utéct. Neobejdou se bez Conwayovy pomoci, ten se musí rozhodnout - zda bude žít ve věčném ráji, nebo pomůže upřímné lásce, podle něho nesmyslné a beznadějné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17711/big_ztraceny-obzor-qRQ-17711.jpg 4.2135

Vydáno: , Alpress

Lost Horizon, 1933

Kniha Ztracený obzor

mcabr

Zvláštní, zajímavá a zase trochu jiná.

Osice
21.10.2021

Knihobudková z Teplic. Manžel mi knížky v knihobudce vyfotil a já si vybrala:-)

Příběh má podle mě jeden velký nedostatek. Je strašně krátký:-) Jak ráda bych se toho dozvěděla víc. A samozřejmě bych chtěla tajemné Šangri-La poznat a zažít na vlastní kůži. Úplně vím, čemu bych se tam věnovala. Už jenom za myšlenku, že lenost je ve skutečnosti rozvážnost, bych dala hvězdiček 5:-) Myslím, že na Ztracený obzor a hlavně Conwaye jen tak nezapomenu. Už je to nějaký pátek, co jsem knihu dočetla, a pořád přemítám, co bylo dál.

Mé první setkání s J. Hiltonem dopadlo nad všechna má očekávání. Doporučuji:-)

žlučníkář
10.09.2021

Z mého pohledu je to pecka Vážení! Sice je tam pár lidí, co je vlastně někdo unes na střechu světa, ale když nikoho nemáte a nevíte co s vlastním životem, tak to řeší spoustu problémů.
Hele, fyzicky jsi sice unesenej, ale nejsi svázanej, můžeš se pohybovat po celým baráku a okolí a navíc ti řeknou, že celej klášter je taková začarovaná díra. Vede jí nejspíš Vlastík Plamínek. Když se necháš zasvětit, tak se můžeš dožít třeba dvěstěpadesátky. Není to skvělý? Žít takhle dlouho vysoko v horách, debužírovat a mít stálej přísun tisku, literatury a hudby. Navíc, když je ti stopadesát, tak vypadáš třeba na padesát. Na jednu stranu to může bejt dobrý, na druhou stranu ti z toho může hrábnout.

Mezi postavama se tam tenhle pocit míchá a hledaj smysl života. Každej sleduje něco jinýho. Hlavní postava měla v hlavě asi největší sklad duševního klidu a hromadu šuplíků, kde jsou vytříděný všechny všední starosti a věci, kterejma vlastně nemá smysl se stresovat a trápit. Docela solidní pohodář, kterýho ostatní kvůli jeho pohledu na svět ovšem označujou za pošuka, nebo podivína. Klidně by se mohlo stát, že to nakonec dotáhne na ředitele toho nesmrtelnýho baráku.

Celý to bylo klídek, pohoda, tády dády dá.
Doporučuju!

Acamar
24.05.2021

Legendy o ráji, ať posmrtném, nebo skrytém a izolovaném místě někde na zemi, z pověstí asi nikdy nevymizí. V dobrodružné klasice o Šangri-la autor nabízí jednu z nich v netypickém úhlu pohledu - ocitnout se zde nedobrovolně a navždy, bez možnosti volby. V komorním kvartetu "vyvolených" má každý odlišnou osobnost i pohnutky, díky nimž vnímá tuto situaci jako dar, příležitost nebo vězení...a nelze napřemýšlet, jaká je vlastně individuální představa Ráje.
Je to především kniha o rozdílných kořenech a hodnotách kultur. Umírněnost a rozvážnost, zdvořilost, tolerance a neuspěchané vychutnávání života "východu" proti činorodosti, výkonnosti, svobodomyslnosti a přímočarosti "západu", které v různé míře zosobňují jednotlivé postavy. Ať už jsou myšlenky, sympatie a preference čtenáře na kterékoli straně, z knihy vystupuje tak nádherný nadhled a klid, že její četba byla skoro terapií:)

BarryBlack
23.05.2021

Po přečtení knihy jsem se podíval na film z roku 1937.
Přišel mi lepší než kniha. Pokud se vám do knihy moc nechce, klidně bude stačit kouknout na film a o moc toho nepřijdete.
Každopádně základní myšlenka knihy je moc pěkná.

Greenfingers
13.04.2021

Nádherná kniha plná mystiky, poezie, ale také podnětná a myšlenkově hluboká. Autor převyprávěl silný příběh, který mě zaujal od první do poslední stránky. Styl jeho psaní je vytříbený a poutavý. Román je již mnoho desetiletí po zásluze oceňován širokou čtenářskou veřejností a navíc v roce 1934 získal Hawthornden Prize pro mladé autory do 41 let.

gretl74
01.03.2021

Některé knížky a filmy zestárnou pár let po svém vzniku, ale téhle knihy se to vážně netýká. Způsob vyprávění, jazyk, téma - to vše je dostatečně moderní, a kdybych netušila, kdy byla kniha napsána, rok 1933 bych zcela jistě nehádala. Úžasné prostředí velehor, nádech mystiky a spousta prostoru pro přemýšlení o bytí a nebytí, o svobodě člověka a o tom, jak se vlastně k životu postavit. Dala bych možná 3,5*, ale teď, když už konečně vím, kde se vzala Šangri-la, přihodím ještě tu půlčičku ,)

julika
07.03.2020

Když mi moje maminka vyprávěla o této knížce, zatoužila jsem se i já dostat do krásného údolí, kde může být člověk věčně mladý, prožít klidný, umírněný život vyplněný duchovním rozjímáním. Jenže....Tak jednoduché to zas není. Máme tu závazky a pouta, které volbu pro Šangri - La komplikují.
Úžasná myšlenka a velký dík, že jsem se v rámci 200 stran objevila ve snovém světě, kde jsem byla šťastná...
Proto se přimlouvám, aby každý, kdo sem vstoupí náhodou či cíleně hledá, svůj kousek tichého štěstí našel! ;-)