Andy74 Andy74 komentáře u knih

Upřímně, myslela jsem si že si trošku "smlsnu" na motivační knize o seberealizaci a osobním rozvoji :o) Možná jsem to všechno nějak špatně pochopila..... ze začátku byl děj fajn, v hlavní postavě jsem se v mnoha pracovních situacích poznala, bohužel druhou půlku knihy jsem tak nějak prolistovávala, pojednání o burze nerozumím a ani detektivní podtext mi názor nevylepšil.
Závěr mě ani nepřekvapil, jak jinak by to mělo dopadnout....asi jsem opravdu moc praktická (nebo skeptická) anebo přetažená, ale tomuhle "francouzskému snu" nevěřím.
Bohužel - pro mne ani motivační, ani detektivka.

20.12.2017 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knihu jsem vzala do ruky ze zvědavosti - a už ji nepustila, dokud jsem nepřečetla do konce.
Nevěděla jsem přesně, co od děje čekat, ale došlo mi to po pár stránkách. Nevěřícně jsem otáčela obálku knihy, protože mi nebyla jasná jedna věc - jak je možné že pan Orwel psal knihu o naší firmě už v době kdy ještě neexistovala???
:o) omluva všem, ale nejde mi to, se neztotožnit. Až na to, že původní majitel nebyl alkoholik a tyran, jen se stáhl do ústraní a svoje kompetence předal Napoleonovi. Napoleon se obklopil dalšími vděčnými a loajálními prasaty, kteří se bohatě krmí jabky a obilím dodnes, aby mohli nadále přemýšlet a vymýšlet. Dokonce i soudruha Pištíka vidím jako živého a na stádo ovcí, co dokážou donekonečna opakovat čtyři nohy dobré, dvě špatné mám dokonce i telefonní číslo!! :o)
Dost sarkasmu - i když kniha poukazuje na dobu dávno minulou, dostatečně vystihuje to, co se děje na některých "farmách" dodnes.
Já jen všem těm zvířecím postavičkám dala ve své fantazii konkrétní obličeje :o)

19.11.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla asi za týden, ale asi jen díky tomu, že byla napsána drobnými písmenky :o)
Asi jsem divná, ale v některých chvílích jsem se i pousmála, hlavně nad strategiemi týkajících se obsazení nejlepších míst v jídelně nebo schovávání balíčků před kontrolou.
Necítila jsem z vyprávnění rezignaci, ba naopak, co mě nejvíc dostalo, bylo zhodnocení celého pracovního dne jako úspěšného.
Četla jsem ze zvědavosti - je to jedna z knih k maturitě mé dcery ........ no netuším, jak si s tím její hlava poradí.
Dodatek : dnes dočteno mojí dcerou - na otázku co si z toho vzala a co si pamatuje mi odpověděla: "měli tam super hlášky, třeba občan velitel, ale jedna byla nejlepší." Jaká, ptám se....."nedávej to do huby, nebo se ti vyrazí syfilida dobytku.." .... omlouvám se, musela jsem - i přesto, že si to kapánek upravila, doufám, že tohle u zkoušky nepoužije :o)

05.11.2017 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Kdysi jsem nějakým omylem viděla v televizi kousek filmu. Nechalo to ve mně určitě dojem, každopádně jsem si myslela, že Alžběta Báthoryová vše páchala, protože byla fyzicky nemocná. Ani nevím, proč jsem si to myslela. Asi špatně pochopený děj v televizi...
Alžběta Báthoryová byla hlavně násilnická manipulativní psychopatka :o) - na ty její excesy žádné mastičky ani zaříkačky lejdy Majorové nepomůžou, ta by potřebovala zobat a zobat......a ty její posluhovačky spolu s bláznivým bezpáteřním Fickem ......těm akorát svěrací kazajku.
Ale uznávám, že v některých momentech byla Betty chytrá jak opice.
Nejsem znalkyně historie, přiznávám, ale tento děj se mi líbil, už proto, že jsem poznala, že zbojníkem nebyl jen Juraj Jánošík ale i jiní hoši, Drozdové a Kalinové a kdoví kteří ještě.
Takže prima čtení na podzimní večery, je to mnohem lepší, než to co jsem pochytila z filmu.

05.11.2017 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Když jsem brala tuto knihu do ruky (opět povinná četba mé dcery k maturitě) netušila jsem o čem bude. Dokonce mi dlouho ani nedošlo, proč název zabiják. Z knihy jsem šokovaná, nadšená i znechucená ..... jsem dcerou alkoholika a když pominu století, místo a společenské poměry, je to jako životopis. Ne, moje story není tak drastická, ale závěr knihy je pravdivým popisem alkoholického deliria spojené s lidskou degradací. Hodně mi to připomnělo.
Ale celkově je to krásné dílo, líbí se mi autorovy přesné popisy oblečení, popisy žehlení a praní, a ty nekonečné žranice :o)
Kdybych šla zítra k maturitě, tak to mám v kapse ....

28.09.2017 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Jsem ta, která dříve než knihu shlédla v hodně dávné minulosti filmovou verzi s panem Gabenem(?) a další zpracování s G. Depardiem ..... S druhým hlavním představitelem se mi film dost líbil.
Knihu jsem vzala do ruky hlavně díky seznamu povinné četby mé dcery, kde mně mezi pár knihami okamžitě zaujala :o) No nevím jak to pochytí její 18-ti letá hlavinka, ale mne tato kniha v mém zralém věku hodně obohatila.
Jedinnou výhradu mám vůči obálce, už při koupi knihy jsem si říkala, že ten kdo ji navrhoval musel dostat nobelovu cenu za šílenost. Žlutá obálka s blonďatou kráskou s rozevlátými vlasy a se slzou stékající po tváři..... je to psycho, ale já tu knihu moc chtěla.

5 hvězdiček za nádherné dílo, které doporučuji přečíst

18.09.2017 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Knihu jsem vytáhla dceři z knihovničky, jelikož jsem neměla zrovna co na čtení. Nakonec mě tak chytila, že jsem přečetla za dva večery.......krásný příběh s dobrým koncem, žádné těžké přemýšlení.
Víte co mám ráda na autorce? Díky jejím barvitým popisům jsem si kolikkrát připadala, že s nimi sedím v autě i já a ten šílený chlupatý pes slintá i po mně!
Přečtěte si, kdo chcete snít ......

29.08.2017

Přeci bych takovou bibli netáhla na dovolenou - ano táhla a udělala jsem dobře! V pátek jsem dočetla dvojku a v sobotu na letišti začala číst třetí díl. Výborné čtení, zápletky a napětí..... jsem ráda že hlavní postavy zůstaly. Bohužel jsem se opět ztratila v počtech aktérů a v ostatních severských jménech, tahák kdo je kdo nenapsán.
Jsem ráda že se mi tato trilogie dostala do ruky, je to výborné čtení a jsou to jedny z knih, které mi zůstanou delší dobu v hlavě.

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Přečteno na jeden zátah, mezi prvním dílem jsem si dala pauzu asi tři čtvrtě roku, ale navazovalo se mi na další děj jako kdybych dočetla před týdnem.
Bohužel pro mne a moji hlavu - v polovině jsem zjistila, že přestávám poznávat některé vedlejší osoby a nevím proč tam jsou. Takže k třetímu dílu půjdu s malým tahákem. Výborné čtení, pro mne až děsivá zápletka, ale to by nebyla severská detektivka, že?

27.08.2017 5 z 5

Plný počet hvězdiček dávám za to, že mě tato kniha provedla částí mojí dovolené :o) Jak už tady níže někteří čtenáři zmínili, nevěděla jsem, co od knihy čekat. Ze začáku bylo vše super, čekala jsem ponurý horor z lékařským podtextem, ale pak jsem čímdál víc kulila oči nad fantazií autora a knihu dočítala s úsměvěm.
Vlastně ani netuším, co si myslet :o) ale nedokážu si představit, co bych asi tak dělala u filmu. Asi nic, nekoukla bych na něj. Každopádně pro mne na dovolenou prima odpočinková četba.

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Knihu jsem četla - nečetla, odkládala jí a pak se k ní vracela. Pro mne je to hodně těžké čtení, snažila jsem se ji číst poctivě a pomalu ale nešlo to. Samotnou mě to štve, ale možná později zkusím znovu .....

15.07.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Neznám tvorbu pana Browna, neznám ani démony, šifry, anděly ....nic .....ani filmy jsem neviděla ....... knihu mi půjčil přítel na dlouhé zimní večery se slovy "zkus to" a uvidíš.
Přečetla jsem ji za vánoční svátky a to jen proto, že mně chytla jako detektivka.
Trošku dost se patlám v historii, takže jsem si z popisů a faktů moc nezapamatovala. Podstatné ano, ale kdybych byla v Benátkách nebo ve Florencii a v neposledním řadě v Istambulu osobně, tak by moje fantazie jela na 200% a souvislosti bych chápala rychleji :)
Zápletka byla zajímavá, vyústění trošku překvapivé, hlavní postavy mi byly sympatické. Jelikož nejsem filmovým fandou, film mne nechává chladnou a určitě se na něj nepodívám...... snad jen kvůli tomu Istambulu, ale ten radši osobně, naživo :o)

09.01.2017 4 z 5

Kniha o životě a smrti Kniha o životě a smrti Axel Munthe

Nevím přesně jak to popsat ....chvíli jsem knihu hltala a znovu a znovu četla s úsměvem i se slzami v očích některé kapitoly, životní historky s hypochondrickými pacienty.
V zápětí jsem se přistihla, že u některých kapitol spíše listuju a prohlížím si fotografie uvnitř knihy a vůbec nevím o čem čtu.
Neumím italsky a pokulhávám v představivosti takže u některých pasáží mi unikla pointa.
Knihu nezavrhuji, jen odkládám, možná jsem ji četla ve špatném ročním období a hlavně ve špatném rozpoložení.
Určitě ji vezmu do ruky znovu, ale později, potřebuji k této četbě "dozrát".

09.01.2017 4 z 5

Deník z Guantánama Deník z Guantánama Mohamedou Ould Slahi

Knihu se nemůžu donutit přečíst ..... je to velmi zajímavé téma, lákalo mě to, ale co mě odradilo, byly "vyčerněné" stránky, kdy jsem marně přemýšlela, co tam vlastně mělo být.
Fantazie fungovala a přistihla jsem se, že si začínám vymýšlet svoje vlastní příběhy...ne opravdu ...NE. Já tu knihu s cenzurovanými řádky prostě nepochopím.......

07.11.2016 2 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Můj další knižní "počin" pro letošní rok. Alchymistu zařazuji do svých TOPek. Přečetla jsem ji na dovolené za jeden večer, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Musím ji prolouskat ještě jednou, v klidu a v jiném prostředí. Každopádně jsem si začala uvědomovat to, co bylo hlavním tématem ... že hledáme poklad tam, kde vůbec není ........věřte, že já pořád kopu a divím se, že nenalézám.

07.09.2016 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Neumím se rozhodnout, co to vlastně bylo. Asi budu opakovat to, co píšou dámy čtenářky níže, buďto není ta správná chvíle, nebo nejsem "cílovka". Aspoň pro tuto chvíli. Některá moudra, která jsou v knize, jako by reagovala na moje myšlenky a pocity, ale z větší části nejsou aplikovatelné do mého života. "Jíst" .... no dobře, "meditovat" - tuto část jsem nějak proběhla, ani nevím jak...nic mi to nedalo a "milovat" ... asi nejpřijatelnější část knihy, která mě ujišťuje, že láska je tu pro každého :o)
Matně si vybavuji film, ale i přes to, že jsem milovníkem knih, ten byl aspoň "živější".
Snad později .......

07.09.2016 4 z 5

Zvoník u Matky Boží Zvoník u Matky Boží Victor Hugo

Dlouho mi trvalo, než jsem tuto knihu začala číst..... ani nevím, proč se mi do ní nechtělo.
Dnes hodnotím jako jedno z mých letošních nekrásnějších knižních požitků! Nebudu probírat děj, nebo pointu - líbí se mi i postava kněze Frolla - důkaz, jak může chlap zblbnout
kvůli ženě, i když je kněz. Láska, naivita, nenávist, zoufalství - cokoli je libo. V jakékoli dávce.
Quasimodo, ať byl, jaký byl, byl tím nejmoudřejším člověkem ze všech !!!

07.09.2016 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

K téhle knize jsem si "oskočila" od těžší četby, a taky jsem chtěla mít chvíli klid od všech kolem ...... věděla jsem přibližně, oč půjde, matně si vzpomínám na film a na hlavní hrdiny. Je zbytečné to dokola omílat a proto děkuji čtenářce "IVY", která vše vystihla za mne. Jen já jsem ve fázi, že už to asi vím, proč .......... pět hvězdiček dávám za to ujištění, že láska existuje v každém věku a za to, že mě tento krásný příběh dojal k slzám. Děkuji...

29.05.2016 5 z 5

Země lidí Země lidí Antoine de Saint-Exupéry

Nedá se nic dělat, musím to přiznat - přečetla jsem, ale moc mi to nedává ..... Omlouvám se autorovi, ale asi jsem opravdu ještě (i přes svůj pozdní věk :o)) "nedorostla" k tomu, abych pochopila, co tím chtěl říct.
Ano, vzpomínky na kariéru letce, tomu rozumím. Filosofická zamyšlení se nad podstatou toho, proč tu jsme - dobře, proč ne. Dávám za pravdu ostatním čtenářům, že poslední kapitola je tak nějak shrnutím všeho, k čemu my lidé tady na zemi vlastně jsme a kam spějeme. Radši bych si ale přečetla více podrobností o ztroskotání a přežití pochodu Saharou, než o tom, jak krásně hučí písek nebo že jemné paprsky žhnou a opalují mysl a jak se rosa perlí .... pak už jen záchrana karavanou. Tečka, nic víc.
Nemůžu si pomoct ..... posledních pár stránek, kde je napsán životopis o autorovi a jeho díla mi dala asi mnohem více.
Nehaním, neodsuzuji, každopádně je potřeba zapojit mnoho vlastní fantazie, aby se to vůbec dalo vstřebat. Soukromně si tomu říkám "moje malá halucinace" ... omlouvám se.

26.04.2016 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Měla jsem u tohoto autora delší pauzu, v době jeho největší slávy ho bylo všude nějak "moc" a už jsem nechtěla dál podléhat davové psychóze... každopádně tuto knihu jsem si koupila asi po roce, čistě ze zvědavosti. Detektivka je to úžasná, jen mám bohužel pořád problém, orientovat se v severských jménech. V této knize je jich opravdu dost a přiznávám, že bych ji s malým tahákem (kdo je kdo) ani neuměla dočíst.
Sonny, ač feťák, je můj miláček - sériový vrah, který říká: "děkuji, prosím, byl byste tak laskav a mohl byste ... no to je nádhera! Jen s těmi náušnicemi bych měla problém :o)
..pět hvězdiček za udržení pozornosti a za Budhu s mečem :o))

17.04.2016 5 z 5