anavi2009 anavi2009 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po delší době kniha, která mě absolutně vtáhla. Nemohla jsem přestat číst, nechápala jsem, jak to všechno mohla Anuška ustát, bylo mi jí líto, ale zároveň jsem musela obdivovat nezdolnou sílu a loajalitu k manželovi.

17.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Musím říct, že vždycky musím obdivovat autorův smysl pro humor a vynalezave řešení neřešitelných problémů. Byla to úžasná jízda, ano, i mě si Rocky získal. Postupné vzpomínky osvětlovaly situaci, celkově to mělo spád, fakt pecka. Konec byl jen třesinkou na dortu.

30.07.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Ja se tedy úplně nepripojim k oslavným recenzim. Vnímám ten potenciál knihy, nádherně a poeticky popsané prostředí a příroda, ale přijde mi to celé krapet pritažene za vlasy. Že by se o holku z bažiny prali hned dva hezouni z města? V 60 letech v Americe? No nevím.
Dlouho mi i trvalo, než jsem se začetla, bylo to celé tak nějak utahané, asi jsem čekala víc.
Konec ale musim říct, že se mi líbil, že vlastně měl šerif celou dobu pravdu a já jsem si při čtení říkala, jak je zaujatej. Protože jedna věc je život v osamění, ale život ve strachu, to je něco úplně jiného.

08.10.2023 3 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat.. Depresivní? Možná chvilkama. Vtipná? Trochu jo. Laskavá? Hodně. Že života? Určitě! I když takový osud, jako má Eleanor určitě není běžný, příběh je především o osamělosti a síle se s ní poprat. Ačkoliv je Eleanor podivinka, vlastně si ji zamilujete a chápete její pohnutky.. Je to miláček.

11.12.2022 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Krásný, dojemný a křehký příběh.. I když jsem při čtení pořád viděla Maryl a Clinta. Napsané je to tak, že absolutně chápete, jak se oba cítí a že jsou k sobě přitahováni silou, které nelze odolat. Na to jak je kniha tenká, je nezapomenutelná.

26.10.2017 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Dala jsem tomu cca 180 stran.. Nudila jsem se moc.. V postavách jsem se nevyznala, bylo jich příliš mnoho a mě se vlastně ani nechtělo si je zapamatovat.. Po těch 180ti stranách jsem si řekla, že tomu dám ještě chvilku.. Dala jsem tomu ještě do 240ti stran a už fakt nemůžu dál. Asi to přeskočím až na konec, abych teda zjistila, kdo je vrah..
A hlavně - proboha!! Je opravdu nutné pomalu na každé straně popisovat jak ho bolí noha? Já rozumím tomu, že ji má amputovanou a má s tím potíže, ale číst o tom pořád dokola v mých očích milého Cormorana krapet degraduje..

22.09.2016 2 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Pro mě nejslabší ze všech Dvorů. Otravovalo mě, jak Nesta pořád vzlyká. Ať už šu*ala, nebo se milovala, když zjistila, že má přítelkyně, když ji někdo dal dárek.. Nevim, jestli to byla chyba v překladu, ale "Nesta vzlykla" jsem přečetla snad 30x.
Byla osina v zadku, nepříjemná, protivná, povýšená, ale všichni to s ní pořád zkoušeli dál..

Navíc celá kniha pro mě měla dost zvláštně uspořádaný děj. Cca na straně 600 jsem si rikala "Aha, ono to bude mít pokračování v další knize, je tu rozjetých hodně linií". Najednou bum prásk, strana 650, Nesta zpopelní Bryallin, Kostěj se asi schová zpět do jezera a Feyre rodí. A pak už se všechno ubírá k zářivemu happy endu, všichni jsou šťastní atd..

Tenhle díl mi prostě nesedl.

31.08.2023 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Ja vlastně nevím, jak knihu ohodnotit.. Picoult mám ráda, ale tahle kniha mi přišla nejvíc utahana že všech. Ano, téma nelehké, ale zbytečné opakování téhož. Mohla být o pár stran kratší. Nevím, na kolik palcové je téma rasismu v Americe, me to přišlo dost vyhrocene. Nemyslím střet nacka a černošky, spis i zo, že toho nacka obhajuje černá právnička atd. A ten konec..? No.. Jako ano, šokující, ale velmi nepravděpodobné.

11.05.2023 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tak to jsem se dost pobavila :) nečekejte nějaké zásadně hluboké dílo, spíš jsem chvilkama měla pocit, že čtu povídky Šimka a Grossmana :) Za mě super oddechovka, vyzkouším i další díly.

10.02.2018 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Musím říct, že kniha mě VELMI překvapila. Viděla jsem film a ten byl tak plytký, že jsem po něm ztratila chuť koukat na další díl a i číst knihu.. No byla to chyba..Kniha je vynikající. Chvilkama jsem zapomínala, že se jedná o teenagery, myslím, že postava Katniss je krásně propracovaná a rozhodně nechybí napětí od samého začátku. Jako většinou, s filmem se to opravdu nedá vůbec srovnat. Kniha má spád a tím že příběh vypráví sama Katniss, tak máte pocit, jako byste s ní byli v Aréně. Navíc je tam na pozadí i love story, což mám ráda, když příběh není zaměřený jen na boj o přežití.. Za mě rozhodně 5 hvězd :) Je to ten typ knihy, který vás donutí zůstat vzhůru dlouho do noci a číst a číst a číst..

11.05.2017 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Nádherná, dojemná knížka.. Vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla znovu přečíst a připomenout. Nevím, jestli je to nostalgie, ale každopádně jsem se do knížky i do příběhu znovu zamilovala. Navíc mám staré vydání, takže návrat v čase byl dokonalý.

18.08.2016 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Ted jsem dočetla.. A ještě pořád zadržuju dech.. Skvěle napsané, jsem v šoku z konce, tohle jsem fakt nečekala..

26.01.2020 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

To bylo hoooodně krásný.. Několikrát jsem si pobrečela, zasmála se.. Nádherná kniha, kterou jako by fakt psal pes :) Oproti filmu smutnější konec, ale vlastně to nevadilo.. A musím říct, že jsem byla ráda, že mám celou dobu toho svého pejska po ruce a můžu ho hladit a vědět, že je se mnou :)

18.06.2018 5 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

(SPOILER) Tak tento díl pro mě bylo utrpení číst. V prvním díle byla Kiva samostatná, věděla co dělat atd. Teď? Absolutní loutka v rukou svoji sestry. Naprosto nechápu, co jí vedlo k tomu, že prozradila ternáru, amulet a kde má babička dýku. Já tomu fakt, upřímně, nerozumim. A to její lhaní? Neustálé vytáčky, utíkání a Jaren ji při tom stále bezmezně miluje a věří ji? No to snad ne..
Nejdřív jsem si rikala - no jo, je jí 17. Je naivní. Pak jsem si rikala - no jo, tak asi neví, jak to chodí, byla 10 let ve vězení. Ale to je právě ono! 10 let stráví ve vězení, kde nevěří absolutně nikomu a pak najednou věří sestře, před kterou jí varuje i Torell? Absolutně nelogické.

Konec to trochu zachránil, ale nevim, jestli psychicky zvládnu další díl. Asi jo, ale uz si ho nebudu kupovat a navštívím knihovnu. Krásná obálka, ale to je tak všechno.

Body za Caldona a za babičku, ti to zachraňovali.

10.12.2023 2 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Moc příjemné čtení. Postavy za mě dost nereálné, i když se to celé tváří jako příběh z dnešní doby. Ale to nic neubírá na laskavosti a melancholii, kterou to ve mě zanechalo. Každý by měl mít ve svém životě pana Truluva.

12.08.2023 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Tak toto byla jednoznačně nejhorší kniha od autorky.. Velmi těžko uvěřitelné, roztahane, preskakovala jsem odstavce.. Za mě velký špatný.

25.09.2022 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Dočetla jsem dnes v noci. Ano, v noci. Ten příběh byl tak krásný a kouzelný, že jsem prostě nemohla jít spát. Děj plynul, zahalený do jemné melancholie a my jsme zvolna odhalovali život Addie LaRue. Bylo to pomalé, dojemné, láskyplné, něžné i drsné a hodně poetické.
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní, ale pak už jsem četla v každé volné chvilce. Úžasná kniha.

21.04.2022 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Tak tahle kníža mi dala zabrat. Nevím, jeslti to bylo tím, že jsem četla celou trilogii naráz, ale tahle kniha už mě nebavila, občas jsem se ztrácela v množství postav a v podstatě se tam hlavně válčilo.. A ten konec...? Přišlo mi, že to bylo trochu "odfláknuté". Chybělo mi tam napětí, vyvrcholení, bylo to tak jakoby "samozřejmé". Prostě děj plynul až do konce. Jediné překvapení bylo, že to už je ono, že to je ten konec..
Škoda, dvojka byla našlápnutá.

09.04.2022 3 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

(SPOILER) A mě se to líbilo. Jen teda nevím, jak mám napsat hodnocení bez spoilerů.. Taže.. SPOILER

Moc nemusím zombie, ani ve filmech, ani v knížkách.. No dobře, tady jsem je autorce odpustila, ale myslím, že odpustit si je mohla i ona a Row mohl být ďábelský trochu jinak.. Rudá královna..? No to byl docela neslavný konec, na tak krutou a silnou panovnici, ale dejme tomu..
A konec..? Nevím, jestli byl geniální, nebo z nouze ctnost, ale je fakt, že se tím všechno jakoby shodilo. Kelsea budovala své království, měla být královna a ne knihovnice.. Chápu, že to byl svým způsobem happy end, ale myslím, že to šlo udělat i jinak.. Škoda, Kelsea mě bavila, i celý vývoj příbehu, dějové linky minulosti.. Jen ten konec..

24.05.2018 4 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

První půlka mě bavila moc. Pamatovala jsem si ji z dětství, takže možná i proto, jen jazyk mi připadal trochu těžkopádnější. Nicméně jsem se začetla a užila si to. Druhá půlka už mi tak zábavná nepřišla, raději bych si pustila film. Bylo tam hrozně moc moralizování a maminka vždy jako moudrá a zkušená žena, držící ochrannou a spravedlivou ruku nad celou rodinou vše vyřešila.. Takže za mě stačí první díl, kdy si ještě můžeme sami domyslet, jak životy čtyř sester pokračovaly :)

23.10.2017 4 z 5