Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Za recenzní výtisk v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia
Kniha Bodyguardka mě upoutala na první dobrou svou anotací. Dost mi připomněla film Slečna Drsňák, a ten já miluju! Takže nebylo moc dlouho o čem a brzy jsem se pustila do čtení. Pokud jste knihu ještě nezahlédli, vychází za pár dní, konkrétně 8.2.2024!
Hlavní postavou je tu Hanna Brooksová, která má celkem netypické povolání. Dělá Bodyguardku. To mi trochu připomnělo českou knihu, Formulista. I tam ženská postava chrání muže, ale v tomto případě se nejedná o sportovce, ale o herečkou hvězdu, jednu z nejzářivějších. Dokonalého Jacka Stapletona. Toho si zamilujete!
Hanna to nemá snadné, a to v pracovní pozici, ani v osobním životě. V celkem krátkém časovém úseku jí padnou všechny životní jistoty, zůstane jen práce.
Hlavní postava je dříč a vy už můžete tušit, že jí autorka pod nohy hodila několik pomyslných klacků. Je to tedy boj, ale i miloučké čtení se slow-burn linkou. Zároveň se mi strašně líbilo prostředí venkova, které si autorka pro většinu knihy vybrala.
Abych nebyla ale jen u toho dobrého, kniha obsahuje i vážnější témata. Řeší se tu stalking, vyhrožování, ale i závislosti a těžké nemoci.
Těšila jsem se na rychlé, romantické čtení, které bude rychle ubíhat. A to se mi s výše zmíněným bonusem dostalo, takže úplně obří spokojenost a myslím si, že jestli se u knihy chcete usmívat, sem tam hihňat i být napnutí jak kšandy, tak tohle je ona!

09.02.2024 5 z 5

Jednou rozkvetu i já 3 Jednou rozkvetu i já 3 Nio Nakatani

Jednou rozkvetu i já je za mě dost fajn překvapení. Ze začátku jsem si nebyla moc jistá, jestli to bude můj šálek kávy. Přeci jen, romantická manga? Mám radši akční kousky, sem tam nějaký ten superhrdina nebo ninja. Ale ráda měním prostředí, takže jsem zariskovala.
A ten risk se vyplatil! O Vánoce jsem se pustila do třetího dílu mangy Jednou rozkvetu i já a musím říct, že jsem se opět skvěle bavila, uculovala se jak blázen a užívala si školní prostředí, které mě tady strašně baví.
Tato manga je žánrově LGBT, a hlavními postavami jsou tu dvě holky, Tóko a Jú. Tóko je strašně skvělá postava. Je to taková ta školní hvězda, ale bere všechny stejným metrem. Ví co chce, a zatím si prostě jde. Takže to znamená, že když našla zalíbení v Jú, přebírá otěže, jde do akce rovnýma nohama a nebojí se riskovat.
Jú je nejistá. Bojí se lásky, ale zároveň cítí vůči Tóko nějaké to mravenčení. Co by za to dala Sajači, další spolužačka, která začíná na pouto mezi dívkami žárlit. Jú a její "necitlivost" mi v několika případech docela vadila.
Žárlivost je takové hlavní téma tohohle dílu, společně s touhou Kóto, která chce po Jú, aby si uvědomila, že o ní opravdu stojí a dala jim šanci.
Kresba je tady strašně roztomilá. Líbí se mi, jak krásně zobrazuje emoce, ale i ukazuje školní prostředí.
Tahle série se mi moc líbí, i když to není úplně můj obvyklý žánr. Každopádně se těším na další díl, který už by měl být k dostání!

07.02.2024 4 z 5

České podsvětí Josefa Klímy České podsvětí Josefa Klímy Josef Klíma

Josef Klíma je jméno, které je v naší zemi snad každému známé. Jedná se o legendu novinařiny, která se nebojí překračovat hranice. Tato kniha mě zaujala už na podzim, kdy nám byla představena na albatrosácké merendě. Bylo mi jasné, že se bude jednat o skvělý kousek do mé poličky se zločiny!
Zločinolička se mi od minulého roku krásně rozrostla, a já se těším na každou knihu, kterou žánr True crime nabízí. Tahle nebyla výjimkou, i když jsem si nebyla moc jistá stylem Josefa Klímy.
Kniha začíná úvodem, který Vás příjemně navnadí. Pak už je tu patnáct kapitol, každá věnovaná kauze, která se odehrávala v pověstných devadesátkách. Kdo trochu tuhle dobu tušíte, jistě narazíte na známá jména, jako je Roubal, Mrázek nebo Kájínek. Nechybí ani téma Orlické přehrady.
Jako třešnička na dortu je čtenáři nabídnuta barevná fotografická příloha na lesklém papíře, na samém závěru knihy. K fotografiím nechybí ani krátké popisky.
Ani tahle kniha nebyla výjimkou, musela jsem si ji kouskovat. Jednou za čas jeden případ a bylo to akorát. Se stylem, jakým kniha je napsaná jsem malinko bojovala.
Po téhle knize bych se ráda pustila do seriálu Devadesátky, ale rozhodně se podívám i na podcast České podsvětí. Kousek do zločinoličky rozhodně ceněný!

06.02.2024 4 z 5

Kaidžú č. 8 (2) Kaidžú č. 8 (2) Naoja Macumoto

Mangy jsem si užila o Vánocích dost a dost! A leden tak utekl, že jsem si ani neuvědomila, že jsem Vám sem nehodila žádná manga doporučení. V příštích dnech to napravím, a začnu hned druhým dílem série Kaidžú č. 8!
U téhle série mě moc baví obálky. Jsou sice jednoduché, nijak extra akční, ale dokáží přitáhnout pozornost. Druhý díl je význačný ostrou modrou, která rozhodně křičí: "Vem si mě a čti!"
Nejsem blázen, nebudu odporovat a pustila se do druhého dílu. První byl super, nabídl nám super postavy, zajímavou zápletku. Byla jsem zvědavá, kam se ve druhém posuneme!
Opět se setkáváme s Kafkou, který má zvláštní schopnost, která mu dost usnadňuje existenci v přijímacích zkouškách do japonských sil obrany. Je to takový šašek, strašně mě jeho výstupy bavily.
U téhle mangy budete napjatí, překvapení, ale i pobavení. Líbí se mi i hlubší význam hlavní postavy. Ač se to zdá beznadějné, jde si za svým cílem, snaží se co mu síly stačí a nepolevuje. To je podle mě pro čtenáře skvělá motivace.
Tahle série se rozjíždí postupně, ale myslím si, že se máme rozhodně na co těšit a já už se moc těším na další díly! Zatím vnímám i takovou menší rezervu v příběhu.

04.02.2024 4 z 5

Kam se ztrácí Alice Sun Kam se ztrácí Alice Sun Ann Liang

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Poprvé jsem knihu Kam se ztrácí Alice Sun zahlédla myslím na Humbooku, kde byla součástí tašek. Říkala jsem si, nic pro mě. Ale nakonec jsem změnila názor a nechala se nahlodat. A jsem za to ve výsledku ráda!
V této knize nahlédneme pod pokličku prestižní škole, do které chodí Alice Sun. Zatímco většina jejích spolužáků pochází z vyšších vrstev, ona ne. Je na škole díky studijnímu průměru, který jí zajistil stipendium. Problém je, že stipendium nevystačí na celé školné a rodiče Alice na to prostě nemají. Jako na zavolanou Alice začne mizet, a nápad na podnikání je na světě...
Jasně, když se řekne neviditelnost na lusknutí prstu, asi nejeden z nás se zasměje a zavrtí hlavou. Nesmysl. A možná to bylo právě to, proč jsem si říkala, že kniha nebude pro mě.
Co se týká Alice, k srdci mi moc nepřirostla. Byly momenty, kdy jsem si vyloženě říkala, jak velký sobec je. A pak byla část, kdy jsem s ní sympatizovala... A pak jsem si říkala, že s vědrem se chodí tak dlouho pro vodu, až se ucho utrhne... Naštěstí to tu zachraňoval Henry, rival Alice, který si mě získal hned.
Kniha je opravdu za hranicí uvěřitelnosti, ale četla se dobře. Autorka správně použila napětí, místa vysvětlení, ale i části, kdy čekáte na akci. Vše v celkem dobrém poměru.
Jedná se o knihu ze skupiny asijské literatury, takže pro fanoušky tohoto odvětví zajímavý kousek!
Asi jsem nikdy nečetla něco s takovou tématikou a nejsem si moc jistá, jestli převažuje nadšení a nebo vrtění hlavou. Za mě rozhodně zajímavý nápad, jen bych to asi více potřebovala zapracovat do reality, abych jako čtenář uvěřila.

01.02.2024 3 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Druhý díl série Mentalista je tady. První díl, Iluze, byl úžasný. Napínavý, akční, mrazivý a překvapivý. Dost dobře jsem si nedokázala představit, jak to může být trumfnuto. Ale víte co? U Kultu se to povedlo! Rovnou říkám, že jsem z téhle knihy strašně nadšená a asi dost těžce by se mi to nadšení v recenzi skrývalo až do hvězdičkového hodnocení!
Kult není žádná hubená kniha. Její tahání mi dost ušetřil @bookport_cz, kde je kniha dostupná. Formu knihy jsem tedy střídala podle situace.
Jsou zpátky i známé postavy, Mina a Vincent. Mina, ač zvláštní prostě umí vzbudit zájem. A Vincent? To je prostě Vincent, neskutečně chytrý, zahloubaný. Vlastně si ho vzhledově představuju jako mentalistu se stejnojmenného seriálu. Svádí to!
Mezi Minou a Vincentem je neskutečné pouto, které musíte vnímat na každé stránce knihy. I to mě moc bavilo.
Hlavním tématem je tady hledání únosce dětí, který se asi neštítí ničeho. Zároveň se tu dozvíme něco o sektách a minulosti Miny, která pěkně překvapí! Co se týká překvapení, těch tu pár je. A více se nám otevírají i další postavy. Takže linek je tu opravdu hodně.
Kult je neskutečně čtivá, návyková kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Musela jsem číst až do konce, abych se k příběhu pořád v myšlenkách nevracela. Už teď doufám, že se brzy dočkáme pokračování.
Co ale nedoporučuji je toto čtení pro rodiče dětí. Sama rodič nejsem, ale děj je místy dost drsný, mohlo by Vás to celkem rozhodit.

30.01.2024 5 z 5

Horké vafle a ledové koupele Horké vafle a ledové koupele Karin Härjegard

Horké vafle a ledové koupele mě nalákala v před zimním období minulého roku svou obálkou, ze které vyloženě proudí teplo a pohoda. Zároveň samolepka "švédský feel-good román roku 2022" mi dost napověděla, že tohle bude čtení pro mě! Hygge totiž já vyloženě můžu!
Kromě obálky mě zaujala také anotace, která nám slibuje silný životní příběh Heleny, která to rozhodně nemá snadné. Podrazí ji muž, ale i kamarádka. Helena neví co má dělat, ale brzy jí svitne, že nic nekončí a je čas na nový začátek.
Trošku jsou doufala, že příběh bude podobný knihám od Julie Caplin, ale ne. Je to hlubší, není to jen zábava a romantika. Co se týká ale čtivosti, vůbec si nemůžu stěžovat. Autorka píše čtivě, má krásné popisy (hlavně přírody) a jsou tu krátké kapitoly! To je za mě úplně super, čtení mi pak krásně utíká!
Co se týká Heleny, tu jsem si oblíbila rychle. Nejdříve mi jí bylo líto, ale postupně si získala mé sympatie. Je to takový hodně lidský charakter, na nic si nehraje. Líbilo se mi, jak postupně nechávala čtenáře poznat samu sebe a jak i ona se poznávala, své nitro, tužby.
Tohle je perfektní kniha, když si chcete odpočinout, vypnout. Moc se mi líbilo hledání nového začátku, ale i celá realističnost knihy. A pak to krásné prostředí, ve kterém se kniha odehrává. To jednoho chytne za srdce!

30.01.2024 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Dámy a pánové, konečně tu mám i doporučení na klasiku a tou není nic jiného, než kniha od královny detektivek, Agathy Christie! Věřím, že název knihy Mrtvá v knihovně Vám není neznámý, a představíte si postrach každého vraha a zločince, slečnu Marplovou, která je snad stejně známá, jako její kolega Hercule Poirot!
Mrtvá v knihovně je takový klasický příběh slečny Marplové. Služebná najde mrtvolu mladé ženy, kterou nikdo nezná. Kdo by takový oříšek mohl rozlousknout? Slečna Marplová, shodou okolností přítelkyně zaměstnankyně služebné. Kdyby jen věděla, že mrtvol bude více... První zavražděná se navíc najde v knihovně, jak příhodné pro nás knihomoly, že?
Vydání, které jsem četla, vyšlo ke konci minulého roku v novém kabátku u @nakladatelstvi_kalibr a musím říci, že se moc povedlo! Má správné rozměry, krásně se vejde do ruky.
Pokud je Vám slečna Marplová neznámá, představte si čilou dámu v letech, která bez mrknutí oka vymění kraječky a čaj o páté za záhady, zločiny i vraždy. Mému srdci je sice bližší Hercule Poirot, ale i slečně Marplové přicházím na chuť.
Děj příběhu se odehrává na anglickém venkově a Agatha Christie prostě umí i z na první pohled mírumilovného kraje vyrazit to nejlepší. Její popisy mě moc baví a dočkáte se i svižnějších částí.
Agatha Christie je jistota a tuhle skoro dvě stě stránkovou marplovskou jízdu jsem zvládla během odpoledne jako nic. I když mám radši Poirota a když už slečnu Marplovou, tak Kapsu plnou žita, ale tímhle mám odškrtnutu další pomyslnou fajfku na seznamu klasiky!

29.01.2024 4 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Po Dvojitém zásahu před čtrnácti dny jsem měla docela dost vylámané zuby. Hledala jsem něco, co mi zlepší náladu a pak mi došlo, že na mě čeká nejnovější kniha od @m.k.hardy! Taky sportovní prostředí a protože mě první dvě knihy ze série Hřiště lásky nezklamaly, dala jsem se do ní!
Vrátit se do rozjeté série je vždycky jak shledat se se starými přáteli. A tady to platí, protože příběh se sice točí okolo nových postav, ale potkáváte i ty z minulých dílů a to je strašně super. Vidíte, kam jejich životy směřovaly dál.
Tady se setkáváme s Henrym, který je sice hromotluk, ale srdce má ze zlata. Má málo slabin, ale když už, tak to stojí za to. Ale i jeho fobie je skvěle využitá. A pak je tu křehká Yumiko, která je úžasná umělkyně, má prořízlou pusu, ale její minulost není bez poskvrny. Pochází z dost... svazujícího prostředí. Mezi těmihle dvěma je skvělá chemie.
Byla to rychlá akce, myslím, že ani den mi četba nezabrala. Dvojice Henry a Yumiko mi strašně sedla, bavilo mě střídání pohledů na celý jejich příběh i prostředí, ve kterém se odehrával. Na tetovací salón jen tak nenarazíte. Co musím rozhodně pochválit, je zařazení zmínek o Pánu prstenů. To bylo perfektní!
Strašně doufám, že se tahle série bude rozrůstat. Protože jsem si tuhle novozélandskou partu zamilovala a oproti Dvojitému zásahu od Zapaty jsem si spravila čtecí chutě úplně neskutečně. Čtivá, romantická kniha, kterou už jsem doporučila i mamce a zdá se, že autorka tak má další fanynku!

28.01.2024 5 z 5

Kordélie a kreslozemci Kordélie a kreslozemci Tamzin Merchant

Kordélie Kloboučníková je zpátky! Po přečtení prvního dílu jsem už měla doma na poličce druhý a pustila jsem se do něj záhy. Byla jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat a jestli se Kordélie už konečně shledá se svým otcem.
Jak první, tak i druhý díl, totálně si mě získaly obálky. Ty se moc povedly, krásně barevné, snové, roztomilé. A druhý díl ji má díky barvám snad ještě krásnější, než ten předchozí. Zároveň, díky tomu jsem si jistá, že jako cílová dětská skupina bych po ní sáhla!
Kromě obálky musím ale pochválit i zpracování knihy. Hned na začátku najdete mapku Londýna, kterou vytvořila sama Kordélie. Je jednoduchá, ale obsahuje všechny důležité body pro příběh. V průběhu čtení narazíte i ta ilustrace s popisky. A na konci Glosář s přísadami pro tvorbu klobouků. Za ním je i místo pro čtenáře, kam si může zapsat vlastní přísady pro tvorbu klobouků.
Druhý díl je příběhově za mě rozhodně čtivější a tak jako celkově vymazlenější. Pořád se něco děje, a stále na pozadí probíhá hledání otce Kordélie. Ta jako jediná věří, že je v pořádku, má od něj přeci mapu!
Kordélie je prostě skvělá postava a to dokazuje v každé kapitole. Milá, odvážná, bystrá... Taková Alenka v Říši divů.
Řekla bych, že je potřeba čtení knih za sebou, pak příběh pěkně graduje. Zároveň, už se v tomto díle nemusíte tak seznamovat. To ale neznamená, že nedokáže překvapit!
Strašně mě baví, jak je příběh hravý a kouzelný. Autorka měla skvělý nápad a parádně se jí ho povedlo přenést na papír. Jako dítě bych byla z příběhu nadšená, v dospělosti se mi líbí ale taky. Za mě tedy obří tip na milou sérii!

28.01.2024 5 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

S touhle sérií mám takový zvláštní vztah. Historické romance nečtu, ale tady fakt ráda udělám výjimku. První díl byl skvělý, bezkonkurenční. Pak tu byl druhý, nebyl zlý, ale pro mě o trochu slabší než první díl. Dost jsem se bála třetího dílu.
Co se týká obálky, moc se mi líbí, že byla vybraná fialová, jemná obálka. Akorát na nafocení to byl skoro nadlidský úkol! Pořád nevycházela úplně hezky.
Série Rebelky z Oxfordu se odehrávají ve viktoriánské době. Objevuje se tu téma práva žen, takže to není jen nějaká bezduchá romantika.
V tomto díle je hlavní hrdinkou Hattie, která je bohatou dědičkou, přesně ví co chce. Uznání, bít se pro správnou věc a vdát se za gentlemana. A pak je tu Lucian, finančník, pěkně za vodou.
Prvních pár stran mi dalo trochu zabrat. Postrádala jsem čtivost, a než jsem se zas dostala do doby, kdy se série odehrává, tak mi to chvíli trvalo. Nakonec se mi to povedlo a čtení byla velká radost!
Ke konci se mi zdálo, že autorka prostě potřebuje strany navíc, a tak nastavuje kde se dá. Sem tam pomalejší tempo vyprávění, sem tam trochu nesmysl... Ale ono to do knihy tak nějak zvláštně sedělo. Závěr mě dost překvapil.
Dlouho jsem nevěděla, co si o knize myslet. Nechala jsem teď, větrat hlavu a došla k jasnému závěru: lepší než druhý díl, možná o malinko lepší než první díl. Historie, romantika, silné ženské postavy... Na to se můžete těšit!

26.01.2024 4 z 5

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Když vyšla Holka přes palubu, měla jsem jasno, že do letní romantiky chci jít. O rok později vyšla kniha Má to háček, která společně s první jmenovanou tvoří sérii Sestry Bellingerové. A protože ráda série dočítám, pustila jsem se i do druhého dílu!
Máme tu opět krásnou letní obálku, která ve mně vyvolává vzpomínky na dovolenou u moře. Už tak moc se na ní zase těším!
Trochu té letní atmosféry jsem si prostřednictvím knihy přivodila už ke konci minulého roku. A těšila jsem se jak na nové, tak i na staré známé postavy.
Oblíbila jsem si Foxe, je to takový klasický ten machr, co hledá holku na každém rohu. Zároveň se za tímhle skrývá miláč, se zajímavou minulostí. Hannah mi nevadila, ale unesená jsem z ní taky nebyla. Bavil mě kontrast mezi postavami!
První díl utíkal rychle, doufala jsem, že u druhého to bude podobné. Našla jsem ale pár míst, kdy jsem se nudila a vyloženě lítala očima po řádcích, abych se dostala dál.
Tessa Bailey vymyslela milý romantický příběh, který je sice jednoduchý, ale na navození té letní atmosféry byl skvělý! Za mě možná slabší než předchozí kniha, ale milý průměr za mě.

26.01.2024 3 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Po Hypotéze lásky jsem čekala na nějakou romantiku, která mě pobaví, donutí se usmívat jak měsíček na hnoji a že budu litovat, že jsem jí přečetla tak rychle. Bylo mi nad Slunce jasné, že až u nás vyjde další knížka Ali Hazelwood, musím si ji přečíst! A doufala jsem, že přesně takový efekt na mě bude mít!
V tomto příběhu se vrhneme do víru vědy a to rovnou do prostředí organizace NASA. Je to velká šance pro Bee, hlavní hrdinku, která má mozek Einsteina, i když na první pohled byste to netipovali. Dostane pozvání k projektu, který by ji mohl dost prosadit. K její smůle je jejím kolegou Levi Ward, neboli Wardebil, její úhlavní nepřítel z postgraduálu. Bee ale výzvu přijme, a jako správná vědkyně se rozhodne ukázat mu, že se sakra spletl.
Oba jsou skvělé postavy, jen Bee má u mě vroubek, nemá ráda kapelu Nickelback!
Děj knihy je sice lehce předvídatelný, ale autorka umí psát tak, že se nenudíte a hltáte stranu za stranou. Je tu toho tolik! Chemie mezi postavami, Twitterový účet patřící Bee - CoByNaToMarie, prostředí, závažnější témata, jako je postavení žen ve vědě.. Prostě čtete a najednou je konec.
Myslela jsem si, že Hypotézu lasky nic netrumfne, ale spletla jsem se, tohle bylo ještě lepší čtení. Bavilo mě snad všechno a ten konec mi vystřelil mozek z hlavy, prostě perfektní. Je mi jasné, že od Ali Hazelwood budu číst všechno, co napíše, klidně i nákupní seznam.

24.01.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Julie Caplin byla mojí nejvíc čtenou autorkou o letošních Vánocích, a jsem moc ráda, že se ke mně dostala i tahle povídka, která se odehrává u nás, v České republice. Byla jsem zvědavá, jak se autorka popere s českým prostředím a zvyky!
Hlavní postavou je Alice, která letí do Prahy, za svým panem Dokonalým. Nebylo by to ale ono, kdyby se to nezkomplikovalo. Alice na palubě letadla potká Jakea, který letí do Prahy za rodinou... A světe div se, tihle dva mají na sebe sakra štěstí i po příletu!
Od první strany je znát styl autorky. Strašně jsem se na to těšila. Julie Caplin musí mít nějaké kouzlo, že i z české hospody vyrazí nějaké romantické kouzlo.
Není tu opomenuto na pamětihodnosti Prahy, na české jídlo a pití. Všechno moc hezky popsané a zpracované.
Vlastně, vůbec bych se nezlobila, kdyby povídka byla ještě delší. Fakt doufám, že se dočkáme od autorky i samostatné knihy s Prahou v hlavní roli, se stejně snovou obálkou, jako má tahle povídka!

22.01.2024 4 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Harry Potter je prostě láska a každá kniha, která v jeho kouzelném světě vyjde, je poklad. Strašně ráda se do Bradavic vracím, objevuji nové, ale i fakty, které si oprašuji. A když vyšel Kouzelnický almanach, byla to láska na první pohled!
Jasně, řekněte si, že doplňkových knih k Harrymu Potterovi a jeho světu už je halda. V posledních letech jsem sama měla pocit, že se dost opakují, čtenářům nabízí pořád to samé... Čím je tedy Kouzelnický almanach jiný a proč ho mít doma?
Mám tu pro vás pár důvodů:
Najdete tu všechno, co se HP světa týká.
Nádherné ilustrace.
Hravá forma zpracování, spousta stran, která se dají například rozložit.
Přehledné zpracování, rozporcování do kapitol.
Seznamy, plánky, fakty, zajímavosti...
Žádná strana Vás nebude nudit.
Je to ta nejhezčí doplňková kniha, jakou jsem k HP viděla. A to jsem jich viděla hodně.
Prozkoumat každý roh světa Harryho Pottera prostřednictvím téhle knihy je jako nastoupit do Bradavického expresu, nevíte, co Vás čeká a překvapí!
Jsem z téhle encyklopedie nadšená a už ani nepočítám, kolikrát jsem si ji byla vytáhnout z knihovny a pomazlit. Je pravda, že není na klasické čtení... Ale takový barevný návrat do Bradavic, pěkně vyšperkovaný? Na to je skvělá!
Pro mě je to takový poklad v knihovně. Nádherné vydání, které neomrzí. V budoucnu se na fotkách ještě určitě objeví a projedeme si Almanach víc.
Pokud jste HP fanoušek, je tohle nepostradatelný kus do sbírky!

21.01.2024 5 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Na svém seznamu mám spoustu autorů, které si chci přečíst, protože mají skvělé hodnocení, nadšená doporučení... A já se jimi pomalu prokousávám. Jedním z takových autorů je i Mariana Zapata, od které u nás už vyšlo mnoho knih a já se jí tak jako vyhýbala. Nakonec jsem sáhla po Dvojitém zásahu.
Slowburn romantika bylo to, na co jsem se tady vyloženě těšila. Pomalé docházení náklonosti, náznaky. To mě prostě baví. Dala jsem se tedy do čtení a musím říct, že první několik stran mi uplynulo jako nic. Skvělá obálka, slibná zápletka. Myslela jsem si, že autorce propadnu, jako další čtenáři...
No, nekonalo se. Pak se děj začal vléct a hlavní postavy mi úplně neseděly. Zac je skvělý, prostě sympaťák, ale pak je tady Bianca, která mi chvílemi přišla fajn a jindy jsem jí měla plné zuby. Od začátku je Vám jasné, jak kniha skončí. Ale i bez toho, i slepý by si musel všimnout náznaků, které mezi postavami byly. A ten konec, to už na mě bylo hodně přitažené za vlasy... K přátelům od dětství to byl skok jak z Everestu...
V knize se mi strašně střídala místa, která byla čtivá, bavila mě a části, kdy jsem tak jako podřimovala a snažila se udržet nit a myšlenku. Občas jsem měla pocit, že si autorka prostě dala hranici počtu stran a tu chce stůj co stůj dodržet. Bohužel se to dost podepsalo na kvalitě zápletky.
Fanoušek Zapaty ze mě asi nebude. Kniha mě nepřitáhla, prala jsem se s ní. Kdo ví, třeba jí dám v budoucnu šanci. Ale teď si musím najít ke čtení nějakou pecku, která by mě zase přitáhla ke čtení. Hodnocení jde hlavně za Lenivou pekařku, to byly asi nejlepší části knihy.

19.01.2024 2 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Existuje hodně romantických míst, a hodně z nich je pro mě v Londýně. Notting Hill je rozhodně jedním z nich. Nejenom kvůli kultovnímu filmu. Sama jsem se tam jednou podívala a to místo má prostě své kouzlo!
Jsem ráda, že jsem se prostřednictvím slov Jules Wake mohla do Notting Hillu zase podívat! Překvapila mě i drobná provázanost s autorčinou další knihou, S láskou z Londýna. Nemyslím si, že je potřeba číst jednu knihu, abyste pochopili druhou. Ale setkat se se známými postavami je vždycky příjemné!
Hlavní postavou je tady Viola, která hraje v londýnské opeře na violu. A pak je tu Nate, atraktivní protějšek s roztomilou dcerou a o dost méně roztomilejší manželkou. Violy mi bylo nejednou líto. Je to úžasná postava, kterou musíte milovat od první chvíle. Milá, hodná, nápomocná. Oproti tomu tu byl Nate, kterému jsem ne vždy rozuměla a jeho chování jsem nejednou komentovala kroucením hlavy.
Líbí se mi, že tady není typická romantická linka. Hlavní hrdinové musí projít přes hodně překážek, a až do samotného konce nevíte, jak tohle dopadne. Zároveň je tu úžasně vykreslené období Vánoc, i jejich samotné slavení. Úplně mě dojímala dětská radost Grace, která si užívala i ty nejobyčejnější věci!
Dalším plusem je přítomnost hudby a to díky Viole a jejímu povolání.
Knihu jsem četla pár dní po Vánocích a byla to krásná tečka za samotnými Vánocemi. Jules Wake/Julie Caplin mě strašně baví a po téhle je mi jasné, že kompletní série S láskou mi doma prostě nesmí chybět! A doufám, že se třeba ještě dočkáme nějakého příběhu z mého milovaného Londýna!

14.01.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Na novinku Tíživé ticho od Roberta Bryndzy jsem byla strašně zvědavá. Miluju série s Erikou, Kate, ale strašně mě baví i Coco Pinchart. Od Tíživého ticha jsem tedy měla tedy vysoká očekávání a byla zvědavá, jak si povede samostatný thriller.
V příběhu se seznamujeme s Maggie, která je úspěšnou lékařkou a její život nemůže být lepší. Až do jednoho osudného dne, kdy si uvědomí, ze svého muže pravděpodobně vůbec neznala. Zanechá jí po sobě jen nebezpečí, tajemství a nevyřčené otázky. Maggie si musí dát velký pozor...
Tentokrát se na zápletku nedíváme z pohledu vyšetřovatele, ale z pohledu právě Maggie. Možná kvůli tomu mi v průběhu příběhu něco chybělo. Maggie taky nebyla úplně sympatická postava a nedokázala jsem si k ní vytvořit takové pouto, jaké jsem čekala.
Kniha je opět bezesporu čtivá, nedalo se od ní odejít. Přečetla jsem ji za jediný den, což je u autorových knih už takový můj standart. Na můj vkus tu bylo hodně náhod, nereálných načasování... Momenty, kdy jsem si říkala, tak určitě.
Vždycky, když autorovu knihu dočtu, mám v hlavě malé tornádo, které všechny ty pocity z knihy víří a říká wow! Teď se tenhle pocit ale nedostavil, bylo ticho. Nebyla to Kate ani Erika. A na ty už jsem strašně zvyklá! Věřím ale, že pokud to bude pro Vás první kniha od autora, bude se Vám líbit. Pro mě jako fanouška to bylo trošku jinde.

09.01.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Kniha Vánoce na skotském hradě mě zaujala především díky doporučení od Julie Caplinové, od které bych si přečetla snad úplně všechno, i návod na pračku. Doufala jsem tedy, že Vánoce na skotském hradě budou mít stejný vibe, jako její knihy.
Hlavní postavou je Belle. Jemná, milá učitelka, která má jediný problém. Víc jí závisí na sobě, než na ostatních. Až do konce svých limitů nabízí pomoc, ale sama si o ní neřekne. To mi ze začátku nebylo úplně sympatické, protože mám pocit, že se tahle vlastnost vyskytuje až v příliš knihách.
Co se týká využití vánočního kouzla, tak to tu podle mě bylo využito na maximum. Tak moc, že i vesnička, ve které se děj odehrává, se jmenuje Christmas Village. A jako třešnička na dortu Belle se svými žáky nacvičuje vánoční vystoupení. Pokud tedy milujete Vánoce, tady si přijdete na své!
Máme tu Belle, hrad... Kde je tedy zvíře?!
Ano, trochu jsem se nechala unést pohádkou Kráska a zvíře. Ale ona to je pohádka, takže i Zvíře tu je! Dámy a pánové, na scénu nastupuje Jack! Ze začátku pěkný morous, ale postupně? Princ na bílém koni! Zamilovala jsem si ho, ale až ke konci knihy.
Kniha se mi četla hezky, čekala jsem ale nějaké reálie o Skotsku. Tradice, jídlo? V to jsem trochu doufala a nenašla. Myslím, že by to knihu trochu obzvláštnilo a dala by se i prominout trošku ta předvídatelnost.
Byla jsem nadšená z obálky. Jenže... Tahání a uklízení udělalo své a vystouplá červená písmena se odřela... Vidíte sami.
Milá oddechovka mezi svátky, ale doufala jsem asi v něco víc. Za mě tedy takový... Vánoční průměr.

07.01.2024 3 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Martina Hohenberger

Zloděj duší je česká fantasy, kde se pustíme od první stránky do příběhu. Autorka na nic nečeká, hned své čtenáře zasvětí do problému a provádí je pěkně svižně dějem knihy. To mám ráda, když to autor dobře uchopí. A to se tady povedlo!
Na knize je znát, že autorka má zásobu nápadů a snaží se je všechny použít. Nápadů, akce, napětí tu bylo opravdu hodně a přemýšlím, jestli to na pár místech knize spíše neublížilo. Co se mi ale líbilo nejvíc, tak to je nápad s živým domem, který se o sebe dokáže sám postarat.
Co se postav týká, nejvýraznější je samozřejmě Veronika, kterou jsem si moc oblíbila. Používá magii celkem rozumně, ale oproti tomu je tu její sestra Eliška, kterou jsem vyloženě nedávala. Taková nepříjemná postava, co si myslí, že se svět točí jen kolem ní. A pak je tu Marek, policajt, sympaťák a já bych ho v knize klidně zvládla víc.
Autorka dala dohromady zajímavý svět z českého prostředí se zajímavou logikou. Byla sice místa, kde jsem se sekla a trochu se ztrácela, zastavovala se nad chováním postav... Ale rozhodně jsem mile překvapená! Jsem ráda, že jsem se k Fantasy a magii na chvilku prostřednictvím knihy vrátila a rozhodně ji chci v dalším roce ve více knihách!

31.12.2023 3 z 5