Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Jedna z mých oblíbených knih od Durrella, která mi vždycky spraví náladu. :) Taky je v mé knihovničce už pěkně ohmataná...

29.06.2017 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Na to, jak je kniha stará, se mi opravdu líbila, trošku hysterická atmosféra mi ani nevadila. Celkově milé překvapení. :-)

29.06.2017 4 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Já to tušila, že dobře dělám, když se vyhýbám různým "srazíkům" po x letech. ;-) Lidi se opravdu nemění a když, tak jenom k horšímu. Jinak knihu hodnotím jako průměrné oddychové čtení, mnohé jsem předvídala a taky mě udivila kumulace homosexuálů - na 6 lidí jsou 2 kusy celkem dost. ;-)

27.06.2017 3 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Propracovaná zápletka se zatím spíš dál zaplétá a určitě si přečtu i další díl. Ale první díl se mi líbil víc, postava Hirky v něm byla mnohem živější a skutečnější než ve druhém dílu.

16.06.2017 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Ráda čtu knihy, které nabízejí pohled na svět z nějaké neobvyklé perspektivy a válka vnímaná někým nevidomým je rozhodně něco, co tu (zřejmě) ještě nebylo. Trochu mi vadilo přeskakování mezi hlavními postavami a časovými rovinami, hlavně proto, že kapitoly jsou velmi krátké. A jsem rozpačitá ze závěru, kde všechno tak nějak vyšumělo do ztracena.

11.06.2017 4 z 5

Žlutý dům Žlutý dům Viktor Fischl

Kniha křehká jako rovnováha provazochodce nad propastí. Fischl je pro mě mistrem slova a nálady.

04.06.2017 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Uthred nezklamal. :) A že jeho příběh nekončí, to je nasnadě, když je ještě na živu. Je mi jasné, že bez něj by tu Anglii nikdy nesjednotili. ;-)

31.05.2017 5 z 5

Východní vítr a Západní vítr Východní vítr a Západní vítr Pearl S. Buck

Tohle byla oblíbená kniha mojí babičky a četla jsem ji už dost dávno, někdy před 25. lety. Kupodivu jsem na ni moc názor nezměnila a i když bych asi měla fandit pokroku a západnímu stylu, nejvíc mě oslovil nesoulad mezi manželem a manželkou a hlavně zcela nepokrokově samozřejmý fakt, že manželka se automaticky podřídí jeho názoru.

13.05.2017 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha je napsaná opravdu čtivě a bylo mi zatěžko se po půlnoci přesvědčit a odtrhnout se od ní, ale občas mi tam něco v logice příběhu zaskřípalo. Taky finální záměna bratrů pro mě nebyla překvapením. Popisované hrůzy byly pro mě hrůzné až dost, zato proměna esesmana v milého vyučujícího byla od počátku neuvěřitelná. Kruté lidi přece poznáme, že jo, zejména ve škole, kde zase mají nad někým celkem velkou moc. Ale abych jen nekritizovala, některé věty mi uvízly v hlavě a hodně se mě dotkly a čtyři hvězdy si podle mě kniha určitě zaslouží.

12.05.2017 4 z 5

Dobrá země Dobrá země Pearl S. Buck

Celá trilogie Hliněný dům byla oblíbenou četbou mojí babičky, ke knize jsem se vrátila po skoro 30. letech od prvního jejího přečtení a i dnes ji hodnotím velmi dobře. Ale nějak mnohem víc vnímám jakousi bezútěšnost a fatalismus, zvlášť když vím, co pak čekalo "bohaté" statkáře v Číně za Mao ce Tunga. Jako by některá místa a lidé byli prokletí a nemohli se vyhrabat z marasmu po celé generace.

19.04.2017 4 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Rozpaky, rozpaky... Ze začátku mi kniha připadal celkem vtipná, ale postupem čtení jako by rozbředla a ke konci jsem se dohrabala již jako hlavní postavy jen s chodítkem. I ten konec je takový nanicovatý: Kam se poděla pravděpodobná pachatelka kdečeho Virpi? Kdo je vlastně Mika? Co vůbec policie vyšetřila? A kdo to má, proboha, číst!?

03.04.2017 2 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Když už jsem se obávala, že budu muset číst stále dokola své oblíbené, avšak skz naskrz známé fantasy, objevila jsem Koniáše. :-) Sláva Žambochovi! :-D Dál už budou následovat samé superlativy, tak to eventuelně nikdo nečtěte. ;-) Vtipné, čtivé, realistickými souboji hýřící, napínavé a zábavné čtení. :-) Jdu do dalších dílů.

03.04.2017 5 z 5

Most Svatého Ludvíka krále Most Svatého Ludvíka krále Thornton Wilder

Z knihy mám opravdu pořádnou depresi. Takový vír emocí a nakonec z toho všeho zbyde jen to, že v podstatě nic nemá smysl. Takový kontrapunkt ke knihám tipu "Proč se zlé věci stávají dobrým lidem", kde se nás autoři snaží přesvědčit, že to má snad nějaký hlubší smysl, Nemá. Nejspíš. :) Prostě věci se dějí a lidé jsou nebo nejsou semleti. Snad největší poselství, které by si bylo možné z knihy odnést, je nečekat, neváhat, jednat. Zítra můžeme být mrtví.

01.04.2017 4 z 5

Bába Motyka Bába Motyka Marko Hautala

Sice jsem nečekala vlastně nic víc, než že se budu po večerech trochu bát, ale... Ne že bych se chvílemi nebála, ale celkově moc nechápu, o čem to teda je? Jestli nám chtěl autor něco sdělit, nebo si spíš vydělat na nájem. Škoda celkem dobrého nápadu, jenž beznadějně rozbředl do nicoty. :(

27.03.2017 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Vždycky, když čtu knihu starou sto a více let, znova si uvědomím, jaký mám štěstí, že žiju teď, tím víc, že jsem žena. Neměly to ty naše předkyně lehké. :) Skoro mě překvapilo, jak je ta kniha i po letech dobrá, i když to chce na čtení klid, čas, šeré večery a déšť jsou vítaný bonus, a plápolající krb taky. :)

27.03.2017 3 z 5

Hořící kříž 2 Hořící kříž 2 Diana Gabaldon

Rozpaky, zklamání... a nuda. Na to , že se vcelku nic nestalo, je kniha poněkud dlouhá. A co chce autorka psát v dalším díle si radši ani nechci představovat, natož číst. Škoda, nápad a první i druhý díl se mi hodně líbily.

14.03.2017 2 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Tak jo, Uthred je stále Uthredem, a vzhledem k jeho takřka kmetovskému věku bych mu přála, aby v dalším díle už konečně dobyl Bebbanburg. :) Uvidíme; uznávám, že první díly byly lepší a překvapivější, ale možná je to i tím, že už Uthreda "znám" docela dlouho. Rozhodně si další díl zase přečtu. :)

05.03.2017 4 z 5

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

Kniha není právě z nejnovějších a možná i proto jsem některé hádanky už znala, ale i tak byla celkem zábavná. Jen moje ego zase utrpělo nějaké ty šrámy, něco jsem zkrátka nerozlouskla. :)

04.03.2017 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Já vám do toho samozřejmě nemám co mluvit, ale ráda bych vás informovala, že to byla skvělá kniha. :) A to ani nejsem milovnice fotbalu, ba dokonce neznám rozdíl mezi týmem a klubem. :-)

23.02.2017 5 z 5

Inkontinentní delfíni Inkontinentní delfíni M. M. Cabicar (p)

Ježkovyvoči, co to je? Humor určitě ne. :(

22.02.2017 odpad!