Bába Motyka

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287682/big_baba-motyka-iZL-287682.jpg 2.8210
Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Kuokkamummo, 2014

Kniha Bába Motyka

JointlieKat94

Bylo to vážně dobré čtení! Ale já prostě nemám ráda, když tomu nerozumím! :D

Četlo se mi fakt dobře, námět byl super! Ale prostě jsem se úplně neorientovala v čase, v postavách. Možná by bylo dobré dělat si u knihy poznámky (ocenila bych, kdyby to napsal někdo přede mnou a né pár dní před prodejem knihy- jakože jde do světa, ale ja jí prostě musela stihnout přečíst :D). Asi jsem se prostě jen nesoustředila tak, jak bych měla.

Ze čtení jsem chvilkama měla opravdu husinu a dost špatnej pocit.

Tak můžu doufat, že se k ní někdy, nějakou náhodou zase dostanu a budu si pamatovat, že si to musim zapisovat! :)

Dee666
26.09.2021

Dle mého názoru je kniha velmi zdařilá.
Ano, autor nevysvětlí několik událostí přímo, nicméně pokud čtenář je trochu důvtipný a čte mezi řádky (což není tak náročné), dozví se jak se věci mají a příběh se vysvětlí sám.
Marko Hautala skutečně věděl o čem píše a spoléhá na čtenáře, že se nemusí vodit za ručičku.
Doporučuji si knihu přečíst a nedávejte velkou váhu negativním komentářům níže.
To, nač si čtenáři stěžují, že je nevysvětleno, v knize skutečně vysvětleno je, jen by to chtělo trochu vnímat děj a knihu si užít s čistou hlavou.

Krbi
25.08.2021

Kniha není pro čtenáře, kteří mají rádi vše vysvětlené, uzavřené. Je fakt že kniha v závěru nabízí více otázek než odpovědí, ale atmosféra a konec konců i samotný příběh, jakkoli tonoucí v mlze a náznacích, byl dech-beroucí. Srovnání s Kingem je přešlap distributora. Autor odvedl, perfektní práci. Mravenci ožírají měsíc...

Amitiel76
18.07.2021

OMG!! A to bylo jako co? Právě jsem dočetla, a v hlavě mám úplný guláš. Marně jsem čekala na rozuzlení příběhu. Na objasnění legendy o Bábě Motyce. Kdo, nebo kým vlastně byla? Co se skrývalo ve sklepení Bondorffovic vily? Co se stalo s Julií a Samuelem, a všemi těmi ztracenými dětmi? Konec nám nevysvětlil ani prd ...
Buď jsem úplně tupá, nebo se sám autor do příběhu tak zamotal, že nevěděl kudy z toho ven. A tak konec vyzněl do ztracena, a ty si drahý čtenáři nějaký vymysli sám....
Když jsem knihu objevila v knihovně, hned jsem po ní skočila. Anotace hlásala finského Kinga, a slibovala parádní horor. To jsem si prostě musela přečíst!
Do poloviny knihy jsem bojovala s nutkáním odložit ji nedotčenou, a radši se pustit do něčeho jiného. V půlce se ale děj rozhýbal, začalo to vypadat docela slibně, tak jsem vydržela. Jenže konec to zas celé zabil.
Námět měl potenciál, ale autor se s tím moc dobře nepopral. Za mě tři hvězdy, víc bohužel nee

Pavčule
17.05.2021

Jedna z nejlepších knížek . Tohle já ráda a moc .

Peta1607
15.03.2021

Vcelku zdařilá kniha, ze začátku je potřeba se trochu zorientovat v přeskakování jednotlivých linií příběhu, ale pak je to jízda. Jediné co mě trochu mrzí je ten konec.

milan3696
09.12.2020

(+ SPOILER) Je to tajemné, je to trochu mystické, je to trochu politické, je to trochu erotické. Je to místy dost strašidelné. Nízké průměrné hodnocení na portále je podle mého názoru způsobené zklamaným očekáváním. On to opravdu není King. Ale to neznamená, že je to špatné. Dle mého názoru zachází autor s jednotlivými ingrediencemi koktejlu uvážlivě. Mrzela mě jen jedna věc. Politické pozadí celé zápletky bylo jen naznačené a tak já, čtenář toužící po odhalení, jsem zklamán z toho, že po dočtení knihy stejně neznám celou pravdu. Co se to tam vlastně dělo? Kdo byly všechny ty ženy pohybující se na ostrově? Proč a jak přesně skončil Samuel? Byla Video Kazeta Julie? Proč jí potkal v bistru? Nebo se mu to jen zdálo?

eraserhead
04.11.2020

Ach jo, kdy se ke spisovatelům začne konečně přistupovat jako k osobitým autorů a přestanou je v anotacích a na přebalech knih označovat za národní/domácí (české, finské, jakékoliv jiné) Stepheny Kingy? Vždyť je to k nim, a ostatně i ke Kingovi, tak neuctivé a většinou zcela zavádějící. Marko hautala není žádný finský Stephen King. Je to finský horrorový autor, soudě dle této knihy dobrý horrorový autor. Nemá ani Kingův styl ani od něj neoúpisuje, píše po svém. BÁBA MOTYKA není ani lepší ani horší než knihy Stephena Kinga. Je prostě jiná, a to ji činí dobrou. Musím říci, že děsivější a mrazivější rozjezd (jako je úvodních cca 14 stran BÁBY MOTYKY) jsem nečetl už hodně dlouho. To je naprostá paráda. A byť v tomhle ohledu kniha později (zcela logicky) trochu zvolní, ale podobnými scénami příběh hezky proloží, drží Hautala laťku horrorovosti ve velmi přijatelné a příjemné úrovni. Nevím proč, ale trochu jsem se té knihy obával. naprosto zbytečně. Je krásně zachmuřená, čtenářsky pohlcující, s mrazením hezky obcházejícím okolo. Velká spokojenost.