Bába Motyka

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287682/baba-motyka-iZL-287682.jpg 2.8193
Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Kuokkamummo, 2014

Kniha Bába Motyka

Peta1607

Vcelku zdařilá kniha, ze začátku je potřeba se trochu zorientovat v přeskakování jednotlivých linií příběhu, ale pak je to jízda. Jediné co mě trochu mrzí je ten konec.

milan3696
09.12.2020

(+ SPOILER) Je to tajemné, je to trochu mystické, je to trochu politické, je to trochu erotické. Je to místy dost strašidelné. Nízké průměrné hodnocení na portále je podle mého názoru způsobené zklamaným očekáváním. On to opravdu není King. Ale to neznamená, že je to špatné. Dle mého názoru zachází autor s jednotlivými ingrediencemi koktejlu uvážlivě. Mrzela mě jen jedna věc. Politické pozadí celé zápletky bylo jen naznačené a tak já, čtenář toužící po odhalení, jsem zklamán z toho, že po dočtení knihy stejně neznám celou pravdu. Co se to tam vlastně dělo? Kdo byly všechny ty ženy pohybující se na ostrově? Proč a jak přesně skončil Samuel? Byla Video Kazeta Julie? Proč jí potkal v bistru? Nebo se mu to jen zdálo?

eraserhead
04.11.2020

Ach jo, kdy se ke spisovatelům začne konečně přistupovat jako k osobitým autorů a přestanou je v anotacích a na přebalech knih označovat za národní/domácí (české, finské, jakékoliv jiné) Stepheny Kingy? Vždyť je to k nim, a ostatně i ke Kingovi, tak neuctivé a většinou zcela zavádějící. Marko hautala není žádný finský Stephen King. Je to finský horrorový autor, soudě dle této knihy dobrý horrorový autor. Nemá ani Kingův styl ani od něj neoúpisuje, píše po svém. BÁBA MOTYKA není ani lepší ani horší než knihy Stephena Kinga. Je prostě jiná, a to ji činí dobrou. Musím říci, že děsivější a mrazivější rozjezd (jako je úvodních cca 14 stran BÁBY MOTYKY) jsem nečetl už hodně dlouho. To je naprostá paráda. A byť v tomhle ohledu kniha později (zcela logicky) trochu zvolní, ale podobnými scénami příběh hezky proloží, drží Hautala laťku horrorovosti ve velmi přijatelné a příjemné úrovni. Nevím proč, ale trochu jsem se té knihy obával. naprosto zbytečně. Je krásně zachmuřená, čtenářsky pohlcující, s mrazením hezky obcházejícím okolo. Velká spokojenost.

Amízek
10.10.2020

Přečetla jsem ji za jediný den. Do půlky knihy, jsem vůbec nechápala pointu a jediný, co jsem si říkala bylo - co to sakra má být ? Druhá polovina byla už záživnější, ale doteď nechápu, o čem má kniha být. Nebyla zas nudně napsaná, páč bych ji nedočetla, ale příběhově stojí za nic. Spisovatel fakt nevěděl, o čem má psát, tak stvořil něco, u čeho snad spal. Kniha nic o ničem a taky zvláštní styl psaní. Pro ty, kteří chtějí tápat nad něčim podivnym, tak prosim, ale jinak radši nečíst.

osip667
29.09.2020

Kniha se mi četla celkem dobře. Ale jako většina lidí,jsem čekal něco víc.

Zoy
21.09.2020odpad!

Na knihu jsem se velice těšila. Velké zklamání. Odložila jsem ji. Nebudu ztrácet čas knihou, která si to nezaslouží

martunka
27.01.2020

Celkově mě ten příběh bavil. Nejdříve to bylo trochu těžkopádné, ale pak to nabralo obrátky. Mně se to určitě líbilo.

jprst
03.08.2019

Srovnávání s Kingem nepokulhává, to kulhá vydatně na obě nohy. Autor sice dokáže navodit jakousi atmosféru strachu a tajemství, ale pak jako by nevěděl, co s tím dál. Pokud se k této knize vrátím, tak až za dlouho, ale spíše již ne. Možná zkusím další autorovu knihu, posuzovat autora jen podle této jedné, mi připadá poněkud neobjektivní.