Bába Motyka

Uhrančivý thriller s hororovou zápletkou od autora označovaného za finského Stephena Kinga. Po generace si mládež z jednoho zastrčeného předměstí na severu Finska předává hrůzostrašnou legendu o bábě Motyčce. Má černý jazyk. Kdo o ní promluví, toho čeká smrt. Bába Motyčka mu vyrve srdce z těla, zakope ho a nakonec sní. Je to jen historka, krutá tradice mezi místními dětmi? Proč ale z města mizí lidé beze stop? A co se vlastně děje v opuštěné vile na ostrově, kam nikdo nesmí? Sagal má tajemství, protože promluvila. Samuel hledá svou dávnou lásku Julii, která zmizela. Maisa chce najít odpovědi na otázky, co ji trápí už od dětství. Bába Motyčka však nezná slitování…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287682/baba-motyka-iZL-287682.jpg 2.9146

Kuokkamummo (2014)

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Julinka679

Zdárně jsem se tedy donutila knihu dočíst, nečetla se moc dobře. Nějak se mi zdálo, že se snad celou dobu nic nedělo, bylo to zmatené až jsem se v příběhu ztrácela... Kdo je Bába Motyka, tak na to jsem nepřišla a asi mi to je pravděpodobně už i jedno a evidentně žádná ani nikdy nebyla...
Autora bych tedy rozhodně neoznačila za "finského Stephena Kinga", King je prostě jiná liga...
Ale abych pořád jen nekritizovala tak můžu říct, že občas byla kniha vtipná (upřímně jsem se párkrát zasmála) a některé situace byly zajímavé... bohužel tím asi můj výčet pozitiv končí :-/
Na knihu jsem se celkem těšila ale tento styl psaní pro mě není to pravé ořechové. I tak věřím, že si kniha najde své čtenáře a bude někoho bavit :-)

Mark.

Do čtení jsem se nutila. Obálka knihy je moc krásná (k tématu) a lákavá. Ale kniha sama není psaná poutavě a nevtáhla mne do děje. Protrápila jsem se do konce jen s proložením dalších cca dvaceti knih. Příběh a námět byl dobrý, ale nezačetla jsem se.

Svica

Není to nejhorším,ale ani nejlepší. Okrajová zmínka o severském strašidelném příběhu se postupně rozvíjí v jednu velkou nesmyslnou slátaninu. S Kingem se to nedá absolutně srovnávat. Na druhou stranu se kniha četla velice rychle, nebyla složitá na pochopení, jen závěr už byl hodně přes čáru. S původní legendou o Bábě Motyce to podle mého nemělo ve finále moc společného.

Fazolka2017
29. březnaodpad!

Já se tady veřejně přiznávám k tomu, že jsem se tuto knihu pokoušela přečíst už 2 x a podruhé jsem to naprosto vzdala. Nevím proč by měl být autor severským Kingem - ani náhodou ! Nechápala jsem to, nebavilo mě to, nesnáším když ani po několika kapitolách nevím o co jde, kdo je kdo a kde se to vlastně odehrává. A odmítám číst něco co se mi nelíbí jen proto, že prý je to někde v druhé půlce napínavé. Bohužel, můj čas je vzácný.

jejeja

Protože je King jedním z mých velmi oblíbených autorů, měla jsem celkem jasno, že si Bábu Motyku musím přečíst. Stalo se, knížku jsem před pár minutami odložila a....nevím. Na začátku mi to přišlo hrozně zmatené, neorientovala jsem se v postavách, ale sedlo si to a druhá část super. Mrazivá, napínavá, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. A pak konec....nejednoznačný, nejasný. Sakryš...mám svoji teorii, ale kdo mi potvrdí, že je správná???? Na Kinga to v děsivosti nestačí ani omylem, ale asi to není třeba. Je to takový jiný druh. Doporučuji!

kaja3190

Kniha se mi líbila i přesto, že to bylo občas zmatené.

twiggynka

moc jsem se těšila na děsivý příběh "ala King", ale nic takového nepřišlo... zmatené, ale nedá se říct špatné...

happy-smile

Tak po první kapitole jsem knihu málem odložila a to se mi normálně nestává. Naštěstí moje zděšení netrvalo dlouho, protože se hned vzápětí ukázalo, že se jednalo jen o jakýsi úvod knihy, o lidovou povídačku, kterou se straší místní děti. Kniha nebyla nic extra, ale ani to nebylo tak strašné, jak to zezačátku vypadalo. Takový průměrný thriller. Ale zatím se mi do autorovy další knihy nechce pouštět.

trudoš

Finský spisovatel Marko Hautala předkládá čtenáři psychedelický horor, za nějž by David Lynch z fleku upsal duši ďáblu. V různé časové posloupnosti a skrze osudy několika protagonistů vypráví příběh o vzniku stylové urban legendy. Přitom ale příliš nehledí na zdánlivou nesouvislost jednotlivých linií, takže chvilku trvá, než člověk pochopí pravidla hry. Jenže ta motanice obrazů s nejednoznačným závěrem je nakonec achilovkou celého vyprávění. Častěji totiž spíš odhadujete, co se jak odehrálo, než že by v tom bylo skutečně jasno. Já nepotřebuji vést za ručičku, ale když po dočtení stále tápu nad smyslem, není všechno úplně dobře.
Čeho si však cením, je dusivá atmosféra strachu plná zakázaných tajemství, která především v druhé půlce dosahuje hodně zajímavých rozměrů. Uznávám, že tenhle pozitivní dojem je dost možná zapříčiněn nadšením pro povídku Cliva Barkera Zapovězené, jíž mi Bába Motyka v mnohém připomněla. Ale to nic nemění na faktu, že mě to bavilo číst od první po poslední stránku.

Fallen

Dala jsem na hodnocení, "lípka" o finském Kingovi mě už jen popostrčila a já se na knihu hladově vrhla. Z hororu se ale vyklubal ani ne tak strašidelný příběh s divným koncem..
Jedna * za obal a za pár temnějších momentů, druhá za vskutku odvážné srovnání s Kingem.

Eicherik
25.11.2017

Kniha se mi dobře četla, ale zakončení se mi nezdá moc povedené.

IvikaS
02.11.2017

Napínavý a čtivý příběh o jedné severské legendě. Ķniha se tváří jako drsný horor ale je to jen strašidelný příběh, který se mi moc líbil.

Alena_S
25.09.2017

Špatný příběh to není, jen ti seveřané mají někdy takový zmatečný styl a vysvětlení mnoha věcí chybí, nebo přijde pozdě. Ale početla jsem si.
Že to "není jako King, i když to obal slibuje" bych spíš než jako výtku brala jako pozitivum, pak by to totiž bylo navíc několikrát delší :-)

Stai
24.09.2017

Tak od "finského Stephena Kinga" bych očekávala něco o hodně lepšího. Námět není špatný, kniha se mi nejdřív líbila a doufala jsem, že to všechno na konci dá smysl. To se ale nestalo a co se postav týče, tak ve výsledku nevím, jak to s nimi dopadlo.

JulieJames
11.08.2017

Tak tohle bylo...jak jen to popsat. Bába Motyka měla být takovou adaptací městské legendy v dnešní době, a označení "finský Stephen King" nasazuje laťku hodně vysoko. laťku, na kterou pan Hautala ani nedohlédne. Kniha byla neskutečně zmatená a popsaná stylem, ve kterém se vyzná snad jen sám autor. Mnohdy jsem nevěděla, co vlastně čtu a někdy v polovině stránky jsem si říkala, jestli vážně čtu nebo trpím šílenou vnitřní samomluvou.
Dvě hvězdy tomu dám jen proto, že to bylo až překvapivě docela čtivé, za těch pár temných momentů a super obal, ale jinak to za moc nestálo. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale zdaleka to nedosáhlo mých očekávání.
Snad Stephen King nenavštíví Finsko ;-)

N.I.C.K.
03.08.2017

Bezvadné dílo. Ještě, že jsem nedal na zdejší hodnocení a knihu si prostě přečetl. Pokud váháte, neváhejte. Čtěte.

Hella
11.07.2017

No .... tohle nešlo. I těch přečtených 40 stran bylo až moc.

Lady Jane
14.06.2017

Srovnání s Kingem je poněkud odvážné...chvíli jsem měla problém se v ději zorientovat, nedávalo mi to moc smysl a bylo to utahané a zbytečně rozvláčné, párkrát jsem měla chuť knihu definitivně odložit...když se příběh konečně začal rozplétat, dostal spád a vyšlo na světlo, co se vlastně stalo, četlo se to lépe a rychleji...zaplaťpánbůh...příběh dobrý,ale na mě poněkud "hutné" a nezáživné čtení...

qydko
12.06.2017

Místy jsem měla opravdu husí kůži... ideální kniha na bouřlivé večery, jen se pak těžko usíná. A když se ozve zvonek u dveří, neotevírám, co kdyby tam stála ona...

Rodaw
11.06.2017

No tak tahle knížka byla VELKÝM omylem. Pamatuju si, s jakým nadšením jsem ji kupovala - a s jakým zklamáním odkládala.. ach jo, no občas se to prostě stane. Miluju horory - nebo možná spíš mrazivé thrillery - a od Báby Motyky jsem měla vysoká očekávání. Na rovinu se přiznávám, že na ni jako čtenář nemám. Já chtěla napětí, kniha nabízí spíš takovou zvláštní kombinaci vícero věcí, kde hodně převládají až filozofické pasáže.. a to já nemám ráda :( Nebaví mě to, nudí mě to a hlavně (to je nejdůležitější!) - nerozumím tomu!!!
Takže abych to shrnula: pokud jste nároční čtenáři a rádi hledáte mezi slovy skryté významy a budete si užívat tu filozofickou stranu knihy - můžete to zkusit.. pokud však hledáte stejně jako já děsivý příběh, zkuste něco jiného!

Makoves
06.06.2017

Přiznávám, že jsem tak trošku nepochopil závěr, ale jinak knihu hodnotím vysoko. Je to napínavé čtení a mohu ji doporučit.

ArwenAragorn
18.05.2017

Podle mě se jedná o dobře napsaný příběh plný fantazie, hororový bych ho zrovna nenazvala, i když místy je atmosféra hodně chytlavá (srovnání s Kingem je ovšem opět úplně mimo).. Je potřeba strávit autorův neobvyklý styl psaní a pak můžete být i spokojeni. Já jsem taky knížku nezatratila, o čemž svědčí můj počet hvězdiček.

zuzca.h
15.05.2017

Zajímavé téma na bázi Urban legends okořeněné "tajným" vojenským výzkumem. Autor bohužel takto zajímavé téma ne úplně propracoval a tím ho lehce "zabil". V knize je celá řada postav, dialogů, vztahů a situací, které by si zasloužily více prostoru a propracování a pak by to byla super knížka.
3 hvězdičky dávám právě kvůli zajímavému tématu bez něj by si Bába motyka odnesla jen 2.

Lucie85
14.05.2017

Očekávala jsem trochu víc. Občas strašidelné to bylo, ale jinak mě kniha lehce zklamala. Chybí mi tam spousta vysvětlení. A bohužel, musím se přiznat, že jsem závěr asi moc nepochopila...

minimonisek
18.04.2017

Kniha mi přišla dost zmatená. Málem jsem ji ani nedočetla.

Klobi
16.04.2017

No, co na to říct? :-) Nebylo to tak špatný, ale že bych z toho byl úplně moudrej, to taky nejsem :-D

Alma-Nacida
27.03.2017

Sice jsem nečekala vlastně nic víc, než že se budu po večerech trochu bát, ale... Ne že bych se chvílemi nebála, ale celkově moc nechápu, o čem to teda je? Jestli nám chtěl autor něco sdělit, nebo si spíš vydělat na nájem. Škoda celkem dobrého nápadu, jenž beznadějně rozbředl do nicoty. :(

invocation11
05.03.2017

Jediné, co se člověk dozví, že tu zkrátka něco JE. A že tomu tak bylo VŽDYCKY. A že tomu taky vždycky BUDE. Tečka. Mohla to být zajímavá novela o pocitech viny nebo hororový příběh jedné místní legendy... Takhle to ale v obou případech zůstalo někde na půli cesty, což je škoda, protože potenciál i atmosféru to mělo.

peterlakotty
02.02.2017

Na knihu jsem se celkem tešil, no od prvních řádků jsem cítil, že to bude chujovina. A pořádná. Nebavilo mě to. Jak už tady bylo psáno, autor byl asi na drogách, když to psal. Bohužel, nemohu tuto knihu doporučit.

misowi84
13.01.2017

Bába Motyka ?
Nechci o ní mluvit. Pač o ní se nemluví. Leda byste chtěli vidět její černý jazyk !
Bojím se vám ji doporučit, protože je doopravdy hrůzostrašná....

---
Podobné pocity jsem zažíval u Exorcisty.
Styl vyprávění, atmosféra, vše bylo pohlcující.
Knihu si přečtu určitě ještě jednou.

Kniha v žebříčku

56. nejhůře hodnocená kniha

severská krimi finská literatura finské detektivky

Marko Hautala

Marko Hautala