Dobrá země

• První díl trilogie. Autorka líčí život rodiny chudého rolníka, jeho bídu a strádání ve vesnici, pravidelně stíhané hladomory až k okamžiku, kdy se na Wang Lunga usměje štěstí a stane se majitelem půdy. V rámci jeho životního osudu vyrůstá obraz bohatě naplněného života, v němž k nejvyšším hodnotám patří půda nejen jako zdroj obživy, ale i jako počátek a konec všeho snažení. Kniha je sugestivním dokumentem lidského osudu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14662/dobra-zeme-14662.jpg 4.4107

Hliněný dům 1.

Vydáno, Odeon

The Good Earth, 1959

Kniha Dobrá země

Allla9
27.11.2020

Přibližuje se nám těžký život v Číně. Odhodlání vlastnit půdu, obdělávat ji. Vidíme velké rozdíly mezi jednotlivými skupinami lidí, těžký život žen.

Jája92
18.07.2020

Krutý příběh, ze kterého mi při čtení běhal mráz po zádech. Bylo mi líto O-lan, které se nikdy nedostalo vděku za její laskavou péči o svého muže,děti a další členy rodiny. Bylo tam spoustu věcí, které se mi příčily, jako postavení žen v rodině a koloběhu přírody, jenž určoval život lidem.

roso.mak
29.05.2020

Vyzdvihla bych příběh manželky hlavního hrdiny, bývalé otrokyně, která je přesně to co se od manželky čeká absolutní Ideál. Je úslužná mlčenlivá umí vařit, vyšívat starat se o domácnost a děti, a když tohle všechno udělá, tak pomáhá manželovi na poli asi tak hodinu poté ,co mu vrhne další z jeho dětí. a přesto, že je to ona a jedině ona, díky které se nakonec vyhrabou z bídy ,nikdo jí tam za nic nema. Protože není krásná.

Dále bych vyzdvihla otce hlavního hrdiny jehož jsem si představovala jako starce nad hrobem, což viditelně není pravda, protože umírá až o dalších 25 let později, ale chlapec si to viditelně uměl zařídit, protože tam za celou dobu svého života na práci ani nehrábne.

Tim veskere zajimavosti o knize konci. Samotna kniha se dost tahne, jedine vedomosti o Cine, ktere autorka ma, je pestovani ryze a do pokracovani se rozhodne poustet nebudu.

Vydra57
20.01.2020

Pearl Bucková je skvělá vypravěčka . Na osudu zpočátku velmi chudého čínského rolníka , která však je cílevědomý , pracovitý a ukázněný , nás seznámí nejsem s čínským venkovem a těžkém životě na něm, ale dá nám nahlédnout do čínské mentality a historie a přinutí nás zamyslet se i nad člověkem jako takovým - které z jeho vlastností jsou tvůrčí a cenné pro přežití, a které jej táhnou ke dnu . To je poselství, které platí i pro dnešek.

bekule
17.11.2019

Na osudech jedné rodiny poznáváme hrůzy hladomoru,kdy se vyhladovělí lidé živí kůrou ze stromů a dětem míchají kaši z hlíny ,postavení žen ale i oddanost k nejstaršímu členu rodu.Snahu úspěšnější pracovitější větve rodiny skupovat další pozemky v době kdy se jí daří a pracovat na nich do úmoru.A naopak stále více parazitující část líného příbuzenstva které je čím dál větší přítěží.Drsný poutavý příběh který mi hodně připomíná severskou trilogii o zpívajících lesích.Tato mě oslovila více.Doporučuji.

Vesela_Veverka
19.02.2019

Poutavý příběh, který ukazuje, že bez země není života. Knihu doporučuji všem, kteří si neuvědomují hodnotu přírody a půdy. Všem těm, kteří proměňují zemědělskou půdu za zastavěnou plochu a nejen těm.

Pavlína79
24.01.2019

i po 20 letech od prvního přečtení na ní vzpomínám jako na nezapomenutelnou knihu

Calinda
06.06.2018

Líbilo se mi to, zvlášť v první polovině, poté už jsem měla z knihy stejný pocit jako
ZuzziŠ a trochu jsem se začínala nudit. Nevím, možná někdy zkusím i pokračování, ale určitě ne hned.