Alixon Alixon komentáře u knih

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Sanderson je prostě magor a opravdu nejlepší spisovatel této dekády. Na to, že je to jeho prvotina, tak úplně smekám klobouk, který nemám. Takto ukočirovat 600 stránkový epos o 3 hlavních linkách a snad 20postavach jako první knížku.. Nevím, kdo to kdy dokázal z toho co jsem četl. Navíc to má furt drive, což se o drtivé většině jiných autorů říct nedá. A i když tam nejsou draci a nelitaji tam hlavy, tak to napětí je tam doslova hmatatelné. Nečíst jeho dalších 12 knih předtím, tak tomu dám i plný počet. Ovšem tak tomu dám 4z5 sandersonovi stupnice. Rozhodl sem se mít hodnocení pro něj a zbytek světa, protože on je prostě liga sama pro sebe a většině autorů bych musel dávat max 2z5 zlatých bludistaku

28.02.2023 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Tak jsem se jednou nechal nachytat na procenta. Kniha čtivá je, což o to. Ovšem je to taková červená knihovna pro náctileté. A pokud jste dospělí je to ideální chlastaci kniha. Pokaždé, když přečtete slovo zabiják, tak si dejte panáka a do konce knihy zjistíte, že padla i ta poslední flaška šnapsu, kterou léta nechtěl nikdo pít. Třešničkou na dortu je, když pokaždé nejlepšího zabijáka vesmíru někdo překvapí tím, že mu vleze do pokoje a on se lekne. To tak nejlepší zabijáci normálně mají. Já ji vlastně nechci hejtit. Autorka ji psala mladá, číst se to dá v pohodě. Dokonce i mnohdy otravné popisy okolí jsou zde v pohodě.. Ovšem tohle není kniha pro lidi, kteří mají v oblibě temnější čtení. Raději sáhněte po Píseň krve.

04.06.2023 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Zde shrnu všechny 3 díly a budu se snažit bez spoileru. První díl je neskutečně našlápnutý. Druhý mi přišel o něco málo horší, ale poslední se zase rozjede na plné obrátky. Celá série je prošpikována břitkým humorem i vážnými tématy. Hlavní postavy a vlastně i ty vedlejší jsou skvěle napsané a nestalo se mi, že by mě nějaká nebavila. Čte se to jedním dechem doslova. Doufám, že od tohoto autora vyjde ještě něco, protože se teď zařadil do mých top 10. Pořád to odsýpá, žádná dlouhá vata nikde, jak umí spousta autorů. Dlouhé popisy něčeho nezajímavého zde opravdu nenajdete. Za mě určitě 90% série a i když nejsem extra fanda alternativní historie, tohle je něco, co si přečtu určitě znovu a nechám ve své knihovně na stálo

06.12.2023 5 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Nejslabší díl. V prvním bylo všechno nové a neotřelé, v druhém kopec tajemna a objevování, který mě nutil číst dlouho do noci.
Ale třetí... Prvních 200 stran jsme přečetl poměrně rychle za 2 dny, ovšem pak se to začalo táhnout a moc se mi do toho nechtělo. Hodně kaše. Sem tam nějake vysvětlení něčeho a totálně tragicky konec, kdy jsem si myslel, že mě šálí zrak. Ono ač mám snad všechny knihy od mistra Žambocha, tak tohle mě zklamalo dost. Ovšem celek mě neskutečně bavil. Dávám 3 a půl z 5. Je to škoda. Mohl ubrat vaty a přidat další díl...

06.04.2022 3 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Vysokooktanová jízda nekončí! Kola osudu se roztáčí do plných obrátek a já zase přečetl 600+ stran jak nic.
George je ještě věští debil než jsme doufali, André zas frajer. Skokani zažívají větší vzrůšo jak Ripleyova ve vetřelci 32 nebo 40? A kde je sakra další díl? Samé otázky!

13.09.2020 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Hrozně složité čtení, plné nesmyslných vět typu : přinesl jsem taky příslušenství k pulznimu synchronizatoru nebo myšlenky rozmazanych obrysu se zvolna rozpijeli v temnotě, aniž by bylo možné je určit. Nekonečné systémy! Mentat nemůže jednat aniž by si byl vědom toho, že pracuje v nekonečných systémech. Pevně pozvání nemůže zastrit nekonečno!
Veskerosti nelze dát konečnou perspektivu. Spíše se Veskerost musí stát nekonečnem - na okamžik.
Došlo k tomu v celostátním spasmatu...

To je úplný blázinec. Nedám víc jak 2 hvězdy a to jsem velký fanda duny a mám za sebou už 7 knih.

04.05.2020 2 z 5

Kajícnice Kajícnice Dan Abnett

Nepamatuji si, že bych běžel ještě v neděli do knihkupectví pro druhý díl a že bych ho už v úterý měl dotčeny. Mám v práci kruhy pod očima.. co se knížky týče. Tohle se mi neskutečně líbilo. Knížka má drive jako málo která. Samé zjištění a překvapení. Ke konci i trochu matematiky. Doufám, že pokračování bude co nevidět..

19.04.2023 5 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Klasická Žambochovina. Jednohubka. Příjemně se to čte, celý to strašně odsype a vlastně se kniha ani nechce dát z rukou dokud neskončí. Že se tam chlastá? No vlastně ani moc ne. Takový klasicky rok poloabstinenta na Moravě :) Líbí se mi to spojení magie z Koniaše a tanků ze Zakuti v oceli. Max je sympaťák a jeho kámoši jsou klasicky všichni různorodá banda bláznů. Osobně jsem se skvěle bavil a těším se na další díl.
Taková lepší 4

28.02.2022 4 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Tentokrát jsem nebyl tak na měkko, jak u některých jeho knih. Celkově je to moc příjemné čtení, kdy bych dal čistokrevnou 4. Ovšem ty ilustrace.. Ty jsou naprosto fantastické a já od nich nemohl oči odlepit. Proto přidám další bod.

25.01.2022 5 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Přiznám se, že se mi kniha docela složité četla. Občas to vypadalo, jako by autor psal scénář k filmu a pak si to uvědomil. 2x jsem to vzdal, ale nakonec jsem byl rád, že jsem ji dočetl. Celek mě neskutečně bavil i přes občasně divný styl psaní. Hlavně někde mezi 200-400 stránkou.

06.07.2021 4 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

První díl byl pecka, ale tady Sanderson rozjel šílenosti hned na startu. Občas i moje fantazie pracovala na plno a to jsem zvládl přečíst 2x skleník od Aldisse. Pro mě osobně nejlepší knížka od něj. Žádná vata, jen čistá jízda která nabírá obrátky od 1 stránky a nepolevuje až do konce. Dávam 5 z 5 stíhaček a ještě přidám hlavu Krella.

19.10.2020 5 z 5

Tenký led Tenký led Jan Hlávka

Tohle bude složitější. Druhý díl má o 200 stránek víc a to je podle mě chyba. Těch 200 stránek je cítit a občas je to prostě uměle natahovane. Některé postavy jsou navíc a být tam nemusely. Některým důležitým se zas nedostává místa..To je ale většinou úděl 2 dílu v sérii.
I tak je to ale zase jízda a jaká! 4 světy / 4 velké story.. Těším se na 3 díl. Kdybych byl spravedlivý, tak dám 4 hvězdy, ale že jsou to Češi a že jsem se vlastně až tak moc v té vatě nenudil dám +1. Doufám že v příštím díle se tento neduh nebude opakovat, protože 1 díl byl famózní..

13.08.2020 5 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Teda čekal jsem cokoliv, ale ne takovou jízdu. Vůbec nechápu jak mě tahle kniha mohla minout tak moc, že jsem vůbec nevěděl o její existenci. Začátek sice trochu složitější na postavy, ale ještě před polovinou jsem už věděl kdo je kdo a těch 500 stránek jsme proletěl snad za tyden.

29.07.2020 5 z 5

Hranice impéria Hranice impéria Jan Kotouč

Sektor Hirano jsem celkem zhltnul a odpustil víc, než bych normálně udělal. Tady nehrozí změť hodnosti, ovšem zase je tu spoustu jmen naprosto zbytečných a sem tam mi přišlo, jako bych četl scénář k filmu, kde je kopec zbytečných slov a vět. 2/3 knížky se celkem dali přežít, ovšem posledních 100 stran jsem vyloženě trpěl nad demenci postav, jejich rozhodnutí a celkovým stylem psaní. Je mi to líto, ale tady ani s primhourenim oka nedokážu udělit 3/5. Znám kopec daleko lepších knih, kterým tohle hodnocení udělil. Čistá 2/5 a další díl kupovat určitě nebudu.
Je to škoda. Autor i když rozjel zajímavý příběh, tak zase dokázal sklouznout do nudného střetu lidstva..

10.03.2024 2 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

Na Sandersona teda hodně slabé. Málo rozvinuté a hlavně těch chyb v knize. To sakris nikdo nekontroloval? Jsem lehce zklamán

03.04.2023 3 z 5

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Dlouuuuuuhy! Vypustil bych 500 stránek a přidal 50 kreseb. Ovšem i tak tohle dílo ční nad ostatními jako slonovinova věž a kde bych dal 2-3 hvězdy, tady dám 4,protoze je to na míle daleko před knihami, kterým dávám 3. Sanderson prostě umí a i když jsou některé pasáže nudné, tak těch co extrémně baví je pořád většina

05.01.2023 4 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Hrozně těžké hodnotit. Na jednu stranu podařena detektivka s občas dost blbou a naivní hlavní postavou. Konec se povedl. Co mě ale sralo, byl ten kopec sexu, kdy jsem si občas myslel, že to autor obšlehl z těch erotických knížek, které frcely v 90 letech. Za mě 70% a to ještě budu hodný

10.01.2021 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Koniaš aneb jak to celé začalo. Knížka na to jak je krátká, tak je napěchovana obsahem. Hrozně se mi to libilo, ale mohlo to být krapet delší.

21.11.2020 4 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Nečekal jsem moc, ale dostal neskutečnou nálož. Postavy jsou skvěle popsané. Na to, kolik se jich tam pohybuje je to až k neuvěření. Občas mi lezly krkem ty detailní technické popisky zbraní, ale pak jsem to přestal vnímat a začal se vážně bavit. Asi to není kniha úplně pro každého, ale pokud tomu dáte šanci, tak určitě neuděláte chybu.

28.09.2020 4 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Brandon Sanderson

Čekal jsem dlouhé čekání, stejně jako po našlápnutem 1 díle Mistborna přišel druhý a pro mě osobně poněkud zbytečný díl. Tady se naštěstí historie neopakuje a tak je 5 díl zase skvěle napsaný. Líbí se mi i nižší počet stránek. Dokonce i lehké zakomponovani předchozí ságy zde vůbec nevyrušuje, ale otevírá další možnosti. Jsem nadšen

05.03.2020 4 z 5