Aliii Aliii komentáře u knih

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

K.Čapek mi opět ukázal, že je mistrem slova a dokáže ve čtenáři vyvolat celou škálu pocitů i během krátkých povídek. Ponurost, beznaděj, utrpení, bezvýchodné životní situace jsou vykreslené natolik realisticky, že jsem si čtení musela přiměřeně dávkovat, aby mě ty negativní pocity úplně nepohltily.

29.03.2023 5 z 5

Výborně sestavené rozhovory s velkou osobností české kriminalistiky. J.Mareš je srdcař a i když s některými jeho názory nesouhlasím, nijak to nezmenšuje můj obdiv k němu a k tomu, co dokázal.
Knihu jsem jen nerada odkládala, což u rozhovorů není příliš obvyklé.
Jen mi moc nesedí ty fotky na obálkach knih z posledních let, kde mají pánové založené ruce - působí to odtažitě, někdy až nadřazeně...

26.03.2023 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Ještě že existuje Čtenářská výzva a můžu se v rámci hledání knížek dostat k takovým perlám, jako je tahle. King je skvelý vypravěč a dokáže mě ke čtení připoutat i u příběhů, u kterých bych to vůbec nepředpokládala.
Jeho fantazie je dar i prokletí - přesně tak, jak to popisuje v Těle.

12.03.2023 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Oddechovka psaná s humorem, nadhledem a nadsázkou. Situace v příspěvcích se poměrně často opakovaly, ale grafická úprava je moc povedená - hvězdička navíc.

23.02.2023 3 z 5

Dvacet jedna řečí askety Gótama zvaného Buddha Dvacet jedna řečí askety Gótama zvaného Buddha Siddhártha Gautama

Kniha na mě vykoukla v kiosku knihovny - už delší dobu jsem si chtěla o buddhismu něco přečíst a žlutá obálka do čtenářské výzvy byl příjemný bonus.
Text byl zajímavý, opakování textů mě zas až tolik nerušilo a se zprostředkováním víry věřícím se v různých formách vyskytuje i u dalších náboženství.
("To, co, mnichové, mnich dlouho zvažuje, o čem dlouho přemýšlí, k tomu se kloní jeho mysl.")
Líbilo se mi i rozlišování a pojmenovávání momentálních emocí a projevy povahy ("Ostatní budou podléhat vzteku, my ne
Ostatní budou zlostní, my ne.")
Zaujala i jakási "hierarchie" v pořadí v řeči Sloní stopa - učení šlechtici, kněží, učení měšťané, asketi.

20.02.2023 3 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Velmi povedené spojení faktů a fikce, byť jsem při čtení měla silný pocit, že autorka nadržuje Michelangelovi :-)
Příběh mě vtáhl do děje a přemístil do Florencie 16. století, snad se tam budu moci podívat a spatřit (nejen) Il Duomo na vlastní oči.

"Jedinečná myšlenka se rodí z jedinečné bytosti, která má jedinečné poznání."

"Železo nepoužíváním rezaví, voda ztrácí čistotu, když stojí, a nedělání ubírá svěžest mysli."

25.01.2023 4 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Velmi zdařilá mozaika myšlenek, postřehů, zamyšlení, úsměvných příběhů a osobních zpovědí. Líbí se mi, že se autor dokáže zasmát i sám sobě a nevyhýbá se ani sdílení těžkých okamžiků ze svého života. Motivuje mě to ke snaze mít také takový nadhled a díky této knížce si po letech snad konečně zapamatuji, že vánoční hvězda se jmenuje poinsettia :-)

10.01.2023 4 z 5

Už umím poděkovat Už umím poděkovat Petr Behenský

Obrázky krásné, některé verše by mohly být trochu laskavější.
Docela by mě zajímalo, co sledovala ilustrátorka tím politickým vzkazem v morseovce - to přece do dětské knížky nepatří.

05.01.2023 3 z 5

Jak přemýšlí moje dítě? Jak přemýšlí moje dítě? Tanith Carey

Přehledná kniha s rozumně rozvrženým členěním a pěknou grafikou. Informace k různým situacím měly široký záběr, byly spíše stručnější, ale i tak užitečné.
Naprosto souhlasím s tím, že by to chtělo ještě příručku, jak si věci nebrat osobně a zůstat v klidu ;-)

30.12.2022 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Za mě zatím nejslabší díl série. Příběh se mi sice líbil, ale styl mi tentokrát moc nesedl - nevím, zda kvůli překladu nebo jsem si u J.Adlera-Olsena zvykla na vyšší standard. Některé scény přehnané a jen málo realistické a dialogy mi přišly takové odfláknuté, takže ta třetí hvězdička jde za hlavními hrdiny a ne za autorem ;-)

23.12.2022 3 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Druhý díl povídek se mi překvapivě líbil o trochu více než ten první (z knihovny jsem měla půjčené oba najednou).
Na záchvaty smíchu sice nedošlo, ale historky se četly dobře a přiblížení dalších lidí z okolí Pogodových i časů minulých bylo zajímavé.

10.12.2022 3 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Čekala jsem, že se budu smát mnohem více, ale asi v sobě nemám tu správnou dávku škodolibosti, aby mi karamboly přišly k smíchu.
Některé zážitky jsou také nejspíš mnohem směšnější "v přímém přenosu" než v knize.

10.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Tak to byla výzva s velkým V. Nešlo ani tak o délku knihy (několika set stránkové knihy mě nijak neodrazují), šlo spíš o zpracování a příběh.
Všeuměl a všudybyl Taita toho stíhal a zvládal tolik, že by mu mohl Chuck Norris závidět a ač pouhý otrok, mohl se všude volně pohybovat, zadávat práce řemeslníkům a všechno, ale opravdu všechno osobně kontrolovat.
Vadily mi také zbytečně brutální popisy některých scén - jako by se v nich autor přímo vyžíval.
Škoda, autor nepochybně vyprávět umí a prostředí starého Egypta mám ráda, ale do čtení dalších dílů vůbec nemám chuť.

28.10.2022 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Brilantně napsaný román, z kterého mrazí při čtení a bude mrazit ještě dlouho po něm.
Reality show jsem nesledovala a sociální sítě také nevyhledávám, o to víc pro mě byla kniha alarmující a šokující. Proč vlastně mají lidé potřebu sdílet své soukromí a předvádět se "v tom nejlepším světle" s jinými, neznámými lidmi? Proč takové lidi vůbec sledovat, nechat se jimi ovlivňovat a ještě jejich jednání podporovat posíláním srdíček a lajků?! Nechápu. A už vůbec nechápu jednání rodičů, kteří si prostřednictvím svých dětí snaží splnit své sny, vnucují jim svou představu ideálního života a zneužívají jejich bezmeznou důvěru od nejútlejšího věku.
I když to nebylo lehké čtení, nemohla jsem se odtrhnout.

08.10.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Ze začátku jsem si musela trochu zvykat na Eleanořin pohled na svět. Po bližším seznámení už jsem s ní prožívala její pocity a přidávala k nim svou empatii tam, kde si Eleanor žádné city nechtěla dovolit. Vtipné poznámky i kritika dnešní společnosti (popis SpongeBoba bych sama lépe nenapsala :-D) alespoň trochu vyvažovaly dramatickou minulost a drásající přítomnost.

18.08.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Děsivé čtení, jistě nejen pro mě jako pro matku (jejíž prcek byl po porodu pár hodin v inkubátoru, naštěstí ne na jipce).
Takové silné téma zaručeně rozvíří myšlenky a drsně brnká na struny empatie.
K úplné dokonalosti mi přece jen něco chybělo, ale určitě stojí za přečtení.

01.08.2022 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásná, poetická kniha, vhodná zejména pro zklidnění po uspěchaném dni. Autor byl nepochybně mistr slova a dokázal i obyčejným věcem a příběhům dodat tu správnou jiskru a čtenáři zprostředkovat krásu přírody, zážitky, i emoce. Bylo to počtení pro všechny smysly a dokázala jsem se přenést do Provence a vidět ji a zažívat tak, jak ji autor zachytil.

28.07.2022 5 z 5

Spravedlnost Spravedlnost Lee Child

Čtivé, akční (tentokrát až trochu moc), nechybí ani humor, i když děj je značně přehnaný a méně uvěřitelný.
Na druhou stranu Reachera nečtu jako dokumentární žánr, ale pro zábavu a v tomhle ohledu mi knížka naprosto vyhovovala a hltala jsem stránku za stránkou.

18.07.2022 3 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

H.Rosenfeldt mě v Haparandě navnadil na další skvělou detektivní sérii. Jen doufám, že bude stíhat psát i s M.Hjorthem a budu tak moct vyplňovat čekání na další díly jednotlivých sérií :-)

15.07.2022 4 z 5

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude Arto Paasilinna

(SPOILER) Tak nevím, jestli už jsem zmlsaná jinými knihami nebo už moc pamatuji, ale z knížky jsem zklamaná. Začátek mě sice navnadil, ale děj byl dost neuspořádaný a charakterové proměny hlavního hrdiny těžko k uvěření. Mezi námi, podle jeho chování a způsobu myšlení si ani nemyslím, že by ve světě duchů vydržel delší dobu...
Párkrát jsem se sice zasmála, třeba u přemítání, zda není od ducha úchylné zamilovat se do živé ženy (když jí předtím sledoval nahou ve sprše), ale celkový dojem je takový nijaký a některé situace a vtípky mě spíše znechutily.

21.06.2022 2 z 5