Trapné povídky

od:

Trapné povídky

Soubor Trapné povídky se skládá z osmi povídkových próz (Otcové,Tři, Helena, Na zámku, Peníze, Surovec, Košile, Uražený, Tribunál) autora Karla Čapka. Dílo bylo poprvé vydáno v roce 1921. Všechny povídky pojí opět filozofické zamyšlení nad dvojí tváří člověka a smutnění nad lidským osudem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/682/trapne-povidky-682.jpg 3.8101
Žánr:
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Aventinum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Přidat komentář
denib
09. března

Zase jednou se ukázalo, že Karel Čapek byl vynikající spisovatel. Dle mého jeden z nejlepších. Trapné povídky jsou výborné a jejich nízké hodnocení zde mě překvapuje. Musela jsem jejich čtení prokládat něčím jiným, protože jsou často smutné a hlavně nešlo hned číst další povídku, když jsem musela přemýšlet ještě nad tou předchozí. Dotkly se mě tím, že popisují životní situace, které se prostě stávají. Bylo tak velmi lehké vžít se do pocitů postav. Někomu, kdo má rád napětí a jde jen po povrchu, můžou připadat jakoby "utnuté" - často (ne vždy) končí v okamžiku, kdy se objeví vyhrocení celé situace. Ale ono je to tak správně, protože v tu chvíli se stane kompletním popis povahy postav a je v podstatě už jasné, jak to dopadne. Musím zopakovat, že povídky jsou opravdu výborné a k zamyšlení.

Blancheerka
06. března

Soubor povídek na různá témata. Povídky na mě dělaly pochmurný dojem, byly bez zápletek, spíše jen poukázání na situaci nebo řešení nějakého problému

Kabátice
05. ledna

Čapka mám ráda, ale tyhle povídky mě neoslovily.

kloin
02.04.2016

Trochu jsem se musel posouvat v čase. Trápení se nemění; jen míra toho, co bereme za společenskou normu, respektive, co bereme už "za normou", se hodně posunula.

Kacka6
14.02.2015

Líbí se mi nenucené filosofické zamyšlení lidí v trapných situacích. Mnohem čtivější povídky než v Božích mukách.

wooloong
22.11.2014

Mně se líbily a pointu měly všechny.

Malin
05.09.2012

Nevím, ale co jsem četla z českých povídek, všechny se mi zdály stejné. Ať už od Nerudy, Lustiga nebo Čapka. Většinou ponuré, pesimistické a bez pointy. Možná jsem nespravedlivá, možná tomu jenom nerozumím... Ale pro mě to, že knížka je dobrá, znamená, že mi něco dá, přiměje mě žít jinak a něco v životě změnit. A to Trapné povídky prostě nesplnily.

WEIL
15.08.2011

Takhle K. Čapek začínal.

Některé povídky jsou i v Povídkách z jedné či druhé kapsi. Ale už vytříbenější...

Je zajímavé porovnat, jak autor začínal, a jak podobné téma zpracoval po zhruba dvaceti letech.