Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Antiutopický (dystopický) standard pro mladé čtenáře. Bohužel další česká autorka bez odvahy a samá anglická nebo jakože latinská jména. Škoda. Dobrá audiokniha čtená Pavlem Soukupem.

29.12.2020 3 z 5

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

Povrchní sobecká vypočítavá děvka, která bezdůvodně pohrdá svou rodinou i prostředím, ze kterého vzešla, napsala knihu o tom, že ona je krásnější, chytřejší a prostě tak nějak lepší, než všichni ostatní.

26.12.2020 odpad!

Všechno je v pr**li Všechno je v pr**li Mark Manson

Název a zhrublý jazyk jsou jen prostředky jak připoutat pozornost k docela obsáhlému serióznímu pojednání o lidské psychice.

23.12.2020 3 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Na konci to začalo vypadat, že se jedná o velmi dobrý úvod k něčemu velkému a ještě lepšímu. Asi určeno pro skorodospělé (YA), ale tento nový kousek překvapivě docela pobavil i starého psa.

21.12.2020 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Tentokrát bez Hirtmanna, což je jedině dobře. Skoro jsem litoval, když děj přeskočil do současnosti. Jinak celkem nadprůměrná detektivka.

12.12.2020 4 z 5

Mrzout Mrzout Tuomas Kyrö

Pro muže středního a vyššího věku, kteří budou rozumět. Škoda, že není delší.

07.12.2020 4 z 5

Kluk spolkne vesmír Kluk spolkne vesmír Trent Dalton

Náročné na čtenářovu trpělivost. Nebýt velmi podařené audioknihy, odložil bych dřív, než to začalo dávat smysl. Pak (nemaje papírovou orientaci) jsem byl lehce překvapen, že pokračuje za happyend, následovala nejistota co je realita a co ne a nakonec trochu divočina, ale docela spokojenost. Jestli nic jiného, tak rozhodně zajímavé.

01.12.2020 4 z 5

Prodloužená jízda Prodloužená jízda Václav Kopta

Banální, občas lehce úsměvné rodinné historky vyprávěné obyčejným nezajímavým nestylem. Autor v doslovu uvádí, že ho psaní zaujalo a rád by vydal něco dalšího. Asi by bylo lepší, kdyby si to ještě rozmyslel.

10.11.2020 2 z 5

Ústav Ústav Kamil Vondrášek

Ulítlá podivnost. Závěrečné katarze jsem se nedožil. Odloženo přibližně po první třetině z důvodu nenalezení slibovaného vytříbeného humoru ani ironického, či jiného zrcadla.

10.11.2020 1 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Výborně. Tohle by měli koupit neschopní scénaristi nového Star Treku: Discovery. Na začátku roku 2021 přesně podle plánu vyšel druhý díl.

04.11.2020 4 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Chvíli jsem myslel, že to bude příběh cynického líného příživníka, který se napraví, když se střetne s tvrdou pravdou skutečného života. Ale je to mnohem reálnější. Dobře napsáno, řekl bych, že daleko závažnější, než se na první pohled zdá.

04.11.2020 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Dobrý nápad a slušný začátek. Pak to upadá do zdlouhavého, pomalého, poněkud jednotvárného vyprávění odtažitých mystických dobrodružství. Je znát, že se jedná o rozpracovanou povídku. Že by námět nakonec vystačil na 7 knih, si moc nedovedu představit.

17.10.2020 3 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Otázka za tři body: proč se to jmenuje Samuraj a ne třeba Zuřivý misionář. Hasekura je vedlejší postava a většinu pozornosti na sebe strhává španělský kněz Velasco. Kromě nekonečného náboženského mudrování je kniha naplněna zdlouhavým líčením marného snažení, ke kterému ještě většinou dochází všudemožně jinde, než v Japonsku.

10.10.2020 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Docela zajímavé, dokud se probírá historie předků. Ale jak začne život vypravěčky, jde to z kopce. Také obsahuje dávku ženské vaty (zbytečné popisy vzhledu oblečení, bot, chování, atd.). Mezi touto knihou a o několik let mladší Hanou je velký posun k lepšímu.

04.10.2020 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Další v chlastu naložený geniální detektiv-samotář a jeho nereálně zvrácený osobní nepřítel, povoláním sériový vrah. Přitom Carter umí psát tak, že by ty jakože atraktivní provařené rekvizity nebyly ani třeba. Ale jinak zlatej obyčejnej strejda Maigret, co uprostřed vyšetřování volá domů aby se dozvěděl, jakou mu milostivá předloží večeři.

29.09.2020 3 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Líbila se mi už když jsem byl ve škole. Ale až mnohem později jsem docenil filosofický i politický přesah a nadčasovost. Boj za svobodu je veden pragmaticky, vysloveně totalitními prostředky: špehování, dezinformace, podvody, manipulace, krádeže. A stojí za ním jen hrstka lidí. Přesto nakonec všechno zapadne na své místo. Uvnitř pěkného příběhu se skrývá velmi zasvěcený a realistický pohled na lidskou společnost.

19.09.2020 5 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Trochu moc dlouhá a neoriginální brakovka. Hodně rozvleklých rozhovorů a méně akce. Nechápal jsem, proč je hlavní hrdina s anglickým jménem Francouz. Nějaký ten David Michálek by mi byl sympatičtější.

13.09.2020 3 z 5

Velmi obsáhlá kniha, ze které se sapiens nic moc nového nedozví, ale je to pěkně a přehledně uspořádáno. "Konzumerismus je první náboženství v dějinách, jehož přívrženci plní, co se po nich žádá."

28.08.2020 4 z 5

Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry Charles Brandt

Pohled za americkou fasádu svobody a práva, kde se šťastně snoubí organizovaný zločin, odbory, showbyznys a politika.

Kriminálník zabíjí jiné kriminálníky a nakonec zemře stářím. Dlouhé, zbytečně podrobné a s dokola opakovanými stejnými informacemi. Dost pochybné je, že autor se stará o nájemného psychopatického vraha jak o vlastního dědečka, aby z něj vyrazil přiznání, mohl o tom napsat knihu a o zisk se šábnou. A stejně jde jen o jednu z možných verzí, protože v Americe mafiáni píšou knihy a vypouštějí informace, jak se jim to hodí.

Navíc mlžení kolem atentátu na JFK, ke kterému je ve skutečnosti jen pár náznaků a nepřímých důkazů. Moc nepotěší ani účast ultrakonzervativní televize Fox News, ani naivní víra, že mafie je minulost, protože se podařilo pozavírat starou gardu, která se dala nachytat odposloucháváním schůzek v restauracích a při neplacení daní.

16.08.2020 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Fantastický příběh, který má rozměr báje ze starých časů. Kniha z dob, kdy se literární talent a vypravěčské umění ještě nenahrazovali potoky krve a spermatu. Poprvé jsem četl před mnoha lety a nyní vyposlechl ve výborném podání Tomáše Juřičky.

07.08.2020 4 z 5