Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie, schopného vejít do baru, zastřelit „terč“ v místnosti plné lidí a bez náznaku emocí se vytratit. Z jeho vyprávění o životě mafiána vyplývají i další pozoruhodné skutečnosti, osvětlující pozadí atentátů na prezidenta Kennedyho i jeho mladšího bratra Roberta. V sedmdesátých letech byl Sheeran alias Irčan neoficiálním bodyguardem odborářského bosse Jimmyho Hoffy. Když Hoffa beze stopy zmizel, soudilo se, že se mu stalo osudným propojení odborů s mafií, proti němuž tak vášnivě vystupovali právě Kennedyovi. Agenti FBI vytipovali několik podezřelých, mezi nimi i Sheerana, ale nenašli dost důkazů. Sheeran mezitím skončil ve vězení za jiný přečin a jeho advokátem se stal autor knihy Charles Brandt. Ten studoval soudní spisy, vedl rozhovory s agenty, podnikl vlastní zkoumání a hlavně – získal důvěru stárnoucího mafiána. Nakonec objasnil, proč, jak a čí rukou Hoffa zemřel. Lahůdka pro všechny milovníky mafiánských příběhů přináší netradiční non-fiction detektivku a současně barvité vylíčení nechvalně proslulé éry amerických odborů, které se v poválečném období staly prodlouženou rukou organizovaného zločinu. Režisér Martin Scorsese s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem připravují podle knihy film (2019), v němž hlavní role ztvárňují Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci a Harvey Keitel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390870/big_chysta-se-ircan-aneb-tak-vy-malujet-2Dz-390870.jpg 3.975
Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Leda

I Heard You Paint Houses, 2004

Kniha Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry

janka2000
15.12.2021

Poslední dobou ráda čtu knihy dle skutečných událostí a životopisy. Tenhle životopis ukazuje příběh Franka Sheerana, který byl aktivní člen americké mafie, dokonce má na svědomí smrt Jimmyho Hoffy. Tato kniha je v podstatě zpovědí tohoto zločince, kde Frank vypráví i proč se mohl stát tak krutým popravčím.
Pokud tento příběh neznáte, doporučuji alespoň film, v němž však není moc vysvětleno a člověk musí už mít trochu povědomí.
Kniha Irčan naopak mnohé vysvětluje, doplňuje a spojuje. Je velmi dobře napsaná a rozhodně zajímavá.

hellena1523
14.12.2021

Místy zajímavé, ale pro mne plně odkazů na osoby, o jejichž existenci nemám tušení, takže jsem se dost nudila... Znovu po knize určitě nesahnu.

Iki1
25.09.2021

Velmi dobře zpracovaná literatura faktu. V knize jsem se dozvěděl dost nových informací, které mě dosud míjely. Padesátky a šedesátky v Americe jsou tady popsány čtivě a jakž takž poutavě.

toni-az
09.09.2021

S touto knihou jsem šlápnul trochu vedle, nějak jsem si při koupi nevšiml, že to je biografie. No co už, přečteno, informace zajímavé a místy znepokojivé, nicméně tam bylo dost narážek na nějaké osoby a události, o nichž nemám ani potuchy. Navíc to ani nebyla moc dobře napsaná kniha, zmateně se tam skáče v čase dopředu a dozadu, což je dosti matoucí, spousta informací se omílá kolem dokola několikrát. Navíc jsem se ztrácel v počtu lidí, pletly se mi vzájemně podobná jména a přezdívky. V audioknize byl nějaký dost dlouhý konec (tak asi třetina knížky), který už byl pouze takový přílepek a moc se ke zbytku nehodil.

Irčan a spousta dalších jeho kolegů je v knize z nějakého mně neznámého důvodu popisován jako sympatický a férový chlapík. Ale nenechme se mýlit, bezskrupulózně "vyřešil" nejméně 25 lidí, nepočítaje oběti bojů za války. Tihle lidi nejsou hodní ani pohodoví. A dost mi vadí, když je tak někdo prezentuje.

Každopádně, knihu už si podruhé nepustím.

chamyl
24.04.2021

Pro americké historiky a veřejnost zřejmě zásadní kniha o událostech 20. století plná překvapivých informací i pro evropského čtenáře.
Chvílemi ovšem trochu zdlouhavé vyprávění pěšáka, který sice stoloval s bossy, ale sám jím nikdy nebyl. Plno nejrůznějších jmen s brášky a včeličkami, které je někdy až nudně stereotypní, aniž by někam vlastně směřovalo.
JFK, Hoffa, Irčanovo působení za druhé světové války a v určitém směru stále fascinující fungování pravidel v mafii. Na druhou stranu pro mne nepochopitelný duální svět zabijáků s desítkami zářezů na pažbě, kteří přijdou „z práce“ domů a těší se na odpolední piknik s rodinou…

tlllk
20.04.2021

Trochu to pripomínalo Foresta Gumpa alebo Oveho, chlapík čo bol pri všetkých míľnikoch svojej doby, ale prečo nie, kniha ma spád a dáva odpovede ktorým ľudia chcú veriť. Pre mňa konečne vnáša trochu svetla do pohnútok odborov či ľavicovo orientovaných strán, doteraz mi nebolo jasné ako sa z toho dajú vytrieskať peniaze... Kniha sa za každú cenu snaží prezentovať ako biografia, čo by som bral s rezervou. Filmové spracovanie bolo pre mňa sklamaním, hlavne som si nevedel zvyknúť na to geriatrické prevedenie.

nicolettkaa
10.03.2021

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu. Bavila mě mnohem více než film (ten my přišel až zbytečně moc dlouhý). Ani nevadilo, že už jsem vlastně věděla, kdo, co, kde a jak provedl. Nevadila mi ani spousta jmen, která pro příběh nebyla důležitá. Přece jen šlo o vzpomínky člověka v již pokročilém věku, který toho navíc hodně zažil a to nejen ve světě mafie. Zážitky z války mají také něco do sebe. Za mě doporučuji.

Edgar
04.03.2021

Samozřejmně jsem jako první viděl film na Netlixu, který se mi hodně líbil, a jak to tak bývá, když to má knižní přelohu, tak jí i přečtu. Skoro pokaždé lituji, že film není tak dobrý jako kniha či obráceně. Tady by se dalo říct, že kniha a film jsou dvě oddělené díla. Jedno je zajímavá gangsterka od Scorseseho. A to druhé je vhled do amerických odborů a také mafie.