Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry

Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390870/bmid_chysta-se-ircan-aneb-tak-vy-malujet-2Dz-390870.jpg 4 92 30

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie, schopného vejít do baru, zastřelit „terč“ v místnosti plné lidí a bez náznaku emocí se vytratit. Z jeho vyprávění o životě mafiána vyplývají i další pozoruhodné skutečnosti, osvětlující pozadí atentátů na prezidenta Kennedyho i jeho mladšího bratra Roberta. V sedmdesátých letech byl Sheeran alias Irčan neoficiálním bodyguardem odborářského bosse Jimmyho Hoffy. Když Hoffa beze stopy zmizel, soudilo se, že se mu stalo osudným propojení odborů s mafií, proti němuž tak vášnivě vystupovali právě Kennedyovi. Agenti FBI vytipovali několik podezřelých, mezi nimi i Sheerana, ale nenašli dost důkazů. Sheeran mezitím skončil ve vězení za jiný přečin a jeho advokátem se stal autor knihy Charles Brandt. Ten studoval soudní spisy, vedl rozhovory s agenty, podnikl vlastní zkoumání a hlavně – získal důvěru stárnoucího mafiána. Nakonec objasnil, proč, jak a čí rukou Hoffa zemřel. Lahůdka pro všechny milovníky mafiánských příběhů přináší netradiční non-fiction detektivku a současně barvité vylíčení nechvalně proslulé éry amerických odborů, které se v poválečném období staly prodlouženou rukou organizovaného zločinu. Režisér Martin Scorsese s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem připravují podle knihy film (2019), v němž hlavní role ztvárňují Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci a Harvey Keitel.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Leda

I Heard You Paint Houses , 2004

Patapuf
01.04.2020 4 z 5

Knihy o skutečných událostech mě moc neberou, ale tohle bylo dobrý.... Aspoň si člověk udělá obrázek, jak to na světě fungovalo a asi i funguje... Kniha je napsaná tak, že člověk začne s hlavním hrdinou soucítit a to že se dostane do vězení začne brát jako nespravedlnost.... zase druhá stránka věci je, že za času mafie to mělo aspoň nějaký řád.... dnes je to samý gang, kde vás smrkne čtrnáctiletý děcko za to, že jste se na něj špatně podívali... Každopádně doporučuji knihu přečíst... když už nic jiného aspoň se dozvíte kdo sejmul Kennedyho..... možná :)

DarthSoren
30.03.2020 5 z 5

Skvelá kniha. V poslednom období sa čoraz viac zaujímam o knihy a filmy z gangsterského, resp. mafiánskeho prostredia. Celú túto lavínu u mňa spustil film Scarface s Al Pacinom. A potom to už išlo - Krstný otec, Krycie meno Donnie Brasco, Neúplatní, Príbeh z Bronxu, Al Capone a následne film od Netflixu: Ír. Už film bol geniálny a vedel som, že kniha (ktorá je filmu predlohou) bude ešte lepšia. Okrem života Franka Sheerana sa pozeráme naozaj hlboko do štruktúr americko-talianskej mafie, dozvieme sa ako dopadli členovia mafie, jej kápovia a bossovia, kto stál za zmiznutím prezidenta Teamsters Jimmyho Hoffu a kto pravdepodobne stál za vraždou JFK v Dallase. Skvelé, skvelé čítanie.

Warty
04.02.2020 4 z 5

Mafiánské zpovědi jsou vždycky zajímavé a tahle není výjimkou. Navíc vše nasvědčuje tomu, že je to zpověď pravdivá.

Killingjoke
17.12.2019 5 z 5

Podtitul této knihy by v neznalém čtenáři mohl vyvolat dojem, že se bude jednat o příběh jakéhosi irského šikuly, živícího se malováním pokojů. Chyba lávky, protože tahle kniha je neuvěřitelně otevřenou a upřímnou zpovědí Franka Sheerana, člověka, který pro mafii vymaloval krví svých obětí více než pětadvacet kvartýrů… Charles Brandt, svého času obhájce Franka Sheerana sestavil a sepsal pozoruhodnou knihu, která nabízí pohled pod pokličku americké mafie, zkorumpovaným odporům Teamsters a představuje neoficiální dějiny Ameriky a amerického podsvětí. Vzpomínkami Franka Sheerana se tak podíváme na vývoj a oblast zájmu mafie po 2.SV, na atentát na prezidenta J. F. Kennedyho či tajemné „zmizení“ odborářského bosse Jimmyho Hoffy v roce 1975. To vše je psáno velmi čtivou formou, a to ať v pasážích, které vypráví sám Frank Sheeran, tak i v těch, kterými Charles Brandt osvětluje další souvislosti a vodítka příběhu… Mafiánskou a gangsterskou tématiku miluji od dětství a mám za sebou docela dost knih na toto téma. Subjektivně (doufám, že i objektivně) můžu říct, že tohle byla v daném tématu jedna z nejlepších knih, která u nás vyšla. Docela mě štve, že jsem se k jejímu přečtení dostal až nyní, protože jsem ji chtěl přečíst dříve než uvidím filmovou adaptaci od Martina Scorseseho. Nějak to prostě nevyšlo, protože ten skvělý film už mám pár týdnů za sebou. Nevadí, co je hlavní, zážitek z knihy to nijak neubralo, asi spíš naopak. Tohle je parádní mafiánský zásah!

ropo
05.12.2019 5 z 5

Perfektní kniha. Povinnost pro ty, kteří mají rádi knihy z mafiánského prostředí. A patrně nejlepší kniha v žánru, co jsem četl.

iceVS
21.04.2019 5 z 5

Výborná kniha. Miluju Kmotra, takže Frankovo vyprávění jsem si také vychutnala. Na film jsem vyloženě natěšená. Z mého pohledu je kniha hlavně o tom, že pokud jste měli ještě nějaké iluze o světě, nutně jich musíte pozbýt. Má to i humornou stránku - třeba když mafie bojuje projímadlem. Tahle kniha mě fakt hodně bavila. Nakonec - je to v ní i napsáno: "...hodné holky chtějí zlobivé kluky..."

CharlesWard
06.02.2019 3 z 5

Prvních 80 stran je celkem nuda, pak se vše začíná pomalu rozjíždět a nakonec se člověk i přistihne, že jej daná zpověď začíná bavit.

Matty
06.02.2019 4 z 5

Nevím, jak věrně se Martin Scorsese (resp. scenárista Steven Zaillian) bude držet předlohy, ale Irčan je kniha jako dělaná pro něj: skutečné události, prostředí italské mafie, retrospektivní vyprávění s charismatickým, ale nespolehlivým vypravěčem, který nemusí říkat celou pravdu, hodně násilí... Je pravda, že Brandt přijímá Sheeranovu výpověď až příliš samozřejmě, v podstatě se staví do role kněze u zpovědi (konfesní rovina Scorseseho zřejmě taky oslovila), namísto toho, aby zaujal pozici kritického a pochybujícího autora. Taky doufám, že se film obejde bez spousty zdlouhavých odboček a přemíry jmen, která pro hlavní příběh nejsou nijak podstatná, a bude mít lepší tah na bránu a jeden, nikoliv deset konců. Pokud vás ale baví příběhy z podsvětí a non-fikční styl (à la Chladnokrevně), nudit se určitě nebudete.

Taloš
03.01.2019 4 z 5

Kniha odkrývá pozadí mafiánských organizací a popisuje život Franka Sheerana - od práce v odborových organizacích, nasazení ve 2. Světové válce, až po působení v organizovaném zločinu. Realistické nahlédnutí, jak to funguje v mafii, ve které se hlavní (anti)"hrdina" více a více angažuje. Tyto příběhy dopňují zajímavé skutečnosti o událostech v Zátoce sviní, aféry Watergate, atentátu na JFK atd. Popis nejrůznějšího podplácení, spiknutí, nájemných vražd, soudních procesů a vyšetřování. Poměrně hodně jmen a postav trochu žtěžuje čtivost, ale kdo má rád filmové gangsterky, tak si přijde na své.

Sigricka64
24.10.2018 5 z 5

Cetli jsme s pritelem, on hodnoti vynikajici, mne se taky kupodivu libila, i kdyz mafiani fakt nejednaji v rukavickach.

mafie zfilmováno USA (Spojené státy americké) organizovaný zločin podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Charles Brandt