Aleh Aleh komentáře u knih

Havel Havel Michael Žantovský

Není to první kniha o Václavu Havlovi, kterou jsem četla. Každý autor, který se pustil do knižního zpracování svého vyprávění o Havlovi a vzpomínek na tuto osobnost, vložil do knihy také kus sebe sama. A viděl Václava Havla tak trochu právě ze svého úhlu pohledu. Jinak tomu samozřejmě ani nemůže být. Havel od Michala Žantovského není kniha,. která byla určena k přečtení na jeden zátah. Žantovský a Havel byli blízcí přátelé. Autor se ale dokázal oprostit od toho, aby vnímal a popsal Havla jen v superlativech. Ale zároveň dokázal vystihnout to, co Havla řadí mezi významné české osobnosti 20. století, na které by se nemělo zapomínat. Doporučuji číst po krátkých úsecích. Je to k zamyšlení, k poznání, k zastavení se.

07.02.2021 5 z 5

Brána zatracení Brána zatracení Jana Jahodová

Najít rovnováhu mezi péčí o rodinu a svou seberealizací v zaměstnání je někdy opravdu hodně těžké. Když se to nepovede, následky mohou být fatální. Rodina se pomalu a jistě rozpadá, aniž by si toho zpočátku vůbec někdo všiml, k tomu se přidá ztráta zaměstnání a člověk cítí, že ztrácí půdu pod nohama a život se mu rozpadá pod rukama jako domeček z karet. Jak dál? Sám v sobě musí najít sílu jít dál a bojovat o svou rodinu.

07.02.2021 3 z 5

Ve vrcholu pyramidy Ve vrcholu pyramidy Jiří Švejda

Jiří Švejda a jeho tvorba je jednoznačně spojena s dobou, která už dávno minula. V popředí autorova zájmu však vždy jsou osudy hlavních postav, jejich charaktery, rodina, práce, jejich každodenní všední život. Ano, tím vším se autor zabývá takříkajících v kulisách doby minulé. Jinak to ani nešlo. Ale pro mě však zůstává autorem, který dovede vystihnout a čtenáři popsat a přiblížit hlavního hrdinu se vším všudy, jeho pohnutky, myšlení a konání a to v jeho románech i v této poněkud zvláštní a jiné knize povídek než jsem byla u tohoto autora zvyklá.

30.01.2021 4 z 5

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Deníky mám docela ráda. Připadá mi to jako by člověk nahlížel do hloubi duše někoho jiného. Překvapuje mě otevřenost autora, ale rozumím tomu, že to asi ani jinak nejde, neboť by se asi ztrácela ta intimita deníku, kterou očekávám. Takže můžu říct, že Další báječný rok mě zaujal i pobavil.

28.01.2021 3 z 5

Máslo na hlavě Máslo na hlavě Jana Bryndová

Místy komický příběh mladé ženy, která překročila 30, dosud neprožila vážnější vztah, sama o sobě dost pochybuje, ale je odhodlána žít, tak jak si vysnila. Jednoho dne Dana potká muže s příjmením Krásný. To snad bude konečně ten pravý! Dana se dostává do víru bláznivých příhod, v nichž nezanedbatelnou roli hraje i její rodina a kamarádi. A každý ví, co by pro ni bylo nejlepší. Kniha pro chvíle odpočinku.

24.01.2021 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Tak to byl život Jany Honzlové! Dovedeme si vůbec představit, kolik takových Honzlových a jí podobných bylo! Kolika lidem režim budování socialismu určoval, co mohou nebo spíše nemohou dělat! A proč tomu tak vůbec bylo! Když jsem knihu začala číst, okamžitě jsem se vrátila do doby před více než 30 lety. Je dobře, že se o tom, jak to tehdy bylo, mohou dočíst i ti, kteří tuto dobu nezažili. Je to svědectví, na které bychom neměli zapomínat.

17.01.2021 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Téma z 1. republiky o nepoctivém obchodníkovi, který vydělával na chudých lidech, zpracoval Václav Řezáč pro dětského čtenáře tak úžasně, že si každý hned musí oblíbit všetečného a vnímavého Frantíka Severýna, který odhalil nepoctivého Bočana a rozhodl se, že to tak nenechá. Napadlo ho, že zelená kniha dluhů musí zmizet. Když zmizí ze světa Bočanova zelená knížka, nebudou ani nezaplacené dluhy. A rozhodne se konat!

10.01.2021 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Nádherné přebásněné pohádky od Františka Hrubína s ilustracemi Jiřího Trnky jako stvořené pro večerní předčítání pro nejmenší děti. Tento starý skvost vytažený z hloubi domácí knihovny po dlouhých desetiletích má v sobě ještě něco navíc než nová voňavá kniha z tiskárny. je to takový tichý němý svědek malého kousíčku historie naší rodiny. To je jedna z těch pravých knih k darování.

02.01.2021 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Překvapivé. Prolog mě zaujal a už nepustil- Karen a Tom Kruppovi tvoří šťastný manželský pár.... Co by mohlo jejich vztahem otřást? A přece se tak začne dít! Lavina událostí se dává do pohybu. A spousta událostí přinese povážlivé trhliny ve vztahu... Někdo cizí v domě nakonec není až tak cizí. Poutavé čtení a nejen o tom, že vždy není vhodný čas mluvit o sobě a své minulosti, o svých kostlivcích ve skříni. A je na to vůbec kdy vhodná doba?

27.12.2020 4 z 5

Srdce v tme Srdce v tme Táňa Keleová-Vasilková

Tak jak už to u této autorky bývá zvykem, přichází se životním příběhem. Tentokrát jde o příběh mladé maminky Kláry. U mladých maminek nikdo moc neřeší, jak se její život změní po narození dětí a když jsou dětí zdravé a prospívají, na maminku už se nikdo moc neohlíží. Na Kláru však nečekají jen takové ty obyčejné starosti, osud jí toho nadělí vrchovatě. Čtení pro ženy, tak se milé čtenářky začtěte do toho, jak to všechno Klára zvládla.

26.12.2020 3 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Vrah a vyšetřovatel byli kdysi spolužáky a snad i přáteli. To je dávno pryč. Vrah a šéf oddělení pro vyšetřování násilných trestných činů dnes stojí na opačné straně zákona. Vrah, který se nesnaží před vyšetřovatelem uniknout, ale hraje si s ním jako kočka s myší. Kdyby chtěl vyšetřovatelům uniknout , "ztratit se" a žít si někde takříkajíc v klidu a pokoji, tak by se mu to zajisté podařilo. Ale on chce víc...
A tak člověk čte téměř se zatajeným dechem, co je všechno možné. Ještě před pár lety bych netušila, že budu číst od Chrise Cartera jeden thriller za druhým. Jeho knihy mají něco, co čtenáře přitáhne a pohltí. A co víc si jejich autor může přát?

07.12.2020 4 z 5

Pavouk v síti Pavouk v síti Magda Váňová

Cesty života jsou pořádně klikaté a partnerské vztahy jsou pořádná alchymie. Ale tak už to v románech Magdy Váňové (ale i v životě samotném) bývá. Zkušená autorka nabízí svým hrdinům, jak možné konflikty a střety řešit, ale osoby zahleděné jen do sebe nelze změnit jen tak ze dne na den. A tak si hrdinové této knihy ani neuvědomí, že to své životní štěstí možná už našli a ani si toho nestačili všimnout nebo svou šanci promarnili hledíce jen sami na sebe.

04.12.2020 4 z 5

Kukaččí mládě Kukaččí mládě Magda Váňová

Život je jeden velký a složitý propletenec vztahů. A někdy není jednoduché se v tom vyznat. Ale tak už to v životě bývá. A když někdo pojme podezření, že něco není, tak jak by to mělo být, rozjedou se kola osudu naplno. Někdy platí mluviti stříbro a mlčeti zlato, ale někdy chybí tolik pořádná komunikace.... Další z románů Magdy Váňové, která se věnuje především partnerským a rodinným vztahům. A je nutno podotknout, že se tak děje úspěšně. Čtení pro ženy.

30.11.2020 4 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Mnoho pravdivých postřehů ze života, někdy až drsný humor a také patrná snaha určité životní situace alespoň trochu odlehčit. Tak vnímám další z knih Simony Monyové pro chvíle odpočinku , ve které se autorka snaží o partnerských vztazích psát s patřičným nadhledem, protože kniha má za cíl především pobavit a to se jí určitě daří..

29.11.2020 3 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

3. díl série, který navazuje na Hadrového panáka a Loutkáře. Konec hry není až tak dramatická jako předchozí díly, ale je důležité přečíst opravdu celou sérii, abyste všemu rozuměli. Je také hodně o vyšetřovacím týmu. Nejvíce mě bavila agentka Baxterová. Kniha je čtivá a napínavá od začátku do konce.

21.11.2020 4 z 5

Máma pro Veroniku Máma pro Veroniku Táňa Keleová-Vasilková

Nemohu této knize od Táni Keleové Vasilkové upřít čtivost. Mám autorku ráda a četla jsem už mnoho jejích knih, ale tato kniha patří k těm, které mi kvůli hlavní hrdince tak trochu vadily. Nechť je však příběh Marie varováním a impulsem k zásadní změně pro ženy, které se ocitly v podobné situaci. Vždyť to, jak Marie žila, opravdu nebylo normální a tohle životní provizorium pro ni skončilo nejlépe, jak jen mohlo. Naštěstí. Abychom ale nemuseli mluvit o happyendech bez jakéhokoliv přičinění, chce to, abychom nejenom hrdinky knih, ale i reálné ženy mohli vidět, jak se na svém přístupu k životu aktivně podílejí a jdou si za svými sny. Pak bychom nemuseli tyto životní osudy vydávat za červenou knihovnu (kterou mimochodem nemám moc ráda), ale román pro ženy, který každému doporučím, protože zaujal, pobavil, ale také přinutil k zamyšlení, pomohl a ukázal cestu...

14.11.2020 3 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Loutkář navazuje na Hadrového panáka. Veřejnost má stále i po roce a půl v paměti případ tzn. hadrového panáka a vyšetřovací tým musí čelit dalším vraždám. Do případu vstupuje i FBI.Vyšetřování mimořádně brutálního případu je složité a všichni netrpělivě čekají na nějaký posun ve vyšetřování, který povede k odhalení šíleného vraha. Tentokrát smrt zasáhne bohužel i na straně spravedlnosti. Strhující, napínavé čtení.

10.11.2020 4 z 5

Milostná strategie Milostná strategie Simona Monyová (p)

Jedna z těch starších knih Simony Monyové. Tak trochu mi přišla překombinovaná . Příběhy autorky, které vycházely později, mi připadaly více realističtější. Každopádně čtivá, ať už čtenářky budou stát na straně Soni nebo ne. Každý z nás si do manželství nese stopy ze svého dětsví a dospívání...

08.11.2020 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Smutný, ale krásný a dojemný příběh Hazel a Guse, kteří touží po životě, po lásce. Zamilujíjí se do sebe a tráví spolu hodně času. jejich společně strávený čas vnímají mnohem intenzivněji , protože oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá a chtějí si užít každý společný den.....

01.11.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Psychothriller, od kterého se člověk nemůže odtrhnout. Když hned na začátku dojde k únosu malého šestiměsíčního miminka, chtělo se mi knihu zavřit a nečíst dál. Ale nedalo mi to. Autor se postupně věnuje všem zainteresovaným osobám a bylo zajímavé sledovat, v jakém psychickém stavu se nalézají, jak celou nesmírně vypjatou situaci zvládají, jak všichni během hodin a dnů po únosu obviňují sami sebe, případně i své nejbližší a snaží se každý nějakým způsobem pochopit sám sebe a nezbláznit se, jak mění pod tíhou tlaku své názory a obhajují své chování. A konec? Myslím si, že závěr je vyústěním dlouhotrvajícího stresového zatížení už tak těžce psychicky zkoušené a zatížené maminky uneseného miminka. je to čtivé a napínavé, přečteno za 2 večery.

30.10.2020 4 z 5