Aleen Aleen komentáře u knih

Jak řídit Jak řídit Ben Collins

Jedna z mých klíčových knih, nejen tohoto roku. Stig mě toho hodně naučil. Jinak řadím rychlosti, jinak zacházím s volantem a jinak se dívám na dění na silnici i dění kolem sebe. Jsem trošku divočák, ale po dočtení divočím mnohem rozumněji.
Košatá kniha, ve které se střídají zážitky profi řidiče a kaskadéra s návody a radami. Ben, pro mě zcela nečekaně, píše velmi hezky. Jako řidiče si ho vážím, ale jako filozof a vypravěč je stejně zábavný a poutavý.
Četla jsem dost dlouho, protože jsem si čtení musela "prokládat" romány a zkoušet po troškách v praxi návody.

15.10.2023 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Audiokniha. Typický Minier, úplně tradičně má mou plnou pozornost, nejen díky několika výborným zvratům. Začátek, který trval tak do čtvrtiny knihy se mi moc líbil. Mladý Servaz byl zásadový a citlivý muž. Z důležitého tématu hadů mě trošku mrazilo, bála jsem se, co z toho bude... až bylo. Napínavé, čtivé, klasika detektivního žánru.
A stejně jsem někde za zády cítila geniálního manipulátora Hirtmana!

15.10.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Vlastně si těmi čtyřmi * nejsem úplně jistá. Sice jsem od druhé třetiny chápala tu oblíbenost a vychvalování, protože všechno začalo krásně navazovat a brát za srdce, ale dost dlouho mě iritovalo, že autor musí zásady cestování v čase opakovat v každé kapitole 3 x , ale i 5 x. Jako by byl čtenář hlupák, který to nepobere napoprvé, nebo napodruhé. Asi by byla kniha hodně tenká, kdyby je vynechal. Z větší části jde však o román citlivý, milý a empatický, ve kterém jsou hlavní postavy lidské a uchopitelné a ostatní jim bezvadně asistují. Jsem, ráda, že jsem si jej přečetla.

Jeremyho farma nejen zvířat Jeremyho farma nejen zvířat Jeremy Clarkson

Bryskně třeskutý humor. Strefuje se do vlády, lidských slabostí i sám do sebe. V hlavě při četbě slyším Zbyška Horáka, který daboval Jerremyho v Top Gearu. Možná i jinde, ale nějak jsem přestala sledovat a jen občas přečtu knihu jeho sloupků. A ta mně vždy pobaví. Nahlas pobaví. Propadla jsem jejich kouzlu již při čtení "Vím, že máš duši", ale téma zemědělství je mi ještě bližší, a proto jsem mu v duchu psala dopis: Vážený Jerremy, některé věci z Vaší knihy sice neznám, jako třeba ovce a jejich zlomyslnost, ale většina ostatního je mi velice blízká, protože jsem ze zemědělské rodiny a Vy mi mluvíte z duše! A navíc se nebojíte, možná nemusíte, říkat věci, které nejsou úplně korektní (mírně řečeno) a to je mi naprosto sympatické. A také jsem ještě nezmínila, jak báječně jsem si užila Váš britský humor. Takže děkuji za skvělý zážitek a loučím se provoláním, které se mi navždy otisklo do srdce" S traktory je to jako s penisy. Nikdy není dost velký :-):-):-):-)!!!!

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Když jsem ji poprvé spatřila, hned jsem věděla, že v ní dřímá velký potenciál - ta zelená ořízka a ilustrace na obalu... Úplně přesně to pásne k obsahu. Ten je MILÝ. Jde o klasický ženský, či dívčí román ve fantasy kulisách. Nebála bych se označit za Hygge román. Je to tak pohodové vyprávění, že těch pár akčních scén v té pohodičce téměř zanikne. Viv je mi mnohem sympatičtější, než bych od orkyně - nájemné zabíječky čekala, a vůbec všechny kladné postavy jsou sympatické a záporáci uvěřitelní. Doporučuji!

23.09.2023 5 z 5

Fotografujeme přírodu Fotografujeme přírodu Jan Štěpnička

No dobře, přiznávám, že největší dojem na mě udělaly fotky zvířat, jejichž pořízení muselo stát autora mnoho hodin snahy zachytit zvířata, ale kupodivu i rostliny nejlepším možným způsobem. Asi i více, než návody na fotografování.... Snažím se fotit přírodu již dlouho, ale skutečně dobrých záběrů mám jen pár, takže autor má můj neskutečný obdiv.

23.09.2023 5 z 5

Černobylský deník - Zápisky stalkera Černobylský deník - Zápisky stalkera Richard Ritchie Šmíd (p)

Protože se mi urbex všeobecně moc líbí a zajímá mě, když jsem objevila tuto knihu, těšila jsem se na ni. A opravdu je velmi zajímavá. Nadchly mě originální záběry z místa, kam se podívá jen velmi málo lidí. Viděla jsem již hodně fotek z okolí elektrárny v Černobylu a tyto byly jedinečně pojaté. Jen máloco s člověkem pohne tak, jako připomínka, že zde žily obyčejní lidí a hlavně děti! Dobře zpracovaná kniha.

(Ne)spoutaný Vlk (Ne)spoutaný Vlk Lobo Selvaggio

Chaotický začátek a vlastně i pokračování. Nakonec se jakš-takš pospojovalo do jakéhosi rámce. Autor rozhodně není dobrý spisovatel, nicméně celkem zajímavé bylo naznačování prožitého, které se vysvětluje později v průběhu knihy.
Možná byla záměrem jakási skandálnost, nicméně ta se nekonala, jen místy to bylo poměrně nechutné. Zřejmě jsem málo BDSM, abych ocenila vyměšovací pasáže. Po pár lesklých oblečcích z kůže a latexu jsem asi čekala něco více vzrušujícího, ale pochopila jsem, že jde jen o nadvládu, moc nad druhým, což zase naopak bylo popsáno velmi plytce.
Dvakrát jsem chtěla odložit, ale stále jsem čekala NĚCO, co mě ohromí, nebo dokonce uchvátí. V celé knize bylo jen pár míst, kde jsem byla ohromena, ale spíše nechutností... Zkrátka každý máme své úchylky.

29.08.2023 2 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Na začátku to vypadalo jako nic moc horůrek, ale postupně děj nabíral grády, aby přinesl další a další, děsivější a děsivější zvraty. Hrdinka se z počáteční naivky přetavila v dost dobrou frajerku. Když jí konečně vše došlo, opravdu se s tím nemazala a vyřešila pár máchnutími problémy celého ostrova. SUPER!
Hilla mám FAKT ráda. Celá skvadra se dobře sešla a líbilo se mi prostě všechno. Doufám, že vytvoří, respektive tvoří, další knihy!

26.08.2023 5 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Vzkřísit Poštovní úřad a napravit jednoho superpodvodníčka, to by byl úkol tak pro nějakého vládce třetí cenové skupiny. Ještě u toho dostat superpadoucha a vrátit lesk Velké lince, to dokáže jen jeden jediný - Vetinari. Sám o sobě říká, že je tyran a ten si může dělat, co chce... Dojde zde i na lásku (slečna Srdénková :-)), svobodu (pan Pumpa), přátelství, kolegialitu a profesionální hrdost sběratelství. Tahle kniha je naprosto nabitá různými lidskými slabostmi a silnostmi. A ta jména! Pozlátko - hned víte, že jde o někoho, komu byste neměli příliš důvěřovat. A jeho podvodničtí a hrabiví kolegové: Zasmrádlo, Oběměř :-) Opět nadšení nad neskutečnou fantazií dvou géniů!

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Nedokážu pochopit, proč jsem četla od pátého případu...
Respektive poslouchala. Nejdříve mi maličko vadilo přeskakování v čase, ale zjistila jsem, že to mělo velmi dobrý důvod. Sice jsem chvílemi nevěděla, o které dívce je právě řeč, ale nakonec se to dalo.
Poměrně pěkná detektivka s nečekanými zvraty a překvapeními. Vše se postupně rozvíjelo. Zjistila jsem, že zde vystupuje poměrně dost postav, které je možné si oblíbit. Oceňuji nástup pachatele na scénu až v pozdější fázi, protože jeho delší působení bych asi neustála. Autor se příliš nebabral v průběhu zločinu, nehledal senzaci za každou cenu. Za to mu patří dík.

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Nejdříve procházka po Luhačovicích - za tu jsem fakt vděčná a jsem ráda, že autorka zachovala reálie.
Kniha je psána jednoduchým jazykem, krátké kapitoly přispívají k vytvoření napětí. Po chvíli čtení mě začala Monika pěkně štvát, ona je snad docela hloupá... Chování jejích rodičů mě úplně zaseklo, po jejich výkonu mě čtení již tak nebavilo. Na druhou stranu: proč by nebyla taková, jaká byla, když měla takovou "podporu" nejbližších? Na Jiném místě se mi "líbilo" To, co se na něm dělo mě napínalo a rozčilovalo zároveň.
Chtěla jsem jiný závěr, ale autorka k němu vše směřovala, takže chápu, že ukončila děj, jak ukončila. A navíc, kdo jsem já, abych o tom rozhodovala?

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Úsporná kniha o jednom muži, který tvrdě pracuje, aby zabezpečil rodinu, pomáhá všem kolem, jak nejlépe dovede a o tom, jak se postaví k těžkému dilematu, které mu život přinese. A postaví se mu čelem!
Ačkoliv jde o těžké téma, je to lehce čtivé, milé, vlídné. Již si zvykám, že v nakladatelství Prostor mají cit pro krásné příběhy. Je to srdeční čtení, u kterého se zachvěje nejedna chlopeň.

16.08.2023 5 z 5

Zahrady od Dany 2 - Jak na problémy v zahradě Zahrady od Dany 2 - Jak na problémy v zahradě Dana Makrlíková

První Zahrady se mi líbily, ale nebyly pro mě přínosem. Tato druhá kniha nabízí řešení mnoha různých problémů a nápady na vylepšení již stávajících zahrad. Její nápady jsou velmi praktické, kreativní a vedou cestičkou k nádherným zákoutím. Moc se mi líbily ukázky provedených projektů od počátku, přes zablácenost, budování, ba i bagrování až po vzrostlé a krásné výsadby. Pro mě jsou druhé Zahrady nádhernou a velmi propracovanou knihou plnou skvělých rad a inspirace.

16.08.2023 5 z 5

Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Juliana Weinberg

Poznám hezky psanou knihu tak, že po pár stránkách zjistím, že vůbec nemyslím na to, jak je kniha psaná. Příběh mě pohltí a já jen pluji stránkami. Až během dalšího čtení mi dojde: Páni tahle knížka je ale pěkná!
Děj mě chytil a po většinu času nepustil, až ke konci jsem měla pocit, že se opakují stále stejné vzorce, jak chování, tak životních zvratů. Nicméně tak to prostě chodí jak v životě nás obyčejných smrtelníků, tak v životech hvězd. A Audrey je ta NEJ hvězda. Alespoň v mých očích. Tento román mi potvrdil, že byla nejen báječná herečka, ale i krásný člověk.

Coura Coura Jana Bernášková

Poslouchala jsem audioknihu a asi to bylo dobře. Neviděla jsem ty šišlavé výrazy, které ostatní tolik iritují...
Pro mě bylo příjemné po loňských "erotických románech", používání autorčiných výrazů pro intimní činnosti a části těl. Žádná zvířata, jupí! Příběh dobrý, současný, otevřená zpověď, na kterou se snaží navázat některé neherecké celebrity z řad spisovatelek. Líbí se mi její celková otevřenost, nejen v sexu. Nebojí se nám ukázat, že je obyčejná mladá žena, chvíli maminka, chvíli diva. Dál se mi líbí její jazyk, který ačkoliv je současný, nemusí využívat anglikanizmy a podobné patvary, které češtinu kazí až ničí. Asi to není cool, ale je to příjemné. Mně se to prostě líbilo, protože si nehraje na žádnou intelektuálku, ale jen říká, co si některé z nás jen myslí, nebo přejí a v čem občas i plavou :-)

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Protože mi agenti FPSÚ začali hrozně brzy chybět, možná i proto, že jednička byla neuzavřená, sáhla jsem po dvojce dříve, než bývá mým zvykem a dobře jsem udělala. Dvojku jsme zhltla nejen díky nepolevujícímu napětí, ale hlavně pro ty skvělé hlášky. Plukovník Mrtvola je s každou smrtí vtipnější! Velmi jsem ocenila zvrat, který mě přenášel z doby do doby a z místa na místo a neskutečně propracované vyvrcholení. A bylo přesně takové, jak jsem si přála!!!! Kniha sice s potenciálem možného pokračování, ale úplně uzavřená. Prostě SUPER!

13.08.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Začalo to pěkně odsýpat, takže nejdříve nadšení, ale rychle mě z něj vytrhlo celkem únavné a dost historicky známé zpolitizované vyšetřování, komunistické manipulace a pak ještě časté opakování toho, co se bude dít. Ačkoliv kniha vypovídá o prožitcích všech zúčastněných, nepřijde mi, že by šla příliš do hloubky - přestože znám emoce a pohnutky, nemám pocit, že znám postavy.
Nechtěla jsem porovnávat, ale prostě mi to nedá. Vím, že paní Lednická má k dispozici větší prostor pro příběhy různých lidí. Ačkoliv se děj odehrává ve stejném regionu a částečně ve stejný časový úsek, paní Chlupová nepropracovala hlavní postavy, jak mohla. Zbytečně rozpitvávala pocity úplně všech postav, i těch, které se jen mihnou (třeba vyšetřovatel STB). Díky tomu se neponoří tolik do důležitějších protagonistů a dějů a vše vyzní ploše, pluje jen po povrchu. Do mě, bohužel, nezasekla drápky ani zdaleka tolik, jak jsem čekala.
Nicméně dávám čtyři hvězdy, protože po dočtení mám dobrý pocit. Vše se uzavře a zpětně odpustíte i některé otravné záležitosti.

Zimní královna Zimní královna Hana Parkánová-Whitton

Četla jsem ušima a poté, co jsme získala přehled kdo, kdy, kde je, začala mě kniha dost bavit. Po hodně dlouhé době jsme si zvolila historický román. V napětí z příběhu mě nerušily ani mé znalosti evropské historie, protože mi ze školních let téměř žádné nezůstaly :-) Co jsem v průběhu potřebovala, to jsem si vygooglila...
Alžběta je sympaťanda a na svůj původ celkem slušná naivka s ideály. Její pocity byly v knize pěkně podány a jsem vděčná za představu, že i mezi "modrou krví", mohl být někdo, kdo takto miloval a vydržel v té lásce. Inu, jsem asi romantik. Román je to krásný a doporučuji přečíst si i doslov.

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Čirou náhodou jsem narazila na anotaci a přes původní obavy o nápodobu zde již dříve zmíněných autorů, jsem ani na vteřinu nezalitovala rozhodnutí přečíst si tuhle knížku. Nejdříve rychlé seznámení s reáliemi a pak to začalo... Bylo to napínavé a moc to nedávalo smysl a pak BUCH a vše se završilo, dořešilo a mělo to hlavu a patu. Teda nějaké hlavy a paty tomu chyběly, ale to bylo v pořádku. Možná se někomu může zdát, že je to přitažené za vlasy, ale u téhle literatury se přeci nějaké to přitažení očekává.
Nedělám to moc často, ale... citát: "Vystřelil jsem a z jeho mozkomíšního moku se stal mozkomíšní aerosol."

06.08.2023 4 z 5