Aleen Aleen komentáře u knih

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Opět nedoceněný Gamache! Tentokrát pyká za rozhodnutí z minulého případu, ve kterém se mu na úkor jeho a jeho kolegů, podařilo odvrátit příliv smrtících drog do ulic. Tentokrát čelí přílivu stoleté vody, která se řítí na Quebeck, ale vlastně mu čelit nemá a neměl by ani hledat ztracenou mladou těhotnou ženu. Ale to by nebyl on, kdyby se vzdal!
Louise Pennyová mě pokaždé dokáže vtáhnout do děje a nenápadně mě odvést do světa mého oblíbeného, charakterního a skvělého hrdiny. Tohle prostě zbožňuju!

05.08.2023 5 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Neumím si představit, čím by mohly knihy o Fiškusovi (a Pettsonovi) ztratit u mě hvězdičku... Všechny jsou báječné.
A tahle je ještě vánočně výjimečná, více pohádková a také je v ní více písmenek, než v ostatních příbězích těchto skvělých protagonistů.
Velmi hezké, citlivé, jemné a láskyplné počteníčko.

05.08.2023 5 z 5

Sám sobě architektem Sám sobě architektem Veronika Haroldová

Na dobu vydání dost slušná kniha. Zklamaná jsem z toho, že se tu některé fotografie opakují v různých kapitolách. Jen jsem ji tak proběhla, protože mě úplně neoslovila. Ale pro někoho, kdo rozhoduje o novém zařízení domu, bytu, nebo chce stavět něco nového a zkoumá možnosti rozvržení místností, nebo zařízení, by se mohla hodit.

05.08.2023 3 z 5

Sangre Sangre Jose L. Benitez

Vraťte mi mou Lady Mechniku! Její do detailu propracované, do elegantních rámů z ozubených koleček a jiných technických drobnůstek zarámované, obrazy mi vraťte! Nechci tyhle manga ksichty s hranatými rysy Dolpha Lundgrena. Chci zpátky bledou, protáhlou tvář se smyslnými rty, anticky štíhlým nosem a zajímavě tvarovaným obočím! A naprosto nechápu proč si nechala o půlku zmenšit poprsí! Hele, příběh fajn, ale dokud bude Lady mít pusinku a pršáček Gejši, obličej jako krabici a plochý hrudník, nebudu schopná se na něj soustředit a budu muset ubírat hvězdy. A nepomohla ani ta indicie o její minulosti...

Lhář Loki Lhář Loki Jakub Ćwiek

Nečetla jsem samostatné díly, ale až komplet. A když to tu čtu, jsem ráda...
Loki není silná káva. Loki je silné černé kafe s frťanem LSD. Všichni víme, co je to za hajzlíka, přesto jej máme tak nějak zvráceně rádi. Ale pokud si někdo myslel, že když si ho najmou andělé, vylepší mu to charakter, šeredně se mýlil. Andělé totiž vedou tu svou šílenou válku a vzhledem k jejich pravdomluvnosti, ale i vychytralosti, se jim takový profi lhář hodí. V knize je najednou rozehráno několik různých dějů, které se postupně uzavírají, nebo čekají na uzavření a zároveň se otevírají nové. Při čtení se mému středoevropskému, v katolickém prostředí vychovanému, mozku podařilo hezky uspořádat záležitosti s Valhall
ou a Olympem.
Když se objevil (nechci spojlerovat, ale...) Prostě Tedy, přišel mi jako sympaťák, ale během chvilky jsem ho měla plné zuby. A ačkoliv se to dalo čekat, vyklubal se z něj ten největší ze všech HAJZLů. Loki je proti němu jen lump z 5.A. Apokalypsa mě drásala, nervy jsem měla na pochodu a vůbec jsem si neuměla přestavit, jak z toho autor, nebo Loki, nebo kdokoliv vybruslí, jak ty všechny srágory vybere...
A teď je mi smutno a stýská se mi. Po všem a po všech!

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Spořádáno poslechem.
Slaďoučké... Trošičku předvídatelné, takovým tím milým způsobem. Kniha u které může člověk úplně vypnout a jen si užívat těch nedorozumění a smiřování po jejich odhalení. Krásné popisy milého prostředí a láskyplné vyprávění o jídle. To mám ráda a každému příběhu to u mě přidává hvězdičku. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a pokud budu v podobném rozpoložení nebudu se upejpat sáhnout po další knize paní Caplinové. Tyhle ženské romány mi rozhodně vadí asi tak šedesátkrát méně, než Steelová :-)

05.08.2023 4 z 5

Obrazový průvodce stavebními styly Obrazový průvodce stavebními styly Petr Dvořáček

Kniha mě naprosto nadchla a uspokojila. Jako laikovi mi poskytla tolik informací, kolik jsem byla schopna absorbovat. Fotografická část je na skvělé úrovni. Úplná spokojenost!

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Takové holčičí čtení, plné jemných nuancí, tajemných náznaků a vtipů, vycházejících z rozdílů mezi pohlavími....... Ne! Je to zase velká bžunda, ve které je tolik originálních nápadů, že to člověka nutí říci: Kam na ty skvělé nápady chodí?

04.08.2023 5 z 5

Nové srandičky kočičí partičky Nové srandičky kočičí partičky Agnieszka Stelmaszyk

Takové přirozené pokračování prvních Srandiček. Opět velké nadšení u dospělých (já) i dětí (dívky 10 a 6 let). Pokud bude pokračování, ráda si u něj opět zarelaxuji.

Srandičky kočičí partičky Srandičky kočičí partičky Agnieszka Stelmaszyk

Jsem kočičí člověk, takže mě tahle mile pošahaná kniha nemohla minout. Líbila se mi. Opět mé oblíbené propojení příběhu s ilustracemi sehrálo svou roli. Knihu jsem poslala dál a oběma sestřenčiným dcerám se také líbila. To jsem ráda, protože příběhy téhle bláznivé party koček jsou celkem duchaplné, neokoukané a vtipné.

Híťovo kouzelné dobrodružství Híťovo kouzelné dobrodružství Dominik Landsman

Rozhodně nejde o knihu pro běžné čtenáře Dominika Landsmana! Spíše naopak, Vy to vůbec nečtěte! Fakt! Zato lidi, kteří mají rádi absurdní, ulítlý a trochu úchylný humor, by se mohli dobře pobavit. Já se pobavila velmi slušně. Nadchla mě již anotace, na tu jsem skočila a nelituji. Je to ujeťárna, jak blázen, plná nápadů. Ty vycházejí jak ze zesměšňování lidských slabostí, tak zesměšňování Hitlera. Podle mě jde o vrcholné sebevědomí autora!
Pár z mnoha překvapivých momentů: služebníci Matky Komety, Eva Braunová, ZrůdaCity, Kanibalové, Rybí lidé, Jeníček a Mařenka a spousty popkulturních odkazů.

04.08.2023 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Opět spousta originálních nápadů, opět spousta skvěle zpracovaných akcí. Prasárniček již poskrovnu, snad aby autor neztratil svou image, ale ta šťáva z minulých sérii, již tam není. Škoda...
Chvílemi si říkám, že píše, sice dost brutální, nicméně pohádky. To se mi líbí. Ta postapo depkoidní společnost, ty smutek nahánějící temné kulisy, ale na konci svítí paprsek naděje, že vždy může být lépe.

04.08.2023 4 z 5

Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad Klára Mandausová

Tohle je TAK nádherná kniha... S autorkou neskutečně propracovaných a nádherných kreseb Pavlínou Kourkovou jsem se poprvé "setkala" ve svém oblíbeném časopisu o celém Roce na venkově ( :-) ). Nadchla mě a já si dlouhé minuty prohlížela tu krásu. Když jsem zjistila, že vyšla tato kniha, nemohla jsem odolat a musela si ji přinést domů. Je naprosto skvostná a já ji žeru!

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Dostala jsem důvěryhodné doporučení a zpětně za něj velmi děkuji! Protože tato neotřelá tak trochu detektivka, vycházející ze zásad mindfulness, mě příjemně pobavila. Autor vtipně manipuluje myslí unaveného, a do kouta zahnaného muže, právníka mafie, ale hlavně otce a také trochu manžela. I když možná spíše hlavní hrdina manipuluje zásadami všímavosti, aby si ospravedlnil své jednání :-) Musím přiznat, že jsem fakt hodně držela palce, aby mu ta vražda prošla!

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Kniha je celkem poutavá, ale psaná zvláštně, jakoby plytce. Možná je to tím, kolik témat je v v ní obsaženo. Tolik jsem jich v jednom titulu na téma židovské genocidy během II. světové války ještě nepotkala a to jsem jich přečetla řadu. Možná i tím je způsobené mé nižší hodnocení. Jako by autorka chtěla hlavně těžit z oblíbenosti tohoto tématu a navíc "narvala" do jedné knihy tolik různých věcí. Nicméně na toto téma jde o poměrně dobrý román. Poslouchala jsem audio knihu - velmi pěkné provedení.

12.07.2023 3 z 5

Wahala Wahala Nikki May

(SPOILER) Závěr byl pro mě strhující, ale cesta k němu lemovaná tolika schůzkami mezi všemi čtyřmi protagonistkami, že mi po chvíli splývaly. To bylo celkem opruzující. Nicméně docela dobře bylo , jak mi všechny lezly na nervy. Tím se kompenzovala ta nuda. Snad od začátku bylo jasné, že je Isobel mrcha a celkem brzy vycházelo najevo, že je nejspíš i psychopat, takže žádné překvápko...
Nejlepší na knize byly bonusy - recepty od Ronke...

12.07.2023 2 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Netušila bych, jak mě může zaujmout kniha o výchově problematických dětí. Jen mě zajímalo, jak tato uznávaná autorita píše. A píše netradičním způsobem, srdcervoucím, ale zároveň s nadhledem. Je znát, že nejde o spisovatelku, ale v celku to působí úplně přesně, jak má.
Naprosto mě ochromila představa, že společnost ví, čím si tahle holčička prošla a prochází a přesto ji nechá v prostředí, které by svedlo na scestí i leckterého dospělého člověka. Naprosto neskutečné, strašlivé a příšerné! Kolik může být někomu naloženo již od dětství?!? Jak "děj" postupoval, nevěřila jsem, že může být ještě hůř...a bylo. Je jasné, že se takové věci dějí, ale jeden nechápe, že se dějí v sociálně "civilizovaném" světě. Přesto příběh vyznívá optimisticky a za to jsem paní Hayden vděčná.

12.07.2023 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Naprosto neskutečně rozsáhlá sága, zahrnující životy, pocity a okolnosti života několika generací , které byly spojeny s usedlostí uprostřed Austrálie. Navléká jejich osudy jako korálky na nitku, která všechny nakonec stejně přivede zpět na Drogidu a všichni to tak chtějí. Přestože místy skáče děj o mnoho let, je vždy vše doplněno popisem změn, které proběhly a měly dopad na vývoj postav. Naprosto strhující je v knize všechno: popisy přírody, nahlédnutí do myslí jednotlivých protagonistů, atmosféra místa i děje... úplně celé vyprávění - zcela chápu nadšení předchozí generace z tohoto literárního skvostu, i z filmového zpracování (seriál), v čemž, samozřejmě, hrálo roli i obsazení. Trochu si jej, stejně jako jiní čtenáři, z dětství pamatuji, ale rozhodně mi neutkvělo, jak těžký život většina postav měla, co vše museli překovat a jak trpělivě vše snášeli. Jsem unesena, stržena od úplného začátku! A nechápu, jak jsem mohla tak dlouho odkládat setkání s tímto nádherným dílem, plným pochopení pro lidské duše, jejich slabostí i sílu.
Posloucháno jako velmi zajímavě zpracované CD, kdy se pěkně střídají interpreti pro mužské a ženské aktéry.

01.07.2023 5 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Překvapení. Kniha není detektivka, ale sonda do duše i do kultury. Mnohem svižnější, než jsem čekala. Ačkoliv je z anotací jasné, o co v příběhu půjde, nenudila jsem se. Vše bylo řečeno, ale ne prvoplánově. Sice jednohubka, ale hned na ni nezapomenu, jako na spoustu jiných knih, které čtu.

01.07.2023 4 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Příběh matrjoška: spisovatelka píše o spisovatelce, která píše o herečce... která si píše deník. Velké babrání se sama v sobě. Většinu knihy dívka, později žena řeší jestli bude, nebo nebude herečka, jestli je, nebo není herečka, jestli se líbí mužům. A spisovatelka přitom tvrdí, že ji všichni kolem zbožňovali. Olga i Jarmila jsou čím dál, tím víc depresivní. To vše by se celkem snadno dalo vyjádřit na polovině stránek. Málo děje, hodně vnitřního prožívání, které se hodí spíše pro specifické čtenáře, pro mě již trochu nuda.

05.03.2023 3 z 5