Albina Albina komentáře u knih

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Všechny výtky už vznesli ostatní, je zbytečné je opakovat.

22.02.2021 1 z 5

Deník odbarvené blondýny Deník odbarvené blondýny Božena Svárovská (p)

Nezvládla jsem víc než padesát stran. Pořád dokola ty samé jalové řeči, v textu plno chyb, odpudivé ilustrace ....

20.08.2019 odpad!

1984 1984 George Orwell (p)

Tu knihu jsem nedokázala dočíst, jak mě deprimovala, a přitom ji vůbec nepovažuju za špatnou.

20.01.2016 4 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Zrzavý Orm je kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem a ke které jsem se už několikrát vrátila. Chytila mě její atmosféra i obraz krajin, do kterých se Orm na svých cestách dostal. Zamilovala jsem si drsné válečníky, kteří nejenže si nestěžovali na osud, ale chválili svoje štěstí, i rozhodné a statečné ženy: Orm, Olof Motýl, i historická postava, král Harald Modrozub (odtud Bluetooth, btw), Ormova matka Asa, jeho dcera Ludmila. Líbil se mně i drsný humor - historka o pěstěných vlasech jednoho z Vikingů.

17.01.2016 5 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Aby člověk docenil hodnoty Sapkowského obrazu husitské doby, je asi potřeba větší životní i čtenářské zkušenosti. Já jsem se nemohla dalších dílů dočkat natolik, že jsem dokonce na internetu četla ukázky v polštině, a kamarádka, které jsem knihy půjčovala, na mě naléhala, ať další díl napíšu sama, když to Sapkowskému a Komárkovi trvá tak dlouho. :)

17.01.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Hodně lidí ji chválí, a tak jsem si ji taky přečetla. A nebyla jsem zklamaná. Vlastně v jednom ohledu ano - trochu mně vadila nekonzistentnost mluvy bohyní, v zaklínání používají autentické nářečí, v běžné řeči mluví spisovně. Přivítala bych, kdyby postavy mluvily přirozeně, dalo by to knize další rozměr.

17.01.2016 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Zápletka sice trochu překombinovaná, ale jinak solidní počtení.

17.01.2016 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Ačkoliv jsou kritikou výše hodnocené jiné Kunderovy romány, mým favoritem je Žert, a tomu se podle mého názoru vyrovná už jen Nevědomost, která bohužel zatím nevyšla česky.
V obou je knihách je cynicky nahlížena směšnost téměř veškerého lidského počínání. Ona je vůbec směšnost přítomná skoro ve všech jeho dílech, ale v těchto dvou hraje skoro hlavní roli.
I za Nevědomost plný počet hvězd.

16.01.2016 5 z 5

In Nomine Sanguinis In Nomine Sanguinis Miroslav Žamboch

Po přečtení této knihy si kladu otázku, jestli ostatní čtenáři nedávají tolik hvězdiček jen ze setrvačnosti...
Já mám Žambochovy knihy ráda a vracím se k nim, protože dokáže napsat čtivý příběh s výbornou atmosférou a propracovanými postavami, ovšem tato kniha prakticky všechno z toho postrádá.
Hrdina Oziáš i jeho partnerky jsou ploché postavy, jejich jednání nemá jinou než slovně proklamovanou motivaci (snad jen s výjimkou Evelyn), děj je tak přímočarý, že až nudí.
Z děje a jednání postav není poznat rozdíl mezi upíry a vlkodlaky a výklady o upírech a upírské historii působí strojeně a do příběhu nezapadají.
Upíři a vlkodlaci evidentně nejsou Žambochova doména. Když Žambochovy upírské příběhy srovnám s Kulhánkovými, dopadá to srovnání pro Žambocha žalostně.

27.12.2015 1 z 5

Londýn prostě žeru Londýn prostě žeru Lenka Požárová

Kniha je obsahově velmi zajímavá a pestrá - zážitky kombinované s recepty, fotkami, informacemi o exotických kuchyních, o městě samotném, a doporučeními, kde se dobře najíst, kam si zajít a co zajímavého vidět a zažít. Skvělé.
Nicméně mám výhrady k jazykové stránce. Jazyková korektorka nevychytala překlepy, chyby a některé neobratnosti v autorčiných vyjádřeních (např. PYTLEMI, DĚTI JSOU ZVYKLÍ; to, že Skotové jsou spořiví, není POVĚRA atd.) Nelíbí se mně ani barevný tisk – podání barev neodpovídá skutečnosti.
Naštěstí to jsou podružnosti, pihy na kráse jinak velmi povedené knihy.

07.03.2021 4 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Otrava. Všechny moje výtky se vyskytují už v předcházejících komentářích, tak se nebudu opakovat.

27.11.2018 2 z 5

Vedra Vedra Lee Child

S Reacherem se setkávám docela pozdě, a tak prostě čtu knihy jednu po druhé. Taky si čtu čtenářská hodnocení a pokaždé se hodnocení pohybují od odmítavých po nadšená. I já mám svůj žebříček obliby a tato kniha je podle mě zatím z prvních pěti nejlepší. Třeba i proto, že se člověk musí rozhodnout, jestli Carmen věřit, nebo ne. Svoje hraje i prostředí texaského venkova, rodinné vztahy, vztahy mezi bílými a Mexičany. No a samozřejmě i děj samotný - evidentně se něco chystá, ale co? A kdo za tím stojí a proč? Kdo lže a kdo mluví pravdu?
Navíc se mi od Childa líbí, že dává čtenáři možnost na základě indicií odvodit pachatele.

02.02.2018 5 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Přečetla jsem už několik knih s Fidelmou a Eadulfem, ale navzdory tomu, že autor označuje Eadulfa jako člověka s bystrou myslí a schopností odhadnout lidi, se on často chová jako úplný hlupák.
V tomto případě se napřed okamžitě ztotožní se závěrem, že opata zavraždil a okradl irský mnich, a neústupně ten postoj hájí. No a potom ještě několikrát zbrkle a zcela nesprávně vyhodnotí skutečnosti s případem spojené. To není projevem ani bystré mysli, ani schopnosti odhadnout lidi, ale spíš dokladem tuposti
Kostrbatý překlad knize taky hvězdičky nepřidává.

10.10.2017 3 z 5

Dáma v modrém Dáma v modrém Naďa Horáková

Jsem zcela pro českou detektivku, protože české prostředí jí dává další rozměr. Tato je docela povedená, i když je hodně zalidněná a místy jsem se trochu ztrácela.

14.12.2016 4 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Výborná kniha, skvělé počtení.

13.02.2016 4 z 5

Cesta slávy Cesta slávy Jeffrey Archer

Kdyby mi někdo nabídl, ať si přečtu knihu o horolezcích, s díky bych odmítla. Naštěstí v tomto případě jsem přečetla první odstavec a už jsem knihu nedokázala odložit. Mallory byl úžasný člověk a Archer o něm napsal poutavý a velmi čtivý příběh.

08.02.2016 5 z 5

Stopka & spol. Stopka & spol. Rudyard Kipling

Tato kniha mě provázela koncem dětství, bavil mě autorův humor, a teprve v době googlu jsem si ujasnila, co znamenají japonské výrazy TOKONOMA a ŠIBUIČI a jak vypadá HLODÁŠ.

08.02.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Thrillery nejsou velká literatura, je to literární spotřební zboží, tudíž je poněkud naivní očekávat od nich hlubokomyslné myšlenky nebo se chtít k nim vracet.
Tato kniha je v rámci svého žánru dobré počtení, s osobitými postavami a zajímavě vystavěným dějem. Všechny tři hlavní postavy jsou nešťastné, upínají se ke snům a falešným nadějím, lžou sobě i okolí, hroutí se pod tíhou minulých skutků, o kterých se čtenář dozvídá pomalu a postupně.

01.02.2016 4 z 5

Konec civilisace Konec civilisace Aldous Huxley

Dnes mě ta kniha děsí míň než kdysi, protože Huxleyova vize budoucnosti se současnými geopolitickými změnami bledne.

01.02.2016 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Výborná kniha, člověka z ní mrazí, protože to, co se děje ve Stepfordu, nápadně připomíná skutečnost - akorát na unifikaci žen v reálném světě tlačí módní a lifestylové časopisy, reklama, celebrity apod. Podobné téma, jen zasazené do reálného světa, je i v knize Sinclaira Lewise Hlavní třída.

01.02.2016 5 z 5