Akléda_ Akléda_ komentáře u knih

Velmi anglická vražda Velmi anglická vražda Verity Bright

Po Každý z mé rodiny někoho zabil jsem doufala, že tohle bude další vtipná detektivka, bohužel tady ale fungovala jen půlka toho, co knížka slibuje. Bylo to vtipné, uchechtávala jsem se a bavily mě obzvlášť scény s Eleanor a majordomem Cliffordem, ale ta detektivní linka pokulhávala. Přišlo mi, že hlavní hrdinka úplně náhodně obviňovala lidí kolem sebe a jen díky Cliffordovi jí to nějak vyšlo. Konec mě nepřekvapil, ale to jen z toho důvodu že když náhodně obviňujete všechny okolo tak se podle mě nedá čekat, že by z toho vzniklo něco překvapivého. Jo, sice se to četlo skvěle a ta doba roku 1920 je taky moc hezky popsaná, ale chyběla mi tam prostě velká a důležitá část toho, na čem knížka staví. Uvidíme zda se pustím do dalších dílů, bavilo mě jak mě to bavilo, ale detektivka to za mě prostě byla špatná. Pokud si chcete přečíst fakt dobrou vtipnou detektivku, tak běžte do Každý z mé rodiny někoho zabil.

30.07.2023 3 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Koukám že půjdu dost proti proudu, ale bohužel, mě tohle nijak závratně úžasné nepřišlo. Nutno říct, že jsem váhala, zda se do knížky pustím, po debatě s kamarádkou, která mě na čtení dost nalákala, jsem si řekla, že nakonec jo. Přečtení sice nelituji, ale kdybych knížku minula, asi by mě to tolik nemrzelo. Musím ale uznat, že námět a celý ten příběh je fakt super. Je to tak trochu variace na Sedmero krkavců, které já jsem teda nikdy nemusela, ale tady mě to bavilo. Pouto Shiori a jejích bratrů bylo vykresleno moc hezky, na rozdíl od romantické linky. Já vám nevím, ale prostě jsem jim to nějak nevěřila, hlavně teda ze strany Shiori. Jako postavy samotné byly fajn, ale když byly spolu tak tam ta jiskra prostě nebyla. Četlo se to docela dobře, bavily mě ty pírka na začátku každé kapitoly. Stejně tak mě bavilo to originální prostředí, se kterým se já osobně tolik nesetkávám. To všechno bylo moc fajn, ale bohužel mě knížka nijak nevtáhla a já tak plula spíše po povrchu, než že bych to prožívala s hlavními hrdiny. A bohužel musím teda říct i to, že jsem dost věcí odhadla a nemohlo to být kvůli tomu, že bych znala Sedmero krkavců, jelikož ty jsem kvůli své nevoli nikdy nečetla ani neviděla. Za mě je tedy finální pocit lehce nadprůměrný díky prostředí a originalitě, jinak by to ale bylo dost typické YA čtení.

09.07.2023 3 z 5

Moje rudá knížka Moje rudá knížka Lenka Blažejová

Po knížce jsem pokukovala už dlouho a tak jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Byla jsem překvapená, že i když sama menstruuji už cirka osm let a menstruace je téma, o které se zajímám i mimo svůj cyklus, dozvěděla jsem se dost nových informací. Knížka je příjemně hravá a zároveň nenásilnou formou vzdělává, což mi přijde super. Ilustrace jsou nápadité, líbí se mi, že je vše provedeno s výraznou převahou červené. Knížka je hrozně roztomilá a dozvíte se od každého něco, ať už přímo o menstruační krvi, o cyklu, o pomůckách nebo i o spoustě dalších věcech. Jsem moc ráda, že taková kniha vznikla a doufám, že se dostane k co nejvíce lidem. Já mám v plánu jí dát přečíst svojí mladší sestře a svému příteli, protože i když se menstruace může zdát jako čistě holčičí téma, není tomu tak.

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Když jsem viděla to vysoké hodnocení tady, tak jsem se trochu zlekla. Čtenáři této knihy jí buď vychvalují do nebes, nebo říkají, že by šla zkrátit na polovinu. Vzhledem k tomu, že mně už i Hypotéza lásky, další typický příklad romcom knih, přišla dlouhá, jsem si byla skoro jistá, že se budu řadit k té druhé skupině. A nevím co se stalo, ale PANEBOŽE tohle bylo TAK skvělý! Já fakt nevím, jak je možné, že mě 456 stran hate to love romantiky s fake dating linkou mohlo bavit, ale fakt bavilo! Autorka prostě zvládla udělat nějakým zázrakem to, že všechno co chcete a potřebujete k tomu abyste si tohle čtení užili, tady prostě funguje. Vtip, romantika, šílená španělská rodina, prostředí Španělska, všechno je to boží. Mě tady dokonce bavila i ta hate část, což se většinou fakt neděje. Bylo to prostě boží, miluju Aarona, užívala jsem si každou stránku a od autorky nutně potřebuju víc. Pokud hledáte knížku na léto, nebo i jakékoli jiné roční období samozřejmě, po tomhle sáhněte. Nebudete litovat.

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Tak oficiálně můžu říct, že Prašina je s každým dílem lepší a lepší. Dokonce mě až mrzí, že jsem jí sfoukla za pár měsíců a teď mi zbývají jen doplňkové komiksy a nic víc. Opět jsem poslouchala jako audioknihu namluvenou Matoušem Rumlem a opět nemůžu být více spokojená. Baví mě prostě jak si s tím hraje, jak zvládá intonaci, jak se krásně poslouchá i to, jak nemá žádné ostré sykavky. Dokonce mi v tomhle díle už tolik nevadily hudební přechody. Mám ale dojem, že jsou stále stejné, takže jsem si na ně jen možná konečně zvykla, nevím. Příběh jako takový byl opět boží - záhady, dobrodružství, kamarádství, tajemná Prašina a tady už i trocha romantiky. Je to prostě skvěle namixované tak, aby to spolu všechno fungovalo. Navíc jsem teď mohla ocenit, jak to do sebe všechno zapadá a jak to má autor promyšlené už od začátku. Neříkám teda, že jsem nic nikdy neodhadla, ale vždy až když se to blížilo. Baví mě, jak tahle série funguje jako celek i jako jednotlivé díly, trojka se za mě stává tím nejlepším. Moc doporučuji, zvlášť pokud máte ve svém okolí někoho, kdo je cílovka, ale zároveň i pokud cílovka vůbec nejste. Já si to užila i tak.

09.07.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Konečně jsem se také pustila do všemi opěvované série Romantických útěků a musím říct, že to bylo mnohem lepší, než jsem čekala. Doufala jsem v příjemnou oddechovku a dostala jsem mnohem víc. To prostředí Dánska, které bylo krásně vykreslené, postavy, které mě bavily a uvěřitelná a moc hezky provedená romantická linka i s trochou new adult vložkou byla prostě boží. Líbilo se mi i pracovní prostředí, moc hezky se to četlo a mělo to i důstojný konec, který dával smysl, měl význam a nebyl tam jen pro zbytečné drama. Stejně tak epilog, který byl moc hezký, oceňuji také citlivě vloženou queer linku. Několikrát jsem se u čtení culila a smála, bylo to vtipné a překvapil mě i vývoj hlavní hrdinky, kterým si za celou dobu prošla. Pokud hledáte fakt dobré romantické čtení, které vás bude bavit, bude mít vše co by dobrá romantika měla mít, bude se to nádherně číst a navíc vás to zavede do netypického prostředí, Kavárna v Kodani je přesně pro vás.

09.07.2023 5 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Woohooo, tak tohle bylo hodně silné čtení. Kdybych knížku neměla v rámci #spoluprace s #humbookblogeri tak bych se k ní tak rychle nedostala a byla by to obrovská škoda. Knížka je to sice velmi útlá, ale na každé její stránce se skrývá bolest a boj sama se sebou. Obdivuji autorku, že šla s něčím tak osobním ven, protože to muselo chtít hrozně moc odvahy. Autorka si toho zažila opravdu hodně a to ne z toho dobrého hlediska. Z jedné závislosti skákala do druhé, protože tak se mohla aspoň na chvíli zbavit té první. Já osobně mám hodně ráda autobiografické příběhy, zvlášť ty, kde můžeme vidět jak se člověk potýká s nějakou nemocí nebo závislostí. Mám tak možnost vidět, jak o tom "postižený" člověk přemýšlí, co ho k tomu dovedlo a jak kvůli nemoci/závislosti uvažuje. Jediné co vám může dát víc, je vlastní zkušenost, kterou v tomto ohledu nemám a netoužím mít. Z tohohle čtení mi bylo nevolno, ale zároveň jsem se i několikrát zamyslela a měla tendenci si některé myšlenky vypsat. Líbilo se mi, jak to bylo autentické a byla jsem nadšená z toho, že autorka studovala na stejné střední a dokonce byla u nás na vesnici :D Klidně by mě zajímalo ještě více jen o samotné anorexii, ale tím jak to je všechno propletené se vším, tak chápu proč je v druhé polovině knížka od tohoto tématu trochu odkloněná. Myslím si, že je fajn si jednou za čas přečíst i takové dílo, které vás ochromí tím, co vše se v něm skrývá. Přesně taková je tahle knížka. Tím, že není nijak dlouhá si myslím, že jí učte každý a dozvíte se toho opravdu spoustu. Jsem si skoro jistá, že to bude jedna z nejlepších knih tohoto roku.

23.06.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Pokud jste zarytý čtenář fantasy, ale zároveň si chcete trochu odpočinout, ovšem nehodláte se fantasy vzdát, tohle je přesně pro vás. Hlavní hrdinka orkyně, která se ale rozhodne, že si založí kavárnu je prostě boží, stejně tak jako Tandri a ostatní vedlejší postavy, které v průběhu příběhu poznáme. Moc se mi líbilo, že jsme viděli důležitost přátelství a toho, že práce by pro nás neměla být celý život. Bylo to vtipné, zároveň i romantické, což jsem nečekala a už vůbec ne, že to nebude úplně hetero. Při čtení jsem se několikrát culila a měla úsměv na rtech, cože bylo přesně to, co jsem doufala, že knížka zvládne vyvolat. Překvapilo mě teda, že příběh jako takový končí už někde padesát stran před koncem. Poté totiž následuje rozhovor s autorem a bonusová kapitola, kde se dozvíme co se dělo před první kapitolou knihy, což mi přišlo moc fajn. I přes to, že se hlavní hrdince většinu času daří tak tu máme i nějaké karamboly, ze kterých se ale za pomoci blízkých lidí zvládne dostat. Bavilo mě zasazení fantasy postav do tak "primitivního" příběhu, kde jsem je viděla z úplně jiné perspektivy. Na vypnutí úplně ideální četba, rozhodně mám v plánu pustit se do dalších podobných knih.

23.06.2023 4 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Chtěla jsem něco, co budu mít rychle přečteno, bude to queer a bude mě to bavit a přesně to jsem taky dostala. Pokud jste fanoušky Srdcerváčů, tak je pro vás tahle knížka nutnost. Dozvíte se tu jak Srdcerváči vznikali, jak vypadaly první kresby, čím se autorka inspirovala, máte tu přehled spousty postav z komiksů a dostanete i mini komiksy, které hezky doplňují samotné komiksy. Prostě a jednoduše, pokud vám přijde, že je to už dlouhá doba co vyšel poslední díl a chcete víc, tohle je úplně ideální. Culila jsem se u toho stejně jako u komiksů, bavilo mě to, přečteno jsem měla asi za hodinu a půl a moc jsem si to užila. Navíc ty přehledy postav budu rozhodně používat i v případech, kdy budu číst komiksy a budu mít bordel v tom, kdo je kdo, což se mi stává docela často. Celá knížka je dokonce krásně barevná a moc hezky graficky vypiplaná, takže je to zároveň i pastva pro oči. Jediné co mi vadilo, bylo, že když samotná autorka dodávala něco ke kresbám a postavám, tak moc často používala vykřičníky. Reálně je za každou druhou větou místo tečky vykřičník, což mi po těch 160 stranách přišlo už fakt moc. Je to ale maličkost, která mi nijak nezkazila celkový dojem z knihy. Miluju, bylo to boží a fanoušky by tohle rozhodně nemělo minout!

03.06.2023 5 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Víceméně jsem dostala to co jsem chtěla a ve výsledku jsem spokojená. Četlo se to hezky, ta ořízka je NÁDHERNÁ a já se do příběhu dokázala dostat a užít si ho. Erotické scény se mi líbily, i když to vždycky vyšlo tak, že jsem je zrovna četla někde v buse. Dokonce jsem čekala, že jich tam bude víc. Cassie jako hlavní hrdinku jsem si kupodivu oblíbila dost, líbilo se mi, jak si nenechala **** na hlavu a dokázala se postavit sama za sebe. Bylo to fakt vášnivé čtení, ve kterém mě bavilo i to, že ta jiskra mezi nimi fungovala a udržovala mě ve stavu, kdy jsem pořád chtěla víc. To se moc povedlo a doufám, že se třeba v budoucnu dočkáme druhého dílu i u nás, byla bych za to moc ráda. První půlka knížky je teda za mě lepší než ta druhá, v té se už trochu točíme v kruzích a děje se tam pořád to samé. Bylo ale fajn kam až se to vystupňovalo. Konec jako takový byl za mě až moc přeslazený, nemyslím si, že by tento konec odpovídal tomu, jak se postavy chovaly v průběhu knihy. Na druhou stranu jsem ale i trochu ráda, že dostaly svůj "hezký" konec. Cením i to, že se autorka snažila zapojit nemoc, musím ale říct, že jsem to úplně nepochopila a bylo by fajn, kdyby se to v knize objevilo už mnohem dříve, takhle jsem byla akorát zmatená a přišlo mi to trochu na sílu. Dává to sice smysl, ale byla bych ráda za nějaké větší vysvětlení a práci s tím prvkem po celou dobu, ne až na konci knihy. Celkově jsem ale spokojená, dostala jsem to co jsem chtěla a pokud hledáte nějakou temnou erotiku, tohle by mohlo být ono.

03.06.2023 3 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

Jsem neskutečně ráda, že jsem se do téhle knížky pustila, tohle mě fakt bavilo. Autorův humor a s tím související styl psaní, kdy vám říká kdy bude vražda, co se v příběhu stane a co ne, je na jednu stranu bizár, ale na stranu druhou mě to bavilo. Po začátku jsem předpokládala, že to celé bude jen o tom humoru, ale ona je tady opravdu i detektivní zápletka. Ten konec mě velmi překvapil, nechápu jak jsem si to mohla nespojit, když jsem to celou dobu měla před sebou a ještě mi to autor prakticky strčil pod oči. Líbilo se mi to moc, bylo to čtivé a prostě jsem si to celé moc užívala. Jediná moje výtka putuje k množství postav, kdy jsem se ztrácela a nevěděla kdo je čí co, zda je tohle ex něco, bratr nebo teta ze třetího kolene. Zase jsme ale díky tomu měli knížku rozdělenou do několika částí, ve kterých jsme měli možnost blíže sledovat jednotlivé postavy a to se mi líbilo. Jako celek rozhodně doporučuji, mám v plánu v tomhle žánru pokračovat a tohle bylo skvělé na začátek.

02.06.2023 4 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Pokud je knížka populární v zahraničí, zvlášť na TikToku, je velmi jednoduché, abych se těšila i na její české vydání. Tady jsem ale nějak nepochopila proč je knížka tak populární, mně přišlo, že to za ten hype rozhodně nestálo. Ze začátku to vypadalo fakt dobře - temná atmosféra, nelítostná hlavní hrdinka a piráti. Bomba. Zhruba ve třetině se ale naši hlavní hrdinové potkají a od té doby to jde jen dolů. Doufala jsem, že knížka neztratí svůj potenciál kvůli romantické lince. Říkala jsem si, že tohle by mohla být ta jedna knížka, kde to bude jinak a hlavní hrdinka bude fakt nelítostná stvůra. No bohužel, to se nestalo. Já jsem milovník romantiky v knížkách a většinou romantiku potřebuju vždy a všude. Když se tam ale nehodí, tak bych ji tam nedávala. Tohle byl přesně ten případ. Nevěřila jsem tomu, co se mezi Lirou a Elianem vyvinulo a od té doby co se mezi nimi začalo něco vyvíjet, mě to prostě přestalo bavit. Věděla jsem, jak to skončí a příběh mi od té doby prostě neměl co nabídnout. Ani mě to už pak moc nebavilo číst, musela jsem se do knížky chvílemi nutit. Závěrečná bitva byla fajn, ale konec jako takový mi přišel neskutečně přeslazený, vzhledem k tomu, jakou knížka na začátku nastavila atmosféru. Údajně by měl být i druhý díl, který teda nevím o čem bude, ale ráda bych to zjistila. Že bych se do toho ale nějak hrnula, to úplně ne. Prostředí pirátů bylo na začátku fajn, ale úplně extrémně mě neuhranulo. Za mě je tohle bohužel nakonec dost průměrná YA záležitost, kterou můžete úplně v pohodě minout.

25.05.2023 3 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Pokud hledáte nějaké velmi pozitivní čtení, které budete mít rychle prolistované, zalepíkujete si ho a budete se k němu moct vracet, Panda a dráček je přesně pro vás. Já si knížku dávkovala v období maturit a přijímaček a byla to přesně ta dávka motivace a pozitivity, kterou jsem potřebovala dodat. Našla jsem si tam spoustu krásných myšlenek, až mě překvapilo jak moc blízké mi to bylo. Autor vychází z buddhismu a jelikož jsem ateista, čekala jsem, že mi to nebude tak blízké. Stejně se mě to ale dokázalo hluboce dotknout a jsem si jistá, že se minimálně k těm zalepíkovaným pasážím budu vracet. Nádherné ilustrace jsou jen božím bonusem. Pokud si chcete rozjasnit zasmušilé dny, tohle vřele doporučuji.

25.05.2023 4 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Ze školy jsem věděla, že tohle nebude lehké čtení, ale že to bude AŽ TAK drsné, to jsem fakt nečekala. Příběh dítěte, kterému zemře matka a pak ho v životě čeká jen šikana, posměch, splín a opravdu ošklivé zacházení od ostatních "členů rodiny". Na těch pár desítek stranách jsem prožila velmi hluboké a velmi negativní emoce, ale to jen svědčí o tom, že na dobré dílo nepotřebujete stovky stran. Líbilo se mi, jak o skoro žádné postavě nevíme, jak se jmenuje, dodávalo to na odosobnění, které celý příběh posouvalo ještě více do depresivní roviny. Pokud vám nevadí číst o nehezkých věcech, zvlášť v souvislosti s malým dítětem, tak do knížky rozhodně jděte. Není teda napsána vůbec čtivě, je tam spousta starých pojmů, kterým jsem nerozuměla. Stejně to ve mně ale něco zanechalo a pokud takové knížky máte rádi, tak s chutí do čtení. Jen se připravte, že vás to poznamená a to rozhodně ne v žádném pozitivním slova smyslu.

24.05.2023 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Na každý další HumbookTip jsem zvědavá, protože tyhle knížky by se měly něčím odlišovat od ostatních. Minimálně já to tedy očekávám a jsem ráda, že Korunní princezny mě nezklamaly. Ze začátku mi to atmosférou hodně připomínalo Barbie princezna švadlenka, potom to byla taková temnější Disney pohádka a pak už se to vydalo jiným směrem, pořád mě to ale dost bavilo. Ten svět je tu popsaný moc hezky, i když jsme z něho neviděli asi zase úplně tolik a rozhodně by se na tom dalo ještě zapracovat. Stejně tak magie je hezky vymyšlená, za mě to dávalo smysl a užívala jsem si to. Líbil se mi motiv toho, jak Rose o Wren vůbec neví a když to zjistí, můžeme sledovat jaké má ohledně toho pocity. Moc hezky autorky pracují se vztahy a s city, ať už ohledně sester, samotných čarodějů a jejich "spolku" nebo i romantické linky. Na začátku jsem úplně nevěděla kam se to vyvine, ale ve výsledku jsem byla spokojená. Hezky bylo popsané i to samotné čarodějnictví, to mě hodně bavilo. Jen mi přišlo, že zvraty, které se v knížce odehrály byly všechny očekávatelné, minimálně mě tedy nic z toho úplně neohromilo. Taky si myslím, že by se knížka dala trochu zkrátit, někdy okolo půlky mi přišlo, že trochu ztrácí tempo, ale pak se to zase zlepšilo. Celkově jsem tedy spokojená, spojení dvou autorek velmi dobře fungovalo, já si to užila a těším se na pokračování.
#humbookblogeri #spoluprace

16.05.2023 4 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

Kdybych přečetla jen první polovinu knihy tak napíšu, že se hlavní hrdinka nedala vystát a proto to bylo děsné. Já mám ale knížku přečtenou celou, takže můžu říct, že vzhledem ke konci a k tomu, jak se to všechno celkově vyvinulo Nory chování dává smysl a já tak nemám úplně důvod do něho rýt. Knížka to byla velice zajímavá, četla se dobře a vlastně se odehrává na poměrně malém časovém prostoru i s malým množstvím postav, ale stejně to bylo zvládnuto skvěle. Někde v půlce jsem se bála, že se to ubírá směrem ke klasickému dramatu alá komedie del arte, naštěstí se tomu tak ale nestalo. Knížka se mi líbila a jsem ráda, že jsem si jí přečetla, mezi moje top top klasiky se ale nezařadí.

05.05.2023 4 z 5

Kolektiv Kolektiv Alison Gaylin

No tak bohužel musím říct, že tady jsem trochu zklamaná. Dle anotace jsem očekávala extra napínavé čtivo, kde se budou matky bít za svoje neprávem zemřelé děti. A ta myšlenka tam je, u ní to bohužel ale končí. Tahle zápletka byla zpracována dost chabě a spíše to na mě celé působilo jako nějaké psychologické drama než thriller. Napínavé to totiž bylo až na posledních pár desítek stranách a to celou knížku prostě nezachrání. Celý nápad Kolektivu byl fakt zajímavý, nebylo to ale zpracované tak, aby mě to dokázalo zaujmout. Na konci jsem sice dostala překvapivý zvrat, ale nevím jestli jsem na to potřebovala čekat celou knížku. Nějak mě to prostě nedokázalo dostat do té správné atmosféry a já z toho po dočtení měla takový ten pocit "hm tak tohle jsem přečetla, co tam máme dál" což mě fakt mrzí.

05.05.2023 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Asi nemá moc cenu tu rozepisovat názor na každou povídku, jelikož po sescrollování dolů si můžete jednotlivé povídky rozkliknout a vidět jak jejich hodnocení tak komentáře ke každé zvlášť. Co ale chci říct je to, že jsem extrémně nadšená. Jasně, je to pořád povídková sbírka a nejspíše vám nebudou sedět všechny povídky do jedné, ale i tak si myslím, že je tohle skvost. Ještě nikdy jsem nečetla povídkovou sbírku, kde by nebyla žádná vyloženě špatná povídka a vlastně všechny byly fajn, až do teď. Navíc je tahle knížka fakt vymazlená po všech stránkách, takže si jí užijete i z vizuálního hlediska. Když jsem zprůměrovala hodnocení jednotlivých povídek, vyšlo mi celkové hodnocení 4,5* ale já se rozhodla dát těch 5*. Tahle knížka si to totiž fakt zaslouží a i když už je to nějaká doba, co jsem jí dočetla, pořád na ní myslím. Nedivila bych se, kdyby to byla jedna z nejlepších knih tohoto roku. Na závěr za sebe vyzdvihnu dvě povídky: elen[a] a Květ ze všech nejkrásnější. Ty se mi zaryly do paměti nejvíce a věřím tomu, že se k nim ještě s radostí vrátím.

05.05.2023 5 z 5

Úsvit temna Úsvit temna C. S. Pacat

Uhuuu tak tady jsem vůbec nečekala, že by to mohlo být tak dobré a ono jo! Tohle mě extrémně bavilo, v tom, kolik zvratů se v knížce nachází mi to připomínalo Ranhojičku, stejně tak jako to, jak moc mě jednotlivé zvraty dokázaly překvapit a to jak v průběhu celé knížky, tak hlavně ten na jejím úplném konci. Líbila se mi ta magie, jak se to odkazuje na starý svět a vlastně nikdy nemůžeme vědět kde nás co čeká. Líbilo se mi, jak to bylo celé magií propletené a zároveň to bylo takové hodně temné. Willa, Violet, Stařešinu i Správce jsem si zamilovala, stejně tak jako to prostředí a historky, které se k historii světa vážou. Líbilo se mi, kam se děj ubíral a jakým způsobem. Z romantické linky jsem trochu rozporuplná, vlastně nevím jestli bych ji romantickou linkou úplně nazvala, ale to co se tam tvoří bude ještě hodně zajímavé. Druhá polovina knížky byla fakt extrémně akční a já nedokázala přestat číst. Na to, jak je knížka obsáhlá jsem měla přečteno za chvilku a fakt jsem si to moc užila. Jen teda moc nechápu tu mapu na začátku, přišla mi docela zbytečná, orientovat se dá úplně v pohodě i bez ní.

05.05.2023 5 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Druhý díl nebyl o nic méně horší než ten první. Kvalitativně bych řekla, za se drží na úplně stejné úrovni jako předchozí díl, za což jsem byla moc ráda. Opět jsem v poslouchala v audio podobě a to, jak to načetl Matouš Ruml je prostě úžasné. Líbí se mi, jak si hraje s postavami, atmosférou i hlasem, moc jsem si jeho přednes užila. Stejně tak se mi líbila opět tajemná atmosféra Prahy a celé knihy, zvraty, které mě v průběhu celého příběhu překvapovaly i postavy. Líbí se mi jak postupně odhalujeme další a další tajemství, které Prašina skrývá. Ve svém žánru si myslím, že je tohle jedna z nejlepších sérii a doporučila bych ji nejen cílovým čtenářům. Já si to opět moc užila.

05.05.2023 4 z 5