Kuře melancholik

kniha od:


Koupit

Novela z vesnického prostředí o utrpení malého dítěte je pozoruhodnou ukázkou z tvorby vůdčího představitele českého naturalismu 2. poloviny 19. století. Jako všichni naturalisté i Šlejhar vychází z pojetí člověka jako tvora, pro něhož zlo, sobectví a násilí jsou přirozené sklony, vítězící nad city, obětavostí a pocitem soucitem. Na malém prostoru v příběhu osiřelého nemocného chlapce sadisticky týraného svým okolím, shrnul myšlenku, že člověk postrádající běžné lidské vztahy a lidskou účast, postrádá to nejdůležitější, co činí člověka člověkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209691/big_kure-melancholik-VQt-209691.png 4.1972
Nahrávám...

Komentáře (161)

Kniha Kuře melancholik

Barbanka
14. června

Jak v lidské tak ve zvířecí říši dokážeme být krutí a nemilosrdní. Jen u zvířat se takové chování dá přičíst k tomu, že tak nějak vycítí slabšího jedince a zprovodí ho ze světa kvůli tomu. Ale u lidí jsou důvody většinou zištné, sobecké a vypočítávé…velmi smutný příběh….

Nicoletta1681
05. května

Kniha je napsaná srozumitelným stylem, který se dobře čte i přesto, jaký děj v sobě povídka skrývá. Myslím, že je to jedna z knih české klasiky, která by neměla být problémem pro čtení a zároveň by se na ni pro své důležité postavení ve vývoji naší literatury nemělo zapomínat. Tento smutný příběh nám ukazuje, čeho všeho jsou lidé schopni udělat pro své vlastní dobro a jak krutý život může být.


Lajtwing
14. března

To bylo vážně smutné počtení. Uf...

Zuzanka45
17. února

Popravdě, nevím co napsat. Kruté.

Ivka14
13. února

Nevím, co jsem čekala, ale určitě ne tohle. Krutost, beznaděj, bolest, smutek, utrpení, násilí, týrání, sobectví, surovost, bezcitnost, lhostejnost, nenávist... koncentrované zlo. Prostě naturalismus, jak má být.

Kniha byla napsaná skvěle, rychle se četla a jen tak rychle ji nezapomenu. Skvělá volba k maturitě.

ctenar420
29. ledna

Jedna z nejlepších knížek české literatury. Naturalismus sice není úplně pro každého, ale vzhledem k délce knihy, ji musím doporučit všem. Realisticky zpracovaný život dítěte se prolíná s dospíváním malého a slabého kuřátka. Když jsem si knížku brala poprvé do ruky, nečekala jsem, že mě pár stránek dokáže citově ovlivnit takovým způsobem. Kuře melancholik je velmi čtivá novela. Ikdyž od začátku tušíte, jakým směrem se děj vyvíjí, nemůžete jí položit z ruky. Samozřejmě, chování postav je nemorální, nechutné(a možná i trochu přehnané), ale nevinnost chlapečka a kuřete vás dostane natolik, že padesátou druhou stránku budete dočítat se slzami v očích.

IvetaZ
18. ledna

Naturalismus asi není můj styl, něco tak hnusnýho a depresivního jsem dlouho nečetla. Ale když opomenu příběh, četlo se mi to docela snadno. Objeveno díky čtenářské výzvě.

Nemám.jméno
09. ledna

Co dodat? Bylo to syrové, ohavné a silné...

1 ...