Cvrček mého krbu

kniha od:

Cvrček mého krbu https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362013/bmid_cvrcek-meho-krbu-TY1-362013.jpg 4 8

V nejrozsáhlejší a knižně doposud nevydané próze se Josef K. Šlejhar, známý především jako autor novely Kuře melancholik, vyrovnává se svým manželstvím a potažmo i se světem jako takovým. Na ploše více než sedmi set stran nebývale sugestivním až živočišným jazykem vrší obrazy společných dní, obecné úvahy, vzpomínky, pocity. S téměř stenografickou přesností tak zaznamenává sled událostí, které předcházely jeho životnímu ztroskotání. Vztekem i pokorou, milostným horováním i patriarchální pýchou, hrubostí i něhou znovu a znovu snáší důkazy proti vlastnímu osudu. Obžalovává ho, vystavuje mu účet. S umanutostí sobě vlastní si připravuje závěrečnou řeč před velkou porotou, která se nikdy nesešla a nesejde. Což nic ani v nejmenším nemění na skutečnosti, že Cvrček mého krbu je výjimečné, strhující čtení. – Kniha vychází za velkorysé podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. „Stal jsem se tedy rolníkem. Na našem rodinném statku, jenž jako by i mně byl rodným, hostiv valné nejšťastnější chvíle mého dětství na něm tráveného. Na statku v horách, v údolí šťavnatém a luzném, jež připadalo mně vždy druhdy jako pohádkové a jež stalo se mně údolím slz a krve. Kromě Boha a jeho příkazů práce a povinností, nikomu a ničemu nechtěje činiti zle, nechtěl jsem se bát nikoho a ničeho na tomto světě. A také byl bych se nebál. Ale zničilo mě, vlastně kus života mého zničila ta, jež měla mně být nejblíže a nejvýše – totiž vlastní žena…“... celý text

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 1

jaryn
jaryn
15.02.2023 1 z 5

Probůh, ta kniha není "obtížná", jak tady všichni opakují, ta kniha je, slušně řečeno, mnohomluvná – prostě ukecaná... Z počátku jsem si skutečně liboval: popisy hrdinova dětství mě nanejvýš dojímaly, ovšem autorův styl, dle mého, nejde dlouhodobě vydržet (neřkuli přežít)... Brzy poznáte, že autor každou myšlenku (rozuměj: každý prd) rozebírá do nemožnosti, a to pak přeskakujete pár řádek, potom stránku, nakonec několik stránek, aniž byste přitom ztratili nit... a když si ještě uvědomíte, že obsahově nepůjde o nic jiného než o vršení dalších a dalších prohřešků "zlé" ženy, rozhodnete se ukončit tuto "obtížnou" četbu ani ne v polovině.

Janek
Janek
08.08.2021 4 z 5

Obtížná, výživná kniha bez katarze.


Eva2424
Eva2424
21.03.2021 5 z 5

Doporučuju jen silnějším povahám, jimž nevadí číst o ubližování a manipulaci s druhými.
Toto byl opravdový manželský thriller. Příběh o domácím násilí, tentokrát prováděném výjimečně zákeřným způsobem ženou na svém manželovi. Spisovatel používá velmi krásný, bohatý jazyk, každý moment dokáže vylíčit do poslední podrobnosti, takže vás situace doslova pohltí. O to více jsem v kůži hlavního hrdiny trpěla.
Jako opak k lidskému zlu prožívá hlavní hrdina království boží na zemi v přírodě a při práci na poli, v těchto pasážích byla naděje a souzněly se mnou.

Bylo to opravdu umělecké dílo. Možná mě zvláště na začátku rušilo až příliš mnoho opakovaných slov a frází, to ale s dalšími stránkami vymizelo. Toto byl můj první román od pana Šlejhara a nic dalšího už si nepřečtu. Autor píše o zlu v lidech a jeho sugestivní styl mě tak uváděl do stavů beznaděje. Tady bylo ubližováno "jen" muži, co teprve Kuře melancholik, kde se ubližuje dětem a zvířatům.

P.S. Autor musel být přetlakován emocemi a ventiloval je v tomto románu. Zarazilo mě, jak odporné jsou všechny jeho ženské postavy (krom babičky, matky a staré Šulcky), nechtělo se mi věřit ani tomu, že manželka byla tak extrémní zmije. Ani mužské postavy nevyznívají nijak pozitivně (krom Jakuba). Na mne to působilo tak, že pan Šlejhar byl velmi vnímavý a vysoce inteligentní, ale měl v sobě vnitřního démona, jehož promítal do svých postav, a jak jsem se dočetla při pátrání po podrobnostech z jeho života, i do normálních lidí okolo sebe.

Dr_Lecter
Dr_Lecter
30.07.2018 4 z 5

Velmi obtížná kniha. Nesmírně krásná a bohatá čeština. Depresivní příběh zkázy manželství s mnoha autobiografickými prvky.

Autorovy další knížky

Josef Karel Šlejhar
česká, 1864 - 1914
2008  82%Kuře melancholik
1989  95%Vteřiny duše
1980  91%Příběhy o lidech a zvířatech
1972  82%Zátoka smrti
2017  80%Cvrček mého krbu

Kniha Cvrček mého krbu je v

Přečtených8x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce39x
Chystám se číst26x
Chci si koupit2x