ajsigirl ajsigirl komentáře u knih

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Krásná knížka, je to snad první Sci-fi a fantasy, ke kterému bych se znovu vracela i vícekrát. Na svoji dobu je příběh neobyčejně promyšlený a nápaditý. Překvapovala mně snad každá stránka a nedala mi pokoj, dokud jsem knížku nedočetla. Je tak hezky psaná, že při čtení se Vám opravdu otevírá krásný svět plný zajímavých myšlenek, fantasy nápadů a prostředí jako v málo které knížce této doby. Čtenáři dává i prostor k přemýšlení, co je vlastně v životě důležité a jak může dopadnout vidina moci. Doporučuji si ji přečíst!

23.10.2015 5 z 5

Dvanáct srdcí Dvanáct srdcí Petr Casanova

Jak uchopit tuto knihu a její komentář. Jak uchopit něco tak křehkého a krásně psaného. Slova mi nestačí, abych přiblížila pocity, které při čtení cítíte. Je to, jako by jste se posadili do obřího kina a pozorovali příběh mladíka, který se z hocha stává mužem. Nejprve Vás zlehka zavede do života, kde nerozumí ženám a hraje si s nimi, jako by snad neměly city. Odjíždí na ostrov za cílem popřemýšlet o svém životě, který teď vede. Sám se začne sbližovat s přírodou, moře a pláž mu přináší porozumění, klid a noční hvězdy mu pomáhají najít sebe samého. Třídit myšlenky co dělá špatně, a jaký smysl jeho život má. Potkává pár domorodců, kteří jej obohatí o své příběhy nešťastných lásek. Chlapec při poslouchání čím dál více rozumí, co se ostatní snaží sdělit, cítí jejich smutek a chápe situace, které mu kdysi jako by unikaly. Ponořuje se do světa lásky, duše a pochopení a sám poté dává rozuzlení a rady, tamním lidem. Krásna knihy spočívá, že cítíte, jako by Vám byla psaná na míru. Každý si v ní najde svůj příběh, nebo situaci ve které byl. Ikdyž jsem tomu nevěřila, je to první kniha po 10 letech, která mi pomohla odpustit nevěře, najít svou cestu a vážit si sama sebe. Vážit si druhé polovičky, která si nezaslouží pykat za chyby druhých. Věřit sobě i druhým, ikdyž jsme se nejednou spálili.

01.06.2017 5 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Na první pohled mně knížka zaujala obrázkem. Říkala jsem si takový druh Foglar? Po přečtení prvních kapitol jsem si říkala - aha, to bude celé jen o popisování přírody. Ale nakonec jsem se v druhé kapitole začetla a příběh byl zajímavý. Autor se opravdu hodně nechává unášet popis přírody a jizerských hor. Jak už však napovídá název knížky, ve skutečnosti tuto přírodu popisuje mladý chlapec, který právě vykonává zkoušku odvahy. Být sám celou noc a celý den v horách bez moci a nesmí potkat živou duši. ,,Ježek - přezdívka kterou chlapec má se pouští na tutop stezku. Miluje hory a přírodu a jeho opěvování přírody je vážně nádherné. Cítíte a vidíte přírodu před sebou. Otevírá se vám přímo v knížce , do které Ježek vždy vloží i nějaký příběh ze svého žití v táboře, nebo příhod doma. Má teenagerovský slang takže je zábavné číst, když zakopne o kmen stromu a hodí ,,tygra,, a dá si do čumáčku. A podobné hezké vyrázy. Pěkný děj kdy v horách dojde k vichřici, která zdevastuje les a v horách (poblíž našeho hrdiny) padá letadlo. O životy lidí v něm pak bojuje chlapec a jeho instinkty a zkušenosti z táborů. Pěkné!!!

09.02.2016 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Povídky z jedné (ale i z druhé) kapsy mě velice příjemně překvapily. Četla jsem jako povinnou četbu, ale po první povídce místo ,,povinné čtení,, mi to přišlo spíše jako pohlazení a odpočinek. Knížka je velice hezky psaná, jednoduchým jazykem a povídky si pamatuji do dnes. Nejvíce mně zaujala asi modrá chryzantéma. Autor od té doby patří k mým oblíbeným a rozhodně doporučuji tyto povídky přečíst. Povídky jsou oddechovou záležitostí pro každý věk.

04.01.2016 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

jako fanoušek knížek od Foglara, jsem se trochu bála pokračování a zakončení příběhu jiným spisovatelem. Ale můj strah vystřídalo milé překvapení. Podobný styl psaní mně rozhodně potěšil. Stínadla a jejich momentální vztahy s Druhostraníky je skvěle nasvícen a čtenář nevnímá, že čte další knihu ale pokračuje v té třetí. Záhady a jejich postupné řešení se objevovaly stejně jako v knihách předešlých. Až na začátek knihy, kdy autor opakuje některé příhody z minulých knih, jako by počítal s tím, že někteří čtenáři nečetli první 3 díly mně trochu vadil. (Za což strhávám půl hvězdyčky.). Jinak na to, že spisovatelem nebyl Foglar, je dílo velice zdařilé. Je to psané stylem jako předchozí díly a proto se opět lehce začtete a hltáte stránku po stránce. Z díla čiší úcta a pocta panu F., jeho dílo Rychlé šípy bylo křehce vzato a sepsáno tak, jak by se mu to určitě líbilo, a jak by to napsal sám. Pro milovníky Rychlích šípů doporučuji zakončit touto knihou nevyřešené otázky. Být tu více políčkové hodnocení dávám 4 a pul hvězdičky. (5 si přeci jen nechávám pro originál).

15.11.2015 4 z 5

Pod junáckou vlajkou Pod junáckou vlajkou Jaroslav Foglar

Jsem milovník knížek Foglar. Kniha pod Junáckou vlajkou a její druhý díl - Devadestáka pokračuje mně velice mile překvapila. První díl nás vtáhne do života kluka (Mirka), který není zrovna vzorným hochem. Jeho parta a snaha zviditelnit se, mu kazila pohled na svět. Zprvu špatný nápad ukrást v Junáku stan se převrací a laskavost a přátelství tamních kluků jej přivede na správnou cestu. Mirek se stává součástí skautů a jeho život se mění od základu. Krásná knížka, čte se velice snadno a rychle. Pohodové, někdy i velmi napínavé čtení pro pohodu a dobrou náladu. Toto se dá číst v každém věku!

12.10.2015

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Knížka vás vtáhne do děje po pár stránkách. Hned ze začátku se totiž dozvíte proč není Anna chlapec ale děvče, kterého rodina očekávala. Hned pocítíte, jak úžasxné děvče Anna je, nebudete stačit číst jak rychle Anna mluví, jakou ostrou povahu díky pěstounským rodinám má, jakou fantazii si přivlastnila. Jde o rychlé trochu potrkané děvče, které umí díky své fantazii měnit celou zahradu a okolí v úžasný pohádkový svět. Když se ocitne v nepříjemné situaci vždy si však dokáže poradit. Během příběhu se Anna trochu klidní a vy prožíváte její příběhy a její neuvěřitelnou smůlu spolu s ní. Doporučuji!! Skvělé čtení!!

27.02.2015 4 z 5

Gabra a Málinka ve městě Gabra a Málinka ve městě Amálie Kutinová

24.02.2015 5 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Velmi pěkná malá knížečka, která na svůj minimalistický rozměr skýtá spoustu poučení. Knížek toho typu (jak si přát a být svým pánem) jsem četla několik. Tento autor to však podává bez obalu, nejprve si představíte vlastní mozek jako POŠTU, kde se zpracovávají všechny dopisy (myšlenky). Díky této představě pak lépe zvládáte představu o tom, jak to všechno funguje, jak vlastně posíláte svá přání, jak dochází k odeslání apod. S knihou jsem se díky tomu více ztotožnila. Knížka je také pokaždé doplněna i malým příběhem /zkušeností/ samotného autora či jeho známých, což je další plus.
Díky malému rozměru a pár stranám jsem měla pocit, že to zvládnu. Na rozdíl od jiných knih (které čítají několikastovkové strany), kde už kvůli počtu stran předem vzdávám svůj boj a ovládá mně myšlenka - Tak tohle nedám.. - .
Tato kniha nezklame a proto doporučuji pro všechny, kteří se snaží najít rozumně podaný, ´´neokecávaný´´ návod, jak si utřídit myšlenky.

05.04.2016 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Krásná kniha, je psaná stylem, že hltáte každou stranu. Mít na to více času dá se přečíst i za jeden den. Jednoduché čtení i pro ty, kteří se v drogách nevyznají. Naprosto ojedinělá knížka,ze které jsem (i bez pomocí obrázku) měla husí kůži. Christiana se stále pokouší odvykat, (dle svých slov může přestat kdykoliv bude chtít). S hrdinkou prožíváte trápení a bolest abstinenčních příznaků. Po překonání máte pocit vítězství i s ní, ale vydrží nátlak okolí? Krásnou otázkou k zamyšlení zůstává, došlo by k tomu, když by doba byla jiná? Jaký život by vedla s matkou a svou sestrou ve vysněném domě? Jak na ní dopadají informace o úmrtích jejich ,,kamarádek,, a přátel po požití zlaté dávky? Kniha popisuje tehdejší dobu, život v betonovém světě, kde jsou děti omezováni v pohybu a o rodičích, kteří mají na jejich osudu taký učitý podíl. Těžké dětsví, špatné prostředí, vše je nádherně popsáno a vy se ocitáte na stanicii ZOO, kde sledujete zda-li Christiana začne nakonec prodávat své tělo, a jak se její svět mění ze dne na den. Pomůže jí její láska Detlef, odvykací stanice? Žádná pohádka - čistá realita! za mně 5 hvězd!

02.04.2016 5 z 5

Dospělým vstup zakázán Dospělým vstup zakázán Miroslav Plzák

Pana Plzáka mám velice ráda a obdivuji ho. Myslím, že je vynikající psycholog a nad jeho knihami se člověk musí zamýšlet. Tuto knihu jsem četla již dávno, ale stále mi určité úryvky v paměti zůstavají. V této knížce jsem hledala odpovědi jako nežárlit, jak se srovnávat s nepříjemnými situacemi, které se v životě dějí. Hledala jsem tam mám-li pravdu já, a nebo se chovám jako hlupák a jsem to já, kdo smysl vztahu nepochopil. Se spoustou věcí , jako že každý musí mít i svého koníčka a nemůže se poutat jen na druhého jsem stoprocetně souhlasila. Tak v 90% jsem s knížkou souhlasila. 5% knížky mně pak poučilo o tom, že každý člen páru žije a vyvíjíse ne stejně rychle a nemužeme tomu bránit. Posledních 5% knížky jsem nesouhlasila a měla jsem pocit, že jelikož to píše chlap trochu mužskému pohlaví nadržuje. Ale tot můj osobní pocit. Knížka je krásná a já pana Plzáka chovám v uctě a mrzí mně že jsem nikdy nežažila žádnou přednášku. Hodnotila bych 3,5 hvězd, což tu bohužel nejde, takže hodnotím takto.

04.01.2016 3 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

A zas a znovu Stínadla. Jak naznačuje název druhého dílu této skvělé triologie, ve Stínadlech se opět ozývá válečná píseň. Ježek v kleci, který byl objeven a rázem opět zatracen ve Svatojakubské stoce se má podle určitých informací opět objevit na scéně. Stínadla se o tom dozvídají a na obchodech se objevují inzeráty - Vyměním ježka v Kleci za motocykl.! Taková nabídka nenechá nikoho klidným. Je potvrzeno že ježek v kleci se objevil a že po něm již více lidí pátrá. Obejvuje se zde nová parta Uctívačů ginga, kteří jej chtějí ukořisti a nastolit svoji vláhu. Další parta Dabinelovci se také pokouší o převrat a nastolení své vlády ve Stínadlech. Skupinka rezavých klíčů se spřátelí s Rychlými šípy, kteří nabízejí pomoc při hledání hlavolamu a snaží se opět nastolit mír a svěřit hlavolam někomu, kdo je podle nich vhodný pro nastolení smíru a pohody celých Stínadel. Objevuje se zde i Losina, který o někom takovém ví, a pomáhá rychlým šípům vyluštit záhadu, kde se ježek v kleci nachází. Nejen že se poté seznamují s oním chlapcem, který by měl vést celá Stínadla, ale také objevují nejstarší kroniku předků Vontů o kterou se strhne rvačka. Pomůže kronika jeho vítězství při volbě nového Vonta? Doporučuji přečíst! Rychlé Šípy jsou od Foglara (dle mého názoru) nejpovedenější ze všech děl. Celá triologie je výjimečná a škoda že ji není více. !

27.10.2015

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Pěkná humoristická fantasy knížka. Už od samé začátku při vzniku planety se budete smát. Jde o úzkou knížku menších rozměrů, však smích je opravdu veliký. I počáteční snaha zabránit buldozeru zbourat barák hlavního hrdiny tím, že si lehne před stroj naznačuje, že jde o povedený humor provázející celou knihou. Nečekáte na začtení, protože už od začátku se na hrdinu, ráno rozespalého, řítí tolik novinek (že jeho dlouholkettý přítel je vlastně z jiné planety a jedná se o stopaře). Dále že nejen byt, ale i země bude za pár minut zničena mimozemšťany, jež tu staví dálnici a hájí se tím, že lidstvo nepodalo protest (ikdyž vyhláška o zničení byla 5 let vyvěšena na planětě XXX). Pokus stopaře - zachránit přítele a nevyvolat v něm žaludeční i psychické potíže (po stopnutí a přesunutí na galaktickou loď) přivede hrdinu do hospody, kde do sebe leje pivo a slané arašídy, jež pomáhají přesun do lodi zvládnout...A další tisíce a tisíce humorných hlášek, přesunů a děje v této knize čeká jen na přečtení. Doporučuji starší i mladší generaci pokud chce zjistit odpověď základní lidskou otázku - OTÁZKU ŽIVOTA, VESMÍRU A VŮBEC. (což je další humorný příběh, jež doprovází knížku a odpověď by jste určitě nečekali.) :-) . Tisíckrát lepší než film.

23.10.2015 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Další důkaz toho, že J.Foglar je prostě úžasný spisovatel lehkých ale zároveń napínavých povídek. Narozdíl od Hochu od Bobří řeky, kde jsem se začetla na druhé straně, tady jsem se začetla až tak na 8 strance. Potom mně to vtáhlo do děje a nedá se říci, která knížka od tohoto autora je lepší. Tato kniha má trochu rychlejší dění věcí a záhadami,které se nakonec uplně vyřeší má asi tak o pul hvězdičky navrh před Hochy od řeky. pokud máte rádi Foglara a přemýšlíte, kterou knížku si přečíst tato by rozhodně nebyla chybět. Doporučuji!

06.09.2015 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Skvělá knížka, čtení jde samo díky zábavným příhodami hl. hrdiny. Lehkost pribehu zanechava pocit zabavy a valku ani nevnimate. Je to neco jako dobry vojak svejk. Doporučuju přečíst!

27.02.2015 4 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Nejlepší knížka, četla jsem ji jako malá a velice mně bavila. Nedávno jsem ji našla v knihovně a i v mých 25 letech jsem se do ni opět začetla. Vzala jsem si ji do nemocnice jako počteníčko které mi zvedlo náladu. Jedna knížka se ,,shltne,, za den. Jde o krásné povídky dcer, které připomenou krásu dětství a jejich příběh pobaví každého. Je to jednoduše psané, žádné složité čtení, knížka se čte sama a pobaví. Holčiny neřeší trable světa ani tak - Lásky kdy ona chce jeho on jí ne a zachvíli je to naopak)... Scény kdy koza sežere vysvědčení, loví kocourka z vody nebo platí cukroví knoflíkem v celofánu opravdu pobaví... DOPORUČUJI všem! a to jak první tak i druhý díl!!

24.02.2015 5 z 5

Jestřábe, vypravuj... I Jestřábe, vypravuj... I Jaroslav Foglar

Krásná sbírka příběhů, u kterých se pobavíte a příjemně si i odpočinete. Jelikož je pan Foglar mým oblíbeným autorem, neubráním se srovnáním s jeho jinou tvorbou. Povídky jsou krásné, ale na mě moc krátké. Jsem zvyklá (jako u Hochů od Bobří řeky, nebo u Záhady hlavolamu), začíst se a těšit se co bude dál. Tyto příběhy začnou na jedné stránce a na druhé končí. Jsou sice zajímavé, ale například některé povídky, kde hlavní postavou je myš, nebo oživlé věci, mi přijde dosti slabé. Být na místě vydavatele, raději bych tyto povídky proškrtala, aby nezničily zbytek knížky. Pěkné, ale pro mě trochu slabší. Takže příběhy za 2,5 hvězdičky. Bohužel tu nejde dát půlka proto dávám 2.

23.11.2016 2 z 5

Soužití k zabití Soužití k zabití Miroslav Plzák

Knížku jsem vzala do ruky, kvůli autorovi. Jeho knížky jsem již četla a myslím, že pan dr. Plzák je opravdu skvělý psycholog. Knížka byla pojata, jako dopisování dvou lidí, /již dospělé ženy a muže/, kteří spolu kdysi chodili, ale nyní už mají své rodiny a své starosti. Muž - nyní pracující jako psycholog - se snaží radit své kamarádce, jak vstřebávat domělou i posléze prokázanou nevěru, jak jej překonat a co dělat, aby jejich domácnost s dítětem tolik netrpěla. Přiznávám, že některé rady Vojty /pana psychologa/ mi přijdou složité a opět se nemohu ubránit pocitu, že pan doktor Plzák je prostě chlap a tak nadržuje mužům. :-) Jako v jiných knížkách s některými názory prostě nesouhlasím, ale to je na každém jednotlivci, jak se s knihou ztotožní. Překvapením této knihy byl její konec, kdy troskotající loď nakonec nebude na straně pisatelky, ale onoho kamaráda psychologa. Jak už to bývá svět je zvláštní a moc těžký na pochopení. A ještě obtížnější je, vyrovnávat se s různými situacemi tak, abychom byli schopni vnímat štěstí i tam, kde se zdá že není. Pěkná knížka - určitě k zamyšlení. Dala bych 3,5 hvězdičky (jako u jiných jeho knih), ale to tu bohužel nejde proto hodnotím takto.

07.03.2016 3 z 5

Nováček Bubáček píše deník Nováček Bubáček píše deník Jaroslav Foglar

64 stranná fantazie vtipu!!! Neuvěřila bych že ji napsal pan Foglar. Četla jsem celou jeho knihotéku, ale toto je uplně jiné dílo než ostatní. Jde o Bubáčka malého tlustého chlapce, který ikdyž se snaží vvždycky to dopadne špatně. Při jeho hraní snažení nebo i lenošení se vždy stane příhoda, která vvás chytně za břicho. Slova které autor vybral na popis jsou pro něj nezvyklá a o to zajímavější čtení to je. První kniha u které jsem se tak moc moc nasmála. DOPORUČUJI NAPROSTO VŠEM!!!

09.02.2016 5 z 5

Poklad černého delfína Poklad černého delfína Jaroslav Foglar

Další hezká knížka od výborné spisovatele. Na začátku čtenářům může trochu připomínat Hoši od Bobří řeky. Hl. postavy - dva mladí kluci se toulají uličkami a přemýšlí jak báječné by bylo užít si nějaké dobrodružství. V tu chvíli sem přiběhne křičící chlapec jménem Jirka, jež je pronásledován ,,stepními vlky,, (což je název pro kluky vyhledávají bitky a toulající se bez cíle po ulicích). Standa a Lojzek se chlapce zastanou a ten je vděčně zavede do své Junácké party. Zde bylo mnoho chlapců rozdělených ro tří skupin Modrých, Zelených a žlutých a jejich hlavním vedoucím byl Zdeněk. V modré skupině byli dvě volné židličky, takže po domluvě všichni odsouhlasili, že za ochranu jejich druha jsou zváni do jejich klubu. Staly se tak součástí modrého týmu a pevně za něj i pro něj bojovaly při hrách a podobně. Kluci se jako v jiných knížkách začali zlepšovat ve škole, byli ukáznění a vedli si deníčky. Příhoda nastává ve chvíli, kdy si chtějí půjčit klubovní kroniku, kterou má u sebe jeden z party. Ten však přiznává že ji ztratil a prosí kluky aby to nikomu neříkaly. Ti se snaží spolu s ním knihu nalézt ale není to jednoduché jak se zdá. Velice zajímavý příběh plný zvratů a nečekaných událostí jako při přechodu jedné z hlavních postav do družiny žluté a tak zpřetrhání jejich přátelských pout. Jak to dopadne? Vyjde pravda ven když jsou všichni vlastně čestní Junáci? Přečtěte doporučuji!

27.10.2015 5 z 5