Poklad černého delfína

Děj dobrodružného příběhu dvou chlapců z Vinohrad Standy a Lojzka, kteří se neobvyklým způsobem dostanou do Turistického oddílu mládeže, se odehrává nejprve v uličkách Starého města a vrcholí na prázdninovém táboře na Zelené říčce pod Kriváněm na Slovensku při napínavé hře O poklad piráta ze škuneru Černý delfín. Kniha je téměř věrným obrazem činnosti Foglarova oddílu – jeho chlapci hru hráli poprvé v roce 1952, znovu pak roku 1958 a ještě jednou v roce 1963 – a je možné z ní čerpat mnoho podnětných návodů (bodování, oddílové nálepky, závody a hry, program schůzek a výprav). Ilustroval Gustav Krum....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/2850/poklad-cerneho-delfina-rYj-2850.jpg 4.1307
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Olympia

Kniha Poklad černého delfína

jprst

V době mého dětství se toto v povinné četbě nevyskytovalo, o to více to byla vyhledávaná četba a kolovala v partě z ruky do ruky. Většinu dnešních dětí ale asi výrazně nezaujme, pokud totiž něco čtou, tak to není tenhle druh literatury.

Vendula39

Krásné počtení o partě kluků a nakonec ojejich nových kamarádech z oddílu. Kniha měla starý nádech. Děj byl krásný a je to už přes 50 let, co byla kniha napsána a určitě se podle ní inspirovaly jiné oddíly.

Mira7

Měl jsem za to, že jsem přečetl sice ne vše, co Jaroslav Foglar napsal, ale v podstatě všechny jeho "hlavní" knihy. Foglarovky jsem hltal asi ve věku 12 - 15 let a Poklad černého delfína mi unikl, takže jsem byl celkem zvědavý, jaký na mne kniha udělá dojem ve 36 letech. :-) A ejhle, věk u Foglarovek roli prostě nehraje. Hezká knížka o kamarádství a vynalézavosti.

molt
12.06.2018

Teď už by mě to asi nenadchlo, ale před pěti lety... To bylo něco, hned několikrát jsem se pak vypravil na Staré Město, ale davy turistů mu dávaly úplně jinou tvář, než Foglar. Kniha je to velmi dobrá, dobrodružná, ale zároveň se nejedná o únikovku, popisované situace jsou realizovatelné.

Svarcesky
04.04.2018

Vedoucí oddílu Zdeněk si připravil pro kluky velice pěknou hru. Z knížky jsem vycítil, že se jí inspirovali naši táboroví vedoucí. Krásné počtení o mětských potyčkách, přátelství a dechberoucí přírodě.

pepa4081
02.07.2017

Další pěkná knížka o přátelství a dobrodružství chlapců ve skautském - zde turistickém oddíle, stoprocentně inspirovaná pražskou Dvojkou. Dobré i jako návod pro činnost takového oddílu. Velmi uspokojivé.

Brace
29.08.2016

Je tomu 22 let, co jsem jako kluk četl svou poslední Foglarovku (Modrá rokle, 1994). Poklad černého delfína byl poslední románový počin Jaroslava Foglara, který mi chyběl k přečtení. Bohužel musím říct, že co se týče příběhu samotného, je poněkud slabší. A nebo je to tím, že již nejsem ten klučina, který tyto knihy naplno hltal a poté s kamarády chtěl zakládat kluby svorných hochů. Ale i tak mě kniha načas vrátila do mého mládí. Na přelomu 80./90. let jsme ještě trošku žili podle představ pana Foglara, ale myslím, že po roce 2000 je to již utopie u dnešních dětí a moderních technologií.

mkarajda
24.03.2016

tuto knihu jsem v dětství nesehnala, takže jsem si poslední restík z Foglarových knih dočetla až v dospělosti. Moc se mi líbila, jen ten konec byl takový rychlý.