Poklad černého delfína

Děj dobrodružného příběhu dvou chlapců z Vinohrad Standy a Lojzka, kteří se neobvyklým způsobem dostanou do Turistického oddílu mládeže, se odehrává nejprve v uličkách Starého města a vrcholí na prázdninovém táboře na Zelené říčce pod Kriváněm na Slovensku při napínavé hře O poklad piráta ze škuneru Černý delfín. Kniha je téměř věrným obrazem činnosti Foglarova oddílu – jeho chlapci hru hráli poprvé v roce 1952, znovu pak roku 1958 a ještě jednou v roce 1963 – a je možné z ní čerpat mnoho podnětných návodů (bodování, oddílové nálepky, závody a hry, program schůzek a výprav). Ilustroval Gustav Krum....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2850/big_poklad-cerneho-delfina-rYj-2850.jpg 4.1367

Kniha Poklad černého delfína

theale

Pamatuji si, ze se mi knížka jako dítěti hrozně líbila, nicméně teď s odstupem asi 25 let (?) jsem zjistila, že si ji prakticky vůbec nepamatuji, takže pro mě příběh mohl být skoro stejně napínavý jako tenkrát. (Formu nehodnotím, ta mi jako dospělému celkem vadila, ale jako knížku pro děti ji velmi oceňuji i teď mimo “cílovku”.)

Arturo.Bandini
09.12.2021

Rušil mě přehršel vykřičníků, a co se Foglarových knih o mládežnických oddílech týče, mnohem raději mám Hochy od Bobří řeky či Pod junáckou vlajkou.

Samlach
25.07.2021

Nádherná kniha, Foglar zde vymyslel skvělou zápletku (ostatně jako u věčiny jeho knih) , moc se mi tato kniha líbila.

Hellboy
11.11.2020

Popis klubového / táborového života. Zajímavostí je (pro mě), že se příběh odehrává v Praze v přesně jmenovaných reáliích, takže žádná Stínadla. Prvních sto stran se rozvíjí zápletka ohledně dvou kamarádů, Lojzka a Standy, kteří vstoupí do oddílu sídlícího v pražských Radlicích, a pátrají po ukradené kronice - tolikrát viděná už foglarovská zápletka. Zbývajících 60 stran se věnuje popisu celoroční / celotáborové hry o poklad (pirátské lodi) Černého delfína. Not great, not terrible. Fogyho standard.

Isew
04.09.2020

Na Foglarovi jsem vyrostla a jeho knihy jsem hltala s nadšením. Poklad černého delfína se mi dostal do rukou až teď a jsem za to moc ráda, protože pokud by to byla má první Foglarovka, tak bych se k dalším už asi nedostala. Veliké zklamání. Rozdělila bych tuto knihu do několika částí ala Cimrman
Kapitola 1 - Setkání v Praze
Kapitola 2 - Vyzvědači
Kapitola 3 - Půjčí nám kroniku?
Kapitola 4 - Kronika není
Kapitola 5 - Přiznají se?
Kapitola 6 - Další patálie s kronikou
Kapitola 7 - Jedeme z Prahy
Kapitola 8 - Poklad černého delfína
Znovu si dovolím parafrázovat tentokrát divadlo Sklep - To bylo tak dlouhé, že kdyby to bylo o polovinu kratší, tak je to pořád dlouhé. Zvlášť záležitost s kronikou byla úmorná. Pokud by Foglar vydal místo této knihy soubor svých her jednotlivých i etapových, byla by to naprosto skvělá věc. Pro hodně táborových vedoucích by se stala biblí. Tohle je takový nepovedený paskvil. Něco mezi knížkou (dost nudnou) a souborem her. Výsledek nepřesvědčivý. K četbě nedoporučuji, k seznámení se s hrami ano.

tomasblazek
11.07.2020

Dovolenou jsem zahájil střevní chřipkou a tak jsem si chtěl navečer přečíst něco milého, klidného. Sáhl jsem po foglarovce Poklad černého delfína, kterou jsem zatím před očima nikdy neměl. Knížka je to dost slabá, no ale navnadila mne k dalším a nakonec jsem strávil ve společnosti Jaroslava Foglara tři červencové večery - přečetl jsem premiérově ještě Tajemnou Řásnovku a Když Duben přichází. Poklad černého delfína ke čtení nedoporučím, je to odvar už předtím pětkrát vyvařený, knížka víc didaktická než zábavná či napínavá. Celý děj je vlastně především až úmorným popisem jedné táborové hry. Dobře. Přečteno, odloženo.

n.ezn.amy
10.07.2020

Další z klasických knih Jaroslava Foglara, kdy dva kamarádi se stanou členy turistického oddílu a jejich život se rázem změní a vyvrcholením všeho je celotáborová hra na táboře na Zelené říčce, O poklad černého delfína. Tato kniha vychází z podobných scénářů jiných jeho knih, ale mě se všechny líbí, neboť JF čerpal ze svých vzpomínek a zkušeností oddílového vedoucího a to co vše udělal pro všechny členy oddílů, je obdivuhodné.

Turlogh
02.07.2020

Takže zase po nějaké době jsem znovu přečetl tuhle foglarovku. No, musím říci, že po Hoších od Bobří řeky, které jsem také nedávno znovu pročetl, mi Poklad přijde takový trošku slabší... Takže dítkám toužícím po četbě knížek od Jestřába bych raději pro začátek doporučil Rychlé šípy komiksy, Rychlé šípy ve Stínadlech (všechny tři díly) a samozřejmě Hochy od Bobří řeky, včetně lovů bobříků! A pak ještě mou oblíbenou knížku od JF a to Dobrodružství v Zemi nikoho. Popřípadě ještě komiksy Modrá rokle. Howgh.