Ajinka126 Ajinka126 komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Lilie bílá – kdo jí uviděl,
kaţdého divný pojal srdce žel;
lilie vonná – kdo jí pocítil,
v kaţdém se touhy plamen roznítil.

Až je škoda, že jsem se Kyticí poprvé setkala v tak mladém věku, neuměla jsem ji docenit. Pak přišlo takové to "Jo, kytice. Jasně, znám.".
Poezie není můj silný literární bod. Nechápu proč. Je to skvělé. Díky znovu čtení Kytice mám o poezii větší zájem.

26.01.2023

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Hluboké ticho té temnosti
zpět vábí časy pominulé,
a vězeň ve snách dny mladosti zas žije dávno uplynulé.
To vzpomnění mladistvých let
mladistvé sny vábilo zpět;
a vězně oko slzy lilo, srdce se v citech potopilo;
- marná to touha v zašlý svět.

Peozie není lehké čtení. A tohle je klenot. Pro mě dávno zapomenutý. Většina z nás se na škole povinně učila první verše. Škoda, že se nepokračovalo dál.

26.01.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jeden z nejlepší příběhů Hercula Poirata v mých očích. Líbi se mi moc ta tísnivá atmosféra, že vrah musí být jeden z nás. Taková osobní vizitka Agathy. Vražda je vždy hádanka. Zjistit, kdo je vrah, jak vraždil a jaký měl motiv. To je na ní to nejlepší.

25.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mrzí mě, že nesdílím to nadšení nad knihou. Měla jsem velká očekávání, všude vidim vysoká hodnocení. 5 hvězd. Říkám si, že to bude hodně emotivní. Literární tutovka.

Bohužel to na mě nezapůsobilo. Byla to dobrá kniha, ale jestli chcete opravdový vývoj postav a generační román, tak se podívejte na Johna Steinbecka a jeho knihu Na východ od ráje. Tam jsou postavy charakterově opravdu bohatě.

Měla jsem tady problém si vytvoři spojení s postavami. U mě je ten problém, že mi nesedí negativní dopady doby spolu s negativními charaktery. I když se jim autorka snažila dát dobré úmysly, tak to se nesetkalo s úspěchem u mě.

Nelíbila se mi ani glorifikace incestního vztahu. Jako není to v pořádku a já bych mnohem lépe přijala tragickou lásku, než církevní požehnání sňatku dvou lidí s příbuznou DNA. Brrrr. Něco je tabu oprávněně.

Téme války a důlního neštěstí se tu jen tak mihlo. Jasně, na pozadí se to řešilo bohatě, ale já jsem z toho necítila, že by se to postav tolik dotklo. Asi tam chyběla ta jiskra, která by ve mě zažehla emoce.

Líbil se mi moc náznak emancipace a utlačování žen ve společnosti. O to víc mě mrzí, že ani více jak 100 letech to téma stále musíme řešit.

Závěrem - komu bych to mohla doporučit. Asi někohomu, koho opravdu zajímají rodinné ságy a dramata. Trocha historie k tomu. Někomu, kdo je jako já spíše na objevování příběhu než postav, tak o nic nepřijdete, když se tomu vyhnete.

15.01.2023 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha - naprosto ohromná! Četba, audio doprovod, režie. Wow. Wow.

Co se samotného dialogu s obyvateli Severní Koree, tak obash je stejěn silný. Úžasně kladené otázky, dobře řízený rozhovor. Všechna čest autorce.

To všechno dohromady dává uvěřitelný, tragický a dojmený pohled na tamní život. Také je vidět, jak nechutně dokonalý systém si tam vytvořili. Nevěří ani vlastní manželce (ano, z domluveného svazku), tak jak by se mohli organizovat, aby si pomohli.
Tragicky krásné. Hltala jsem každou minutu.

Rozhodně doporučuji a jako audiokniha je to masterpiece!

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Velmi dojemné a působivé. Není to až tolik hard sci-fi jako vhled do společnosti a vyobrazení hodnoty člověka vs. jeho intelekt.

Velmi silná kniha. Krásný hlavní hrdina. Moc ráda bych ji doporučial všem, ale je nutné nemít očekání nebo představu. Já jsem to totiž jednou odložila s tím, že tohle nebude pro mě. Omyl.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Geniální, jednoduché. Viděla jsem několik filmových adaptací a byla jsem mile překvapená, že kniha je přesným podkladem.

Opravdu krásný popis problému ve společnosti, vývoj postav i morální "poučení" pro čtenáře.

Pokud Vánoční koledu neznáte, tak jděte do toho. Setkáte se s duchem, který bude průvodcem dalších Vánoc hlavního hrdiny.

16.12.2022 5 z 5

Autorka je obdivuhodná žena! Absolutně mě její odvaha dostala. Tato kniha je skvělá, jednoduchá a čtivá. Je to "ne tak šokujiící" pohled na tamní život.
Oproti její novější knize (Svědectví o životě v KLDR) to postrádá pomyslný kousek, který mi dodá pocit, že se mě jejich osudy a život dotkl.
Stále je to skvěle napsaná kniha. Rozhodně si její další tvorbu pohlídám a mohu doporučit.
PS: poslouchala jsem jako audioknihu a krásná četba, zvukový doprovod. Skvěle dotváří celou atmosféru.

22.12.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kdybych si mohla vybrat, chtěla bych Zaklínače jako výpravný, plnohodnotný román. Povídky nejsou styl, který by mi osobně seděl. Na druhou stranu dávám 5 z 5ti. Důkaz, že je to geniální.

Jinstě, má to i své neduhy. Sapkowski se až moc fixuje na části ženského těla (jasně, kdo ne, ale číst o špičatých prsech, když jde Geraltovi o život, asi úplně nemusím) a taky v jeho světě není mo dobrých ženských postav. (Yennefer je super, ale i tak si myslim, že se na ní Sapkowski vyřádil).

Zpět ke kladům - ty povídky mají takový morální přesah a dodávají Geraltovi tolik osobnosti. Tohle je něco, co funguje skvěle! Nejde jen napsat - Geral má silný morální kodex. Lepší je ho postavit před situaci, kdy si musí vybrat menší zlo a ukázat, jak na tom s tou morálkou je.

Zbožňuji povídky Otázka ceny, Menší zlo, Konec světa a zejména Poslední přání.

PS: díky CDPR za vtáhnutí mě do světa.

25.01.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

S tou knihou není v zásadě nic špatně. Jen já moc nejsem fanda příběhů, které čtenáře chtějí za každou cenu donutit k silným emocím - slzám. Uznávám všechnu čest, pokud tato kniha pomohla byť jen jednu pejskovi, ale jako čtenář jsem se cítila malinko pod tlakem z toho, jak brutální zážitky gump měl. Tím nechci nikoho odradit. Moje babička gumpa miluje.

05.01.2023 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Dost zajímavá kniha o sociálních aspektech ve společnsti. To zastarání díla je vždy těžké překounoust a není to vyjímka ani tady. Ale budu na ten příběh dlouho myslet.

05.01.2023 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Tohle bylo sillné. Krásné, temné se skvělou myšlenkou a zajímavými postavami.
prnví půlka knihy mi přišla ohromná. Povolání stalkera i jeho vývoj od blázna, přes hrdinu až k tomu "jo, stalkera dělá každý druhý". To bylo skvělé!
Ale ta osobnostní linka mi tolik nesedla.
Nicméně je to pro mě jedna z nejlepších knih ruské literatury a jedna z nejlepších sci-fi myšlenek.

16.12.2022 4 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

K této knize mám silnou citovou vazbu. Je od mého dědy.
Kniha je krásně vyvedená s barevnými a originálními ilustracemi. Samotné příběhy jsou úžasné. Děda mi je vyprávěl dlouho před tím, než jsem je mohla číst.

16.12.2022 5 z 5

Dobrá biogragická kniha se vždy pozná podle toho, jestli mám jako čtenář příjemný pocit, že autora znám. A jo! Tady to rozhodně platí. Skvěle sepsané, Tom má překvapivý dar slova a vyprávění. To umocňuje tu představu o tom, jak krásnou osobnost má.

Doporučuji tak nejvíc, jak můžu! Skvostné.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Absolutní špička. Nežertuji. Existují knihy, které jsou čtivé pro každého čtenáře bez ohlednu na žánr. Tohle je ten případ. Je tam děj, jsou tam prokreslé postavy. Má sto spád, má to akci, pokládá mi to plno otázek. Já jsem u toho téměř brečela blahem a radostí nad tím, že taková kniha je a že ji právě čtu. Nemohu se dočkat dalšího dílu.

26.07.2017 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Neobyčejný příběh, krásný sloh, žádné prázdné stránky. Bylo to velmi čtivé a plné emocí (a ne nutně od hysterického pláče k záchvatům smíchu), ale celý ten děj ve vás vyvolával silnou empatii. Nevím, jestli jsem někdy četla něco s tak krásnou a jemnou volbou slov. Poslední třetina knihy mi dala svým vývojem zabrat a měla jsem jako čtenář trochu nesouhlasné názory, ale pasuje to tam a já knihu moc doporučuji.

13.09.2021 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Samotný příběh je dobrý. Rozhodně bych jej neoznačila jako žánr pro děti. Místy to bylo těžké a brutální.

Nicméně ten příběh tak nějak plynuj a já si říkala, kde je to kouzlo. Proč to má tolik čtenářů v oblibě. Pak přišel konec a ten mě dostal. Byl citlivý, jednoduchý. A zanechal ve mě silnou stopu.

16.12.2022 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Zkoušela jsem to. Zvědavost je silná věc. A samotnou mě to mrzí, ale není to pro mě.

Postavy na mě působily hloupě, zápletka a love story absolutně neuvěřitelná a absurdní. Aby se on do ní zamiloval postrádalo rozum. Takže jsem u všeho kroutila očima a hlavou. Sex scény jsem přeskakovala. Jakmile nepůsobí knižní chemie mezi charaktery, tak nic dalšího nemá pro mě smysl.

Nicméně klobouk autorce, že dokázala prodat tolik výtisků a udělat z toho malý kult své doby.

26.01.2023 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tohle se mi těžko hodnotí. Na jednu stranu jsem si knihu užila, líbily se mi hlavní postavy, akčnost děje a celé mě to jednoduše bavilo.

Na druhou stranu musím hodně upozadit pocity naprosté najivity nad pohledem na historii a vztah muže a ženy. Nad jejím pohledem na to, kolikrát ji tam chtěli znásilnit, zmrzačit nebo upálit. Hlavně, že je zamilovaná. Nad tím jsem často kroutila očima.

Nebudu raději ani rozebírat problémy cestování v čase, které autorka neřeší a já u toho zůstanu také.

Pokud všechno tohle přehlédnete, tak do toho rozhodně jděte! Bylo to pro mě svěží a příjemné poslouchání (koupila jsem jako audioknihu a Jitka Ježková odvedla skvělou práci).

Konec se pro mě trochu táhl, ale stejně jsem po dokončení audioknihy měla pocity smutku, že už nemůžu pokračovat dál. Klasický čtenářské rozpolcení.

22.12.2022 4 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Nejlepší hororová atmosféra, kterou jsem zatím četla.
Lovecraft je právem titulován králem hororů (E.A.Poe mi promine).

Nechci záměrně moc popisovat, co se v knize děje. Ale ta samotná přítomnost "něčeho", popis vjemů, prostředí, lidí. Dokonalé.