Aivinka Aivinka komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Asi jsem úplně nepochopila, co chtěla kniha vlastně sdělit, nebo jsme možná čekala daleko víc, než mi tahle útlá kniha poskytla. Ano, byl to jakýsi obraz dnešní společnosti, ale bylo to podáno tak surově a tak bez obalu, až jsem si říkala, že bych ty nonšalantní slova, na které často sama nadávám, ocenila.

26.08.2022 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Opět musím hodnotit kladně. Moc čtivá a hezká kniha, i seriál se moc povedl. Mám pocit, že poslední dobou se mi do rukou dostávají jen dobrá knihy.

24.08.2022 5 z 5

Dívka ze země Venku 1 Dívka ze země Venku 1 Nagabe

Tohle bylo opravdu nádherné. Nejdřív jsem si tuhle mangu ani pořizovat nechtěla, ilustrace se mi moc nepozdávaly, ale během chvilky jsem si uvědomila, že se k příběhu neskutečně hodí. No a co se týče příběhu samotného ... zvláštní a nádherný, nic víc k tomu říct nemůžu, protože to, co ve vás zanechá, nejde jen tak popsat slovy. (alespoň tedy ve mě)

28.05.2022 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

A to jsem si myslela, že mi Rowlingová už nemá co nabídnout. Měla by se držet žánru fantasy, protože tohle je úžasné!

29.12.2020 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Vážně pecka! Miluju sérii Hunger Games a tenhle pohled do života Snowa a desátých hladových her byl naprosto úžasný. Líbil se mi i celkově jiný pohled na celé hry, jejich postupné dotváření a Lucy Grey prostě nejde nemilovat.

07.10.2020 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Jako Knihkupkyně jsem se zasmála. Zní to neuvěřitelně, ale hodně z hlášek zde uvedených, se opakují klidně i třikrát denně... Jsou jen dvě věci na této planetě, které jsou nekonečné. Má láska k dobré literatuře a lidská blbost.

23.09.2020 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Z prvního dílu mám lehce smíšené pocity. Vůbec to nebyla špatná detektivka, právě naopak. Bála jsem se, že mi bude chybět pohled vraha nebo oběti, které by doplnilo napětí, nakonec ho však vůbec nebylo zapotřebí. Jediné, co mi v knize chybělo a co já osobně vyžaduji, je příběh vyšetřovatele. Pokud si nezamiluji detektiva, je všechno straceno. Joona je dobrá postava, jen bych ocenila, kdyby jsme se s ní trochu více seznámili.

02.07.2020 4 z 5

Hannibal – Zrození Hannibal – Zrození Thomas Harris

Začátek jsem si užívala, ale pak začal příběh pokulhávat, nakonec stratil nohu a než jsem byla na straně stopadesát, měla jsem chuť ho utratit z milosti. Nápad je geniální, o tom není pochyb, bohužel provedení se moc nepovedlo. Nakonec jsem se ale přemohla a knihu dočetla... Jsem na sebe náležitě pyšná.

07.03.2020 2 z 5

Detektiv Arrowood Detektiv Arrowood Mick Finlay

Úžasná kniha! Musím se přiznat, že jsem si pod detektivem Arrowoodem a jeho společníkem Normanem ne jednou představila Sherlocka Holmese a Dr. Watsona (musím říct že v některých částech knihy jsou se velice podobní) ale Arrowoodovo věčné přesvědčování o Sherlockově neschopnosti mě zase vrátilo zpět. Doba je vykreslena bravurně, stejně tak britská společnost. Zápletka se zdá primitivní, ale postupně graduje a stává se neodolatelně temnou. Jsem nadšená a vřele doporučuji všem Holmsovým fanoušků.

02.03.2020 5 z 5

Čarodějnice školou povinné Čarodějnice školou povinné Jill Murphy

Na základě seriálu jsem i já musela začít číst tuto knižní sérii. Byla jsem mile překvapena jak ilustrací, tak zajímavým příběhem. Po většinu času jsem měla pocit, že čtu dívčí verzi Harryho Pottera, tento dojem ještě umocnila přísná učitelka Metlová, která mi silně připomínala profesora Snapea a ředitelka akademie slečna Krákavá, která svou milou povahou ztělesňovala ředitele Bradavické školy Albuse Brumbála.

Nicméně tahle série mi chtě nechtě přirostla k srdci. Milé vyprávění a silné postavy, které mají jistojistě místo v kouzelnické literatuře a v mé knihovničce.

Jsem si vědoma, že tato kniha není určena mé věkové kategorii, ale i tak bych uvítala víc detailů. I tak si však tento díl zaslouží všechny mé hvězdy.

28.03.2019 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Slova navršená na sebe? Tohle není poezie. Absence čárek a velkých písmen také nevytvoří poezii. Jediné co mohu pozitivně ohodnotit, je samotný příběh knihy, který se snaží autorka zdělit, ale opakuji ještě jednou, poezie je opakem této knihy.

23.10.2018 2 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Tahle kniha mě zasáhla. Uplně mi změnila pohled na svět a na city lidí. Přečetla jsem jí jedním dechem a jsem za to upřímě ráda. Je taky jistou motivací pro ostatní, a když si uvědomím že tohle není jediný takový příběh lidí kteří se chtějí změnit ale nemůžou (z jakehokoli důvodu) je na světě více, mám z toho špatný pocit. Hodně lidí si stěžuje na svůj život a problémy ale neuvědomují si že někdo to má na světě daleko těžší než my.

04.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Napínavá knížka :) četbu jsem si užila a konec jsem vůbec nečekala :D Určitě doporučuji pro milovníky detektivek :)

03.10.2016 5 z 5

Mlhy na blatech Mlhy na blatech Karel Klostermann

Není nad to přečíst si pohodovou, komfortní knihu. Tou Mlhy na Blatech rozhodně jsou, vyvolají ve vás pocit, že se nalézáte v úplně jiném století. Najednou naprosto nechápete, jak dokáže lidstvo žit v takovém neustálém shonu a hluku, když si kdysi vystačilo s prostým bytím a krásou žití.

Nemyslím si, že by v dnešní uspěchané literatuře, ve které každý prahne po akci, magii nebo drastických scénách uspěla, nicméně možná právě to má své vlastní kouzlo. Dlouhé popisy blat jsou velice poetické a nádherně vykreslené, skoro, jako byste stáli přímo na jednom z blatských kopců.

Klostermann vystavil naprosto běžný příběh nešťastné lásky, přátelství a krásy prostého života, zaobalil ho do nádherné přírody a vytvořil něco, na co do konce života nezapomenete. Několikrát jsem se přistihla, že hltám každé slovo, jako ten nejšťavnatější vesnický drb.

Konec mi přišel mírně uspěchaný. S tímhle se stalo to a to a to. Konec. Tohle bylo snad jediné minus celého příběhu. Ani to mě však nezastaví od toho, abych příběh ohodnotila plnou škálou hvězd.

21.09.2023 5 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

(SPOILER) Hvězdičky dneska vůbec nehrají roli. Nechci ale téhle knize snižovat hodnocení, když už jsem od začátku věděla, co mě čeká. Kniha není napsána špatně, právě naopak. Je čtivá a autorka si umí vyhrát se slovy. Ale to je asi její jedné plus.

Příběh sám o sobě je hrozně jednoduchý. Tohle je naprosto průměrná fanfikce o mafiánovi, který se nemusí nijak snažit prakticky o nic. Chce vraždit? V pohodě. Žádné postihy ani skrývání stop. Každý krok, který James udělá, nenese vůbec žádné následky. Je to tím že je hezký, bohatý, nebo jsou všichni v tomhle městě (včetně policie) naprosto pitomí a neschopní?

Dějových chyb je víc než dost. Když Hook unese Wendy, opravdu to nikomu nevadí? Jistě, přijde o práci, ale vážně mi chcete nakukat, že jí nikdo nehledá?

Sexuální scény ani probírat nebudu. Tohle bylo prostě divný. James je celou dobu gantelman se vším všudy, žádné sprosté slovo neopustí jeho rty po celý čas knihy. Teda pokud nepočítáme postelové scény, tam se doslova jeho slovní zásoba smrskne na slovník sprostých slov a oplzlostí... tohle není romantika, alespoň podle mě ne.

Wendy několikrát řekla, že Jamese ani nezná. Jejich jediná konverzace je, když probírají jak moc nadržení jsou. Jak se do sebe mohli zamilovat je mi stále záhadou.

Nechci tomu kazit hodnocení úplně, kdybych byla upřímná, dostalo by to jednu hvězdu za snahu. Pravdou ale je, že jsem knihu dočetla, takže úplný odpad to v mých očích není. Hezký námět, který by se dal rozhodně zpracovat lépe.

15.09.2023 2 z 5

Sadistova bible Sadistova bible Nicole Cushing

Předem píšu, že nejsem věřící, ale tohle se mnou cukalo do všech stran. Ani mi tak moc nevadila ta sadistická část (i když i to byla síla) jako spíš to naprosté pohřbení a popření všeho, co už je staletí bráno jako standard. Za mě naprosto pobuřující a místy skutečně odporné... dvě hvězdy za čtivost, protože napsáno to bylo velmi dobře.

28.08.2023 2 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

(SPOILER) Dlouho jsem nevěděla, jestli se mám do knihy pouštět, nebo jí nechat na pokoji, nicméně jsem usoudila, že mi tento trend nesmí uniknout. Jak tady napsal už skoro každý, jedná se o klidnou, odpočinkovou četbu. Mile mě překvapilo, že se autor opravu drží nápadu budování kavárny a dokáže jí napsat tak poutavě, že knihu nebudete chtít odložit. Jediný problém jsme měla s romantickou linkou. Viv se celou dobu stará o kavárnu, ani náznakem nikde není zmíněno, že by se na sukubu jen podívala a pak najednou BUM. Asi bych ocenila lepší budování vztahu, když na tom prakticky stojí celá knih. Nicméně i tak jsem si knihu velice užila a za tenhle fakt bych nesrážela víc, než půl hvězdy.

18.08.2023 5 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Po shlédnutí seriálu, který se mi upřímně líbil, jsem se musela pustit do komiksů, ale počítala jsem s tím, že to nebude tak dobré jako seriál. Mýlila jsem si, v tomhle ohledu se mýlím často. Nedokážu posoudit, jestli je lepší seriál nebo komiks, ale po dlouhém uvažování jsem se spokojila s tím, že ani jedno dílo není horší nebo lepší, obě mají něco do sebe.

Na začátku jsem se dost ztrácela. Možná to bylo jen tím, že komiksy nečtu tak často, ale první kapitola mi přišla zmatená a kdybych neviděla seriál, asi bych jí nepochopila. Nicméně všechno je později vysvětleno, takže to nevidím jako velký problém. Kresba mi ze začátku neseděla ale později jsem si na ní zvyknula a začala se mi velmi líbit. Když píšu tento komentář, už mám za sebou další díly v barevné verzi ale tuhle knihu jsem četla černobílou. Barvy tomu dodaly šmrnc, to musím podotknout.

Moje teorie zní, že Gaiman neumí napsat něco špatného. Zatím jsem spokojená snad se vším, co jsem od něho četla.

26.08.2022 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Srdcerváči jsou opravdu moc hezký komiks, ale i tak mi někdy chování Nicka a Charlieho přijde iracionální. Všechno se točí jen okolo vztahů. Na druhou stranu, je to střední škola a ta se asi okolo vztahů točí. Ale já si to moc užila, nebudu lhát. Je to milé a odpočinkové.

28.07.2022 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Velmi originální a poutavé. Kresba se k příběhu velmi hodila, působí nevinně, roztomile a ještě víc tím podtrhává fakt, jak je tahle kniha vlastně temná. Když vám v polovině knihy začne docházet, že těmhle dětem jde opravdu o život, asi vás všechny zamrazí. Co musím pochválit jsou postavy. Každá je velmi originální a svým způsobem dětská a dospělá zároveň. Mama je dokonalý záporák, máte z ní pořád pocit, že by jste jí měli mít rádi, na druhou stranu jsou chvíle, kdy jí naprosto nenávidíte. Moc hezké čtení, těším se na další díl, jelikož jednička skončila dost otevřeně.

04.06.2022 5 z 5