Ainyska Ainyska komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Můj druhý kousek od Han Kang. Ano, dostala jsem se k ní hlavně díky ČV, ale také proto, že kniha Kde kvete tráva se mi velmi líbila. Tato kniha nebyla tak drastická jako ta druhá od Kang, ale četla se mi velmi dobře, řekla bych tak nějak lehčeji než Kde kvete tráva. Příběh byl opět dobře napsaný, ale bohužel mě neoslovil natolik, abych hodnotila plným počtem hvězd. Některé pasáže mi přišli zbytečně drastické, některé zase přitažené za vlasy a konec se mi moc nelíbil. Každopádně případný další počin autorky si ráda přečtu.

Co se týče Odeonu, měl by si dávat pozor na překlepy.

02.04.2019 4 z 5

Deník postarší prvorodičky aneb Jak se žije mamosaurům Deník postarší prvorodičky aneb Jak se žije mamosaurům Judith Newman

Knížka slibuje humor a příběhy ze života maminky dvojčat. Vtipná nebyla, usmála jsem se snad jen jednou, za to se velmi dobře četla. Mám ráda takové oddechovky od těžší literatury, tahle kniha je proto ideální. Každopádně je to ten druh knihy, kterou si po pár týdnech nebudete pamatovat. Za mě lepší průměr.

16.03.2019 3 z 5

Kniha o lidech a zvířatech Kniha o lidech a zvířatech Axel Munthe

Tuto knihu nemohu hodnotit hvězdičkami. Je to přesně jedna z knih u které bych potřebovala půl hvězdy, tedy 3,5. Na 4 to není a 3 jsou málo.

Mám ve zvyku mít rozečtených více knih, proto jsem si oblíbila i knihy povídek. Tato kniha byla rozečtena dlouho, protože v druhé třetině mě prostě přestala bavit. Dlouho jsem se dokopávala ji dočíst a stalo se. Je fakt, že poslední povídky mě bavili rozhodně víc než předchozí (ty nejspíš zachránily můj názor na knihu), byly více záživné a některé i dojemné. Velmi se mi líbí, jak autor popisuje lásku ke zvířatům a pomoc lidem v nouzi. Kniha se mi líbila, některé příběhy si možná budu dokonce pamatovat, ale jestli si ji někdy přečtu znovu? To si nemyslím.

12.03.2019

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Cestopisy a cestování mě neba, ale........

Nikdy jsem nebyla v Holandsku a nikdy jsem tam neplánovala vyrazit. Po přečtení knihy mě to ovšem velice láká. Hezké kresby, pěkně popsaný kraj, tu svobodu a čistotu bych chtěla někdy vidět na vlastní oči (za předpokladu, že tomu tak dnes je :D). Já, nejspíš i mnoho ostatních, si pod názvem této země představí tulipány a velmi často skloňovanou marušku. Ovšem kniha ukazuje úplně jiný pohled na tuto zemi. Pokud se mi pod ruku dostanou podobně skvěle napsané cestopisy, nejspíš mě doma dlouho neuvidí... doporučuji

28.02.2019 5 z 5

Jak myslí kůň Jak myslí kůň Cherry Hill

Nádherná kniha plná rad a zkušeností. Nemám co vytknout, škoda, že se už nedá pomalu nikde sehnat. Rozhodně se hned pustím i do její druhé knihy, která vyšla v ČR. Škoda, že u nás vyšly snad jen dvě z nějakých 25, nebo 30 knih co napsala.

15.02.2019 5 z 5

Svítání na západě Svítání na západě Otokar Březina (p)

Vůbec nemám za cíl nějak shazovat pana Březinu, ovšem sbírka básní na mě působila, jako by ji přeložil nejmenovaný překladač a nejednou to projel různými jazyky a zase zpět.

Nejspíš jsem na poezii totální kromaňonec. Nejsem schopná dešifrovat básně a ani není v mých silách je pochopit. Nejspíš je to pro zkušenější a "dospělejší" čtenáře poezie, kteří do ni "dorostli". Není to moje první setkání s tímto druhem knih, ale toto je opravdu nad moje síly. Obdivuji všechny kdo tomu rozumí. Klobouk dolů.....

14.02.2019

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Příběh jedné ženy, která se živí tím, že rozhoduje za jiné. V osobním životě by přesně takového člověka, jakým je ona u soudu, potřebovala. Pere se to v ní slušně, ostatně kdo může říct, že v něm ne, když podniká velká rozhodnutí. Knížka nemá nijak skvělý a dech vyrážející příběh, ale velmi pěkně se čte a možná, že v určitých částech se někdo i najde. Líbila se mi.

11.02.2019 4 z 5

Denik Ostravaka 4 ... furt vam nědam spočnuť Denik Ostravaka 4 ... furt vam nědam spočnuť Ostravak Ostravski

Trošku slabší díl, ale pobavil :).

06.02.2019 4 z 5

Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Denik Ostravaka 3 ...farame dal, no ni? Ostravak Ostravski

Dvojku jsem nečetla, ale to nejspíš ani nevadí, pár krát jsem se zasmála, ale nejvíc mě dostalo vlakové přirovnání, to nemělo chybu :D.

Je fajn číst o známých místech, a nedá mi to si nepředstavovat jeho vylomeniny, když projíždím kolem :D.

05.02.2019 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Tato kniha byla pro mě zvláštní a o dost jiná, než normálně čtu. Ze začátku jsem se nemohla začíst, pak to šlo ráz na ráz, ale.......

V momentě, kdy jsem dočetla část, která se vztahovala k 1. světové válce a došla k části z roku 2006, jsem měla velký problém ve čtení pokračovat. Prvních pár stránek jsem louskala několik dní, až jsem nakonec knihu odložila zhruba na měsíc a půl. Předevčírem přišla opět na řadu a to hlavně proto, že jsem ji chtěla dočíst a tlačil mě termín vrácení do knihovny. No řeknu to ve zkratce. Po přelouskání prvních stran druhé části se nedalo přestat a knihu jsem dočetla během krátké doby. Konec byl sice pohádkový, ale vykouzlil mi úsměv na tváři. Nedojal mě, nerozbrečel a ani nenaštval. Vše se k dobrému obrátilo a všichni byli spokojení.

Knihu doporučuji, byla to první zkušenost s Moyesovou a určitě ne poslední. Další na řadě je Krasojezdkyně tak uvidíme. Za mě dobrý :)

04.02.2019 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

O jihokorejském masakru jsem doteď neslyšela. Díky ČV (což je taky účel), jsme se k této knize dostala. Výběru rozhodně nelituji.

Je to velmi silné a těžké čtení, je velmi čtivé, místy šokující. Ovšem člověka jako já, který má načteno hodně z druhé světové, konkrétně období holocaustu, tato kniha tolik svým popisem událostí nešokuje. Rozhodně se mi nezdály zlé sny, ani nic podobného. Je fakt, že knihu jsem odkládala, člověk potřebuje přečtené stránky zpracovat.

Každopádně knihu můžu doporučit, obzvlášť k faktu, že se o tématu moc neví, nebo jsou veřejně dostupné, pouze zkreslené informace.

20.01.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Řeč Ostraváka mi není cizí, tož bydlím kusek no ni? Byly v knize i dobré hlášky u kterých jsem se zasmála např. "Chvilu sem uvažoval, že ji řeknu, esli kdy viděla v kostele takeho teho chachara v trenkach, co vypada jak tvrdy Y."

Určitě v budoucnosti přečtu i ostatní díly, ale že by mě to nějak šíleně nadchlo se říct nedá. Bylo fajn číst o místech kde jsem byla i já, i když nejsem Ostravák, ale soused. V Ostravě jsem celkem často. Možná až pojedu do Avionu, tak si vzpomenu na jeho trapas :D.

04.01.2019 4 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Jo tohle mě bavilo, i když jsem prvně viděla film, překvapilo mě, jak se v některých věcech odlišuje od knihy. Knížka mě nerozplakala, u knih nebrečím, ale u filmu slza ukápla. Je to napsané neuvěřitelně čtivě a od knihy se jen těžko odchází. Rozdělení kapitol je také fajn (miluji kratší kapitoly). Rozhodně půjdu do dalších knih autora.

27.12.2018 5 z 5

Nejsem úplně cílová skupina fantasy knížek, ale tato kniha byla tak často skloňována i v souvislosti s filmem, že jsem se rozhodla si ji přečíst a taky důvodem k četbě byla ČV z loňska, kterou jsem nestihla dokončit celou.

Knížka je podle mého velice čtivá, není to horor (až na menší situace, které jsou hororově podány, ale v kontextu celé knihy, nejsou tak strašidelně, spíše morbidní), ale nějaká ta lahůdka se tam objeví. Ne nebála jsem se u knihy, možná i pro to, že tady straším už čtvrt století, ale pro menší čtenáře může být zčásti kniha, řekněme znepokojující a možná se to i promítne v nějakém tom snu. Kniha má částečně otevřený konec, který nabádá k přečtení dalšího dílu do kterého já rozhodně jdu. Snad bude stejně čtivý jako tento díl. Příběh mě vtáhl od začátku a nepustil až do poslední stránky.

Můj prvotní dojem, že to bude slátanina se nepotvrdil a divím se jak mě to bavilo. Co mě ale zarazilo, byla tíha knihy, vzhledem k faktu, že má pouze 350 stran. Příběh podle podivuhodných fotografií se povedl a funguje to. Nezbývá mi než dát plný počet. Doporučuji

24.12.2018 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Na to, že je to tak staré dílo, je velmi nadčasové a chytlavé. Dobře se čte a má to spád, kniha se mi velmi líbila a doporučuji si ji přečíst. Koneckonců jednou se to může stát i nám.

12.12.2018 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Knihu jsem četla na podruhé, poprvé jsem to vzdala po zhruba 30 stranách. Zprvu jsem si říkala nic moc, děj byl nudný a nebavil mě, poté jsem se začetla a už to jelo.

Kniha vlastně začíná a končí stejnou událostí a to zlomeným kotníkem. Název knihy "i malá lež může mít velké následky" mi došel až na samotném konci knihy, kdy se to vše provalilo (konečně) a je to svatá pravda. Jak malá nevinná lež dokáže zničit a převrátit život tolika lidem je neuvěřitelné. Veliké překvápko pro mě bylo, když se zjistilo kdo je doopravdy otec Ziggyho, to bych nečekala. Zato je pravdou, že mě jeho "otec" opravdu s*al většinu knihy.

Kniha je napsána zajímavě, na konci většiny kapitol je výpověď lidí ze školy a pravdou je, že v momentě jak máte nějaký tip, koho zavraždili, tyto rozhovory vás velice rychle svedou z cesty. I když tento typ knih nečtu a myslela jsem, že mě nebude bavit, tak bavila. Ovšem na 5 hvězd to není, 4 si zaslouží. Doporučuji

08.12.2018 4 z 5

Dva krůčky po mokrém písku Dva krůčky po mokrém písku Anne-Dauphine Julliand

Velice čtivá a silná kniha. Neuvěřitelné co dokáže prožít jedna rodina a přitom stále držet pospolu a navzájem si pomáhat, utěšovat se, bojovat. Vlastně celá tato kniha je o síle bojovat a o dvojím pohledu na tu samou situaci. Jeden z pohledu rodiče a druhý z pohledu dítěte. Thaïs máš můj veliký obdiv, stejně jako celá tvá rodina.

02.12.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Že bych se smála, až by se za břicho popadala se opravdu říct nedá. Ale kniha se mi líbila a bavila mě.

17.11.2018 5 z 5

Jak vypadá Nic Jak vypadá Nic Jana Červenková

Nejspíš jsem tuhle knihu nepochopila, nebo nevím co se stalo, ale strašně mě vyčerpávala. Vůbec nechápu o co v té knize šlo. Na mě to působí, jako fňukání ženské, která si doma neumí dupnout a donutit, čím dál víc lenivějšího manžela něco dělat. Nadává na manžela a sama má máslo na hlavě.

Četla jsem ještě jednu knihu ze zhruba stejně doby, a bylo to daleko zajímavější a čtivější, než tohle. Je dost možné, že můj názor na knihu ovlivňuje fakt, že já tuto dobu nezažila a tak se s tím nemůžu ztotožňovat. Každopádně to pro mě byla ztráta času a útěchou mi může být splněný bod v ČV 2018. Možná tento typ knih pochopím, až budu mít trochu víc za sebou.

17.11.2018 2 z 5

Četlo se to dobře, ale příběh nic moc. Nápad dobrý, ale bohužel v tomhle podání se ztrácí. Hlavní hrdinka mohla se svou schopností lépe pracovat. Byl to pouze popis její rodiny se zápletkou přitaženou pořádně za pačesy (co se vyklubalo s jejího bratra). Na knihu jsem se těšila, dokonce jsem zaplatila za rezervaci v knihovně, ale nestálo to za to. Zklamala mě. Uvidíme jestli si něco od této autorky ještě přečtu, ale v blízké době jí určitě vynechám. Úplná blbost to nebyla, ale pro mě je to těžký průměr.

15.11.2018 3 z 5