Ainyska

BožkaBožkaIvo Toman

Kniha je průměrná jednohubka, nenadchne, neurazí. Za sebe můžu říct, že se ke knize taky už nejspíš nevrátím a nemám ani potřebu přečíst si od autora jeho další knihy. Ale na zabití času dobrý.

Svět divočinySvět divočiny neznámý, neuveden

Kniha je krásná a obsahuje mnoho zajímavých informací, bohužel ke konci knihy se často některé informace opakují a působí to až rušivě.

Projekt manželkaProjekt manželkaGraeme Simsion

Tak tohle byla jízda od začátku do konce. Tato jednodenní záležitost mě hodně bavila. Odkládala jsem ji jen, pokud to bylo nezbytně nutné. Hlavní hrdina je obrovský sympaťák i přesto, že je trochu divný (v tom dobrém). Vůbec mi to u něj nevadilo, ba naopak. Dodalo to knize originalitu a vtip. Oceňuji, že byl v knize kladen důraz na myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Celkově se mi líbí, čím se kniha zabývá. Je to něco jiného, než klasické romány, které moc nemusím. Konec se dal čekat, i když linku s otcem jsem popravdě neodhalila. Jo, tohle je super a doporučuji.

20.02.2020

Temnější tvář magieTemnější tvář magieVictoria Schwab

Pravdou je, že z počátku jsem se neuměla začíst a neustále knihu odkládala. Zhruba po 80-100 stranách mě děj vtáhl a nepustil. Tudíž z původních 3*, které jsem chtěla této knize dát, zvyšuji na 4* a doufám, že pokračování se ponese ve stejném duchu.

Kell, jakožto má oblíbená postava, není zde vykreslen jako nejlepší z nejlepších, jako to bývá u jiných fantasy, ale jeho schopnosti jsou pouze nadprůměrné a to je možná i to, co mě na knize bavilo. Dává to prostor pro zdokonalování a rozšiřování jeho moci. Lila je prostě Lila, snad v dalších dílech trochu dospěje a zmoudří. Brácha našeho antariho je takový medvídek, kterého má každý rád, osobně jsem ráda, že není zde hlavní postavou, měl by i dál zůstat v pozadí jen jako doplnění naších hlavních postav. Je sice parádní vložkou, ale jako postava je nudná. Každopádně tuto knihu mohu doporučit, nic moc jsem od ní neočekávala a překvapila.

19.02.2020

Jízda na koniJízda na koniCarolyn Henderson

Byly zde některé "rady" s kterými bohužel nemohu souhlasit. Ale beru ohled na to, kdy byla tato kniha vydána. I přesto je zde spoustu jiných rad, které jsou k užitku a knihu mohu pro začátečníky doporučit.

14.02.2020

Péče o koněPéče o koněCarolyn Henderson

Existuje mnoho knih, které se zabývají péčí o koně. Tato kniha byla jedna z prvních, ne-li úplně první, které jsem vlastnila. Dostala jsem ji už jako dítě. Teď ji hodnotím coby dospělá a zkušenější. Tato kniha poskytne všem mladým a začínajícím koňákům cenné informace a je pojata komplexně. Dozvíte se zde nejen jak pečovat o koně, ale i základní anatomii a rozdělení podle barev a znaků. Pro začátek je tato kniha dobrá volba. Ukazuje, ve zkratce, veškeré základy.

14.02.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Já nikdy nebyla typ člověka, který čte knihu potom, co viděl film. Většinou mě kniha zklamala, ale nedávno tomu bylo naopak a z knihy jsem byla nadšená. Takže toto moje pravidlo jsem začala "porušovat".

Bohužel u této knihy se mi zase potvrdilo, že film byl lepší. Kniha pro mě byla místy až nudná. Moc mi nesedl styl, jakým je kniha napsaná. Na druhou stranu je to velmi hezký příběh na škaredém pozadí (válka), je to zase trochu jiný pohled na válku a troufám si říct, že těch pohledů už jsem četla dost. Pravdou je, že prvních 120 stran jsem louskala snad 14 dní, neustále jsem odkládala a zbývající strany jsem měla přečtených během jednoho odpoledne. Ale i tak hodnotím 3,5*, myslím, že existují daleko lepší a chytlavější knihy, než je tato.

11.02.2020

Otazník je polovina srdceOtazník je polovina srdceSofia Lundberg

První knihu autorky jsem přečetla jedním dechem, tuto jsem přelouskávala měsíc. Děj byl, na můj vkus, nudný a menší zvrat přišel až na posledních 100 stranách. Bohužel za mě průměr. Červený adresář nasadil určitou laťku, na kterou, tato kniha zdaleka nedosahuje.

10.02.2020

Osvětimská ukolébavkaOsvětimská ukolébavkaMario Escobar

Já bych tento příběh nenazývala úplně románem, nepůsobí to na mě tak. Spíše jde o vylíčení jednoho osudu v táboře BIIe.

Velmi mě potěšilo, že je příběh vystavěn na reálných základech, které lze i ověřit (alespoň částečně). Příběh Helene je až neuvěřitelný, je obdivuhodné co dokázala zařídit pro ty děti. Vytvořit školku a školu v nacistickém pekle by dokázal málokdo. Pravdou je, že měla i dost velké štěstí na lidi kolem sebe. Hlavní hrdinka byla neuvěřitelně silná osobnost a nekonečně milující matka, která snad nikdy nemyslela na sebe. Samozřejmě, měla i slabší chvilky, ale nenechala se jimi strhnout.

Tato kniha nepatří mezi úplný top nejlepších knih, co jsem kdy (na toto téma) četla. Každopádně značně odlišný konec, který se v mnohých knihách nevyskytuje, mě nejen překvapil, ale právě ukázal tu pravou realitu koncentračního tábora. Doporučuji.

04.02.2020

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara GröningaÚčetní z Osvětimi: Vina Oskara GröningaReiner Engelmann

Pravdou je, že tato kniha, nebo samotné vyprávění, jakoby tančí po povrchu a nejde do hloubky. Další věc co mi vadila byla ta, že autor přeskakoval v časových rovinách. Lepší by bylo, kdyby to napsal chronologicky. Popravdě řečeno jsem úplně nepochopila proč zde je zakomponován příběh Évy Fahidi, nakonec mi to došlo, proč to tak je. Každopádně kniha má být hlavně o Gröningovi a jeho životě. Autor se měl držet hlavně toho. Velmi oceňuji seznam a popis lidí na konci. Některá jména jsem neznala.

Co se týče knihy jako celku, tak nebyla vůbec špatná a mohu ji vřele doporučit. Rozhodně zajímavější, než smyšlené příběhy, které mají v názvu dnes populární Osvětim.

27.01.2020

Kůň a jeho řečKůň a jeho řečLesley Bayley

Tato knížečka je fajn a možná v budoucnu do ní ještě mrknu. Ale......

Bohužel tato kniha nebude mít velkou vypovídající hodnotu pro lidi, kteří se u koní pohybují, či přečetli více knih o výcviku a chovu koní. Nepřináší žádné nové poznatky až na výjimky. Je to takové všeobecné povídání, které je vhodné spíš pro začínajícího koňáka. Dozvíte se zde, že spolupráce s koněm je nejlepší když jsou obě strany v klidu, což není žádná novinka. Kdybych byla koňmi nepolíbená, určitě by se mi líbila a proto hodnotím 4*.

22.01.2020

Skleněný trůnSkleněný trůnSarah J. Maas

Knihu jsem neustále odkládala, bavila mě jen po částech. Zatím hodnotím příběh 3,5* a uvidím co přinese pokračování. Sérii budu číst dál, zajímá mě, jak to bude pokračovat. Ale prozatím je tato série slabší, než Dvory.

Nejvíce mi byl sympatický Chaol, hlavní hrdinka už o něco méně. Působí na mě jako puberťačka a ne jako nejlepší zabiják. Pořád o tom jen žvanila, ale doteď se moc nepředvedla. No a princátko mi je sympatické ze všech nejmíň. Moc rozumu taky nepobral. Uvidíme co přinese druhý díl.

21.01.2020

Slezské písněSlezské písněP. Bezruč (pseudonym)

Na můj vkus dost pesimistická sbírka a velmi deprimující. Jakoby byl autor zklamán životem a neviděl sklenici zpola plnou. V budoucnu se k ní vrátím a zkusím se jednotlivým básním trochu více věnovat, zda nenajdu ještě jiný význam, než se na první pohled zdá.

14.01.2020

Volejte veterinářeVolejte veterinářeMarc Abraham

Tak tohle byl oříšek, tuto poněkud krátkou knihu, jsem četla přes měsíc. Prvních sto stran uletělo, ale pak ne a ne se k ní vrátit. Nebudu knihu srovnávat s Herriotem, srovnávala bych nesrovnatelné. Herriot je prostě vyšší liga. Tato kniha je velmi dobrá oddychovka, ale nijak zajímavá. Příběhy jsou podány tak nějak nudně. Zasmála jsem se jen jednou, nebo dvakrát. Nějak mi tato kniha nesedla, bohužel.

09.01.2020

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Kdybych tuto knihu nerozečetla před půlnocí, nejspíš bych ji dala na jeden zátah. Pravdou je, že konec byl takový jednoduchý, zbytečně rychlý a autorka si s tím moc nelámala hlavu. Na druhou stranu je kniha svižná, má spád, žádné zbytečné popisné pasáže. Velmi se mi líbilo, že co odstavec, to pohled jednoho člověka. Ze začátku byl problém se zorientovat v postavách, ale po čase si to sedlo. Kniha je srovnatelná s knihou Někdo cizí v domě, kterou jsem hodnotila 5/5*. Tuto knihu tudíž nemohu hodnotit jinak a vím, že si ji dokoupím do knihovničky k výše zmiňované.

07.01.2020

Jediný mužJediný mužAndrew Gross

Je to skvělá kniha, ale přesto jednu hvězdu musím strhnout za věci, které mě trošku štvaly. Ze začátku mi velice vadilo neustále přeskakování v čase, bylo to matoucí. Bylo by lepší, kdyby tam byla nějaká posloupnost (jde jen o první třetinu). A druhá věc, která mě utvrdila v tom, že je to přece jen fiktivní příběh na reálném základu, je ta, že (jak tu už někdo psal) je zde až moc náhod, díky kterým hrdinové vyvázli. Pravdou je, že konec to kapánek vyvažuje. I tak si myslím, že tato kniha stojí za ten čas. Je možné, že se k ní později ještě vrátím.

06.01.2020

Vím, jak chutná vzduchVím, jak chutná vzduchMaria Hirse

Zajímavá knížečka. Já osobně jsem nikdy anorexií netrpěla ani ničím podobným. Mám to štěstí, že jsem od přírody hubená, ale pravdou je, že v mém okolí se tyto případy vyskytly. Nikdy jsem nechápala, jak někdo nemůže chtít jíst a dobrovolně se mučit hlady. Tato knížka mi ukázala, že prakticky všechny případy jsou stejné. Nějaký hlas v hlavě, kterému se dotyčná osoba neustále podřizuje. Není to má první kniha s touto problematikou a nejspíš ani poslední. Na jednu stranu mě děsí chování těch lidí, na druhou stranu někoho může fascinovat jakási disciplinovanost v jejich životě. Disciplína není špatná věc, ale nesmí se využít k tomu, aby se člověk pomalu, ale jistě zabíjel.

04.01.2020

Umřel jsem v sobotuUmřel jsem v sobotuJosef Formánek

Abych pravdu řekla, nějak nevím co si o knize myslet. Určitě si přečtu knihu Mluviti pravdu a teprve poté si na knihu udělám názor. Kniha je velmi čtivá a příběh jednoho domu a jeho původních obyvatelů velmi zajímavý. Faktem je, že mi nejspíš něco unikalo, protože autor odkazuje na předchozí knihu. Je to jedna z knih, kterou musím nechat chvíli uležet.

03.01.2020

Nejmenuji se MiriamNejmenuji se MiriamMajgull Axelsson

Velmi oceňuji, že i tato autorka zakomponovala do smyšleného příběhu skutečné události. Kniha se sice na první pohled tváří, že je autentická, ale opak je pravdou.

Knihu jsem poprvé odložila, nemohla jsem se začíst a popravdě mě vůbec nebavila. Po přečtení komentářů zde, jsem jí dala druhou šanci a knihu nakonec dočetla. První třetinu na jeden zátah, pak opět šla do ústraní a zbytek (asi 230 stran) opět najednou. Když se do příběhu ponoříte, pak už se těžko odkládá. Bohužel věřím, že mnoho lidí odradí už začátek, ale vyplatí se vydržet. Kniha není tak nudná, jak se na první pohled tváří.

I když to není skutečnost, věřím, že i tyto životní příběhy existují, byť v trochu jiné podobě. Za války se dělo hodně věcí a troufám si tvrdit, že ne o všech víme. Tento příběh nejspíš jen tak nezapomenu, ale ke knize, jako takové, se pravděpodobně už znovu nevrátím.

27.12.2019

NimbusNimbusNeal Shusterman

Rozhodně je tento díl daleko lepší než první, který byl pro mně dost nudný. V tomto díle je spád, akce, postupně se vyvíjející příběh, ale popravdě řečeno, konec je dosti přitažený za vlasy a nápadně se, v jistých scénách, podobá jedné z největších lodních katastrof, všem lidem dobře známé. Uvidím co přinese třetí díl, který si hodlám přečíst, snad bude mít stejné tempo.

17.12.2019

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Popravdě moc nechápu ten humbuk kolem této knihy. Námět dobrý, ale žádná akce, žádné zvraty (až na konec knihy), prostě nic, co by mi nedovolovalo dát knihu z ruky. Četla jsem ji na dvakrát, není to zrovna dlouhá kniha, ale prokousávala jsem se jí docela dlouho, alespoň na můj vkus. Nejspíš se pustím i do druhého dílu, ale pokud bude ve stejném tempu jako tato, tak mi rukou projde ještě pár jiných knih, než ji dočtu.

Co se týče příběhu samotného, začal mě bavit až před koncem, kdy došlo k zajímavému překvapení a bavilo mě sledovat šokované hrdiny, kteří tomu nemohli uvěřit. Je fakt, že tohle jsem neprohlédla a velmi mě to potěšilo. Možná i proto se chci pustit do dalšího dílu, abych věděla jak to bude pokračovat. Snad bude záživnější. Tohle je kniha, na kterou si každý musí udělat obrázek sám.

05.12.2019

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

V téhle situaci nelze s jistotou říci, co je lepší. Kniha, nebo film? Obojí má hodně do sebe. Film je nádherně a dojemně natočený, kniha má zase trochu jinou atmosféru, je napsána s odstupem.

Pravdou je, že takhle napsaná kniha se mi líbí víc. Má větší vypovídající hodnotu o tom, co se dělo. Není to je výpověď svědka těchto zvěrstev, ale popisuje situaci jako celek, do které je osud jednoho člověka zasazen. Velice si cením i deníkových zápisků kapitána Wilma Hosenfelda. Dokazuje to, že i někteří Němci nebyli tak zlí a také jim ta situace připadala padlá na hlavu. Koneckonců všichni to byli lidé s city a emocemi. Ovšem mnoho z nich se nechalo strhnout davem. Projevila se zde síla skupiny, nad sílou jednotlivce.

Tuto knihu všem doporučuji, čte se jednoduše a ve finále ani není tak dlouhá, díky velikosti písma. Doporučuji.

04.12.2019

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Těžko hodnotit tuto knihu, když vychází z reálných vzpomínek. Jsem ráda, že jsem ji četla, získala jsem další pohled na hrůzy 2. světové války. Doteď jsem nenarazila na knihu, která by popisovala život člověka, co žil v Osvětimi o trochu důstojněji, než ostatní. Zajímavý pohled, ovšem musím uznat, že jsem četla i lepší knihy.

03.12.2019

Na tragickej život byla pes, aneb, Ještě něco o HeleněNa tragickej život byla pes, aneb, Ještě něco o HeleněMarie Formáčková

Skvělá doplňková kniha deníků paní Růžičkové, která ukazuje i druhý pohled na věc. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, odpověděla i na mnohé otázky. Kdo si přečte deníky a hned na to tuto knihu jako já, může si myslet, že je to jen výtah z předchozích knih. Ano to je, ale jsou tam i jiné informace, například mě zajímalo, kde zmizeli psi, apod....

Každopádně chování snachy po pohřbu, nepochopitelné, šílený hyenismus, jen se napakovat, ale že by se postarala, to ne. Nevím jak to nakonec vše dopadlo, ale snad je na sebe hrdá. Helena byla obdivuhodný človíček, obávám se, že na zemi nemá konkurenci. Takový člověk se rodí jen jednou za 1000 let. Ať už byla jakákoliv, udělala pro lidi hodně a to z ní dělá dobrého člověka.

Škoda, že dnes už knihy nejsou nikde k sehnání, ráda bych je měla všechny doma. Věřím ale, že se k nim v průběhu života dostanu a znovu si je přečtu.

28.11.2019

Deník mezi životem a smrtí III. - Žiju!Deník mezi životem a smrtí III. - Žiju!Helena Růžičková

Má to cenu komentovat? Vše bylo řečeno v knize. Kromě jiného si z knih do života vezmu zcela jistě jedno a to: "Hlavně se z toho nepos*at"! Proč se zbytečně trápit, když to nelze změnit.

Na druhou stranu je třeba bojovat za to co chceme, nikdo to za nás neudělá. Takže si vypůjčím jedno heslo, které jsem slyšela někde v rozhovoru. "Chtěl bych neznamená nic, ale CHCI tvoří divy"! Jak pravdivé a trefné ........

27.11.2019

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Souhlasím s tím, že kniha se čte rychle a nelze se od ní odtrhnout. Bohužel děj je velmi okoukaný už z celé řady jiných knih a filmů. Žádný velký zvrat se dle mého nekonal (vzhledem k tomu, že kniha měla být plná nečekaných zvratů). Wau efekt se bohužel nedostavil, tak jako to bylo u knihy Někdo cizí v domě. Dle mého názoru je tato kniha o dost slabší, než výše zmiňovaná. Konec mě nijak nepřekvapil, dalo se to čekat. Zkusím ještě třetí knihu autorky a uvidíme.
Každopádně jako odpočinkové čtení na jedno odpoledne ji mohu doporučit.

20.11.2019

Když koně mají problémyKdyž koně mají problémyKarin Kattwinkel

I když alternativním metodám léčení moc nevěřím, tak i přesto tato kniha byla velmi zajímavá. Škoda, že těch případů v knize není více.

20.11.2019

Mapa dníMapa dníRansom Riggs

Otevřené konce mě vážně štvou, obávám se, že než vyjde další díl, nebudu si pamatovat, co se dělo v tomhle. Stejně, jako jsem to měla u této knihy. Doporučuji číst hned po třetím díle, nakonec jsem si zhruba vzpomněla co se tam dělo, ale šlo to ztuha.

Kniha jako taková je fajn, sledujeme putování našich podivných za dobrodružstvím, které se úplně nesetká s pochopením u ostatních. Nečekejte od toho nějakou velkou akci, tento díl jede na velmi poklidném tempu, až na pár stran. Mám z ní srovnatelný zážitek jako u třetího dílu. No uvidíme co přinese díl pátý.

18.11.2019

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Předchozí tři díly byly pro mě průměrné. Tento je ze všech asi nejlepší. Takže hodnotím 4*. Líbilo se mi, že příběh byl zaměřený na jednu událost, během které se děly prazvláštní věci. Dokázala jsem si to i živě představit. Někdy jsem se i zasmála. Na druhou stranu, taková banda idio*ů se snad nemůže nikdy sejít. Tohle bych sama nevymyslela. Doporučuji.

20.09.2019

Přirozený výcvik koníPřirozený výcvik koníSarah Widdicombe

Tato kniha je velmi nápomocná, vysvětluje různé situace jak a co dělat u koní. Některé záležitosti mi nebyli z jiných knih jasné. Tato mi je objasnila. Na druhou stranu, člověk, který se pohybuje u koní už nějaký ten čas, si z ní nejspíš nic nového neodnese. Vadilo mi u některých věcí, že je vysvětleno jak se to dělat nemá, ale už není návod jak to udělat správně. Naopak u jiných byly dané situace dostatečně objasněné jak textem, tak i fotografiemi. Líbí se mi, že tato kniha pohlíží na koňský svět tak nějak komplexně. Zaměřuje se na mnoho věcí. Faktem ovšem zůstává, že jsem četla i lepší.

18.09.2019