Aileena Aileena komentáře u knih

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Tři a půl hvězdy to jistí... Samozřejmě dávno nejsem cílová skupina a v dětství, při prvním čtení, jsem byla nadšená. Z knížky už jsou znát i léta, která přece jen pamatuje. Přesto je příběh pěkný a při nějakém tom přehlédnutí soudruhů a pionýrů stojí za přečtení. Desetileté dceři se moc líbil. Z podobného soudku s poněkud "bohatší" akcí mohu zájemkyním doporučit Dívku v sedle od S. Dickové.

16.08.2019 3 z 5

Podraz Podraz Sandra Brown

Na můj vkus to bylo dlouho a dlouho o ničem. To, co se stalo na prvních dvoustech stránkách by klidně mohlo být na dvaceti a možná by se něco dělo. Celkově příběh ušel, ale čekala jsem svižnější (snazší) čtení.

22.07.2019 3 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Tak už se nám to s tou filmovou podobou pěkně rozjelo. Na škodu to ale není. Naopak. Baví mě sledovat, jaká je knižní předloha a jak se s tím páni filmaři popasovali. Vzali si toho hodně, jen to poskládali trochu jinak a obojí stojí za to. Uhtred mě stále baví, i jako "křivopřísežník". Holt i v roce 123 (či spíše 898, nebo tak nějak) museli lidé dělat nelehká rozhodnutí a věci, které jim nebyly zrovna po chuti. Když se nad tím člověk zamyslí, v principech chtěl bych..., ale musím... se za těch tisíc a něco let zase tak moc nezměnilo.

04.07.2019 4 z 5

Králíkovo tajemství Králíkovo tajemství Holly Webb

Čím dál tím stejné... Jen zvířátko na titulce se v příběhu objevuje čím dál tím méně. Téměř by se mi chtělo říct, že je v příběhu i dost zbytečné. Doufám, že další díly nebudou mít sestupnou tendenci. Tady se téměř nic nestalo a ta trocha co se přihodila nebyla příliš logická. Záporná postava zmizela neznámo kam, ztracená se objevila neznámo odkud atd...

27.06.2019 2 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Na tenhle díl jsem byla obzvlášť zvědavá. Zaznamenala jsem zatím asi největší rozdíl mezi předlohou a filmovým zpracováním, který ovšem ani v nejmenším nevadil. Celá Uhtredova série je jedna velká zábavná jízda, takže hurá do pátého dílu...

09.06.2019 4 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

A hurá na čtvrtý díl! Čtivou formou se pobavím a mnohdy i poučím zároveň. Překvapivě mně nevadí ani časté popisy, které jindy nemusím. Autor má nastudovanou historii, nepíše nesmysly a vytváří skvělé postavy. Faktem je, že si na jeho styl musíte trochu zvyknout, ale u mne to zatím funguje.

31.05.2019 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Po Hře o trůny jsem si myslela, že již nikdy více tak početnou sérii, ale potom jsem objevila Uhtreda... (podotýkám, že nejdřív zfilmovaného). Na předlohu jsem byla zvědavá a rozhodně nezklamala. B. Cornwellovi se podařilo vytvořit opravdu skvělou postavu se spoustou kontroverzních vlastností. Místy jsem se vážně dobře bavila. Oceňuji i fakt, že se příběh drží reálných historických událostí a postav. Uznávám, že nejde o četbu pro každého, ale za mne rozhodně... jo! Sem s dalším dílem! ;-)

07.05.2019 4 z 5

Křečkovy zázraky Křečkovy zázraky Holly Webb

V jednom bodě lepší, než předchozí dvě. Konečně trocha akce a napětí. Hlavní výtky k nevyužitému potenciálu humoru a neustálé opakování slov stejné jako u prvních dvou dílů. Dcera je však stále nadšená, takže ani čtvrtý díl nás nemine... ;-)

07.05.2019 3 z 5

Hon na čarodějnice Hon na čarodějnice Vanna De Angelis

Docela pěkně napsané, ale kdo se kdy o "čarodějnice" alespoň trochu zajímal, nedozví se pravděpodobně nic moc nového.
Absurdity církve (nezabiješ - jen toho, koho se nám hodí, nepokradeš - jen tam, kde to vhodně zakryjeme, stále ta samá věc je jednou zázrak boží a podruhé dílo ďáblovo atd... ), rozsah manipulace s lidmi a nebetyčná hloupost mne však pokaždé a znovu udivuje.
Vysvětlí mi konečně někdo, jak je možné, že přes všechna ta zvěrstva páchaná napříč historií tu instituci jako takovou ještě nezakázali?! Nemám nic proti víře, ať si každý věří, čemu chce, ale s těmi oficiálními zástupci je to jde stále od děsu k běsu a nemění se to... Kniha za mne 3 - 4 hvězdy.

07.05.2019 3 z 5

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Poměrně slušný všeobecný základ pro seznámení se skutečnými vikingy - seveřany ve středověku.

19.04.2019 3 z 5

Psí kouzla Psí kouzla Holly Webb

Jako dětská kniha asi dobré, devítileté dceři se líbila. Mě iritovaly stylistické nedostatky, zejména časté a zcela zbytečné opakování vlastních jmen. Jinak stejné výtky jako k prvnímu dílu. Potenciál to má, ale chtělo by to přitlačit na nějaké dějové zvraty či napětí, samozřejmě s přihlédnutím k věkové kategorii. Určitě se nabízely i více či méně nevyužité vtipné situace. Autorka zdaleka není začátečnice, ale přesto na mě působí určitou "nevypsaností" nedokáži to lépe vyjádřit.

19.04.2019 3 z 5

Kočičí čáry Kočičí čáry Holly Webb

Za mne nevyužitý potenciál dobrého nápadu. Rozčilovalo mne opakování stejných slov v jedné nebo dvou po sobě jdoucích větách a trochu více humoru by také neuškodilo.

27.03.2019 3 z 5

Dějiny Anglie: Základy Dějiny Anglie: Základy Peter Ackroyd

Kniha je rozhodně čtivá, ale celkové dojmy zůstavají značně rozpačité. Mám pocit, že ji psal brit pro brity, protože lze jen těžko předpokládat, že cizinci vědí, kde jsou např. hranice jednotlivých hrabství. Zásadně mi chybí, alespoň jednoduché "holé" mapky čehokoliv nebo např. obyčejná tabulka, že ten a ten král vládl od do tam a tam. Tyto doplňující shrnuté informace by text značně zpřehlednily a zjednodušily. Samozřejmě, že si je můžu dohledat, ale už to není ono a např. při četbě v metru to jde dost těžko...

20.03.2019 3 z 5

Magie a čarodějnictví v Evropě Magie a čarodějnictví v Evropě Robert Muchembled

Nebýt zajímavého tématu, knihu bych ani nezačínala číst. Už její první otevření je odrazující. Typ písma - malé a tudíž obtížně čitelné, snadno se ztratíte v řádkování. Obsah je nahuštěn třeba jen do tří odstavců na stránku a text končí pouhých pár milimetrů od konce listu. S odpuštěním fuj a tajbl k tomu.
Věty často nesnesitelně dlouhé a mnohdy značně kostrbaté. Text samý letopočet a zábava to také dvakrát nebyla. Něco informací si člověk vyzobe, ale najdete asi tisíc a ještě víc "čitelnějších" naučných knih.

09.03.2019 2 z 5

Svět Vikingů: kulturní atlas Svět Vikingů: kulturní atlas Colleen Batey

Určitě zajímavá kniha, která je spíše komplexním přehledem, těžícím z dochovaných nálezů pozůstatků osad a nalezených předmětů. Není zde příliš prostoru pro spekulace a tudíž nezabíhá příliš do hloubky témat. Pokud se dostanete k nejasné hypotéze, pokládají autoři spíše otázky vhodné k zamyšlení.
Mám jedinou závažnou výtku patřící finální úpravě knihy. Je naprosto běžné, že čtete kapitolu a stránka končí rozděleným slovem. Př. Odtud pochází exotické zboží, zla- ... otočíte stránku a ejhle slovo nepokračuje, protože následující dvoustrana je věnována nalezeným zbytkům pevnosti Eketorp na ostrově Öland. pokračování oné věty, povětšinou rozděleného slova najdete, až když otočíte další dvoustranu a kolikrát ještě v úplně posledním odstavci za jinou vsunutou zajímavostí. Než jsem na tento fakt přišla, dohánělo mě to k šílenství. Myslela jsem, že mám nějaký špatný, nekompletní výtisk...
Po odhalení této editorsky necitelné "záludnosti" se kniha (formát větší A4, fakt nečekejte "knížku" klasických rozměrů) četla již sama.
Ocenila jsem množství fotografií, kreseb a zejména tématických map.

16.02.2019 4 z 5

Lovci lidí Lovci lidí * antologie

Zdařilá sbírka, za mne zatím nejlepší ze série. Bližší dojmy u jednotlivých povídek.

08.02.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Četlo se to moc dobře. Někdy kolem půlky jsem tedy měla v holkách trošku bordel, ale potom se to zase srovnalo. Trochu mi vadilo, že u Emmy nebyla přímá řeč psaná v uvozovkách, důvod jsem tak úplně nepochopila. Závěr mě trochu zklamal, přišlo mi, jako by se z Edwarda najednou stal někdo jiný. Čtyři a půl - což nejde, takže čtyři. Přemýšlím, do čeho se pustit dál a trochu se bojím, protože laťka je hodně vysoko... ;-)

07.01.2019 4 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Balíček rozhodně nezklamal a beze zbytku splnil má očekávání. Celý děj pěkně ubíhal, krátké kapitolky se četly samy, kolikrát jsem si řekla ještě jednu a byly z toho čtyři...
Narozdíl od některých čtenářů nepotřebuji klidné pasáže na oddych, takže mi knížka maximálně vyhovovala. Ani chvilka nudy, plno zvratů, napětí a přesto dokázal příběh v závěru ještě vygradovat. Nad reálností příliš nedumám, je to přece fikce. Navíc realita je kolikrát taková, že kroutíme hlavou a nevěřili bychom.
Za mě velmi dobře odvedená práce a ráda si od autora přečtu něco dalšího.

23.12.2018 5 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Čte se rychle a pokud si pořídíte či půjčíte, abyste si užili či spíše užily výběr scén z tvorby paní Gabaldon, budete asi spokojeny.
Já si knihu půjčila spíše ze studijních důvodů a po této stránce bych ji hodnotila lepším průměrem. Nějaký ten poznatek přinesla, ale ne se vším se dokáži ztotožnit a souhlasit. Ale s tím se (jak píše sama autorka) v tomto tématu počítá. Příkladů je možná více než teorie a některé rady se opakují.
Jako naučný materiál tři a půl hvězdičky.

13.12.2018 3 z 5

Hořící kůň Hořící kůň Františka Vrbenská

Je mi líto, ale nedočetla jsem. Možná, že předvánoční uspěchaný čas nebyl nejvhodnější dobou k této knize. Nevyhovovaly mi příliš květnaté věty s množstvím přídavných jmen a mnoha příslovci. Jazyk přizpůsobený mluvě tehdejší doby byl pro mne hůře stravitelný a ke snadnému čtení nepřispělo ani množství výrazů, ke kterým potřebuji slovník na konci knihy.
Nu co, někdo tento způsob psaní miluje a pro jiného (jako např. mne) to zkrátka není.

08.12.2018