Hořící kůň

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Arabské Španělsko na počátku 11. století se drobí ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k šedivému životu hradní služebné. Ti dva bezděčně zasáhnou do záměru králů a vzbudí nenávist Spin de Mula, démonického čaroděje, který znetvořuje lidské duše. Jejich osudy se protínají, zatímco muslimští a křesťanští vládci spolu střídavě bojují a uzavírají politická spojenectví, iberští bohové čelí islámu i Kristu a ze Severu připlouvají drancující vikingové......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352098/big_horici-kun-W69-352098.jpg 3.430
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Hořící kůň

hudiny
14.11.2022

(+ SPOILER) No chvíli trvalo než jsem si zvykl na jazykový styl, ale to není výjimkou u knih nebo autorů které čtu poprvé. Člověk si zvykne a pak se mi to četlo dobře a užíval jsem si to, ale pak stránky ubývali a konec v nedohlednu a najednou se vše ukončilo na pár stránkách. Ukončení většiny linek byl uspěchaný nebo postrádal logiku alespoň já jsem se nedokázal ztotožnit s rozhodnutím postav.
spoiler: (Například proč ta chuděra co se starala o koně byla přepadena, aby se tam mihla postava na kterou jsme stejně už zapomněli, z jakého sadistického důvodu musela přijít o nohu?)
Takže začátek se trochu táhl pak mě to chytlo a závěr tomu strhl minimálně jednu hvězdu v hodnocení možná i dvě.

Elizza
02.09.2022

(+ SPOILER) Někomu hoří kůň, někomu mozek.
Když zapálený fantazák vezme do ruky knihu, v níž je láska, intriky, staří bohové a mystika, co by se mohlo pokazit? Inu… skoro všechno.
Už na první stránce člověka uhodí do ksichtu květnatý jazyk, který autorky dohnaly do vskutku úctyhodné podoby. To smekám. Pravdou ovšem je, že se mi nezačítalo úplně dobře a trhalo půl knihy, než jsem si zvykla. Popisy krajiny a měst sice byly působivé, ale vcelku zbytečné a mnohdy přímo bránily tomu si danou lokaci představit. Kromě rozkvetlého jazyka českého vypouští postavy z úst i slova svého jazyka, ať už je to katalánština, baskitština, nebo něco úplně jiného, která dodávají trochu té autenticity, byť narušují plynulost četby. Problém je v tom, že kniha sice má na konci slovník, ale v něm najdeme jenom část slov psaných kurzívou. Listování na konec a hledání slov může lehce vyrušovat, ovšem neustálé hledání něčeho, co ve slovníku není naopak silně vytáčí. Je pěkné, že vím, jak se katalánsky řekne "do pr*ele", ale to už jsem jednak věděla a druhak zase nevím, co znamenalo dalších padesát výrazů.
Problém představují i jména postav, kterých je hodně. Jakože fakt hodně a všechna jsou pochopitelně cizí. Zejména u muslimských postav si člověk nikdy není jistý, jak se to jméno vůbec čte a mnohdy ani kdo to je, protože všichni neustále mluví a zmiňují další a další lidi a jména, do toho si přidejte různé příbuznosti různých vládců, jejich manželky, sestry, otce, matky… a najednou si gratulujete, že si vůbec pamatujete jména ústřední dvojice. Jinými slovy, je v tom hrozný brajgl.
Ale i když se alespoň základně zorientujete, nemáte vyhráno. Zaručeně nejlepší postavou je sám záporák Spin de mul, jehož motivace sice ztratila smysl před půl tisíciletím, ale stále je to alespoň trochu konzistentní osoba, která má ve středověkém Španělsku skutečně široké pole působnosti. V celé té kumpanii, kterou je Hořící kůň zalidněn, je totiž přesně jeden člověk, který usoudí, že paktování s démonem není úplně dobrý nápad. Všichni ostatní si to možná myslí taky, ale je jim to jedno.
Samostatnou kapitolou je pak ústřední duo. Pokud jste si v dobách povinné četby klepali na čelo, jak rychle se do sebe zamilovali Romeo a Julie, tak od těhle telat ruce pryč. Brisca se totiž do svého milého zamiluje nejen na první pohled, ale dokonce mu v té chvíli ani nevidí do obličeje. I přesto spolu stráví jen hodin, protože se ihned musí rozdělit a Briscu začne stalkovat démon… což se vůbec nemuselo stát, kdyby milá Brisca uměla držet pusu. Celou knihu tak sledujeme Briscu, Iranzua a několik dalších postav, které křižují Španělsko sem a tam a nějakým záhadným způsobem na sebe natrefují, přičemž se člověk může jen dohadovat, kde kdo zrovna je. K dispozici sice máme mapu celého poloostrova, ale je nám k ničemu, protože v ní chybí většina výchozích bodů a jakýkoli náznak členitosti terénu, nebo nedejbože cesty.
Příběh se ze začátku (nebo se mi to jen zdálo vzhledem k zdlouhavému začítání?) celkem vleče. Některé části by tam klidně vůbec nemusely být a nestalo by se vůbec nic, stejně tak i některé vedlejší postavy, o nichž člověk stejně brzo zapomene, že už by je měl znát. Ústřední duo je celou dobu spíš smýkáno sem a tam, než že by někam směřovalo, především tedy Brisca. Jelikož se pod Pyrenejemi několik desítek malých státečků mydlí hlava nehlava, je smrt na každém rohu a upřímně… dost nudí. Nepřekvapí nejen kvůli tomu, že jsou mnohé smrti za asistence čtenáře dávno rozplánované, ale také proto, že se stále opakuje stejný scénář. Je ta postava z nějakého důvodu sympatická? Do pár stránek je kaput! A tak pořád dokola. Kdo všechno z těch desítek lidí přežil celý děj bez vážnější úhony? Hrom? Všichni ostatní přišli o život, nebo alespoň o pár tělesných součástí a pro pořádek, jednu ztrátu tělesné součásti jsem dané postavě už i přála, protože mě štval a vyloženě mě urazilo, že k ní nakonec nedošlo.
Iranzu má být prý prokletý – to proto ta jeho smůla- potíž je v tom, že Iranzu při své smůle přežívá úplně, ale úplně všechno. Bitvy, atentáty, stakilometrové pochody, umrznutí… dokonce i „ztrátě tělesné součásti“ se dokáže absolutně nepochopitelným způsobem vyhnout. Tak jakápak smůla?
A pak je konec. Po desítkách stran, kde se rozepisovalo kde co, se nám závěr smrskává na pár stránek, z nichž velká část slouží jako obhajoba záporáka. Epické vyvrcholení příběhu obnáší Iranzua a Briscu, kteří jdou na jisté místo, na němž vlastně sami nevědí, co na něm mají udělat. Zde potkávají záporáka a Brisca po desítkách stran fňukání nad svojí marnou láskou… udělá rozhodnutí, k němuž ji absolutně nikdo nevyzýval a nikdo ani nenaznačil, že je to jedna z možností. Navíc se ani nedovíme, jestli v tom vůbec byl nějaký smysl a čemu to pomohlo. Sám Iranzu tomuto šokujícímu obratu prostě přihlíží a neřekne ni popel. Prostě proč.
Za zmínku stojí ještě epilog, který řadím k těm suverénně nejhorším, co jsem kdy viděla.


Witch2017
31.05.2022

Jak už bylo zmíněno v předešlých komentářích - Hořící kůň je barvitý, na spoustu krásných výrazů bohatý text. Už dlouho jsem nečetla knihu, která by obsahovala taková kvanta obsáhlých popisů krajiny, měst a jejich obyvatel a také tak nekonečný seznam jmen všemožných papalášů a jiných více či méně důležitých postav, ve kterých jsem se pěkně ztrácela...
Na to, že se mi hlavní dějová linka Iranzua a Briscy v podstatě líbila (až na ten konec), jsem se většinu času nudila. Celá kniha je výstavním kouskem českého jazyka, ale - i když mě to mrzí - nějak to u mne nepadlo na úrodnou půdu a do dočtení jsem se musela vyloženě nutit.

LadinSt
18.12.2019

Na jednu stranu se mi líbí, jak krásným jazykem je to napsané. Na druhou stranu nejsem člověk, který by měl trpělivost na tak popisné knihy.

Lucas.94
11.02.2019

Sáhl jsem po ní díky obálce. Ta se mi hodně líbila. A s obsahem je to stejné. Líbilo se mi prostředí, kam je děj zasazen, i barevnost příběhu. Nedoporučím někomu, kdo nemá rád zdlouhavé popisy.

Aileena
08.12.2018

Je mi líto, ale nedočetla jsem. Možná, že předvánoční uspěchaný čas nebyl nejvhodnější dobou k této knize. Nevyhovovaly mi příliš květnaté věty s množstvím přídavných jmen a mnoha příslovci. Jazyk přizpůsobený mluvě tehdejší doby byl pro mne hůře stravitelný a ke snadnému čtení nepřispělo ani množství výrazů, ke kterým potřebuji slovník na konci knihy.
Nu co, někdo tento způsob psaní miluje a pro jiného (jako např. mne) to zkrátka není.

Ladygeront
06.08.2018

Neskutečně krásně napsaná kniha. Vzala mě za srdce stejně jako Stín modrého býka. Překrásná čeština, těžko hledat v současné době. Samotný příběh je tak barvitý, proplétá se s dalšími liniemi. Ještě dnes se ve Španělsku, Katalánsku, Baskicku i v Pyrenejích vypráví příběhy plné magie a příběhy lidí se zvláštním osudem. A konec příběhu? Inu, jako v životě. Ne všechno se splní.

Turlogh
22.01.2018

Tak tato kniha byla pro mě vcelku zklamáním... prokousával jsem se jí od začátku do konce. Místy zmatený děj, slabý spád, některé z hlavních postav skoro bez významu v celkovém ději knihy (Kutun), tuto knihu bych zařadil spíše ke slabším rádoby historickým románům než k fantasy. Na níže zmíněný Stín modrého býka nemá tato kniha ani náhodou. Je to škoda, protože potenciál obou autorek je vysoký a většina jejich knih je vskutku povedená. I samotný závěr příběhu vyznívá jako rána nožem do zad. Prostě tuhle knihu si už určitě znovu nepřečtu.

1