Aileena Aileena komentáře u knih

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Milá pohádka a příjemné překvapení, zejména první dvě třetiny, kdy jsem se vážně dobře bavila. Rozhodně jedna z nejrychleji přečtených knížek v životě. Ve třetí čtvrtině se příběh zvrtl do hodně vážných témat, na což jsem nebyla úplně naladěná, asi bych dala přednost pohádkové komedii až do sladkého konce, ale budiž. Šlo spíše o mé osobní rozpoložení, a z něho vycházející osobní hodnocení, pěkné čtyři. Konec (více méně) dobrý, všechno dobré.

21.08.2020 4 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Tak jsem po přečtení některých komentářů měla strach z ohrané písničky, ale opak byl pravdou. Za mne rozhodně další milé překvapení. Pan Cornwell mě zkrátka s Uhtredem dostal a už nepustí.
Nevadí mi ani fakt, že nám hrdina stárne a přirozeně už není nejrychlejší a bezvýhradně nejlepší bojovník. S autorem pravděpodobně sdílím smysl pro humor, takže mě místy opravdu nehorázně pobavil. Hodně mě potěšilo zapojení berserkrů do ságy, ti zde byli určitě zajímavým přínosem (a v sáze Uhtreda novinkou).
Lehká změna způsobu psaní ke konci knihy za mě nebyla na překážku, sice jste si díky ní potvrdili, že Uhtred rozhodující bitvu přežil (komu by to nebylo jasné, když mají být vydány ještě dvě knihy), a naopak oživila styl vyprávění.
Za mne zkrátka plných pět hvězd a vadí mi jen jedno, že BB art opět posunul vydání 12. dílu na konec září... Než se dočkáme závěrečného 13. dílu, možná si střihnu Uhtreda ještě znovu od začátku. Věřím, že to bude jako s dobrým filmem, kdy i při opakovaném shlédnutí objevíte něco nového a skvělého, co jste při premiéře třeba ani nepostřehli.

18.08.2020 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Uhtred možná už zázračně nepřekvapí, ale zároveň (alespoň mě) neomrzí. Šetřím si zatím poslední vydaný díl Válku vlků a doufám, že BBart opět neodloží vydání následujícího 12. dílu. Na podzim v Anglii vychází závěrečný 13 díl série a já se dám možná i na modlení (samozřejmě k pohanským bohům) , abychom se ho v našem českém rybníčku také dočkali...
Uhtred konečně získal, o co téměř celý život usiloval a mě stále zajímá, co bude dál, už teď vím, že mi bude chybět...

28.07.2020 4 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

Cukrárna od začátku až do sladkého konce, ten byl mimochodem i na mě přeslazený až moc a to mám happyendy ráda. Největším překvapením pro mne bylo, že ačkoliv hrdinové vlastně nenarazili na žádnou větší překážku, ani konflikt, v podstatě mi to vůbec nechybělo. Příběh se četl dobře, hladce plynul až uplynul. Na odreagování mohu doporučit, hlubší myšlenku nehledejte. Taková Popelka pro dospělé.

12.07.2020 3 z 5

Start relativně dobrý, pak dlouho nic moc, ještě ve třetí čtvrtině jsem měla problém číst, protože mě to nebavilo. Konec to trochu vytáhl, přišel totiž alespoň jeden konflikt, který měl hlavu a patu a narušil tu limonádu o ničem. Teda ne o ničem ale o sexu, ten mi sice nevadí, ale pokud má být jediným hnacím motorem příběhu, stává se problémem. Já ten děj prostě potřebuju a tady je ho velmi pomálu.
Slabší průměr, dvě a půl. Jinak jak psala alzbeta4340 dialogy a chování postav příliš neodpovídaly jejich věku a vzdělání, kdyby se příběh odehrával ještě na té univerzitě, možná by člověk přivřel oči, takhle to moc nesedlo.

23.05.2020 2 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Oproti dvěma předchozím dílům možná trochu pomalejší spád, ale stále velmi čtivé s napínavým závěrem. Nechybí akce ani vtip, pan Cornwell je mistrem svého řemesla. Těším se na další díl.

29.04.2020 4 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Mě to nikdy neomrzí... Pan Cornwell je mistrem svého řemesla.

15.04.2020 5 z 5

Jen láska je skutečná Jen láska je skutečná Brian L. Weiss

Toto téma je hodně o individuálním pohledu. Svou pravdu najde každý, ať vidí věci, jak chce. Tudíž i skeptik, který na mnoho životů nevěří, bude mít svou pravdu, při tvrzení, že je nejdůležitější změřit se na současný život a okamžik.
Mně se knížka četla dobře, a i když jsem původně taktéž očekávala trochu větší soustředění na avizovaný příběh konkrétní dvojice, své jsem si našla. Vidím to tak na tři a půl hvězdy... ;-)

12.03.2020 4 z 5

Rule Rule Jay Crownover

Tak nějak o ničem, chyběl mi příběh, nějaký děj, který by vyplnil tu vztahovou vatu. Obě postavy se neustále zabývaly uměle vytvořenými konflikty z ničeho, v podstatě vymýšlely problémy tam, kde žádné nebyly. Ruleho bych snad ještě dokázala pochopit, s ohledem na jeho minulost, ale když zkraje sympatická Shaw začala dělat stejné hovadiny a problémy, bylo toho zkrátka už moc. Za mě dvě a půl, dávám tři, protože nechci být nespravedlivá s ohledem na výše posazenou laťku mé předchozí četby Kinga a Tyrana.

01.03.2020 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Na knihu jsem byla dlouho zvědavá a dala mi zabrat, ne, že ne. Nečetla se snadno, na mě opět moc rozvláčné, popisové. Ubrat 150 stran, stalo by se houby.
Chvilkami se to rozjelo, potom zase zdlouhavý útlum. V druhé polovině mi s každým novým jménem docházela trpělivost, protože nevyhnutelně následovaly další popisy života a vlastností další postavy. Recepty mi přišly zcela zbytečné a mimo.
Do dalšího dílu se pravděpodobně pouštět nebudu. Od oceněného titulu bych asi čekala více a špionážní romány nebudou nic pro mne.

13.02.2020 3 z 5

King King T. M. Frazier

Za ten konec by si autorka zasloužila pár facek. Tohle se prostě nedělá! Protože pak se nedejbože stane, že se knížky ujme nakladatelství, které nezvládne, ať už z jakéhokoliv důvodu, vydat pokračování a jsme přesně tam, kde jsme. S odpuštěním v pr..li.
Když se zapřu a potlačím všechen ten vztek, musím uznat, že to mělo něco do sebe. Pokud tedy nejste pokojová květinka, kterou odradí nějaká ku..a nebo zasr..né cokoliv. Začala jsem číst ten děsivě příšernej překlad na internetu a říkala si, že to nedám. Každou třetí větu čtete dvakrát, abyste zjistili, že ne, fakt nedává smysl. Přesto jsem z nějakého důvodu nemohla přestat.
Pak mi přišla knížka a čtení šlo jak po másle, jediný problém byl přestat. No a pak přišel konec a s ním ten nehoráznej vztek, že se zase vrátím k tomu příšerně děsnýmu překladu druhýho dílu, protože prostě musím. Jinak jsem to totiž četla úplně zbytečně. Přeberte si to sami, a pokud nemáte rádi odfláknutou práci, radši tuhle knížku ani nezačínejte číst...
Příklad překladu 2. dílu na netu, abyste věděli, do čeho jdete, než začnete se čtením (1. díl je na tom stejně):
Tanner se na mě podíval s jeho kaštanově hnědýma očima, které jsem si pamatovala ze svého snu. Věděla jsem, proč byly jedinou věcí, které se mnou zůstaly. Byly tak expresivní, že za něj smlouvaly Tannerův případ a prosily mě, abych mu dala
přestávku a políbila ho.
„Jeden rychlý polibek,″ souhlasila jsem, jak jsem to už chtěla mít za sebou. Mohla jsem vidět, jak se jeho srdce lámalo a být divákem toho, dodávalo jen další vrstvu vinu na to, jak už jsem se cítila.
Takže tak nějak. Pokud vás text neodrazuje, tak s chutí do čtení, jen upozorňuji, že první díl bez druhého je asi tak uspokojivý, jako dort bez cukru či jiného sladidla.

25.01.2020 4 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Za mě snad nejlepší knížka z dosavadních dílů. Objektivně nedokážu říct, jestli to způsobila delší pauza, co jsem od Uhtreda měla, nebo jestli se opravdu výjimečně povedla. Skvělý konec, ještě že vím, že mám všechny díly, tudíž se nemusím obávat o ... to už bych prozrazovala moc. Každopádně Uhtrede, chyběls mi kámo a jdu hned na osmý díl. ;-)

23.01.2020 5 z 5

Jako když dvoranou proletí pták Jako když dvoranou proletí pták Jan Čermák

Trošku mě zklamaly jen výpadky let v Anglosaské kronice právě tam, kde jsem je potřebovala vidět... Ale to je čistě individuální problém. Jinak velmi hezky zpracovaný výtah literatury aktuální doby, okořeněný některými zákony a zajímavým zaříkáním na různé neduhy. Když se začtete, ocitnete se rázem přímo v historické Anglii.

31.12.2019 4 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Tři a půl. Dějově velmi slušné i když některé informace se zbytečně opakují, ale knížka je určena mladým čtenářům, takže budiž. Co mě vadilo podstatně více jsou místy ukrutně dlouhá souvětí a používání různých pomlček, středníků a jim podobných hajzlíků... Myslím, že je srozumitelnější rozdělit tři informace do dvou tří vět, než je vecpat přes sebe do souvětí na pět řádků.

31.12.2019 4 z 5

Vikingova čarodějka Vikingova čarodějka Kelli A. Wilkins

Ve svém žánru rozhodně jedna z lepších. Četla se pěkně, na odreagování mohu doporučit.

16.12.2019 4 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Nečetlo se to špatně, ale první půlka mne bavila mnohem víc, než druhá a závěr mi byl prakticky úplně fuk, což není nejlepší kombinace. Ze seriálem nemají postavy zhola nic společného. Má nejoblíbenější postava Ragnar je líčen jako psychopatický sebestředný tyran, což mi také nesedlo. Možná i díky tomu jsem si nedokázala vytvořit k žádné postavě bližší vztah, natož sympatie. Tentokrát se znalostí seriálu velmi špatná kombinace a kniha to prohrála na celé čáře. Na Uhtreda z Bebbanburghu za mě prostě nemá šanci (ani seriál a kniha už vůbec ne).

17.11.2019 3 z 5

Pohoršovna Pohoršovna Daniela Fischerová

Zábavné a milé. Desetileté dítko nadšené a při čtení jsem se pobavila i já. Příjemné osvěžení v hromadě neslaných nemastných dětských knížek.

11.11.2019 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tak různě jsem knihu "potkávala" a měla ji v sáhodlouhém seznamu - chci přečíst. Teď jsem na ni náhodou narazila jako na audio doma při nemoci, kdy jsem nemohla sama číst, ani koukat na televizi. Člověk si má doplňovat vzdělání, ale klasika staršího data ražení asi vážně nebude nic pro mne. Dnes už se píše zkrátka jinak a konec konců i o jiných věcech. Určitě nepopírám význam díla ve své době a literatuře obecně, ale v současnosti mne to zkrátka nebaví.

26.08.2019 3 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Po dvaceti letech jsem si připomněla, proč mám v knihovně všechny "Francisovky". Dnes už mám jiné favority a vidím i spoustu nedostatků (tady je to pomalý rozjezd a důležité informace roztroušené do celého prostoru tak, že pomalejšímu čtenáři snadno uniknou). Určité kouzlo tu ale stále je a fantazie spolu s logikou a talentem pro detektivky se nedá autorovi upřít.

26.08.2019 4 z 5

Léto, jako když vyšije Léto, jako když vyšije Eliška Horelová

Tři a půl hvězdy to jistí... Samozřejmě dávno nejsem cílová skupina a v dětství, při prvním čtení, jsem byla nadšená. Z knížky už jsou znát i léta, která přece jen pamatuje. Přesto je příběh pěkný a při nějakém tom přehlédnutí soudruhů a pionýrů stojí za přečtení. Desetileté dceři se moc líbil. Z podobného soudku s poněkud "bohatší" akcí mohu zájemkyním doporučit Dívku v sedle od S. Dickové.

16.08.2019 3 z 5