Adris Adris komentáře u knih

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

⭐️⭐️⭐️⭐️
Obyčejný příběh dvou manželů a jejich dětí začíná prvním rande milenců a pokračuje průřezem sedmnácti let jejich společného života. Z romantiky se stává stereotyp, denní povinnosti a láska se vytrácí. Co zůstane?

Autorka dala nahlédnout do běžného dlouhodobého manželského života, které prožívá hodně dvojic. Bez odsudků, pouze jako pozorovatel, popisuje pocity každého jedince v rodině. Jako čtenáři vidíme, kde nastává "problém", kde jsou ty drobnosti, které pomalu, ale jistě, vztah umrtvují. Nakonec zbývá jen hořkost a výčitky. Ale přecejen... Přátelství? Zvyk? Vždy je takový vztah protknut i něčím pevným. Když ne přátelstvím, tak dětmi, časem... Ale je to zdravý vztah, který chceme až do smrti? A dopadne tak každý vztah? Proto hledáme znovu a znovu?
Tak jsem pochopila příběh Petry Soukupové já. Ale každý v něm může najít něco svého. Já ocenila i náhled na situaci dětskýma očima. Myslím, že Petra vystihla mnoho manželství tímto jediným příběhem.
Styl Petry je zvláštní, nechává myšlenky plynout, libuje si v dlouhatánských souvětích a musela jsem dávat o to víc pozor. Ale přijde mi to z nějakého důvodu dost české (náš styl).

25.05.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Pojmenovala bych to Jeden rok v životě chirurga (na vsi).
Český román Chirurg od Petry Dvořákové je takový krátký vhled do nemocničního prostředí, konkrétně na chirdě, kde ordinuje hlavní hrdina Hynek. Hynek, ač talentovaný chirurg, musel odejít z Pražské kliniky na ves, kvůli škraloupu z minulosti. V novém prostředí trpí, rodina se mu rozpadá, a on stále hledá, kým vlastně je a co bude dál. Zkrátka klasická česká próza. Hynek je dost vulgární (což mně nevadí), řekla bych, že neví, co chce, a nedokáže opustit to, co by očividně měl. Jeho manželka je teda hodně naprd podpora. Jako čtenář přesně vím, kde je problém. Jako manželé se nepodporují, ale obviňují. Každej zvlášť jede za sebe. A problémy se kupí. Do toho děti... No, veselé čtení to není, ale je zde atraktivní nemocnice a její případy, plus politikaření a pletichaření ve vedení nemocnice. Prostě jako sledovat Ordinaci :D. Taky je super, že takový typ četby můžete číst po kouskách během týdne, a nic vám neuteče (jako Ordinace? ).
Dostala jsem, co jsem očekávala. Chtěla jsem něco ala Körnerová Děkuji, sestřičko.

20.05.2021 3 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Anne se propadne časem přímo do Irské revoluce. Irsko bojuje proti Anglii za své osvobození. Když však dojde k míru mezi Irskem a Anglií, nastane v Irsku dlouholetá válka mezi vlastními lidmi. Toto je pozadí milostného příběhu Anne, která se snaží v nové době zorientovat. Setkává se se svým dědečkem Eionem, jehož popel ve své současnosti rozptýlila do jezera, jakožto šestiletým klučíkem. Seznámí se s jeho opatrovníkem Thomasem, přítelem Eionova zesnulého otce. Anne všichni považují za Eionovu ztracenou matku, která se nikdy nenašla po útoku na poštu ve městě. Anne se snaží zachovat klid a poddá se nynější situaci. Postupně však musí čelit různým podezřením a do toho se také zaplétá s revolucionáři. Jak to všechno dopadne? Vrátí se domů?

První stránky mě bohužel do děje nevtáhly. Asi 60 stran jsem se do čtení nutila. Cizí názvy, galština, melancholický text a zmatené povídání starého Eiona mě hrozně mátly. Pak jsem se ale začetla a nemohla jsem přestat! Sice o historickém pozadí nevím zhola nic, ale aspoň jsem se něco dozvěděla. Vytknu přehršel jmen, zkratek jako IRA, dost politiky, ale to byla prostě chuť autorky ukázat světu boj o Irskou nezávislost co nejlépe. Neukápla mi slza, jako ostatním, ale dojemná kniha to je. Je hodně o citech, protkána milostnými básněmi a lidovými zpěvy. Věřím, že empaticky založené lidi "položí". Doporučuji knihu přečíst na jeden zátah, právě proto, že je tak emocionální. Když uprostřed přestanete, druhý den si ty emoce těžko znovu vybavujete.

Zakončení románu mi přišlo... urychlené (nebudu spoilerovat, ale ti, co už knihu četli, budou vědět, jakou událost mám na mysli), a představovala jsem si to jinak. Trochu mi to zkazilo ten dojímavý, melancholicky láskobolný konec. A našla jsem tam fůru překlepů:(.

Kniha se bude líbit čtenářkám Jacobs.

16.05.2021 4 z 5

Čtvrtý rozměr lásky Čtvrtý rozměr lásky Meg Cabot

HODNOCENÍ CELÉ SÉRIE:
Susannah je typická teenagerka s pubertální "cool" mluvou vágusů, což na mě zpočátku působilo dosti rušivě. Časem jsem si ale zvykla a líbilo se mi, že je taková badass hrdinka, zkrátka se s nikým nepárala a dala mu do nosu. Později jsem však zaznamenala, že bohužel "startuje" i na své blízké hodně rychle agresivně, upřímně řečeno, mít takovou studentku, tak ji posílám na terapie k zvládání vzteku. Suze má život ztížený tím, že je tzv. mediátor, což je člověk, který pomáhá duším vyřídit jejich nedokončené záležitosti na Zemi (jako Posel ztracených duší). Děj každé knihy je detektivně podbarvený, a Suze společně s dalším mediátorem, kterého potká v novém bydlišti, řeší místní případy. Hlavní linkou protínající celou sérii je narůstající láska mezi Suze a Jessem, který je bohužel duch, kterého zabili před 150 lety u ní v pokoji. Poslední dva díly se věnují právě jejich vztahu, do kterého zasáhne další postava, záhadná a negativní, takový svod zla. Vykresluje se nám milostný trojúhelník, kde mě opravdu znechutilo Suzeino chování (zničeho nic se z ní stala submisivní holčička, která neví, co chce. I když se čtenáři snažila vnutit jednu věc, konala tu druhou... Za mě divné). Celou sérii tedy hodnotím jako velice čtivou (jedna kniha 200 stran a předvídatelný, avšak zábavný děj), vtipnou, teen a zamilovanou mystery. Jelikož se jedná o dílka kolem roku 2002/2006, Kalifornská děcka, co teprve objevují nové technologie, je to celé "hormonální" dívčí chování pochopitelné, ale v roce 2021 po tolika YA knihách nepřekvapí.

V pasti V pasti Meg Cabot

14.05.2021 4 z 5

Krajina plná stínů Krajina plná stínů Meg Cabot

(SPOILER) HODNOCENÍ CELÉ SÉRIE:

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Josefine bydlí vedle strašidelného domu. Je svědkem nočního útěku svých sousedů. A jako všetečná sousedka (s třemi kočkami, haha :)), jde později přivítat novou majitelku strašidelného domu - a taky očíhnout jeho interiér. V domě se dějí zvláštní věci. Chce všemu přijít na kloub. Proč ti předchozí tak rychle utekli, a zanechali v domě i své oblečení? Proč se v domě střídají majitelé tak často? A co skrývá nová majitelka, osamocená mladá žena?

Konečně duchařina! Moc pěkně vystavěná, člověk si sice hned domyslí, co a jak, ale i tak je příběh čtivý, a zajímavý tím, že jej nevypravuje přímo majitelka strašidelného domu, ale její sousedka, takže s chutí obracíte stránky. Nebylo tam žádné hluché místo. Vcelku jednoduchý příběh, ale dobře vystavěný. Mohu doporučit.

01.05.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Za mě bych tuto knihu bohužel nedoporučila. Není strašidelná. Připadala jsem si, jako bych četla sbírku výňatků filozofů o vesmíru, životě, vnímání reality. Posledních pět stran jsem nečetla (*spoiler : přála jsem si, ať už zhebne a nechá si ten monolog), bylo by to jako číst latinský text . Musela bych nad tím šíleně přemýšlet a na takovou knihu jsem fakt neměla náladu. Já chtěla bubáky a pověsti. Což jsem ze třetiny dostala. Pak tam bylo násilí a hlavně fůra dost odborného filozofování. Jakože totálně. Jako byste vzali bakalářku a četli si teorii. Bohužel. Hvězdičku za námět (že jsem se "něco" dozvěděla) a za čtivost v prostřední části knihy.

24.04.2021 2 z 5

Tunel kostí Tunel kostí Victoria Schwab

*spoiler k prvnímu dílu

Oh, opět super lehoučké scary počteníčko, z pera mistryně fantasy, V.E. Schwab. U nás jí vyšly knižní série Divoká píseň, Archiv (Cooboo) nebo Temnější tvář magie (Argo), a nyní u Slovartu valí duchařina pro starší děti - Cassidy Blake.

Cassidy se před rokem stala nehoda, a téměř se utopila. Tím krátkým časem, kdy byla mimo své tělo, získala schopnost přecházet do světa duchů. Jejím přítelem je právě jeden z nich.

Jacob a Cassidy se v prvním díle Město duchů vydali do Skotska, kde Cassidy zjistila, že je jejím posláním posílat duše dál. V druhém díle jedeme s Cass a Jacobem do Paříže, kde je v tunelech katakomb čeká další dobrodružství. Setkávají se poprvé s poltergeistem.

Celá kniha je navíc opředena tajemnem okolo Jacoba, který svůj příběh ještě neodhalil. Navíc se s ním začaly dít podivné věci. Jak si mohou, lovec duchů a duch, uchovat své přátelství?

23.04.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jaké by to bylo, kdyby nenastala Sametová revoluce?

Nová kniha od paní Mornštajnové přichází s až dystopickým scénářem - pracuje s teorií, jaké by to bylo, kdyby neproběhla listopadová revoluce a nadále vzkvétal socialismus. Příběh sledujeme skrze dvě hlavní hrdinky - Marii, která je kvůli účasti na demostraci zavřená do vězení, a Magdu, chovankyni ústavu pro "odložené" děti, z nichž se stát snaží vychovat "správné" socialisty.

Kniha předkládá znepokojivý obraz nejen toho, co by mohlo být, ale i toho, co se jinde děje. Jen vzpomeňme třeba na Čínu a Severní Koreu. Vidina rovnosti se přetavila v neúprosnou diktaturu a honbu za mocí. Vznikl svět, kde si ani rodinní příslušníci nemohou důvěřovat. Lidé beze stop mizí. Rodinám jsou násilně odebírány děti. Každý čeká na příležitost se skrze vaši chybu proplazit nahoru. Úsvit komunismu.
Ano, krutý svět diktatury, kde jsou lidé jen ovce, hlídané produkty státu, fantazie je zahálkou, za své názory mohou být na spoustu let uvězněni, zastřeleni nebo nadobro zmizet.

Autorka knihu napsala na popud svého dojmu, že si možná někteří lidé dostatečně neváží naší demokracie, čemuž opravdu fandím. Vnímám to stejně a občas by některým lidem "budíček" nezaškodil.

Příběh skončil tak, jak jsem předpokládala a s otázkami, které si čtenář musí zodpovědět sám. Dílo se mi moc líbilo a autorka odvážným tématem nešlápla vedle. Citím, že Listopád bude jednou z nejoblíbenějších "Mornštajnovek" .

18.04.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Moje první setkání s detektivkou, navíc s podtématem biologické hrozby. Je až zarážející, nakolik se autorova chřipková pandemie podobá dnešní coronavirové pandemii. Vystihl i všechna opatření, která lidstvo mělo očekávat, i "poplach" mezi vědci a jediné možné východisko: vývoj vakcíny. Ovšem kniha je především detektivka, takže zde máme i vraždy, poprvé jsem se detailně setkala s Darkwebem a podívala se pod pokličku té nejbrutálnější mafii.
Pandemii jsem četla opravdu dlouho, je pro mě náročnou četbou, a to hlavně kvůli několika vypravěčům, francouzským jménům, ulicím a odborným termínům z pole medicíny. Ale těšila jsem se na rozuzlení děje, což je u mě malá výhra:).

Musím čtenáře varovat, kniha navazuje na předchozí díly (Pandemie je myslím 7. díl), takže pokud se chystáte někdy číst i zbytek série, a nespokojíte se pouze s přečtením Pandemie, tak si sérii přečtěte určitě od 1. dílu, jinak si vyspoilerujete dost věcí.

Celkově knihu hodnotím vysoce, cítím, že se jedná o detektivní příběh na úrovni. Jen pro mě by mohla být o 200 stran kratší, na začátek jsem si holt naložila. Ale zvládla jsem to!

17.04.2021 4 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Líbilo se mi propojení jakési slávy, stalkerství, fanfikcí. Lucy jako tvořivec byla správně nesamostatná, zahleděná do svých děl - tzv. mimo realitu.

Příběh je čtivý, avšak se nese v ponurém tónu, se spoustou vnitřních monologů a rozvleklých popisů okolí. Celkem mě zklamalo konečné rozuzlení. Ani jsem nemrkla a na stránce to bylo vyřčeno. Sice jsem děj neuhádla, ale dokázala bych si představit údernější rozuzlení!

Kniha je vlastně takovým naznačením v mnoha směrech, jak by se děj dal víc rozpracovat!

08.04.2021 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Z knihy Čajovna v Tokiu mám snad poprvé v životě opravdu chuť navštívit Japonsko. Vybaví se mi jejich slavné třešně a starobylé čajové servisy. V knize se samozřejmě podíváme i pod pokličku kuchařům a zúčastníme se čajového obřadu v kimomech. Líbilo se mi použití kulis typicky japonských zahrad a filozofický nádech celé knihy. O některých místech a atrakcích jsem slyšela poprvé, ale uměla jsem si to skvěle představit. Stejně jako v Londýně se i v Tokiu střetává staré s novým, jenže v Tokiu jde o mnohem dynamyčtější kontrasty, které vám, slovy Fiony a Gaba, vypálí oční sítnice. Bála jsem se, že mě tematika fotografování nebude bavit, ale nakonec jsem si i dotyčné fotky dokázala představit a pochopila jsem nadšení pro uloupení "dokonalého momentu".

Co musím příběhu vytknout je, že mě některé části nudily, nad jinými jsem protáčela oči. Někdy mi zkrátka Fionino nízké sebevědomí, a Gabeova skoro okamžitá proměna ze dne na den s dovětky nad smyslem života, prostě lezly krkem. Také chemie zde byla taková kostrbatá.

( SPOILER: Radši bych uvítala postupný vývoj skrze nějaké škádlení mezi postavami, než bleskovou životní otáčku.)

Jsem ráda, že se do popředí knihy dostala kultura Japonska, než milostný příběh, protože ten mi zkrátka nesedl. Závěr byl však okouzlující. A nesmím zapomenout na úžasné vedlejší postavy! Jako vždy u Julie Caplin - v roli životních mentorek.

06.04.2021 3 z 5

Dům plný temnoty Dům plný temnoty D. M. Pulley

Musím přiznat, že kniha se mi nečetla dobře. Neměla jsem chuť se k ní vracet, ke konci jsem popisné části přeskakovala. Závěr byl super, ale 4 linie příběhů rodin, které v domě žily, a z nich několik osob, navíc často začínající na stejné písmena (Margot, Myron, Ava, Allyson..),to té čtivosti moc nepřidalo. Společně s vyprávějícími rodinami, se samozřejmě přeskakovaly i doby. 1930-2019, a ještě ne chronologicky. V průběhu čtení jsem zapomínala souvislosti, a k tomu má autorka zvláštní sklon popisovat, co se děje ve stejnou chvíli na několika místech v domě, včetně toho, kdo si zrovna jinde co pomyslel. Více mě bavilo číst části z pohledu teenagerů, dospělí byli zvláštně depresivní a dohromady jsem se od nich moc nedozvěděla. Prostě mi to nesedlo. Oceňuji, že autorka využila spoustu poznatků z praxe a historie. Je to sympatická žena a nápad na tuto knihu byl dobrý, i když šíleně ohraný, ale to nevadí, když horory nelouskáte denně. Podle mě by autorka měla napsat nějaký román ve stylu Dilema. Rodinné drama by jí sedělo dobře.

26.03.2021 2 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Kdo už viděl Bridgertonovi na Netflixu jistě ví, jak je tato série návyková. Já se do seriálu zamilovala, a tak jsem si i ráda přečetla jeho knižní předobraz.

Zpočátku mi připadalo, jako bych se propadla do plesů z Pýchy a předsudku. Postupně jsem rozeznávala dějové linie seriálu, a můžu říct, že v seriálu nevynechali z knihy nic. Naopak si hodně přidali. Například královskou rodinu, prince, Eloise, vhled do rodiny Featheringtonových... Ani paní Whistledownová nedostala skoro žádný prostor. Ale třeba se těchto dramat dočkáme v dalších dílech.

Tento první díl knižní série je opravdu zacílen pouze na Daphne a Simona, okrajově rodinu Bridgertonů. Příběh je harlekynkovský, nic světaborného. Krásné na tom jsou námluvy s nádechem erotiky a skvěý smysl pro humor.

Jsem ráda, že se kniha obešla bez sáhodlouhých dramat, které byly v seriálu. Ale je pravdou, že pak by nebylo moc na co koukat;).

V knize se mi malinko protivila postava Daphne, někdy měla zvláštní odpovědi a nepřipadala mi inteligentní, jak jí bylo přisuzováno. Hodně těžila z informací z životů svých bratrů, což několikrát zmínila, ale dohromady nevěděla vlastně nic. Avšak nejspíš si lidé více vážili ženy, která není tak melodramatická, ale je upřímná a přátelská. Simon byl trochu přívětivější než ten seriálový, ale jinak je jeho postava a příběh totožný.

Jako odpočinkové čtení s láskou a humorem, mohu knihu doporučit.

22.03.2021 3 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Příběh jedné anglické vsi, kde si sousedi vidí do talíře - záměrným sledováním a pronásledováním. Vše směřuje k jedné rodině - Fitzwilliamových. Tu tvoří ředitel místní školy, který se až podezřele často snaží "empaticky" pomáhat studentům v nouzi, jeho nevýrazná manželka a jejich zvláštní pubertální syn.
Celý příběh začíná vraždou, poté se vracíme 3 měsíce zpět, a sledujeme vývoj situace z tří různých pohledů.
Líbila se mi krátkost kapitol a tematika poruch osobnosti. Co se mi ovšem nelíbí, je autorčin styl, kterému asi ani překlad příliš neprospěl. Začátek velká nuda, postava uslintané Joye mi lezla na nervy, a její kapitoly obsahovaly spousty popisů. Rozuzlení mě zklamalo, protože nevěřím v takový vývoj postav. Opět autorka záměrně upozaďovala "nevítané" postavy, které "vytáhla", až když je potřebovala. Konec byl čtivější, ale nic to nemění na tom, že jsem se opět modlila, aby už byl konec. Prostě mi nesedí autorčin styl a necítím žádný.. šoking, drama, akci. Neprožívám to. Tři hvězdy za čtivost, zajímavá témata a prostředí.

08.03.2021 3 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Libby zdědí dům v drahé čtvrti v Anglii. S domem se pojí její tajemná minulost. Byla totiž adoptovaná, když jí byl rok. Našli ji právě v tomto domě, v němž údajně žila sekta, jejíž členové údajně spáchali hromadnou sebevraždu. Libby chce předtím, než s domem nějak naloží, zjistit pravdu. A tak se spojí s novinářem, který obětoval kus svého života vyšetřováním tohoto případu, a společně pátrají po stopách minulosti.

Myslela jsem si, že příběh bude ve stylu "zdědila jsem barák, a vypadá to, že mi v něm někdo tajně žije - v podkroví a tajných chodbách". Ale není to tak. Jedná se spíše o beletrijní drama. Bylo velmi rychle jasné, jak to celé je, poháněla mě jen touha zjistit, zda mě autorka nepřekvapí. Znepokojivé, jak píše Paris, to je. Docela bych řekla, že i reálné. Ale nedomyšlené. Určitá vysvětlení pro chování hrdinů jsou divná. Navíc si autorka upozaďuje "nechtěné" vedlejší postavy, i když jsou součástí dění. Vytáhne je, když se jí to v daný okamžik hodí. Tím pádem jsou postavy plytké. Taky se bohužel vyžívá v popisech, je slabá na akci. Autorka se snažila pracovat s jednou osobou, tak jako tajemně, že člověk neví, jestli je dobrá nebo zlá. Tam je náznak čehosi. Jinak...

06.03.2021 2 z 5