Adellll Adellll komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Knize se rozhodně nedá upřít, že je v ní mnnoho zajímavých myšlenek. Vadila mi ale síla, s jakou se je autor snaží čtenářovi vtlačit do mozku. Také hodně záleží, jestli je člověk víc duchovně, nebo racionálně zaměřen (u některých pasáží to i na mě bylo trochu moc, a to jsem k takovýmhle věcem dost tolerantní:D). Alchymistovi ale na druhou stranu nemůžu upřít čtivost, která mě zrovna u tohohle díla celkem zaskočila.

16.07.2021 3 z 5

Opět sice nic světoborného, ale jako oddychovka naprosto parádní. Bridget jsem si i přes její množství špatných vlastností oblíbila a i když filmy mi stále připadají lepší, jejich předlohy zas o tolik nezaostávají.

16.07.2021 3 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Knihu jsem si přečetla až po zhlédnutí filmu a protože ten je mou velkou srdcovkou, i přes celkem hodně výhrad jí musím dát pěkné čtyři hvězdičky. Nedá se jí upřít, že mě dokázala mnohokrát rozesmát (což se mi u knih většinou nestává) a celkově to byla skvělá oddechovka. Postupem času mě ale začalo slušně řečeno štvát každodenní udávání váhy, snědených kalorií ,vypitých skleniček atd. Chápu, že to asi mělo dokreslovat čtenářovu představu Bridget jako slečny (dámy?) s naprosto strašlivou životosprávou a nevelkou sebehodnotou založenou na "self-help books", ale možná to nadělalo víc škody než užitku.

16.07.2021 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Moc fajn kingovka, která se asi nezařadí mezi mé favority, ale vedla si nečekaně dobře. Téma upírů mi není blízké a nikdy jsem je napovažovala za příliš strašidelné, takže jsem moc vysoká očekávání neměla. King ale opět dokázal nemožné a z knihy ke konci přímo čpěla beznaděj a strach. Navíc bylo Prokletí Salemu i po celou dobu velmi napínavé a čtivé, čemuž přispívaly i kapitolky z pohledu různých občanů městečka. Určitě proto knihu doporučuji.

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Opravdu, ale opravdu emotivní příběh, který (zvlášť ke konci) nedoporučuji číst na veřejných místech. To, že je vyprávěn z pohledu více osob, skvěle ukáže, že nic není černobílé a že každý má ke svému chování nějaké důvody. Ke konci už ani nevíte, na jakou stranu se stavět, než vám tedy dojde, že vlastně žádná správná strana není.

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Opět nový a velmi zajímavý pohled na události druhé světové války. Příběh byl neskutečně strhující, o to víc, že se opravdu stal. Celou dobu držíte Szpilmanovi snad všechny palce, co máte, a zároveň si uvědomujete, kolik dalších lidí takové štěstí nemělo.

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan byl opravdu skvělá kniha. I přes hodně pro laika odborných pojmů se četla fakt dobře, hlavní postava působila neskutečně sympaticky a i když jsem před samotným čtením viděla filmovou adaptaci, u některých scén se mi vážně tajil dech:D.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Fajn krátká knížečka, která určitě patří do takového toho "základu". Ubíhala rychle a všechno bylo napsáno hodně citlivě, jen si myslím, že autor lásku pojímá neskutečně obstarožně a ani konec nepůsobí tak dojemně, jak asi má.

29.05.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Knihu považuji za důstojné ukončení série, určitě to však není můj nejoblíbenější díl. Spíš bych řekla, že se mi zdál asi nejhorší. Zvon se sice četl fakt dobře (což se ale dá říct o většině young adult knížek, u kterých autoři většinou kladou velký důraz na rychlý spád), ale přišlo mi, že tomu prostě něco chybí. Něco, co mi na Smrtce a Nimbusovi přišlo tak výjimečné. Racionálně toho moc knize vytknout nemůžu, ale jako čtenářovi mi tam prostě něco nesedělo. Každopádně určitě doporučuji přečíst, už jenom kvůli tomu, jak napínavě skončil minulý díl.

29.05.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Původně mě knížka příliš nelákala, asi díky lokalitě celého děje, ke kterému nemám žádný vztah. Brala jsem ji spíš jako poctu autorčinu rodnému kraji, určenou spíš místním obyvatelům. Když jsem však viděla tak vysoká hodnocení a přirovnávání k Mornštajnové, řekla jsem si, že jí teda šanci dám. Ze začátku jsem sice knihu nepovažovala na nic extra, ale to se změnilo po několika desítkách stránek, kdy jsem od ní už nemohla odtrhnout oči. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, žádná není černobílá a navíc nakonec objevíte kouzlo kraje, který jsem nikdy za příliš krásný nepovažovala.

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Jako asi každý jsem už od začátku znala vývoj knihy, který bude velmi drsný. I tak jsem ale byla naprosto šokována autorčinými zkušenostmi z koncentračních táborů. To měl také asi na svědomí fakt, že to po dlouhé době nebyla válečná beletrie, ale opravdový a skutečný příběh, který vážně někdo zažil.

Ústav Ústav Stephen King

I když se kniha pravděpodobně nezařadí mezi mé nejoblíbenější kingovky, do top 10 se určitě probojuje. Děj ubíhal od začátku do konce velmi rychle, takže jsem knihu měla za pár dní přelouskanou. Luke mě celých skoro 450 stránek nepřestával překvapovat svou inteligencí a důvtipem a i ostatní děti byly velmi svérázné a charismatické. Konec byl naprosto epickám vyvrcholením, od kterého se nedaly odtrhnout oči a které jsem rozhodně nečekala (nebo aspoň většinu událostí:D).

05.04.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha, která je velmi silným vyprávěním šestnáctileté dívky. Před přečtením jsem věděla, že kniha bude drsná, ale toto mi opravdu vyrazilo dech. Je skvělé, že poukazuje na to, jak extrémně náročné je dostat se ze závislosti. Také postupné sklouzávání nejen k drogám, ale i k prostituci bylo velmi děsivé

05.04.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi silný román, který mi naprosto vyrazil dech. Jeho chvála je opravdu více než zasloužená.

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Zajímavá kniha se skvělým nápadem. Hlavní postava byla velmi reálná a uvěřitelná. Také mě zaujaly její myšlenkové pochody a návraty do minulosti, i když ze začátku jsem se v nich trochu ztrácela. Děj utíkal svižně, možná až na trochu pomalejší začátek. Trochu mě naštval otevřený konec, ale ten se doufám vysvětlí v druhém díle:D.

05.04.2021 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Myslím, že bych knihu nehodnotila tak vysoko, kdyby pro mne Hunger Games nebyly taková srdcovka. Ale takhle pro mě byl návrat do arény, Kapitolu a později Dvanáctého kraje hrozná nostalgie. Samotný děj mi přišel celkem neotřelý (i když romantická linka byla jasná už od začátku) a poutavý, ale dostala mě hlavně postava Snowa. Moc jsem si užila popis jeho "pádu" a jeho myšlenkové pochody. A písničky Lucy Gray byly jen třešničkou na dortu.

05.04.2021 5 z 5

Sice jsem na knihu slyšela samou chválu, ale i tak jsem byla překvapena její kvalitou. Autor i přes zvolený žánr (naučná literatura je často docela rozvleklá:D) píše knihu poutavě a zábavně. I když jsem si před přečtením připadala celkem tohoto tématu znalá, spoustu věcí mi doslova vyrazilo dech. Určitě doporučuji přečíst úplně každému.

Slavík Slavík Kristin Hannah

Asi jedna z nejlepších knih z druhé světové války, co jsem kdy četla. I téma mi nepřišlo tak "obyčejné". Děj nebyl ani trochu předvídatelný, postavy skvěle napsané a navíc kniha člověku dala zas nový pohled na válku.

10.02.2021 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Hned na první pohled mě upoutala forma textu v knize, která je opravdu neobvyklá. Člověku to dá úplně jiný pohled než v "obyčejné" knížce. Tak po prvních sto stránkách jsem doslova nemohla odtrhnout oči. Těch 600 stran extrémně uteče (za což ale může možná i to malé množství textu na stránkách:D). Takže určitě plánuji číst i další díly.

10.02.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Moc jsem se na nový díl těšila a určitě nezklamal, ale myslím, že Mapa dní byla asi lepší. Rozhodně nemůžu říct, že by kniha nebyla extrémně čtivá, ale hlavní postavu jsem občas chtěla docela proplesknout:D. Děj se mi ze začátku chvílemi zdál trochu předvídatelný, ale konec jsem teda absolutně nečekala. Takže na další díl se snad těším ještě víc.

10.02.2021 3 z 5