Adele02 Adele02 komentáře u knih

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Uf. Rozhodně jedna z knih, která vás donutí nad životem trochu přemýšlet. Je neskutečné, v jak rozdílných světech žijeme.

20.09.2020 4 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Upřímně, očekávala jsem od toho trochu víc. Nějak jsem měla dojem, že ten zločin bude doopravdy hrát prim, ne že se na něj dojde tak pozdě a ke všemu tak hrr. Cením si i hlavního hrdiny, na kterého se většinou nadává - jistě, mamánci jsou asi občas na zabití, ale aspoň to byla příjemná změna od zarytých stereotypů, které psali Raisovi vrstevníci. Místy to bylo dost zajímavé, ale celkově mi to přišlo docela natažené a ten konec byl strašně zbrklý.

Rozina sebranec Rozina sebranec Zikmund Winter

Zpočátku dobrý rozjezd, ale pak se to zacyklilo, na povrch vyplavaly klasické stereotypy a už to nebylo ono. Jistěže se na to z moderního hlediska dívám trochu jinak, než jak se věci měly tehdy, ale ani tak mi to nebylo moc po chuti. Příběh je jaksi plochý, jediná postava, která byla od začátku zajímavá - Rozina -, pak absolutně ztratí na hloubce, a dočetla jsem to spíš jen z povinnosti. Za mě nic moc.

18.09.2020 2 z 5

F. L. Věk II. F. L. Věk II. Alois Jirásek

O něco víc mě chytil první díl. Jak se ten druhý točí už i kolem jiných postav a ty známé se zase trochu komplikují na úkor toho, co předváděly v předchozím díle, nějak mi to nebylo tolik po chuti jako jednička. Ale pořád to je dobré a nevidím důvod, proč se Jiráskova tvorba všude prezentuje jako ta, která se nedá přečíst.

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Upřímně, podle toho, co jsem od gymplu slýchávala na Jiráskův účet, jsem čekala daleko větší terno. F. L. Věk se čte příjemně, Jiráskův jazyk je srozumitelný a děj pěkně plyne, alespoň ve srovnání se svými dalšími vrstevníky.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Místy z toho stále cítím jen trochu víc okecávané drama, což mě někdy trochu brzdilo ve čtení, nejsem zrovna fanoušek sáhodlouhých monologů přes dvě stránky. Ale Wilde má něco do sebe, myšlenka celého díla je skvělá, a kdybych si měla zvýrazňovat pasáže, asi bych popsala celou knihu. Nemůžu říct, že s postavami ve všem souhlasím, ale že měly něco do sebe? To rozhodně.

18.09.2020 4 z 5

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Jsem ochotná přijmout, že ryze romantické příběhy jsou samé klišé, jednoduché postavy a poněkud odhadnutelný děj, ale tohle na mě bylo přesto trochu moc. Postavy na proplesknutí, jak Alice, tak Hikaru jsou absolutně nepoužitelní a za to, co předváděli na konci, bych jim ten konec ani nepřála. Připadalo mi, že se celý příběh točí v bludných kruzích, některé situace vyhrocené na maximum, jiné dost přibarvené, což leckdy působilo až zbytečně, když bylo jasné, k čemu to vede. Vývoj vztahů minimální. Bohužel, ale za mě je Tokyo Story zklamání.

17.09.2020 2 z 5

Křišťál času Křišťál času Soman Chainani

Pořád je to stará dobrá Škola dobra a zla. Čte se to skvěle, postavy jsou super, ne všechny zvraty se dají čekat a stále si na Chainanim cením toho, že svoje postavy vůbec, ale vůbec nešetří. Místy už se to trochu točí, ale stejně jsem zvědavá na další díl.

17.09.2020 4 z 5

Americký roadtrip Americký roadtrip Patrick Flores-Scott

Upřímně, moc nevím, co si o tom myslet... Teodoro je strašně nepříjemný vypravěč. Jedna z nejsobečtějších postav, o kterých jsem kdy četla. A naprostá většina dialogů mezi sourozenci se odehrávala jak mezi mimozemšťany. Mělo to větší potenciál. Ale četlo se to příjemně a ta linka mezi Teem a Wendy (...byť bych teda svýmu skoro-příteli asi neříkala „kámo"...) byla docela roztomilá.

17.09.2020 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

První díl sérii, který pokaždé spolehlivě obrečím, jak knihu, tak film... a je zřejmě úplně jedno, kolikrát se k jednomu z toho dostanu. Ohnivý pohár je v mnohém vyspělejší a je jasné, že s nadcházejícími temnějšími tématy bude ještě víc.
A stejně si myslím, že by byl Voldy ten nejlepší řečník vůbec.

17.09.2020 5 z 5

Svobodomyslná Svobodomyslná Kateřina Lieskovská

Jediné, co mi běží hlavou, je ta věta z pohádky: „Jak může člověk zradit člověka?"
Spousta věcí, které mi nejdou na mozek. Spousta věcí, nad kterými se mi chce plakat a hystericky křičet. A autorce patří neskonalý obdiv za její sílu.

14.09.2020 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Chytlo hned na začátku a už nepustilo. Jasně, drží si to pohádkové vyprávění, ale i tak tam je pár překvapivých zvratů. A celková obraznost? Geniální. Víc takových retellingů, prosím!

14.09.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Prvotřídní materiál pro knižní kocovinu.

13.09.2020 5 z 5

Spoutávač Spoutávač Sebastien de Castell

Nebylo to tak vtipné jako předchozí díly a dost dlouho jsem z toho byla docela mrzutá. Začátek byl strašně zmatečný. A jo, jsou tam trochu nedomyšlené věci, ale celkově se mi to líbilo. Reichis je aspoň pořád stejný Reichis :D
Spíš 3,5*.

22.07.2020 3 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Wow. Tohle teda byla jízda. Cením autory, kteří své postavy nešetří, a tady jsem moc zvědavá, kam se to vyvine!

18.07.2020 4 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty Theodora Stonewall

Detailně zpracovaný rozklad osobnosti a lidské psychiky. Už jen kvůli tomu jsem zvědavá, co přinesou další díly.

18.07.2020 3 z 5

Aglajina zem Aglajina zem Petra Variant (p)

Příběh v sobě skrývá veliký potenciál, po jehož rozvinutí by to klidně mohla být vynikající fantasy. Ale na prvotinu to je nápadité a četlo se to příjemně :)

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Já si to chtěla šetřit, fakt. Nešlo to.
Všichni si to přečtěte, víc nemám co říct.

18.07.2020 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Za mě teda jeho nejslabší dílo, ale aspoň to šlo rychle.

Bartoň a Frantík Bartoň a Frantík Josef Holeček

Překvapivě milé.