Adele02

Příspěvky

Větry od pólůVětry od pólůO. Březina (pseudonym)

Z hořících keřů,
jež vyšlehly do tmy bytosti jejich, vanou k nim slova Rozhněvaného,
a větry, jež v žízni toužili píti, sytí jen plamenů žízeň.

27.12.2020


Klapzubova jedenáctkaKlapzubova jedenáctkaE. Bass (pseudonym)

Strašná nuda. I když jsem se to snažila brát jako pohádku, bylo to strašně přitažené za vlasy a děj se neskutečně táhl.

27.12.2020


Kniha lesů, vod a stráníKniha lesů, vod a stráníStanislav Kostka Neumann

Občas to působilo jako říkanky a některé básně si byly až příliš podobné, ale celkově se to četlo dobře. :)

27.12.2020


Sexus necans: kniha pohanskáSexus necans: kniha pohanskáJiří Karásek ze Lvovic

Ve vlnách vína stopíme svou vášeň!
Ve vlnách vína stopíme svou duši!
Ve vlnách vína stopíme svou vášeň!

27.12.2020


RobinsonádaRobinsonádaKarel Konrád

A... tohle bylo o čem, přesně?
Dvě hvězdičky za některá slovní spojení a hříčky, nad nimiž jsem se až zasmála.

27.12.2020


Jak je důležité míti FilipaJak je důležité míti FilipaOscar Wilde

Wilde snad nikdy nezklame.

27.12.2020


Podivné přátelství herce JeseniaPodivné přátelství herce JeseniaI. Olbracht (pseudonym)

Vývoj postav skvělý a některé myšlenky až vtíravé. Ale jinak mi přišlo, že se tam kromě scének v divadle a dlouhých dialogů nic neděje, strašně se to táhlo a Jesenius je povětšinou exemplárním příkladem blbce. Konec se mi nelíbil. Věřím, že bych se k dílu ještě někdy byla schopná vrátit, ale to spíš kvůli těm myšlenkám.

27.12.2020


Svítání na západěSvítání na západěO. Březina (pseudonym)

Ty předlouhé verše mi nesedly.

08.11.2020


Hlídač č. 47Hlídač č. 47Josef Kopta

Za mě docela zklamání. Některé myšlenky pěkné, ale moc mě to nebavilo.

08.11.2020


Rozvrat rodiny KýrůRozvrat rodiny KýrůA. Nor (pseudonym)

Bylo to hnusný. Fakt, fakt hnusný. Ale dostala jsem přesně to, co jsem čekala.

08.11.2020


Markéta LazarováMarkéta LazarováVladislav Vančura

O Vančurovi jsem od gymplu slyšela mnohé a příliš chvály to nebylo. Měla jsem z jeho děl trochu obavy - ale upřímně? Nebylo to ani trochu tak hrozné, jak všichni říkali. Jistě, neustálá přirovnání a dost velká obraznost zřejmě mluví za své, ale podle mě to bylo srozumitelnější než třeba Šrámkův Stříbrný vítr. A četlo se to příjemně.

18.10.2020


Rod země a krveRod země a krveSarah J. Maas

Sice to říkám pokaždé, ale řeknu to znovu; jen Maas je schopná napsat takovou bichli a stejně spojit naprosto všechny detaily k sobě v tom nejepičtějším wow momentu.
Postavy perfektní, svět perfektní, miluju ty její zvraty a ten pocit, jak to všechno zapadne do sebe. Konec naprosto mega, těch posledních necelých dvě stě stran byl fakt masakr. Ráda bych dala pět hvězdiček, ale to si budu šetřit na další díly.

15.10.2020


Stříbrný vítrStříbrný vítrFráňa Šrámek

Kde, kdeže tu dočekáš se odpovědi na všechny své otázky? Je člověk a... zabije se. Nechce už býti. Ale, jak je to možné, že už nechce býti?

Většina scén mi trochu splývala a ztrácela jsem se v návaznosti, ale jazyk toho díla je naprosto geniální. ♥

15.10.2020


Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Uf. O tomhle díle jsem toho slyšela hodně a ano, asi jsem měla určitá očekávání, ale absolutně jsem nečekala, že dostanu tohle. Bála jsem se, že to snad ani nedočtu, ale jak se v půlce přidala nová postava, tak už se to dalo daleko líp. Ovšem: Co proboha všichni vidí na Heathcliffovi?

Tuhle otázku jsem v hlavě převalovala po celou dobu čtení. Pokud bych měla vybrat ta největší zlatíčka celého díla, tak je to Edgar Linton a Hareton Earnshaw. Ale Heathcliff? Tohle má být člověk, o němž vám někdo řekne, že je „krásný, jak ji miluje"? Na tom nebylo romantickýho absolutně nic! On byl hnusný na Catherine, ona hnusná na něj, a co předváděl potom - vždyť to je tak příšerný člověk. Když jsem dočetla Pýchu a předsudek, moc jsem nechápala, proč všichni berou za největší ideál Darcyho, ale po tomhle je Darcy romantik největšího kalibru. Pardon. Ale Heathcliff není romantik a je všemi strašně zidealizovaný.

15.10.2020


Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

To Čapkovo vizionářství mě děsí čím dál víc. Opět skvělé drama s neskutečným přesahem.

22.09.2020


Studie v růžovéStudie v růžovéSteven Moffat

Člověk u toho hned dostane chuť se zase podívat na seriál. Klasický boží Sherlock a stejně boží kresba.

21.09.2020


ČernookáČernookáAnna Musilová

Mno. Upřímně, jsem z toho trochu rozpačitá. Celková myšlenka psychického zdraví a metaforizace deprese mi přišla skvělá. Ale nějak mě to k sobě netáhlo. Některé věci mi přišlo těžší uvěřit a děj se v sobě povětšinou prostě jen plácal. Nejsem tak úplně zklamaná, ale zároveň ani ohromená.

21.09.2020


Skoncovat s Eddym B.Skoncovat s Eddym B.É. Louis (pseudonym)

Uf. Rozhodně jedna z knih, která vás donutí nad životem trochu přemýšlet. Je neskutečné, v jak rozdílných světech žijeme.

20.09.2020


Kalibův zločinKalibův zločinKarel Václav Rais

Upřímně, očekávala jsem od toho trochu víc. Nějak jsem měla dojem, že ten zločin bude doopravdy hrát prim, ne že se na něj dojde tak pozdě a ke všemu tak hrr. Cením si i hlavního hrdiny, na kterého se většinou nadává - jistě, mamánci jsou asi občas na zabití, ale aspoň to byla příjemná změna od zarytých stereotypů, které psali Raisovi vrstevníci. Místy to bylo dost zajímavé, ale celkově mi to přišlo docela natažené a ten konec byl strašně zbrklý.

18.09.2020


Rozina sebranecRozina sebranecZikmund Winter

Zpočátku dobrý rozjezd, ale pak se to zacyklilo, na povrch vyplavaly klasické stereotypy a už to nebylo ono. Jistěže se na to z moderního hlediska dívám trochu jinak, než jak se věci měly tehdy, ale ani tak mi to nebylo moc po chuti. Příběh je jaksi plochý, jediná postava, která byla od začátku zajímavá - Rozina -, pak absolutně ztratí na hloubce, a dočetla jsem to spíš jen z povinnosti. Za mě nic moc.

18.09.2020


F.L. Věk II.F.L. Věk II.Alois Jirásek

O něco víc mě chytil první díl. Jak se ten druhý točí už i kolem jiných postav a ty známé se zase trochu komplikují na úkor toho, co předváděly v předchozím díle, nějak mi to nebylo tolik po chuti jako jednička. Ale pořád to je dobré a nevidím důvod, proč se Jiráskova tvorba všude prezentuje jako ta, která se nedá přečíst.

18.09.2020


F.L. Věk - díl I.F.L. Věk - díl I.Alois Jirásek

Upřímně, podle toho, co jsem od gymplu slýchávala na Jiráskův účet, jsem čekala daleko větší terno. F. L. Věk se čte příjemně, Jiráskův jazyk je srozumitelný a děj pěkně plyne, alespoň ve srovnání se svými dalšími vrstevníky.

18.09.2020


Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Místy z toho stále cítím jen trochu víc okecávané drama, což mě někdy trochu brzdilo ve čtení, nejsem zrovna fanoušek sáhodlouhých monologů přes dvě stránky. Ale Wilde má něco do sebe, myšlenka celého díla je skvělá, a kdybych si měla zvýrazňovat pasáže, asi bych popsala celou knihu. Nemůžu říct, že s postavami ve všem souhlasím, ale že měly něco do sebe? To rozhodně.

18.09.2020


Tokyo StoryTokyo StoryTereza Macková

Jsem ochotná přijmout, že ryze romantické příběhy jsou samé klišé, jednoduché postavy a poněkud odhadnutelný děj, ale tohle na mě bylo přesto trochu moc. Postavy na proplesknutí, jak Alice, tak Hikaru jsou absolutně nepoužitelní a za to, co předváděli na konci, bych jim ten konec ani nepřála. Připadalo mi, že se celý příběh točí v bludných kruzích, některé situace vyhrocené na maximum, jiné dost přibarvené, což leckdy působilo až zbytečně, když bylo jasné, k čemu to vede. Vývoj vztahů minimální. Bohužel, ale za mě je Tokyo Story zklamání.

17.09.2020


Křišťál časuKřišťál časuSoman Chainani

Pořád je to stará dobrá Škola dobra a zla. Čte se to skvěle, postavy jsou super, ne všechny zvraty se dají čekat a stále si na Chainanim cením toho, že svoje postavy vůbec, ale vůbec nešetří. Místy už se to trochu točí, ale stejně jsem zvědavá na další díl.

17.09.2020


Americký roadtripAmerický roadtripPatrick Flores-Scott

Upřímně, moc nevím, co si o tom myslet... Teodoro je strašně nepříjemný vypravěč. Jedna z nejsobečtějších postav, o kterých jsem kdy četla. A naprostá většina dialogů mezi sourozenci se odehrávala jak mezi mimozemšťany. Mělo to větší potenciál. Ale četlo se to příjemně a ta linka mezi Teem a Wendy (...byť bych teda svýmu skoro-příteli asi neříkala „kámo"...) byla docela roztomilá.

17.09.2020


Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání)Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání)J. K. Rowling (pseudonym)

První díl sérii, který pokaždé spolehlivě obrečím, jak knihu, tak film... a je zřejmě úplně jedno, kolikrát se k jednomu z toho dostanu. Ohnivý pohár je v mnohém vyspělejší a je jasné, že s nadcházejícími temnějšími tématy bude ještě víc.
A stejně si myslím, že by byl Voldy ten nejlepší řečník vůbec.

17.09.2020


SvobodomyslnáSvobodomyslnáKateřina Lieskovská

Jediné, co mi běží hlavou, je ta věta z pohádky: „Jak může člověk zradit člověka?"
Spousta věcí, které mi nejdou na mozek. Spousta věcí, nad kterými se mi chce plakat a hystericky křičet. A autorce patří neskonalý obdiv za její sílu.

14.09.2020


Nevlastní sestraNevlastní sestraJennifer Donnelly

Chytlo hned na začátku a už nepustilo. Jasně, drží si to pohádkové vyprávění, ale i tak tam je pár překvapivých zvratů. A celková obraznost? Geniální. Víc takových retellingů, prosím!

14.09.2020


MetaMetaPavel Bareš

Prvotřídní materiál pro knižní kocovinu.

13.09.2020


1 ...