Adele02 Adele02 komentáře u knih

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Miluju Tori. Skvělý, neskutečně citlivě napsaný a důležitý.

11.07.2023 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Třetí díl Srdcerváčů je ultra ťuťu ňuňu, v podstatě se nad nimi po celou dobu rozplýváte - přesto si nemůžu odpustit dojem, že se občas charakter Nicka a Charlieho vymění podle toho, kdo z kluků zrovna co potřebuje. Ale autorka konečně najíždí na to, co bylo řešeno v Solitaire, takže jsem zvědavá, kam se příběh vyvine v dalším dílu.

11.07.2023 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Jedno trochu nafouklý vztahový drama. Ale Nick je skvělej.

11.07.2023 4 z 5

99 kluků Micaha Summerse 99 kluků Micaha Summerse Adam Sass

Za mě něco mezi 3/5 a 4/5. Na mě je to trochu jednoduché a přehnaně dramatické, ale jo, bylo to fajn, taková lanczovka, but make it gay. Svižná komedie o hledání té správné cesty.

07.07.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Chtěla jsem si to šetřit, ale prostě to nešlo. Léto mezi řádky je na léto naprosto ideální - neuvěřitelný letní vibe, který mě hned přenesl k vodě, skvělý smysl pro humor, postavy ze života s mluvou tak autentickou, jak jen to jde, a především postavy, které spolu MLUVÍ, když dojde na problém (udělají chybu a pak ji řeší, ne že by se typicky youngadultovsky mlčelo pro další zbytečná dramata). Tohle jsem si zkrátka užívala od začátku do konce a těším se, až si někdy příběh přečtu znovu.

07.07.2023 5 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Váhám mezi 3* a 4*. Čekala jsem fantasy okořeněné erotikou, a ona je to spíš erotika okořeněná fantasy (které spočívá v tom, že postavy mají nadpřirozené schopnosti, jejich svět takřka není popsán a funguje velmi podobně tomu lidskému"). Což o to, začátek byl velmi slibný a celkově je to neskutečně čtivé, příběh mě bavil, ostatně jsem to přečetla v rámci 24 hodin. Přestřelky mezi hlavními postavami byly vtipné, jen posledních sto stran najelo na neskutečné tempo, kdy mezi událostmi chyběla větší návaznost i důsledky a trochu mě to ztratilo. Rušily mě faktické chyby (nad tím, že Lis při brigádničení v univerzitní knihovně obsáhne práci minimálně tří oddělení, přimhouřím oko, ale když Lis v knihovně listuje Romainovou dizertačkou dokonce vydanou v knižní podobě, zatímco je Romain doktorand pracující na několikrát zmíněné doktorandské" práci...) a jak říkám, koncem už to bylo spíš hrr. Ale jako celek mě to bavilo, četlo se to dobře, jen škoda, že se ten fantasy svět tolik upozadil. A nevadilo by mi si přečíst něco o Romainových přátelích.

17.06.2023 3 z 5

Znovuzrození hrdinů DC Znovuzrození hrdinů DC Geoff Johns

Nečekala jsem, že by v podstatě jen rozjezd" ohromné série mohl být tak dobrý. Spousta náznaků, co nás čeká v sólovkách superhrdinů, a přesto to tvořilo ucelený příběh. Akorát mám po tomhle chuť na pořádný maraton DC komiksů.

04.06.2023 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

O cukrovku, tohle. :D Snad nejde se u toho čtení permanentně neculit.

04.06.2023 4 z 5

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Popravdě moc nevím, co si o tom myslet. Všechny pohádky jsou kreativně převyprávěné a měly takovou tu atmosféru pohádek bratří Grimmů, to bylo fajn, ale něco tomu prostě chybělo. Z několika mi spíš bylo tak nějak... divně. Je škoda, že kvůli pohádkovému žánru nebyl prostor pro větší psychologizaci nebo rozebrání motivů, protože si o to děj kolikrát dost říkal. Nejvíc se mi asi líbila O Modrovousovi.

26.05.2023 3 z 5

Tenhle díl je zaručeně jeden z nejlepších.

22.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Některé knihy prostě můžete číst pořád dokola a vždycky vás něčím překvapí. A je fakt, že Tajemná komnata je nejmíň záživná z celé série, pokud to tak vůbec jde říct, ale copak tomu nejde dát pět hvězdiček, když pokaždé, když tu knihu otevřu, se cítím, jako bych potkala přítele?

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Praštěná komedie o tom, co vlastně dělají ti slavní dospívající vyvolení poté, co se jim povede zabít zlosyna. Nalákala mě inspirace artušovskými legendami, ale to je tady snad jen milostnou linkou mezi králem s jménem na A a mágem s jménem na M. :'D Je to takové klišoidní a předvídatelné, byť je pravda, že na tom to cíleně stojí, a některá klišé to poměrně vtipně převrací. Ideální oddechovka jak vyšitá.

22.04.2023 4 z 5

Sen o říši krásy Sen o říši krásy Jiří Karásek ze Lvovic

Nádhera. Parnasistní a dekadentní symbióza par excellence.

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Boží a není tomu co vytknout. Miluju povídkové soubory, kde jsou všechny povídky nějak propletené, taková práce s motivikou se v YA tolik nevidí. A jazyk díla je naprosto nádherný.

15.04.2023 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

OMG. Čekala jsem tohle? Asi jo a asi ne. Návrat do Panemu byl skvělý a Collins mě přesvědčila, že to byl opravdu dobrý tah, čtení jsem si navýsost užila. Snowův pomalý, leč jasný vývoj je prostě perfektní.

15.04.2023 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Tak tohle byla síla. Každá škola je očividně svůj vlastní svět... a nahlédnutí pod pokličku baletu bolelo. Užití du-formy tu fungovalo skvěle a i navzdory těm těžkým tématům se to četlo strašně dobře. Zajímavé zakomponování paralely mezi sestrou a hlavní hrdinkou. Zřejmě to bude jeden z letošních nejsilnějších zážitků.

Gazdina roba Gazdina roba Gabriela Preissová

Její pastorkyňa se mi líbila víc, ale i tohle bylo skvělé.

13.04.2023 3 z 5

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Uf. Síla.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Ta syrovost je skvělá.

13.04.2023 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Tohle mi akorát sedlo do noty. Jo, su na to stará, jo, místy už to šlo trochu mimo mě, ale celkově to byla roztomilá oddechovka, a nic víc jsem od toho nežádala. Bavilo mě to víc než Miluju tě. Já vím, zdejší lovestory za mě fungovala mnohem líp a bylo to víc cute.

13.04.2023