a304 a304 komentáře u knih

Říkadla Říkadla Josef Lada

V "jednoduchosti" je ukryta genialita. Když se zbavím všeho nepotřebného, zůstává to podstatné a pozornost se sama zaměří na to ,co zbývá. Najednou se dívám na ilustrace, probouzí se pocit radosti, ožívá elán mládí, je mi dobře, co víc potřebuji? Snad jen společně se radovat ještě s někým a spokojenost se násobí .
Nádhera, doporučuji říkanky a sdílet radost.

10.03.2023

Stopařem na této zemi Stopařem na této zemi Ladislav Heryán

Zlo se stane "dobrem" a dobro označíme za zlo... Citace: "Mnozí věří nejvíce těm, kteří jim nejvíce nalžou, a ty si pak volíme za své vládce". "je smutné pozorovat bezbrannost společnosti proti zlu, převlečenému za dobro."
"Člověku vládne démon moci a majetku, kterému musí sloužit a jemuž je postupně ochoten obětovat cokoli. Je schopen lhát a zároveň v té lži, přísahat na život a zdraví svých dětí. Z dějin, mnozí se neštítí, kvůli hamižnosti nechat své děti zabít. Ježíš dobře ví, jak to v člověku funguje. Spolu s pšenicí je tu i plevel."

/ moje poznámka : ...proto se domnívám, že "rajskou zahradu" každý dostal darem a je v našem srdci. Nikdo nás z této zahrady nevyhnal. Opustit ji může jen každý sám, ze svého svobodného rozhodnutí nebo zůstat a pracovat s darem a poctivě odplevelovat. Opustit zahradu, znamená , opustit sám sebe. Čas nám pumpuje do srdce živou vodu. Máme čas se zbavovat plevele a zvát kolemjdoucí do zahrady svých snů./

Neukládej si své poklady do země /do hmoty, ale raději do bohulibých vztahů/, kde je zloději mohou vykopat "vytunelovat".
Citace: "Ukládej si svoje poklady v srdci, kde je zloděj neukradne. Tam kde je tvůj poklad, tam je i tvé srdce."

/moje poznámka: Jaká je motivace toho co dělám, do čeho se aktivně zapojuji? Pro věc prospěšnou pro budoucnost nebo pro peníze? Pro mne důležitější hmota ?/plevel, odpad/ nebo bohulibé vztahy?/
Citace: "Mamona je zisk, majetek, nečestně získaný na úkor jiného a může být i úplatkem svědkovi či soudci. Mamonem se sám člověk dobrovolně, ze své vůle uvádí do otroctví. Mamon dokáže rozložit rodinné vztahy.!

Autor je moje krevní skupina. ČLOVĚK má velký potenciál, je dokonalý jako vše existující. Není potřeba geneticky zasahovat do přírody a měnit v ní cokoli na úrovni nejmenších částic včetně v člověku. Nemáme všechny vědomosti, abychom odpovědně toto mohli dělat viz covid. pohrdajícím přírodou, člověkem, životem na planetě.

Za poznámky se omlouvám, mohou kazit dojem a odradit , ale na mne nedejte, z té války jsem stále ve stresu.
Autor je znamenitý, kniha je znamenitá a stojí za to ji mít v každé knihovně.
Přeji krásné blížící se jaro, milí čtenáři.

10.03.2023 5 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Mučírny, katovny, nástroje: španělská bota, palečnice, skřipec k docílení přiznání. Právo útrpné mělo zmrzačit, ale nemělo usmrtit, trest následoval. Veřejná podívaná. Později v 18 až 19. stol. se od mučení postupně upouštělo.
Smutné čtení, napínavé až jsem zasmradila kuchyň, nejde to vyvětrat. Příběh za spáleninu nemůže, ale evokuje to pocit pomsty, za nespravedlivě "usvědčených" a proto neprávem odebírám jednu hvězdu... Upozornění na to, že dobro nebo zlo se šíří a
spravedlivě či nespravedlivě nechodí po horách, ale po lidech... Snad těm nahoře dojde včas, co se má šířit, co a jakým způsobem podporovat a jaká odpovědnost za jejich ne/pomoc závisí i na nich, především na jejich motivaci...
Číst to asi už nebudu, ale to neznamená, že nedoporučuji.

07.03.2023 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Detektivka krásně "zamotaná" a krásně čtivá, doporučuji.

01.03.2023 5 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Doporučuji, hodně postřehů, odkrývající souvislosti. Stavění ochranných valů, zdí, neeliminuje nepřátelství. Co takhle bořit vnitřní bloky a tentokrát pokusit se o vnitřní proměnu sebe sama a rozvíjet vzájemně prospěšnou spolupráci...

01.03.2023 5 z 5

Šijeme na stroji Šijeme na stroji Wendy Gardiner

Ruční práce jsou zdrojem nejen radosti, praktičnosti, ale i mnoha dalších benefitů. Odreagování od starostí. Procvičování jemné notoriky, aby klouby nezatuhly. Gymnastika bříšek prstů má vliv údajně na nervová zakončení a souvisí s kladnou odezvou podnětů na mozek. Hodinu si odpočinout od počítačů a mobilů a nahradit je na čas šitím.
Nechat se inspirace z podobných knih, nemusí být ztraceným čase.
Moje mamka v důchodu ráda háčkovala dečky a hojně obdarovávala vnoučata. Módní artikl to nebyl , ale mám vzpomínku na milou bytost dodnes na očích a jsem vděčná za dárek. Vždy navodí příjemný zážitek.
Knihu jako inspiraci k výrobě např. velikonoční výzdoby doporučuji.

25.02.2023 5 z 5

Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Kai Reinhold Donner

Kultury odcházející..., přestože svou existencí přispěly k oslavě pravdivého sepětí s přírodou. Našly obživu, způsob bydlení i oblékání pro přežití i v mínus až šedesáti stupních, ... Západní Sibiř, tajga, tundra, povodí Obu a Jeniseje.
Autor , narozen 1888 , zemřel 1935, studoval jazyk, tradice, zaznamenával reálný život pastevců v letech 1912-14, počátek 20. stol. Poznával kořeny předků, všímal si kontrastů, paradoxů, ale i krásy , vše se mu zapsalo , hluboko do srdce, našel domov, ale tam se o život bojovalo, prolomil se pod ním led a dokázal v krutých podmínkách obstát.
V knize zmiňuje etnika i ta již vymřelá např. Kamasínci. Jejich slovník, gramatiku stihl zachránit.
Je tam mnoho informací, kterým nerozumím, ale badatele obdivuji, jeho houževnatost, touhu ukázat, že život musí mít smysl, když se dokážeme přizpůsobit podmínkám až na prahu existenčním.
Každý kdo se narodil má právo i povinnost žít a nově se přes potomky narodit a zvěstovat, že to stojí za to, ať to stojí, co chce. Odvaha žít, je víc ,než odvaha zemřít.
Velikonoce jsou tu, spolu s oslavou života nad smrtí a víme, že člověk skrze lásku a své potomky, může mít život věčný.
Vystavila jsem si mladé tváře rodičů, znám své slovanské kořeny. Domnívám se, že genocida Slovanů by měla skončit. Západ proti východu..., Sever proti jihu, to už tu bylo...
Všemu živému přeji právo na život a opět připomenutí nauky hlásající nezabiješ... Cítím, že všichni stojíme před rozhodnutím, zda opět žádat - ukřižovat ! Záleží na každém z nás, jakou budoucnost si přichystáme Přeji všem pocit znovuzrození , pocit radosti, ze správného velikonočního probuzení.

23.02.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Citace: "Já nechci, aby mě někdo nacpal do vagónu jako zvíře." Mnohé bylo zakázáno, dogma doby, neuposlechnutí, trestem pro celou rodinu smrt. Lidskost, přátelství, láska apod. projevem slabosti a zradou systému.
Očenášek odpornost fašizmu zpřítomňuje, abychom nikdy nezapochybovali, jak snadno a přezíravě je umožňováno , zapouštět kořeny nacizmu a zaplevelit svět.
Přirozenost jako je láska, probouzející se v mladé bytosti, znamená zradu nejbližších, jejich smrt. Jejich život pro systém je nežádoucí. Fašizmus začíná "nenápadně" , omezováním svobody slova /v demokracii ústavní právem/, to je prvé zašlapáno a při protestech se pořádek udržuje silou. Totalita určuje vše, i kterým vagónem, kdo, kam, kdy, jak, proč pojede...
Nikdy neříkej ,nikdy se to nevrátí. Proto doporučuji.

19.02.2023 5 z 5

Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Umberto Eco

Knihovna existuje jako možnost, není nutností vše přečíst, ale vezměte do dlaní prostou věc jako je kniha a budou se dít "věci"...
Nevšední autor...

19.02.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Někdy emoce zablokují mozek , ale byl to můj prvý ,strhující příběh lásky , tehdy i nyní hodnotím autora za čtivého a doporučuji.

16.02.2023 5 z 5

Psí život Psí život Jeff Kinney (p)

Jinak vnímá mladý čtenář a úplně jinak starý, který vidí společenské souvislosti, které zasáhly a ovlivnily nejeden život...
Každý názor je ten správný je-li nepřevzatý, ale ten váš.

11.02.2023 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

(SPOILER) TAK JEŠTĚ ZNOVU: ČAPEK je národní kulturní bohatství, lze si knihu stáhnout zdarma, Před nástupem nacizmu společnost byla rozdělena, stejně jako dnes. Spisovatel byl nucen se stáhnout do ústraní, aby mohl psát dál. Vznikla i tato poetická kniha na oslavu obyčejného života, obyčejného člověka, který žil v pravdě.

26.01.2023 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

(SPOILER) Klenot. Novely zbožňuji a mohu je číst opakovaně. Moudra pročisťují hlavu, a ta skvostná čeština je libozvučná. Jeho styl je hudbou. Naprosto souhlasím s alef.
Mohu jen dodat, že si přečtu znovu a znovu, pro mne drahé stránky a zpřítomním se ve světě, který stvořil Čapek.
Poslední čas jeho života, nebyl radostný. Prožíval obtížně stravitelné situace /které pociťujeme dnes i my/, v době nastupujícího nacizmu před 2. sv. válkou a ve společnosti, všude přítomný strach, vytvářel bezedné a ničím neohraničené propasti nekonečné nenávisti... Dnes tu Gestapo není, ale udávat se někteří učí už v předstihu, však vědí, že se to hodí, až budou kráčet přes mrtvoly, nijak se jich to nedotkne. Vědí, že jsou smrtelní taky, ale využívat a užívat si, je jediný smysl jejich plochého vnímání.
Velmi se omlouvám za tuto negaci, ale chci zdůraznit jeho odkaz: člověk může držet hlavu vztyčenou a tvořit svůj svět podle svého. Obdivuji, vnitřní svobodu si nenechal vzít. Našel si svůj klidný kout a tvořil dál, pro nás, své čtenáře.
Novelu doporučuji.

25.01.2023

Proč máma nadává Proč máma nadává Gill Sims

(SPOILER) Humoru není nikdy dost. Autorka pobaví . Čerpá energii ze svého okolí a přeměněnou o svůj nadhled, předává dál.

20.01.2023

Charta 77 a právní stát Charta 77 a právní stát Zdeněk Jičínský

(SPOILER) Knihu jsem si vybrala k seznámení se s myšlenkou a pochopení pokrokových dějů nedávné historie. Pan Jaroslav Bašta byl vězněn za svůj názor a dnes je zaséván strach, že se doba může opakovat, něco je špatně ...
Touha lidí po spokojeném soužití s ostatními se vytrácí a teror strachu zapleveluje vztahy, nenávist se bohužel líhne v ústech vládních politiků. Mám pocit, že etický kodex zůstává na dně šuplíku.
Vše o chartě i nově vzniklé doporučuji.

13.01.2023 4 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

(SPOILER) Vhodní volba pro milovníky detektivek.

13.01.2023 5 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

(SPOILER) Nikdo nejsme dokonalí... Anděl cynik, místo aby strážil a ochraňoval, upředňostňuje černý humor a život mění v horor. Musíme si dávat pozor, na ty nahoře...
Dala jsem pět hvězdiček, ale moc od nich nečekejte...

11.01.2023 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

(SPOILER) Opět jsem sáhla po ceně Magnesia Litera a mohu jen doporučit. Neuvěřitelné, jak němá tvář dokáže upřesnit a zaměřit pozornost na to, co je opravdu důležité. Jak je chlupáč trpělivý, že to jednou také dokážu pochopit... Musí mít nějaký další smysl, kterým vnímají smysl pomíjivého ... Až když mi to konečně sepne a taky dojde, tak vnímám krásu, která je všude kolem... a každý okamžik, jen se soustředit na tu krásu a umět ji přijímat.

08.01.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

(SPOILER) Kniha na dlouhé zimní večery..., ale budete ji mít přečtenou naráz, velmi čtivá. Příroda, vztahy... a musí se jít dál. Doporučuji.

08.01.2023 5 z 5

O duši lesa O duši lesa Daniela Králová

(SPOILER) Co poznáme, to si zamilujeme. Co si zamilujeme, to budeme chránit. Uniká nám největší bohatství, pokud utíkáme k technice před přírodou.

/Mobil bez vložených aplikací na člověka nereaguje. Rostlina, liška, datel si nás všimne okamžitě, nejsme přírodě lhostejní, přijímá nás a cítíme, že jsme její součástí./ Příroda posiluje imunitu a radost . Průmysl opak, nepomáhá antidepresivy ani očkováním s vyprchávajícím, časově krátkodobým účinkem... Příroda nás nastavila přírodně?
Spisovatelka MUDr. D. Králová otvírá naše oči a srdce... Navrací se klid... a pocit radosti z věcí, která příroda pro nás připravila.
Doporučuji, k prodeji jen v její ordinaci.

06.01.2023 5 z 5