a304 a304 komentáře u knih

Tulíňkovi Tulíňkovi Jonáš Ledecký

(SPOILER) Obrázkové čtení , moc milé. Předškolák dospělákům přečte, co vidí, paráda.

05.01.2023 5 z 5

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

(SPOILER) Jeden z nejoblíbenějších spisovatelů. Citace: "Toho druhého nejčastěji připravíme o radost tím, jak dárky od něho neumíme přijímat. Přijmout dárek je podobné umění jako balet, rozhoupání zvonů nebo přijímání do šlechtického stavu."
PS: Vládní dárky, které nám vláda průběžně rozdává, vzbuzují rozpady, zda černého humoru nebylo již dost, opakovaná sranda už není srandou, ale za to někdo se smát může tak , až se za břicho popadá, ten to spolu s vládou vyhrává.

Nepila doporučuji ,/ od něho každý načerpá energie tolik, kolik je třeba a nic neúčtuje, aby národ nezašel na úbytě, v důsledku nezájmu./

02.01.2023 5 z 5

Polda a Olda do třetice Polda a Olda do třetice Stanislav Havelka

(SPOILER) Komiks má své kouzlo nejen pro děti. Vhodné pro společné čtenářské chvíle, Nemá to chybu. Doporučuji.

01.01.2023 5 z 5

Úsměv klauna Úsměv klauna Jan Werich

(SPOILER) Werich mě vždycky těší a utěšuje. Citace: Paměť je výsadou blbých, Chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí myslet!" "Bůh stvoříl člověka, ale nedal si to patentova, a tak to teď může dělat každej blbec."
"Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to." "Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči."
"Bez lidí dobré vůle by život byl jen nákladné dobrodružství a nebezpečný."

Přeji všem veselého Silvestra a hodně štěstí a zdraví v novém roce 2023.

31.12.2022 5 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

(SPOILER) Tomáš Holý, toho si cením více než třinácti tun českého zlata a cítím jeho odchodem, ničím nahraditelnou ztrátu. Lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu... S povděkem jsem přivítala knihu o něm. Ve filmech sledujeme virtuozitu jeho přirozeného projevu. a někteří ho znali osobně, Jsem potěšena, že vstoupil do mého vědomí a mohu se radovat z jeho hereckého umění. Tolik se od něho vyžadovalo a Tomáš žádnou vteřinu nepromarnil, tolik elánu, zaujatosti, skromnosti...
Nedávno jsem viděla s Janou Brejchovou Útěky domů , lepší dojem než z amerického kasovního trháku. V archivu držel desky s tajemstvím a nepodíval se..., tolik zaplněných regálů, tolik polic stejných osudů, Tomáš to nehrál, rozuměl tomu, snad ani dítětem nestihnul být... V závěrečné scéně starostlivě radí matce, nepracuj tolik, odpočiň si a šel se postarat o teplo. Nasekat dřevo do kamen , zase nehrál. Tomáš s vervou se postavil ke svému dílu a neohlížel se na námahu, ale sledoval jen jedno cíl, postarat se o mámu...
Básníci opěvují lásku, kterou jsou od matek zahrnováni, ale Tomáš zahrnoval láskou matku, která si ho vybrala.
Knihu doporučuji ,

List ve větru List ve větru Vlasta Javořická

(SPOILER) Autorka pro mne milá., uklidňující, odpočinková literatura, víru v člověka , v dobro v něm , pěstuje jako zahradník starostlivě, neúnavně a s láskou dbá svého díla.
Dlouho jsem její tvorbu v přeplněných policích knihovny obházela, nezaujaly mne ani ilustrace, ale cestu si ke mne našla a jsem za to ráda.
Narodila se za monarchie... panečku, lidé tehdy byli skvělí vypravěči! Drželi tzv. černou hodinku, společně poslouchali příběhy..... Cítím to teplo, nejen sálající za zimního večera z pece., do které se neustále přikládala polena, která praskala, voněla a osvětlovala přítomné.
Žila 89 let, své vyprávění přenesla do 227 knih, tak se kdysi krátil zimní čas, pěkný zvyk. Doporučuji jako večerníčka.

28.12.2022 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

(SPOILER) Paráda. Po práci zábava. Pečený holubi nelítají do huby. Kluci od narození zvyklí makat a pomáhat si, jeden za všechny, všichni za jednoho, aby nám společně bylo dobře. A bylo.
Žádné bonusy jen touha vyhrát a radost z toho, co dělám, pak se zapomene, co to dá dřiny. Vzájemně jeden se spoléhá na druhého. Žádná nenávist mladých proti starým, jak je dnes Kalouskem a spol. podporováno, s tím šibalstvím, že dnešní mladí nestihnou zestárnout.

Citace: "Klapzuba měl jedenáct synů. Nejstarší Honza byl hrozný čahoun, šel tedy do branky. Nejmladší dva synové, Frantík a Jura byli drobní a mrštní..." Doporučuji, paráda.

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

(SPOILER) Citace: " Lidí vynalezli politiku, aby si mohli dělat co chtějí. "
"Civěl na něj vytřeštěně s jakýmsi udiveným odstupem. Ty jsi zrůda, pronesl tiše.
Podle toho, co jsem četl, jste zrůda vy. Vy jste posílal lidi do pecí. Dva tisíce denně, po vašem příchodu tři tisíce denně a 3500 než dorazili Rusové a než tomu udělali přítrž. Byl jste vyznamenán. A vy teď budete říkat, že já jsem zrůda?
Já jsem to nevymyslel, ani jsem o tom nerozhodoval. Dostal jsem směrnice a těmi jsem se řídil. Já vím, jak to Američané všechno překroutili. Kdybych neplnil rozkaz, byl bych mrtvý."
Chlapec Todd chtěl věděl, jak to bylo. Táta myslel, že děti by měly vědět o životě, co nejdříve, to dobré i to špatné. Život je tygr, kterého jde popadnout za ocas. Když neznáš povahu šelmy, tak tě sežere."

Krvelačná, nebezpečná, věčně hladová šelma je mamon. Nikdy nebude nasycena. Nikdo si jej ne druhý břeh nevezme, to člověka má nasměrovat k úvaze. Co je přesahem lidského života?
King věří, že i malé dítě dokáže chápat, že nevyroste, když mu šelmy seberou budoucnost.

Autora doporučuji, kdo jej nezná, bude jeho pozoruhodným talentem udiven. Dílo je zfilmováno, načteno k poslechu, ale kniha je kniha.

26.12.2022 5 z 5

Rusalčino jezírko Rusalčino jezírko Josef Klempera

(SPOILER) Cyril BOUDA zachytil víly u jezírka , za svitu Měsíce..., tóny Antonína DVOŘÁKA roztančily jejich nožky ... , dech Ivo ŽÍDKA rozkmital hlasivky vodníka... prvé dějství se zrodilo na Vysockém panství Hraběte Václava Kounického, palouček v lese , z jezírka se vynořuje vodník a hledí na Rusalku...
V obci Vysoká u Příbrami si již světoznámý skladatel pořídil letní dům s pracovnou, kam se rád vracel jako domů. Nacházel zde klid i tvůrčí soustředění a inspiraci...
/Rusalko, vítr tě prozáří až budeš prchat ke Strahovu..., rozplyneš se v zapomnění...? /

Místo je důležité... Doporučuji, nádherné dojmy.

25.12.2022 5 z 5

Můj život Můj život Marcel Reich-Ranicki

(SPOILER) Citace: "´Definice lásky: Láskou nazýváme onen extrémní cit, který vede od náklonosti k vášni a od vášně k závislosti. Uvádí jednotlivce do opojného stavu, který může občas omezit příčetnost postiženého. Je to štěstí, které přináší utrpení. Utrpení, které člověka obšťastňuje."
Doporučuji.

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

(SPOILER) Oddechovka, autorovy vtipné postřehy , doporučuji zastavit se v knihovně.

17.12.2022 5 z 5

Přehled judikatury ve věcech občanskoprávních vztahů k pozemkům Přehled judikatury ve věcech občanskoprávních vztahů k pozemkům Michal Spáčil

(SPOILER) Vlastnit nemovitost je začátkem starostí.

Na katastru či na poště napořád za jednorázový poplatek 2OO Kč si požádejte o tzv. HLÍDACÍHO PSA a pak jakákoliv změna vám bude oznámena e-mailem či do mobilu.
Všem přeji krásné vánoční svátky .

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

(SPOILER) Autor skládá slova jak skladatel noty, teskné písně, která bere za srdce... Nelze zapomenout a tak se ke krásné melodii vracím znovu a znovu a nelze se nabažit.
Přátelé, vaše očekávání se naplní.

11.12.2022

Guliverove cesty Guliverove cesty Jonathan Swift

(SPOILER) Slunce, vzduch, procházka přírodou, číst dětem nebo si nechat číst známý příběh... paráda, E kniha ke stažení zdarma, Takové obyčejné věci ...
Doporučuji počteníčko plné dobrodružství.... Přátelé, vržme se pospolu.

09.12.2022 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

(SPOILER) Občas juknu na nominace -Magnesia Litera a ťukla na mne Petra Soukupová. Popisuje, že život nikoho z nás, není procházka růžovým sadem, každý hledá svůj pevný bod, kde by se mohl ukotvit, aby jej starosti nesemlely. Na stránkách /nebo audio-kniha/ budeme sledovat vztahy tří hrdinů, všedního dne. Soudit lidské počínání není třeba. Snad je to úděl člověka, kterým každý procházíme a skrze tyto zkoušky posilujeme lidskost v nás. Vlastní utrpení nás nutí k nejrůznějším úvahám ... Musí to tak být? Ten kdo neokusil, neuvěří.

Kniha mne nutí k úvahám, k otázkám, co musím prožit, abych pochopila druhého a podala pomocnou ruku i tím, že se pokusím upozornit na vlastní bezradnost nad beznaději bezmocných. Demokracie může každým svým činem, kus beznaděje proměnit v naději, protože budeme při každé příležitosti bojovat a nikoliv vojenskou zbraní, ale demokracií. Demokracie je mocná zbraň, vládní moc propůjčují občané a to je zbraň, kterou si sjednáme mír nejen v ČR.
Dost pravděpodobně někdo namítne, že jsem hlupák, že mi něco důležitějšího, než je chleba, uniká... , že kniha je ke čtení ne k úvahám , nikomu názor neberu a svůj kvalitativně polepším , k tomu je potřeba sdílení! PS: vím, že nikdo neví všechno, sdílejme a pestrou mozaiku pravdy poskládáme...
K autorce se vrátím a doporučuji.

27.11.2022 5 z 5

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

(SPOILER) ODPAD- KAŽDÝ JE JEDINEČNÝ, s osobitým vkusem, líbí se mu jiný žánr např. detektivky a to respektuji a je to skvělé. Nutí to, podívat se na věc očima druhého, z jeho úhlu pohledu, synapse se radují a empatie se rozvíjí.
A právě autorčina odvaha je nevšední. Poznává na vlastní kůži jinou kulturu, než do které se narodila. Držela jsem ji palce, aby měla dostatek sil a výdrže , poznávané pochopit a čerpat z toho jiného , jen to dobré. Každá kultura má mnoho i dobrého a to se dá sdílet. Poznat se, pochopit se a vzájemně si lidsky vyjít vstříc a pomáhat si. Člověk upřednostňuje ekonomiku, obchod a klidně kráčí přes mrtvoly. Toho jsme svědky v Evropě. Elita nepochopí, že prostý lidský život je plnohodnotný i když se jinému jeví jinak, protože je jiný. Každá kultura má svá specifika, proto musí usilovat , rozvíjet svou kulturu, právě tam, kde se staletí i tisíciletí vyvíjela. A právě ta odlišnost může obohacovat novým poznáním jinou kulturu, při snaze se lidsky poznat a pochopit.

Corinne se pro mne stala prototypem lidskosti a inspirací: poznat - pochopit - vzájemné pomoci, to je cesta, pro klidný život v míru - bez pomoci nové rodiny by obě nepřežily.
Moc jsem byla zvědavá , jak zvládne další návrat z Afriky. Domov... Záleží na každém z nás.

26.11.2022 5 z 5

Šumavské povídky Šumavské povídky Karel Klostermann

(SPOILER) Citace: "Není vpravdě na světě nic, co by stačilo vyhověti všem vůbec a každému zvláště a z čehož by tryskalo jen štěstí a požehnání". "Svět prý jest údolím slzavým, myslí a mluví jedni, jakési předpeklí, z něhož jen smrt vysvobozuje, jiní naopak vynášejí krásu a radosti, jež život přináší s sebou. neváhám přiznati, že mají pravdu ti i druzí, dle toho, jak se ke komu svět zachoval a jak ten onen naň pohlíží sklíčky, jež osud mu nasadil, sklíčky různě zabarvenými. Nelze se o to hádat. Jisto jest, že jsou na světě lidé, kteří dovedou sobě a svým bližním vytvořit ráj z ponuré, pusté poušti, a jsou zase tací, kteří sobě i jiným přetvoří ráj v nesnesitelnou gehennu což, alespoň pokud jedinců se týká, tu a tam také dokážou jinak užitečné zákony a veřejné instituce".
Autora doporučuji. Nejen Šumava je krásná.

18.11.2022

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

(SPOILER) Jaroslav Irovský - ví, jak na dobrou náladu, veselí, smích. Humorem vyhrajeme nad vlastní slabostí. Spisovatel dokáže i obtížné situaci dát křídla a povznést se nad trápení, které se rozhodlo zůstat...
Rozhodl se udělat radost , knížkou pod vánoční stromeček, pro milovníky věrných, psí kamarádů, ale i pro radost těch, kdo s stará o psí kamarády. Z každého prodaného výtisku daruje 50 Kč - pro Jezevčíky v nouzi. Jeho snem je za pomocí čtenářů, společně udělat radost psím vozíčkářům.
Jezevčíci lační po možnosti, obohacovat svou oddaností svého páníčka a názorně ukazovat, že každý problém se zvládne, tam kde je láska.
Výběrem tohoto vánočního dárku i pro sebe, se duch vánoc 2022 každým dnem rozrůstá a šíří, umocňuje. Tuto zimu, kdo dá, dvakrát dává! Dobrá nálada posiluje imunitu. Kéž by v očích všech se rozzářilo štěstí.

Pana Jaroslava si velmi vážím. Jeho Psí život dokáže obzvláště tento rok, lidi spojovat. Pozitivně zasahuje do mnoho oblastí zároveň. Jsem udivena, kolik pěkného může kniha aktivovat , přestože realita je krizová - v mnoha, nekončících ohledech.
Bajek jsem se bála, nacházela jsem sama sebe... Pak se musím nad sebou zamýšlet, smířit se s pravdou, vzít ji v úvahu. Bolestná zjištění ukazuje, kudy cesta nevede a nakonec jsem ráda. Dostaví se pocit, že ještě žiju a mám naději něco změnit a nacvičovat, nedělat věci opakovaně špatně. Jaké má pocity vozíčkář lidský a jaké psí?
Doporučuji tvorbu spisovatele, který je ochoten darovat nejen úsměv, ale i srdce, děkuji.

Logopedické vymalovánky Logopedické vymalovánky Ivana Novotná

(SPOILER) Víceúčelová pomoc: pro nácvik výslovnosti i při sluchové nedostatečnosti, pro opětovný návrat řeči po mrtvici atd./ nevyřazovat z domácí knihovny/ Doporučuji kniha od 3 do 100 let.

Ve městě Ve městě Miroslav Růžek

(SPOILER) Technicky založený předškolák si smlsne na ilustracích, s bezpočtem prozkoumatelných detailů a bude se ptát. Nudit se nebudete, doporučuji.