Šumavské povídky

Šumavské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264439/mid_sumavske-povidky-69h-264439.png 5 10 5

Scarefish
21.08.2023 5 z 5

Pěkný soubor šumavských povídek, z měst i venkova. Četla jsem s radostí. Síla příběhů tkví i v tom, že autentický zachycují skutečné události a poměry, v nichž žili lidé časů minulých. Poučí nás víc než učebnice dějepisu.

a304
18.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Citace: "Není vpravdě na světě nic, co by stačilo vyhověti všem vůbec a každému zvláště a z čehož by tryskalo jen štěstí a požehnání". "Svět prý jest údolím slzavým, myslí a mluví jedni, jakési předpeklí, z něhož jen smrt vysvobozuje, jiní naopak vynášejí krásu a radosti, jež život přináší s sebou. neváhám přiznati, že mají pravdu ti i druzí, dle toho, jak se ke komu svět zachoval a jak ten onen naň pohlíží sklíčky, jež osud mu nasadil, sklíčky různě zabarvenými. Nelze se o to hádat. Jisto jest, že jsou na světě lidé, kteří dovedou sobě a svým bližním vytvořit ráj z ponuré, pusté poušti, a jsou zase tací, kteří sobě i jiným přetvoří ráj v nesnesitelnou gehennu což, alespoň pokud jedinců se týká, tu a tam také dokážou jinak užitečné zákony a veřejné instituce".
Autora doporučuji. Nejen Šumava je krásná.

gimli35
21.07.2022 4 z 5

Předností této sbírky zajisté je, že představuje čtenářům méně známé Klostermannovy texty. Mnohé z nich (např. Když pan kancelista postoupil) však bohužel nejsou tak silné jako autorovy drsné šumavské tragédie vyšlé mnohokrát v nejrůznějších vydáních. O to raději vyzdvihuji úvodního protiantisemitského Srula a závěrečnou Revoluci v Písku, v níž autor se sžíravou ironií referuje o aroganci c. k. vojska a úředníků.

Hanka_Bohmova
25.12.2021 4 z 5

Pro mě bylo naopak fascinující, jak moc s tehdejšími šumavskými obyvateli sdílíme - stejná ubohost lidí, stejná pohotovost ublížit...

Tomas@S
03.12.2021 4 z 5

Drobná hezká knížka, několik povídek inspirovaných autorovými vzpomínkami a událostmi z oblasti Šumavy a Pošumaví z devatenáctého století. Je fascinující jak jiný byl tehdejší život lidí a jak se lišilo obyvatelstvo této oblasti proti dnešku. Navíc nezmizela jen kultura ale často celé tehdy po staletí obydlené oblasti.

Šumava

Karel Klostermann