3DD!3 3DD!3 komentáře u knih

Mýtus Cthulhu Mýtus Cthulhu Norberto Buscaglia

Největším rizikem komiksového zpracování bylo, že když neurčité popisy získají formu, na světle ztratí na své děsivosti. Uvidí-li čtenář jejich podobu, zbaví se svých obav. Kresbu nechá vytisknout na tričko nebo hrnek na čaj jako humorné vyjádření svého postoje ke strachu, tak jak to káže dnešní doba. Monstra jako Cthulhu nejsou pro smích, mají varovat. Jsou zosobněním problémů, které neumíme řešit, obav ze šílenství které neumíme léčit. Obav, že smrt nebude vysvobozením. Zůstane jen dalším krokem do neznáma.

08.09.2020 5 z 5

Kriste pane to bylo ponuré. Zahlerova tvorba se vyznačuje realismem, ale jde o tu nejhorší skutečnost, ve které ožívají noční můry obyčejného světa. Ať jde o mrzačení mrtvol nebo znásilňování dětí, jde o nejhorší možnou verzi světa. Vyprávění které nemusí nutně končit špatně, ale dějí se v něm věci, které by člověk nepřál nejhoršímu nepříteli. Černohumorné vsuvky jen podtrhují pitoresknost zločinů města Victory. Náhody a smůla hlavního hrdinu protáhnou peklem a pak ho za to noviny poplácají po rameni a dají mu za odměnu zpět jeho starou práci. Díky moc...

03.05.2019 5 z 5

Kurva velký Sin City Kurva velký Sin City Frank Miller

Tělocvik ne četba. Velký formát má smysl. Některé malby téměř vystupují z kvalitního papíru. Plastické černobílé divadlo, zobrazuje to nejlepší z archetypálních kriminálek přetavených v klenoty moderní komiksové tvorby. U nás to rozhodně nemá obdoby, ale Kurva, stálo to za to. Díky ComicsCentru za skvělý nápad, i nádherné provedení, fandové se postarali o zbytek.

20.07.2014 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Přelom 50-tých a 60-tých let byl v USA zlatou érou, dobou rozvoje ve které stál benzín pár šupů, JFK ještě neměl díru v hlavě a všechno vypadalo tak nějak optimističtěji, až do Kubánské jaderné krize samozřejmě. Dějiny jsou křehké, ale neústupné. Co má větší cenu? Zachránit kamaráda? Zachránit prezidenta? Najít lásku?

Místy mě stejně jako Jakea pálily oči. King už dávno nepíše horory, ale silné romanické příběhy, kombinované s napínavým thrillerem, zasazené do nepředstavitelných událostí, které jako v tomto případě mohou změnit minulost. Začít číst Kingovu bichli je emocionální investice. Je to jako vejít do světa, ze kterého se vám nechce pryč a to ani když je občas pekelně desivý. Získáte v tom světě nové kamarády, poznáte s nimi úžasná místa a prožíváte s nimi to dobré i zlé. A když je načase nechat je jít, je to bolestivý proces. Musím říct, že cestování časem strejda Steve vyřešil hodně originálním způsobem, stejně jako konec knihy (který prý vymyslel jeho syn), kdy není ani tak důležité jak to dopadlo, ale co to všechno přineslo a co vzalo hlavnímu hrdinovi. A Temná věž ční i nad tímto románem. Pojďme si zabrnkat na struny reality...

15.01.2013 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Až nečekaně pozitivní úvaha o vyrovnávání se s vlastní smrtí. Optimistický nádech knihy plné všedních věcí a jenom jednou věcí nevšední je neuvěřitelně nakažlivý. Scott ztrácí hmotnost aniž by hubl, ale konec bude spousta čtenářů brát jako nechutně frustrující, protože nesměřuje k něčemu vyššímu (nebo teda směřuje, ale). Přesto pomoc dvěma lesbickým kuchařkám, krocaní závod i tvorba webových stránek měly smysl. Cokoliv hezkého kvůli čemu si vás lidé budou pamatovat dává smysl. Je zvláštní, že tohle ponaučení přichází od krále hororu, ale je to tak.

06.11.2019 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Koření je ropa. Arabové a západní vzdělání. Frank Herbert poukázal na nebezpečí degenerující civilizace a využití barbarských sil k ovládnutí pokročilejších národů. Bohatý svět je na první pohled jednoduchý a drsný jako písek, ale nabízí pochopitelný systém hodnot založený na vodě. Klasická linie o vzestupu vládce a proroka Muad'Diba je obohacena o moc předvídání možných budoucností a meditací o údělu jedince v nezastavitelných kolech osudu. Výborná kniha s koncem, ze kterého mrazí.

13.07.2019 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Velice naturalisticky napsaná, temná pouť která, jako všechno v tom světě, nemá smysl. Nedozvíme se pořádně kdo jsou hlavní hrdinové a co se vlastně stalo, především proto, že na tom nezáleží. Úvahy o Bohu a proč něco takového dopustil celý příběh protínají jako zrezlý šíp vyrobený v domě jednoho z přeživších. Dialogy jsou strohé, věcné... není moc o čem mluvit. Když hrdinové našli plechovku broskví měl jsem radost s nimi, když se na konci stalo, to co se stalo, měl jsem slzy na krajíčku. Blížíme se k takovému konci?

01.08.2012 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Pro mě osobně jde o nejlepší knihu co kdy Asimov napsal. Cestování časem pro mě ještě nikdy nebylo tak pohlcující. Krásně vysvětlené paradoxy, dějové zákruty a překvapivé zvraty ve chvílích, kdy se všechno rozbíhalo tak slibně. Hloupí lidé škodící sami sobě svou snahou zlepšení života... jak nadčasové téma, ale až v příběhu o čase dokáže naplno vyniknout. Mistrovská práce s tématem.

04.01.2012 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Dalo by se říct, že jsem post-seriálový čtenář a musím říct, že kniha je nepřekvapivě lepší. Autoři v první knize zcela ignorují politickou linku a zůstává tak čistá noir detektivní linka ve futuristickém prostředí obydleného asteroidu kombinovaná s akční hororovou sci-fi, kde sliz vyrobený z mrtvol kape z útrob vesmírných lodí. Oproti seriálu je zde více cynického humoru. Vše se soustředí výhradně na Millera a Holdena a jejich vnímání situace. Miller tak dostává mnohem větší hloubku a člověku je ho víc líto. Výborná kniha a slibný začátek série.

29.03.2021 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Atmosférická klasika s parádně zvládnutým vyprávěním, které pomalu a postupně graduje. Revival připomíná Kingovy starší věci. Koketování s elektřinou (Tesla styl) i velkými starými (Lovecraft) ve světě za závojem racionality mi sedí. Není to horor, jen příjemně mrazivý příběh o postižených lidech, kteří za odměnu, k vyléčení šarlatánským knězem dostali i lístek do pekla pro sebe i své nejbližší. Užívejme si života, dokud to jde.

17.11.2015 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Ach překrásná to idea, kdy se jeden stane nástrojem spravedlnosti a vykoná pomstu na těch, kteří jak pijavice vysávají obyčejné lidi, parazity rochnící se v moci jako prasata v pomejích. Dnes sice nežijeme v totalitním státě, však svoboda nám je odepírána čím dál víc, každým schváleným zákonem, který utlačuje slabé a chrání mocné, tak jak tomu bylo i před tím, jen v menším měřítku. Moore a Lloyd možná nechtěli projít touhle zákrutou, když poprvné dávali dohromady dějovou linku, ale jak už to bývá zvykem, z malých nápadů se stávají ty velké samy, někdy i bez našeho vědomého přispění. Zapomeňte na filmovou adaptaci, zde je V mnohem prokreslenější a zároveň též nakreslenější. Ave Atque Vale, V.

27.11.2012 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Imaginace srovnatelná s Prattchetovou Zeměplochu (s jiným, cyničtějším a temnějším smyslem pro humor). Svět Bas-Lagu jako by tvořil groteskní temné zrcadlo toho světa přetékajícího nejrůznějšími tvory, světa kde magie a technologie koexistují naprosto přirozeně a kde se hlavní hrdina Izák der Grimnebulin skrze jednu zajímavou zakázku dostává k potenciálnímu zdroji nevyčerpatelné energie a taky jedné housence, která mu udělá ze života peklo. Nezapomenutelné scény, kde se fascinace mísí s hnusem nemají obdoby. Fantastické. Nečistý cyberpunk.

01.01.2019 4 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Militarista Heinlein o lásce a porozumění. Zpočátku sci-fi pak spíše filozofické uvažování nad dogmaty, které z lidstva dělají to čím jsou. Grokování člověčenství přivádí čtenáře až k jádru problému. Vývoj Mika tomu napomáhá a finále, kterým odhalil krčky je přímo zdrcující. Cizinec v cizí zemi kritizuje církve a jejich uspořádání i to co hlásají. Nicméně je stále chápe jako nejednodušší systém rozšiřování Pravdy, kterou nakonec hlásá. Čtené s chutí a očekáváním. (Čteno v Pekingu 2016, při hledání kulturních rozdílů, aneb pravda je relativní.)

08.10.2016 4 z 5

Temná věž 1: Zrození pistolníka Temná věž 1: Zrození pistolníka Peter David

Čekal jsem bezmála deset let než u nás Zrození pistolníka vydali. Říkám CREW díky. Z Kingovy ságy Temná věž mě nejvíce uhranula prostřední pasáž popsaná v knize Čaroděj a sklo, vyprávějící o minulosti, kde se Roland Deschain z Gileadu setkal se Susan Delgádovou a poprvé se dověděl o i Temné věži. Kde byl zatracen. Příběh tehdy vyprávěl sám Pistolník svému ka-tet. Není o nic horší než byl tehdy. Jeho síla rezonuje v kostech, jen kresba korejce Jae Lee vede vaši mysl skrze konkrétnější, fantaskní obrazy. Už jsme zase na cestě k věži, uvidíme se brzy. Prozatím dlouhé dny a příjemné noci všem, kdo tu cestu půjdete znovu a nezapomenete při tom tvář svého otce.

21.05.2016 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Není to tak dávno co mi udělal Václav Dort nabídku, která se neodmítá. Přítelkyně měla svátek, tak proč jí nevzít Vránu jako dárek, no proč ne? Vždyť je tohle pro ni ideální vstup do světa komiksu. Ani nevěděl jak skvěle ji odhadl. Zbožňuje Baudelaira jehož verše doprovázejí děj. Ponurost světa, hrdost, ctnost a neférovost je její šálek kávy. To ona mi řekla ať začnu číst taky. Vrána je příběh o lásce a tragédii, James O'Barr se prakticky vypisuje z viny. Temná doba, ten konec let osmdesátých, ideální pro vznik mstitele ze záhrobí, ne ani tak mstitele spíše vykonavatele testu. Sarkasmus, civilnost, drogy a násilí ostře kontrastují se vzpomínkami na krásné období, které spolu prožili dva zamilovaní lidé. Oslava času, kdy je vše dobré dostává minoritní prostor, o to je však vzácnější a působivější, i kresba tomu odpovídá. Příběh o pomstě není důležitý, spíše prožitek a vnitřní pocit při čtení je hlubší. Významnější. Připomíná to krásné. Je jen málo lidí, kteří v životě najdou toho koho hledají, to jak dlouho spolu budou není na nich, proto je třeba vážit si času, který jim byl dán.

20.11.2014 5 z 5

Nemáš co ztratit Nemáš co ztratit Lee Child

Netradiční Reacher, alespoň z těch co jsem zatím četl. Svým způsobem osvěžující. Není to klasická detektivka, neřeší se běžná vražda. Vlastně se jen k Reacherovi v městečku nechovali hezky a dali mu hnusnou kávu. Zahlásali cosi o potulce. Když jsem naposledy viděl jak vojáka obvinili z potulky, rovnal Rambo městečko se zemí M60-kou. Zvědavý šťoura Reacher se začne zajímat o podivné praktiky místní továrny a následky jsou zničující (pro místní). Děj se uprostřed malinko táhne, ale finále mi vyrazilo dech. Tenhle styl se mi zamlouvá. Jen tak dál. - "Co je vaše nejoblíbenější zbraň. - Lidský mozek."

21.04.2014 5 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Říkám díky sai, žes svedl cesty mých přátel s tou mou ještě jednou naposledy (?), bylo to utěšené setkání. Časová propast mezi čtvrtým dílem a Vlky z Cally mi vždycky přišla strašně hluboká a zdá se, že sai Kingovi také. Strukturování tří příběhů, kdy je jeden vnořen do druhého si nemůže dovolit každý vypravěč, ale pokud se to povede a katarze všech tří příběhů proběhne v krátkém časovém období jde o neskutečný emocionální zážitek. Ne každý ho může pochopit, a ano má na to vliv to, jak se Temná Věž propletla mým životem, jak mi během čtení v paměti ožilo tolik krásných vzpomínek... na můj život i na jejich. Nejde jen o výplň, jde o připomínku starých časů, dob Gileadu, rodu Eldů, nebo putování přátel ke středu všeho. Jde především o dobrý příběh a pro příběhy příteli, stojí za to žít a zemřít rovněž.

20.06.2013 5 z 5

Poslední z nevinných Poslední z nevinných Ed Brubaker

Velká paráda a do jisté míry i Brubakerova osobní zpověď. Tyhle komiksy jsou o racionalizací všeho co většina lidí považuje za nenormální až psychopatické myšlení. Každá postava, která vypráví svůj příběh věří, že jedná podle svých nejlepších schopností, i když jsou si vědomi právě páchaných chyb, nedokázali uhnout svým osobnostním profilům. Nezáleží na tom jak moc chcete být někdo jiný, lepší. Pořád, ať se hnete kamkoliv, budete sebou. Se všemi chybami, které na sobě nesnášíte. Bohužel.

22.03.2021 5 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Už od první chvíle, kdy v Řáholci ztroskotá vesmírná loď s vetřelci na palubě, je znát, že půjde o nejtvrdší bitvu do jaké se Rumcajs, kdy pustil. Autor drží postavy ve věrohodné rovině a pamětníci Večerníčku si postesknou po dětství a té spoustě dobrodružství, které před televizní obrazovku zažili. Manka je mrtvá, Cipísek zapomněl tvář svého otce, zaprodal se úřadům a dělá v Jičíně starostu. Hrdina se může spolehnout pouze na zvířátka v lese. Bitva začíná.

29.05.2020 5 z 5

Batman: Evropa Batman: Evropa Brian Azzarello

Výlet po evropských metropolích v nezvyklé společnosti Batmana s Jokerem se vyvedl tak nějak napůl. Vizuální stránka je úchvatná, každé město i díky ní dostává specifickou atmosféru a některé obrazy jsou samy o sobě uměleckým dílem. Příběh je ovšem trochu slabší. Idea udělat s dvou úhlavních nepřátel spojence je skvělá, ale to jak s ní příběh pracuje je mírným zklamáním. Kdyby ve finále čekala údernější pointa mohla ledacos zachránit, konec ale působí hodně odflákle. Na Azzarella je to dost nezvyklé.

06.12.2019 4 z 5