Poslední z nevinných

CRIMINAL, nejoceňovanější kriminální komiks jedenadvacátého století, stvořený Edem Bubakerem a Seanem Phillipsem, konečně vychází ve své druhé luxusní vázané knize. Vítěz několika Eisnerových i Harveyho cen, včetně té za Nejlepší novou sérii za rok 2007 a pěti pro Nejlepšího scenáristu. Druhá kniha obsahuje tři samostatné příběhy – Zlou noc, Hříšníky a přelomový díl Poslední z nevinných – v jednom balení spolu s mnoha bonusy, články, kresbami, které vám dají nahlédnout do zákulisí vzniku, a komiksy, které ještě nikdy nebyly otištěny. „Brubaker používá známé vztahy mezi svým osazenstvem k reflexi toho, jak nátěr nostalgie svým cartoonovým zjednodušením zastírá drsnou minulost.“ New York Times Každý příběh má svého zločince. Jenže v noiru to bývá tak, že ne vždy je jasné, kdo tím zločincem vlastně je… Jacob Kurtz, kreslíř a bývalý padělatel, muž, který byl kdysi obviněný z vraždy vlastní manželky, a vůbec člověk s problematickou minulostí, se stává zajatcem ve svém vlastním domě – i zajatcem svých vlastních nevysvětlitelných reakcí. Připadá si, jako by se po něm natahovala nejasná, snově průhledná chapadla jeho vlastních dávných činů – a teprve ve chvíli, kdy ho pevně omotají a utáhnou se, Jacob zjistí, jak moc jsou skutečná. Tracy Lawless, válečný veterán a armádní dezertér, se v minulém CRIMINALu dostal do střetu s šéfem místního podsvětí – a kupodivu se mu povedlo při tom nezemřít. Ale happy end se nekoná: Tracy je totiž nucen odpracovávat si u Sebastiana Hydea dluh svého bratra… a jelikož je rozený Lawless, tak dokonce i taková zdánlivě jednoduchá funkce nemyslícího zabijáka se pro něj postupně stane něčím, čím dokáže zkomplikovat život sobě i všem okolo. Riley Richards, rodák z malého městečka Brookview, jemuž se díky šikovnému sňatku podařilo vyšplhat po sociálním žebříku mezi bohaté a mocné, vypadá na první pohled jako typický americký slušňák, který dostal všechno, po čem toužil: krásnou ženu, postavení, peníze… Jenže už druhý pohled odhalí, že to s tou krásnou ženou a penězi není tak horké, jak se zdá – a pokud se dopustíme i třetího, ještě pronikavějšího pohledu a podaří se nám proniknout za Rileyho charismatickou fasádu, spatříme, že se za ní plazí věci, které se k typickému americkému slušňákovi nehodí. Ani trochu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242348/big_criminal-posledni-z-nevinnych-SIt-242348.jpg 4.887

Criminal 2.

Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , BB art

Criminal: The Deluxe Edition, Volume 2, 2007

Kniha Poslední z nevinných

Hadati

Komiks má tři hlavní příběhy. U prvního jsem měl dost potíže ztotožnit se s hlavním hrdinou, cítit k němu víc, než jen drobnou lítost. Sympatie tam určitě nebyly, i když se jedná o dost tragickou postavu. Ale rozumím tomu, že autor se dokázal s touto postavou ztotožnit, jestliže procházel těžkým životním obdobím.

Druhý příběh se mi líbil nejvíc. Hlavní hrdina mi dost připomínal Marva ze Sin City, i když na rozdíl od něj nepostrádal inteligenci, nebyl jen bouchač. V tomhle příběhu jsem vůbec viděl spoustu podobností se Sin City. Jen se jednalo o realističtější prostředí. Morálka hlavní postavy mi pak také dost seděla, že přestože pracuje pro gangstery, má hranici, za kterou odmítá jít i za cenu svého života.

GoodGames

Som ohúrený. Nestáva sa totiž často, aby bol druhý diel minimálne tak kvalitný ako ten prvý. Tu sa tá vysoko nastavená latka podarila dosiahnuť a v niektorých okamihoch aj prekonať. Criminal 2: Poslední z nevinných je prvotriedna scenáristická kvalita, je to napínavé, drsné a premyslené do najmenších detailov. Silné postavy a ešte silnejšie dialógy. Realistická kresba Seana Phillipsa k tomu perfektne sedí. Jeden z najlepších komiksov.

Ivan Kučera

„A tam taky patřím, pomyslel si Tracy.“ Je to skôr 4,5*, ale neblbnime. Ed Brubaker jednotku stvoril, keď jeho otec ešte žil a dvojku, keď už tu nebol. Ja som recenziu na Fandom.sk písal, keď môj otec ešte žil a dvojku, keď už tu nebol. Svet je zvláštne miesto, čo povieš Ed? A aký je druhý Criminal? Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Tiež sa ale vraví výnimka potvrdzuje pravidlo. Criminal 2 to dokázal. Je rovnako dobrý, ako jednotka. Nemá zmysel hrať sa na niečo. Nie je lepší. Nie je horší. Je na rovnakej, špičkovej úrovni. Noir nie je moja srdcovka, ale dobrý príbeh s vynikajúcimi postavami, nečakanými twistami a výbornými dialógmi je dobrý príbeh s vynikajúcimi postavami, nečakanými twistami a výbornými dialógmi. Technické prevedie je (ako ostatne sľubuje BB/art) deluxe. Čaká vás cca 80 strán (!) bonusov, medzi ktorými nájdete eseje, obálky, proces vzniku alebo komiksový trailer. K tomu ako krv červená záložka, fajnový biely obal s vyrazeným názvom a naopak farebný prebal, ktorý možno nesadne každému, ale mne sa páčil. Jednotka bola samozrejme perfektná, ale na dvojke sa mi páčilo, že je „osobnejšia“. Preč sú prepady bánk a prestrelky s policajtami. Je tu „len“ normálny chlap pátrajúci po vrahovi alebo chlapík z mäsa a kostí terorizovaný psychopatom vo svojom vlastnom dome.

Terva
09.12.2021

Bože,
jak já tohle
zasraný město
nenávidím.
(Poslední z nevinných)

Každý příběh má svého zločince. Jenže v noiru to bývá tak, že ne vždy je jasné, kdo tím zločincem je. I zde, v tomto příběhu, respektive v těchto čtyřech příbězích, tomu není jinak. V této luxusně vázané knize najdeme tři samostatné příběhy. „Zlou noc“, „Hříšníci“, „Poslední z nevinných“ a bonusový příběh. Navíc je kniha obohacena o mnoho bonusů, jako jsou speciální kresby, alternativní obálky a další materiály. V bonusech je vložená jedna krátká povídka z antologie NOIR. Komentáře k samostatným povídkám najdete v sekci „části díla“ u této knihy, nebo zde:

Citát: Zvedni to, vím, že jsi doma. Ty jsi vždycky doma. (Zlá noc)

Trochu si musím postěžovat na úvod, na předmluvu k této knize, kterou napsal Ed Brubaker. Na to jak ostré a tvrdé příběhy, plné krve a násilí píše, je sám deprimován rakovinou svého otce. Člověk, respektive čtenář, se pak musí ptát: „Pokud by nebyl indisponován svým umírajícím otcem, dokázal by to napsat líp?“ Já si osobně myslím, že dokázal, že se jen bál přitvrdit, díky situaci kolem otce.

Citát: Tlumiče sice výstřely zas tak účinně netlumí, ale v restauračním halasu to stačilo. (Hříšníci)

Už například příběh první, nazvaný „Zlá noc“, má své chyby. Obsahově to trochu kulhá, stejně jako hlavní hrdina. A abych byl upřímný, ani kresba mě moc nešla. Má v sobě sice noir, ale měla by být temnější.
Pokud si pamatuje předešlé příběhy, spojovalo je jedno území. Jednalo se o bar Pod zemi. Tam se potkávají postavy ze všech třech příběhů. V této knize je to bistro U masařky. Spojeni mezi třemi novými příběhy. V příběhu „Hříšníci“ tam zavítá i náš starý známí Tracy Lawless. Hříšníci jsou napínavější a krvavější než „Zlá noc“.

Citát: Ten zasranej pohřeb jsem platil já. (Poslední z nevinných)

Poslední povídka „Poslední z nevinných“ je opět silně ovlivněna situací kolem spisovatelova otce (viz: Předmluva). Je jasné, že je ovilvňovám situací a zcela se nesoustředí na děj v příbězích. Je to škoda a mám pocit, ne jsem si jist, že první omnibus byl mnohem lepší. Tady to strádá, je to nevěrohodné a moc „měkké“. Pro špatné obsahy ve všech povídkách (hlavně té první: Zlá noc) a nepříliš přesvědčivou kresbu jsem se rozhodl jen pro čtyři hvězdy.

Citát: Když s nima šuká, ráda se jim dívá do očí.... ( 21st Century Noir)

RaptoR
11.11.2021

Jediné, co potřebujete o Brubakerovi vědět: JE TO BŮH! Jeho komiksy jsou prostě top. Drsné kriminálky, noir jak vyšitej, samá femme fatale a lidé, kteří se tím vším snaží projít s pokud možno co nejméně umazaným štítem. Tohle je nutnost, povinnost a modla!

3DD!3
22.03.2021

Velká paráda a do jisté míry i Brubakerova osobní zpověď. Tyhle komiksy jsou o racionalizací všeho co většina lidí považuje za nenormální až psychopatické myšlení. Každá postava, která vypráví svůj příběh věří, že jedná podle svých nejlepších schopností, i když jsou si vědomi právě páchaných chyb, nedokázali uhnout svým osobnostním profilům. Nezáleží na tom jak moc chcete být někdo jiný, lepší. Pořád, ať se hnete kamkoliv, budete sebou. Se všemi chybami, které na sobě nesnášíte. Bohužel.

Dragonian
28.08.2020

Naprosto úžasný, dechberoucí komiks. Skvěle vystavěné příběhy s nečekanými konci.

Bartys25
03.09.2019

Skvělý komiks. Výborně namalovaný a příběhy s dramatickou a nepředvídatelnou zápletkou.