Noční rozhodnutí

Komiksový kreslíř Jacob Kurtz, vládce místního podsvětí Sebastian Hyde, obezřetný zločinecký profesionál Leo Patterson i nechvalně proslulý rodinný klan Lawlessů… postavy českému čtenářovi důvěrně známé z omnibusů Criminal 1 (2012) a Criminal 2 (2015) se opět vracejí a slepá místa jejich osudů se zaplňují. Tentokrát v knize sestavené ze čtyř povídek a dvou novel – a tuny bonusů. Znovu se zanoříme do minulosti některých figur, abychom se vynořili v budoucnosti jiných, nahlédneme do mnoha prostředí – a to tak různorodých, jako je vězení, zákulisí léčebny pro drogově závislé, poválečné tokijské wrestlingové scény nebo komiksového festivalu… až po Kříšťálové pustiny, jimiž prochází nelítostný barbarský divoch Zangar, aby vykonal svou pomstu, nebo vysokoškolské koleje sedmdesátých let, po jejichž střechách skáče kung-fu vlkodlak Tesák (ve své civilní lidské podobě vzorný student Dane Draven). CRIMINAL, cenami nejověnčenější kriminální komiks jedenadvacátého století, stvořený Edem Brubakerem a Seanem Phillipsem, konečně vychází v dlouho očekávaném luxusním třetím omnibusu. Vítěz několika Eisnerových cen, včetně Nejlepšího původního grafického románu za rok 2019. Toto třetí sebrané vydání obsahuje čtyři samostatné příběhy – CRIMINAL: DIVOŠSKÝ MEČ, CRMINAL: SMRTÍCÍ RUCE, NOČNÍ ROZHODNUTÍ, SIROTCI – a dvě novely – MÍ HRDINOVÉ BYLI VŽDYCKY FEŤÁCI a ZLÝ VÍKEND – v jednom luxusním balení, se spoustou pohledů do zákulisí, včetně návrhů obálek a maleb, imaginárních reklam a fiktivních dopisů, poznámek a komiksových stran, které nikdy nebyly publikovány takto pohromadě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480441/big_nocni-rozhodnuti-GGn-480441.png 4.224

Criminal 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Komiksy

Vydáno: , BB art

Criminal: The Deluxe Edition, Vol. 3, 2020

Kniha Noční rozhodnutí

knihovniceVS

Asi mám zločinecký sklony...
Prostě mě to baví :-)

MARTh

Kniha je v porovnání s Criminal 1 a 2 trochu netypická v tom, že je zde více kratších příběhů, ve kterých se současně vracíme do minulosti některých hlavních hrdinů - Lawlessů, Leo Pattersona apod... Bez znalosti Criminal 1 a 2 tak může být čtenář mírně zmatený. Podle mě to ale nic neubírá na napínavosti a zajímavosti příběhů, ačkoli mě četba jedničky a dvojky přece jen více odsýpala. V Criminal 3 se mě mj. moc líbil styl "komiks v komiksu", kde hrdina příběhu v jeho průběhu čte jiný komiks a my jako čtenáři jsme seznamováni s částí jeho příběhu (má jít o repliky skutečných starých komiksových magazínů). Stejně tak si čtenář užije dostatek bonusů v podobě dalších kreseb, návrhů obálek, skic a poznámek k příběhům....za mě pěkných skoro5* :-)

Fuckenbrau

Zajímavej a roztomilej návrat do světa Criminalu. V kratších povídkách a novelách, se podíváme do "slepých uliček příběhů" z minulejch knih. Budem sledovat osudy postav, které se zde různě objevili, či třeba osudy potomků (anti)hrdinů.
Je to poněkud hravější, když (anti)hrdina čte comicsovej sešit, máme možnost číst ho taky. Vše je krásně propletené, do sebe to krásně zapadá.. a i nějaké to násilí, zabíjení, fetování, tak jak k tomu svádí název celé série, tak toho se taky dočkáme.
***1/2

GoodGames

Criminal 3: Noční rozhodnutí je plný hravých vizuálnych nápadov a scenáristicky sa Brubaker s postavami pohráva tiež na rôznych miestach a v rôznych časových obdobiach. Oproti predošlým knihám je to však predsa len menej napínavé a atmosféra už nie je ani zďaleka tak temná. Kvalita tu stále je zreteľná, ale o úroveň horšia ako v kultovom Criminal 1 a 2.

Terva

„Každý příběh
má své
pokračování
a každý zločinec
svou minulost“.

Všechna použitá sprostá slova jsou citáty z příběhů.

Na rozdíl od prvních dvou omnibusů Criminalu, které obsahovaly pokaždé tři grafické romány, je tento svazek sbírkou kratších prací. Obsahuje dvě novely a čtyři povídky. Podrobnější komentáře k samostatným povídkám si můžete přečíst zde:

Citát: Kdyby některý z nás měli opravdu rozum, nebyli bysme zavřený v okresním vězení.
(Divošský meč)
Hned první příběh, Divošský meč, vás nenechá na pochybách, že tohle nebude pohádka. Ne, tohle je čisté peklo, samá krev, smrt, brutalita a boj o holý život. Co na tom, že jsou v tom kozy, ty jdou stranou, přežití je nejdůležitější. Nádherný příběh Lawlesse ve vězení. I nějaký ten sex v tom byl, ale to není podstatné. No možná pro někoho jo, ale pak vrátí časopis zapatlaný mrdkou a to se knihovníkovi nelíbí. No prostě nádhera.

Citát: Jako kdyby to byl komiks pro děti, co předstírá, že je pro dospělý. (Smrtící ruce)
Příběh druhý byl, až na vložený komiks o Tesákovu, co umí kung-fu a je vlkodlakem, velká nuda. Možná tak trochu (ne)překvapí ani pointa.

Citát: Všichni feťáci jsou svým způsobem lháři.
(Mí hrdinové byli vždycky feťáci)
Další z těch příběhů, kde se strašně moc mluví, převážně o blbostech a jen na konci samotné je jakási „šokující“ pointa. Nemůžu si pomoci, ale mě to prostě nebavilo. Příšerná kresba a to je půlka příběhu pokažená. Mám pocit, že tvůrci prostě chtěli vydat další omnibus, s tím, že si každý bude myslet, že to bude stejně dobré, jako ty dva předcházející.

Citát: Má chuť ho vyhrabat a zabít ještě jednou.
(Noční rozhodnutí)
Další příběh, Noční rozhodnutí už za to zase stojí. Poctivá noirovka s perfektním koncem. A ještě trochu málo proroctví do budoucnosti, ale o tom Lawless ještě neví.

Citát: Skuteční fanoušci nikdy neopouštějí potápějící se loď.
(Zlý víkend)
Tohle se velmi povedlo. Komiksové a umělecké prostředí, zajímavá zápletka a úkol hlavní postavy je perfektní. Sice se to jmenuje Zlý víkend, ale i tak se každý fanoušek musí zasmát.

Citát: Teprve když trpíš pořádnou spánkovou deprivací, uvidíš další úrovně existence.
(Sirotci)
Poslední příběh v tomto omnibusu je jen takovou třešinkou na pomyslném drogovém dortu. Navíc, lehce otevřený konec dává naději....

Na konci najdete spousty doplňkového materiálu, jako jsou skici, dovětky, komentáře, rozhovory a přetisky navržených obálek.

Citát: Všichni, kdo píšou, vkládají do postav něco ze sebe samých....

Ivan Kučera

„Komiks umírá od roku 1954, chlapče. To tě nesmí zastavit.“ Do tretice všetko dobré, hovorí sa. Avšak v prípade Eda Brubakera a Seana Phillipsa sa bohužiaľ jedná o najslabší Criminal. 5*, ako predchádzajúce dva, si tretí nezaslúži. Ale 3* by boli málo. Takže prižmúrim oči a nechám 4*. Kým jednotka a dvojka obsahovali menej príbehov, ale dlhších, trojka ich má viac a kratších. Niekomu to bude vyhovovať. Inému nie. Ďalším to bude jedno. Vracajú sa skoro všetky slávne postavy a to vrátane mŕtvych, keďže často (hoci nie vždy) ide o prequely. Niektoré „poviedky“ sú údernejšie. Iné menej. Avšak stále je to drsný a originálny Brubakerov svet plný podmanivej kresby temného pána Seana Ellisa (ktorému tentokrát s inkerovaním pomohol jeho vlastný syn). Súčasťou deluxe vydania je cca 70 strán bonusov (alternatívne obálky, úvodné slovo, eseje, Brubakerove poznámky k jednotlivým príbehom, ukážky zo scenárov atď.), záložka, minimalistický, ale pôsobivý obal a naopak farebný prebal.

encyklopedie

..další paráda Brubakera a Phillipse
není potřeba nic psát, je potřeba přečíst a pokochat se touto "obrázkovou" knihou
321%