Duna

Limitovaná edice v dárkovém boxu k 50. výročí prvního vydání. Kultovní SF sága Duny, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny. Tehdy vyšla ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal autor vzápětí pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl, hned v následujícím roce (1966) získal jak cenu Nebula, tak Hugo. Frank Herbert své dílo rozšiřoval a vytvořil tak předobraz nové epiky v žánru SF. V letech 1969 až 1981 vyšlo dalších pět pokračování ságy popisujících boje o ovládnutí Arrakisu. Až předčasná autorova smrt ukončila i osudy hrdinů ságy, jejichž pokračování však zůstalo otevřeno. Přesto jeho smrtí příběhy o Duně nekončí. Frankův syn Brian, spolu s dalším vynikajícím SF autorem Kevinem J. Andersonem (slavná Akta X), převzal jeho úkol a k neutuchající potěše příznivců a díky jejich zájmu rozšířil ságu o další díly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222225/big_duna-duna-nUC-222225.jpg 4.52356

Duna 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Dune, 1965

Kniha Duna

bo_okista
dnes

Duna je spešl, to asi není pro nikoho novinka. Hrozně dlouho se mi řadila na seznam „knih, o kterých si nalhávám, že je jednou určitě přečtu, ale někde v hloubi duše je mi jasný, že se k nim nikdy nedostanu“. A pak, tradičně, došla Alžbět s tím, že jestli si na podcast nedáme adaptaci Duny. A že by teda bylo fajn si přečíst předlohu, žejo. No, a tak jsme se dostali do situace, kde mi na poličce leží Dune Messiah a já už se nemůžu dočkat, až po něm sáhnu.
Ve světě futuristického feudalismu Duny sledujete jeden z velkých rodů přebírající kontrolu nad planetou, na níž se těží stěžejní zdroj všeho podstatného, co se ve vesmíru děje – koření, melanž. Už z toho je jasné, že základní složkou knihy je politika, mocenské machinace a plány v plánech. Není to ale jediné, s čím se v knize potkáte a byla by škoda jenom tohle vyzdvihnout.
Řekla bych, že takovým triptychem Duny jsou politika, ekologie a Paul a jeho osud vyvoleného. Ten pro mě byl největším překvapením, vyvolený totiž představuje trope, kterou jsem viděla tolikrát, že už bych skoro propadla představě, jak mě nemůže překvapit - mýlila jsem se šeredně, Paul budiž mou nejoblíbenější reprezentací "vyvoleného"

p.stranska
včera

Kdybych knihu četla, odložila bych ji po několika málo stránkách. Protože jsem ji poslouchala, vydržela jsem o něco déle. Ale v tom zmatku postav a jejich hodností a zařazení ve společnosti (a v které vlastně společnosti) jsem se tak ztrácela, že mě to přestalo bavit. Asi nejsem ta správná cílová skupina.

withoutchild
včera

Ze začátku těžší orientace kdo je kdo a jaké jsou tam v tom jejich světě vztahy, takže jsem v prvních fázích knihy netušil, která bije (a to jsem viděl obě verze filmu). Jakmile to ale čtenář překoná, tak se dočká poutavého příběhu, který nenudí i přes svoji délku a občasnou složitost.

sf1
předevčíremodpad!

Tak především tohle není sci-fi ale fantasy. A to navíc nesnesitelně nudná a blbá. Stále mám pocit, že bych měl za dočtení této slátaniny dostat nějaké ocenění.

opic 12

Upozornění: tady se bude chválit a zase chválit :)
.......
Za vlnou vlna,moře a lodní šroub projede srdcem,jen kupředu plout a po všem živém,když obzor se sleh,chci dostat se rychlejc,tam,kde je břeh.
V spáru z plachty pár cárů kaju,já se kaju.
.......
Ano.Obrovský rest když se ohlédnu zpět.Někteří o sci-fi ani nezavadí a přesto do toho šli.Pak jsou tu ti pro které je tento žánr srdcovkou.A přesto mají nějaký předsudek či rozpaky.Taky za to mohla určitě Lynchova filmová verze.Obavy však nebyly na místě.Ted už to vím :)
.......
Každá slza se bude hodit.
Pouštní magie která čtenáře zasype až po okraj.V dobrém a v tom nelepším smyslu.
Nořím se do písku na Arrakisu.Pokud neumřu žízní.Melanž na dosah.20 tlouků k jižním hájům.Fremeni na dosah.Byl jsem jedním z nich.
Ten svět má svá pravidla.Spousty názvosloví.Převážně z Arabského světa.Náboženství.Různá rodová a příbuzenská tajemství.Mytologie epických rozměrů.Vše má svůj původ.
.......
To jsou ty ingredience.Jak pomalu odkrýváte a olupujete slupku po slupce zamotaně propleteného příběhu.Noříte se a ze začátku absolutně netušíte.Pozadí intrik.Pletichy a zvyklosti rozmáchle odvážné vize budoucnosti.Politikaření touha po moci.Ekologické poselství.
Akce se převážně odehrává v druhém plánu.Z doslechu.Při řeči.Vemírná bitva ne ta tu není.Už proběhla a vy hltáte její důsledky.Je to ukecané to ano.Spousty dialogů.Ano ale jakých panečku.Vnitřní hlasy.Náhledy do myšlenek ostatních.
Nečernobílé jednání.Vygradované vypravěčství.
Košaté vlasaté tak jako vaše hlučné mládí.Snové vizionářství.Předpovědi.Neodvratné vyvrcholení.Změna osudu či jasnozřivost , A co na to imperátor ?
Ty střípky si nejlíp každý bude muset objevovat sám.
Sice už nevěříte na Jéžíška ale stejně vás bude fascinovat podobně jako když vám bylo tři a viděli jste nasvícený stromeček a pod ním ... tady se však dárků naděluje přehršel.Rozdává je Frank Harbert.
Kapitoly nejsou číslované nebo něco podobného.Jsou spojeny spisy.Úryvky paměti snad encyklopedickými vzpomínkami.Kdo je psal.Kdo je ta postava ? Už jen tento detail je malou ochutnávkou k navodění té správné atmosféry.
Jak jednou ale přičichnete ke koření... Nepřestanete s patnáctiletým Paulem Atreidem prožívat mistrovské vypravování.Silou největšího červa si vás podmaní tento detailně promyšlený kout vesmíru.
.......
Nebezpečný.Temný.Někdy až chladný přístup mezi postavami.
Podmanivé epochální dobrodružství.Jednoznačná klasika.
Trvalo mě to.Podlehnul jsem.Už se nedivím.Snad jen ... kaju se kaju.
.......
PS: Filmová verze z roku 2021.Omračující hypnotické.
Atmosféricky promakané do detailu.Velmi oddané předloze.
Jste součástí Duny a jen smutně klopíte zrak na konci.Smíříte se s faktem že tuhle knihu opravdu celou nejde nacpat do tří hodin.V duchu si říkáte.Chci ještě.
Důkaz ? Můj desetiletý syn prohlásil po doznění titulků a Zimmerovy audio fontány : to je to nejlepší co jsem zatím viděl :)
Zřejmě jsme svědky něčeho velkého.A to i na poměry stříbrného plátna.
Jsem klidný.Věřím že Denis V. nezklame.Vizionář budovatel světů starosvětského pomalého vyprávění.

annes

Scifi vážně nemusím a tak jsem klasiku v podobě složitého světa Duny odkládala na velmi daleké neurčito. Nicméně po shlédnutí filmu jsme opravdu neodolala a chtěla jsem zjistit víc. Hlavně "BeneGesseriťanky" o jejich výcviku a celém fungování bych si klidně přečetla celou knihu :-)
Jedno ale musím nechat celému dílu nechat a to rozmanitost světa a složitost kultur národů.. rozhodně se k tomuhle příběhu chci vrátit a zjistit něco víc:-)

DeeDeeSalty

Nejsem žádnej velkej fanda fantasy a sci-fi. Respektuji Hry o trůny (ano, ještě ke všemu znám jen ten seriál, ani ne knížku), povídky se Zaklínačem, Jméno větru, Harryho Pottera a Terryho Pratchetta … ani Pána prstenů nebylo v mých silách dočíst! A STEJNĚ BYCH VŠEM DUNU DOPORUČILA. Jestli je vaše fantazie a představivost okleštěná (jako ta moje), možná Vás čeká potyčka s kupou zvláštních názvů, nejasných vizí a náboženských odkazů a fakt, že si pod nimi nic nepředstavíte, přijmete s pokorou a uvědoměním vlastních limitů (jako já). Vynahradí Vám to ale děj co má spád, dostatek akce i romantických motivů a (pokud nejste popírači klimatické změny) tak i nadčasové téma. Komu fandit a komu ne je vám sice jasné hned od začátku a postavy si drží svoje úlohy až do konce (tedy, minimálně až do konce první knihy), ale vlastně proč ne - někdy je úleva vědět, na čem jste.

Rihatama

V posledních měsících na mě ze všech koutů internetu útočí Duna, kterou jsem četla za časů svého dobrodružného mládí. Pravda, nějaký čas jsem odolávala, ale ne dlouhou a Herbertovo velkolepé sci-fi si jsem po letech dala znovu. A udělala jsem dobře. S Paulem Atreidem a jeho matkou Jessicou jsem prožila mimořádné chvíle a s napětím sledovala jejich boje, zrádné bojůvky a čarodějné praktiky mezi Atreidy a Harkonneny kdesi v daleké budoucnosti. Bylo příjemné ponořit se do světů mimozemských civilizací, písečných červů, neznámých technologií a duchovních postupů. A pochopitelně sledovat vývoj Paula Atreida a jeho úsilí o záchranu písečné planety před džihádem. Džihádem...? No jo, jsou tady zajímavé spojitosti s pozemskými "specialitami". A rovněž logické postupy. Voda je totiž tím nejvzácnějším, čím pouštní planeta Arakkis oplývá nejméně. S vodou a jejím významem si Herbert pohrál více než dobře. A co takhle špetka koření? Docela zajímavá droga, když na to přijde. Duna nabízí ve všech ohledech vynikající, a tedy zcela oprávněný fenomén mezi vesmírnými civilizacemi. Film v čerstvé režii Denise Villeneuvea si taky nenechám ujít.