Duna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Limitovaná edice v dárkovém boxu k 50. výročí prvního vydání. Kultovní SF sága Duny, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny. Tehdy vyšla ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal autor vzápětí pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl, hned v následujícím roce (1966) získal jak cenu Nebula, tak Hugo. Frank Herbert své dílo rozšiřoval a vytvořil tak předobraz nové epiky v žánru SF. V letech 1969 až 1981 vyšlo dalších pět pokračování ságy popisujících boje o ovládnutí Arrakisu. Až předčasná autorova smrt ukončila i osudy hrdinů ságy, jejichž pokračování však zůstalo otevřeno. Přesto jeho smrtí příběhy o Duně nekončí. Frankův syn Brian, spolu s dalším vynikajícím SF autorem Kevinem J. Andersonem (slavná Akta X), převzal jeho úkol a k neutuchající potěše příznivců a díky jejich zájmu rozšířil ságu o další díly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222225/duna-duna-nUC-222225.jpg 4.61418
Série:

Duna (1.)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
Orig. název:

Dune (1965)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (177)

Kniha Duna

Přidat komentář
fincik
26. dubna

Ano, kniha se mi líbila, ale něco tomu přece jenom chybělo. Hlavně jsem se nemohl sžít s hlavním hrdinou, z kterého se vyklubal chladnokrevný, až bezcitný diktátor. To byl asi autorův záměr, aby Paula charakterizoval nejen jako postavičku bez chyb, ale když mu pak vlastně ani nijak nefandím, tak je to těžký.
Postavy umírali na můj vkus moc rychle. Jakože konec odstavce a jede se dál. Taky mi vadilo přehršel filozofických keců a doslova na každé stránce popis počasí. To mi opravdu došlo, že na pouštní planetě svítí slunce a fouká vítr, nemusí to tam být napsané šestsetkrát. Jako přečtu si i druhý díl, který jsem si koupil zároveň s prvním, v dárkovém vydání s krásnými ilustracemi. Tím však končím. Moc nechápu zdejší vysoké hodnocení.

katarina4591
14. dubna

Duna je skvělá! Rozhodla jsem se ji přečíst až po náhodném shlédnutí filmu. A přestože mě tento poněkud psychadelický Lynchův snímek trochu vyděsil, už po pár stránkách jsem věděla že to bude láska. Vyváženost mezi myšlenkovými pochody postav a přímou interakcí je vynikající. Herbertem vytvořený svět, jeho minulosti a budoucnosti, jeho intriky a náboženství, si mě získal jako si získala melánž gildovní navigátory!

zuzi.d
09. dubna

Čtivě a chytře napsáno. Užila jsem si každou stránku.

Beer_bro
18. března

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

EricNor
15. března

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

jfialova
15. března

Jo, Duna je prostě srdcovka. Nezapomenu, jak jsme pařili stejnojmennou hru, jak jsme se těšili na film a pak si hráli na harvestry (koš na prádlo přehozený dekou) a brácha byl Harkonen. Kniha je poněkud složitější, děj není tak přímočarý a jednoduchý, jak by se podle filmu či hry dalo usuzovat, ale četla jsem v pozdějším věku, takže mi to vůbec nevadilo.

MartyManCZ
20. února

hodně náročné čtení, spousta postav, názvů, neustálé dialogy, politikaření...ale když si to zamilujete, neni co řešit :) Duna mě provází celý život od té doby co se objevila ve hrách jako první realtime strategie, přes film kterej sem vždycky zbožňoval...a teď sem se konečně odhodlal k tomu tuhle náročnou knihu přelouskat i literárně. A stálo to za to...má to své originání kouzlo, které mě vždycky bude přitahovat...asi to je ta vůně koření, na které sem se stal závislý :)

kobejn
10. února

Díky knize jsem zpětně docenil film, kterýmu jsem předtím nerozuměl.